Křest knihy a souboj generací

09.01.2017 05:23 | Talenti proti legendám

Hned na úvod nového roku si bude moci šachový fanoušek zabilancovat a to díky šachovému střetu legendárních velmistrů s nastupující generací českého šachu. Velmistři Hort a Hübner prověří um čtyřiašedesáti polí v podání Tadeáše Kriebela a Van Nguyena.

Jen pár dní před zahájením zápasu oslaví Vlastimil Hort své třiasedmdesáté narozeniny. Nad šachovnicí ale jako by se čas zastavil a přední hráč světového žebříčku sedmdesátých a osmdesátých let přijímá výzvy se stejnou vervou. Ke střetu s mladou generací si přizval legendu německého a světového šachu Roberta Hübnera, který sedmdesáté jubileum oslaví za dva roky. Naopak součet věku soupeřů Tadeáše Kriebela a Van Nguyena vydá sotva na čtvrtinu nabytých zkušeností legendárních velmistrů. Bude dravost mládí přeci jenom slavit úspěch?

Hotel Galerie Royale, Praha 8 - Karlín

Šachový zápas Talenti proti legendám se odehraje v hotelu Galerie Royale v pražském Karlíně v termínu 16. - 20. ledna 2017. Scheveningenský systémem dvoukolově naservíruje divákům a návštěvníkům čtyři dny šachových bojů, které a átriu hotelu bude komentovat velmistr Vlastimil Babula. Dohlížet na bezproblémový průběh šachových partií hraných v klasickém tempu bude mezinárodní rozhodčí Jiřina Prokopová.


Ještě než figurky zaujmou 16. ledna svá první postavení, pokřtí velmistr Vlastimil Hort svou novou knihu „Budu-li míti kliku“. Autogramiáda jistě potěší všechny pravé šachouny.


text z obálky:
Ve vzpomínkové knize Budu-li míti kliku se Vlastimil Hort vrací ke svým šachovým začátkům i důležitým milníkům osobního života. Neotřelou formou představuje osobnosti předválečného českého šachu Opočenského či Durase, čtenáři připomíná legendy královské hry, jakými jsou Capablanca nebo Aljechin, přibližuje své slavné souputníky Fischera, Smyslova, Spasského a další, nezapomíná ale ani na šachisty z rodného Kladna. Autor nechává pocítit i atmosféru proslulé šachové kavárny U Nováků na Václavském náměstí. Vlastimil Hort, který na vrcholu své kariéry patřil do nejužší špičky světového šachu, hrál s úspěchem na mnoha turnajích a reprezentoval Československo na šachových olympiádách, v roce 1985 emigroval do Německa. V knize se vrací k tomu, co jeho odchodu za hranice předcházelo. Jako člověk, který v zemi našich západních sousedů žije přes tři desetiletí, sděluje své pocity z politického a ekonomického vývoje v Německu po jeho sjednocení. Vyjadřuje též obavy z islamizace Evropy.


Talenti proti legendám

16. ledna od 16.00 hodin – křest nové šachové knihy Vlastimila Horta
16. ledna od 17.00 hodin – 1. kolo
17. ledna od 17.00 hodin – 2. kolo
18. ledna od 17.00 hodin – 3. kolo
19. ledna volný den
20. ledna od 17.00 hodin – 4. kolo6x 5738x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (6) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Michal Matoušek

Já jsem o tom trochu psal - ale samozřejmě, monopol na správný informace nemám. Podle mě to bylo tak, že Hort měl na Německo smlouvu přes Pragosport, a když mu Němci v klubu neprodloužili smlouvu, neexistoval ani pro Pragosport důvod prodloužit tu jejich a Hort by bejval musel sedět doma. Takže v Tunisu vrátil Vrabcovi letenku, protože už dávno věděl, kde chce žít - co je na tom špatnýho?

Jak říkám, je to moje verze. Snad ji mám od Aleše Pekárka, ale nevím. Je to víc jak třicet let.

+0 /-0 | 10.01.2017 11:46

xdavx x
Tak urcite... To byla dulezita informace a bylo treba ji sdelit, ja zase slysel, ze americani zfingovali pristani na mesici. Muzu postnout i odkaz v kterem roce to pry bylo, :)
+0 /-0 | 09.01.2017 23:39

faust

Knížka by to mohla být zajímavá, doufám, že v Galerii bude ke koupi. Vždycky mě zajímalo, proč Hort vlastně emigroval (člen strany, vedení šachové rubriky v Rudém právu po Smejkalovi apod.). Jsem zvědavý s jakou verzí přijde tentokrát...

+0 /-0 | 09.01.2017 11:36

Slušný anonym
Jsem rád, že se konají podobné akce a že vyjde další zajímavá šachová knížka v češtině. Přeju pořadatelům hodně štěstí! Jinak bych ještě rád uvedl, že Fischer se píše jinak, než je uvedeno v textu.
+0 /-0 | 09.01.2017 08:30