Koník po dvou třetinách

03.05.2019 13:27 | Mistrovství České republiky mužů 2019

Ani jsem se nenadál a máme za sebou 6. kol Ostravského festivalu. Na mistrovství republiky byla letos zavedena novinka v podobě sofijského pravidla.

Pravidlo je to jednoduché prostě nemůžete do 30.tahu dát partii bezdůvodně za remízu. Může být věčný šach nebo opakování tahů a to je tak vše. Následkem sofie je tak turnaj pěkně bojovný a můžeme vidět daleko více rezultátů než je obvyklé. Na čele turnaje je trojice hráčů s 5 body David Navara, Alex Kyslinský a Lukáš Černoušek. O půl bodu méně má skupina pěti hráčů Zbyněk Hráček, Vlastimil Babula, Jiří Kočiščák, Tomáš Kraus a Jan Mikeš. Takže jak je vidět čelo turnaje je dost našlapané a o titulu není zdaleka rozhodnuto. Proto pokud máte volno přiďte se podívat aby vám něco neušlo, navíc si dnes můžete jako bonus zahrát večerní bleskový turnaj. A nyní už hurá na ukázky z turnaje.


-
. kolo -

GM Alexei Kislinsky


-
. kolo -
-
. kolo -
48x 11370x
Fotogalerie
Komentáře (48) Aktualizovat
06.05.2019 09:29 | pawel

N.Očník:

Vtipy se nevysvětlují, ale protože jste v náročné dlouhé diskusi neseznal souvislosti, udělám výjimku:

Předně, FRL-federace je něco jiného než národnost, dokonce něco jiného než občanství.

Bad kritizoval, že se někdo dole v příspěvku obouvá do národnosti účastníků.

A já Badovi přitakal, že ani ta národnost (mu - tomu dole) nesouhlasíwink

06.05.2019 08:31 | Carlos

Také gratuluji prvním 3. David zahrál výborně a velmi bojovný byl i Lukáš. yes

Zklamáním pro mne naopak byli výkony Babuly, Vana a zejména Půlpána, Vokáče a Vesselovského. no

 

06.05.2019 07:10 | Pilgrim

Gratulace D. Navarovi. Ukázal velmi pěkné partie. Zbytek startovního pole zdecimoval rozdílem třídy. Zkrátka v ČR nemá žádnou konkurenci. Přeji ho i v Grand chess tour. 

05.05.2019 23:59 | N. Očník

pawel: v čem nesouhlasí? propozice mluví jasně:

Právo účasti: hráči a hráčky s platnou registrací u ŠSČR, kteří nejsou na FRL vedeni pod jinou federací než CZE.

Takže v čem je problém?

05.05.2019 22:47 | pawel

Re: Bad

 --tak by bylo vhodné neútočit na druhé jenom proto, že se mi nelíbí jejich národnost--

Když ona ani ta národnost nesouhlasí laugh

05.05.2019 21:42 | Bad

Je jasné, že útočit na někoho, že mu to jako staršímu nejde už tak jako za mlada je špatné. Rozhodně je to každého volba, kdy odejde, jestli v plné síle nebo ho jeho sport baví i v pokročilejším věku a hraje i když ví, že to jako za mlada už nikdy nebude. Jistě by se našly v šachu a nejen v šachu, ale i v jiných sportech příklady pro obojí přístup. Je ovšem úsměvné, že člověk, který neustále útočí na jistou národnost posílá někoho za jeho útoky na GM Vokáče k psychiatrovi. Zrovna tak, jako není dobře útočit na pana Vokáče jenom proto, že mu to zrovna příliš nejde (je to jeho věc a jeho volba), tak by bylo vhodné neútočit na druhé jenom proto, že se mi nelíbí jejich národnost.

05.05.2019 20:34 | Krvlad

Ano, letošní MČR se podle všech komentářů nejen na tomto webu mimořádně povedlo. Proto se má údajně pro příští ročník měnit systém (vyřazovák?) a stěhovat jinam. Inu logika...

05.05.2019 20:08 | ciki333

Aplauduji ve stoje panu IM Hausnerovi. V závěru turnaje, kdy hráčům o generaci mladším (GM Hráček...) docházely síly, Ivan mocně finišoval. Dokonce, díky své velkorysosti, nesnědl třešínku na dortu (ač mohl), v podobě figurky Vojty Pláta a daroval mladému kverulantovi v jasně lepší pozici remis. Uměním Ivana Hausnera jsem se kochal (na vlastní oči) již v roce 1973 na srazu (sjezdu?) středočeských šachistů v Českém Brodě. Tehdy 21. letý mladík s převahou zvítězil v hlavním turnaji a postoupil do polofinále ČR. Dodnes mám schované skupinové foto z této akce s podpisy dobových mistrů (Neckář, Lanč..), včetně Ivana...Vrátím se ke "koníkovi." Navara si zaslouží absolutorium. Soupeři nebyli tak slabí, jak někteří z nás usuzují z bodového zisku velmistra - 8/9 - a na základě průměrného ratingu oponentů. To David nad nimi vyčníval jako Empire State Building nad garsoniérou pana Morphynista. A koneckonců proč nechat ležet na ulici bez povšimnutí 75 000,- Kč?

05.05.2019 18:17 | MaX

M ČR yes

05.05.2019 16:53 | capjar

Tento systém M ČR se, zdá se, velmi osvědčil. Poděkování pořadatelům yes 

05.05.2019 16:45 | Ota Válek

Bylo to nádherné mistrovství se spoustou rezultativních partií a skvělých matových útoků. GM Navara dodal přeboru lesk; předvedl hru z jiné planety, z planety 2700+. IM Černoušek zazářil jako supernovahats offNepamatuji zajímavější přebor. Pořadatelé resp. svaz zasloužíyes

05.05.2019 16:25 | naska

Gratulace GM D. Navarovi k vítězství !! Taky Černouškovi k normě GM a GM Plátovi k pěknému umístění!!

05.05.2019 16:24 | Morphynista

Gratulace Davidu Navarovi k titulu. Spokojeni budou jistě i Lukáš Černoušek se stříbrem a Pavel Šimáček s bronzem. Skvělé je také 8.místo Ivana Hausnera. A příspěvky zdejší " trollí farmy ", vyčítající Davidovi, že se šampionátu zúčastnil, jsou směšné, Jakub Bystroň to popsal přesně. Kdyby David Navara nehrál, tak by to od nich schytal stejně...Závistivým a frustrovaným lidem se nezavděčíš. A neustálé útoky na GM Vokáče už jsou případem spíše pro psychiatra... Za sebe děkuji pořadatelům a hráčům za vydařené mistrovství a mnoho krásných partií.

05.05.2019 14:42 | david brazina

a je to tam. gratulace lukasovi k norme GM a ke skvelemu umisteni

05.05.2019 14:26 | HonzaSvatoš

@Honza Hučín: A jo, koukám, že Lukáš Černoušek má skvělé perfo 2628, všechny partie rezultativní! Pokud David Navara vyhraje, což se asi stane, tak je Lukáš druhý, což je skvělý výsledek, nasazený byl až 15.

05.05.2019 13:49 | Honza Hučín

Je zvláštní, že z pozornosti ctěných diskutujících vypadl Lukáš Černoušek, přitom si aktuálně jde pro velmistrovskou normu (už třetí, jestli mám správné informace). S panem Navarou nezvládl partii hlavně psychicky, o to obdivuhodnější je, že se dnes nesesypal a nejspíš skončí na bedně.

05.05.2019 12:58 | david brazina

Jakub Bystron. Obávám se, že tvá reakce je úplně mimo. Nikdo tu nezpochybnoval Davidovu dovednost tahat figurkama. Ale tak hlavně žes musel něco napsat...

Druid: to je přeci nesmysl, Pachmanovi taky nevozili na přebor soupeře z venku. Ta převaha rám je, tak je to realita.

Ad Laznička, Laznička MCR hrát nemůže, nevyzná se v Ostravě natolik, aby našel ty byty ve kterých se hraje...

05.05.2019 11:48 | Jakub Bystroň

Těch několik málo exotů zde (2?) mne donutilo založit si účet zřejmě pro jediný příspěvek. Ať už vyčítáte Davidu Navarovi, že je pro MČR moc dobrý, nebo že v některých momentech byl málo dobrý, v obou případech jsou tato tvrzení, promiňte mi, směšná. David Navara je šachový génius, který svůj mimořádný talent projevoval už od raného dětství. (Když mi bylo 12, byli jsme na 2 týdenním soustředku s 8-letým Davidem a už to stálo za to :-) ) Za možnost sledovat ho takto zblízka by soudný člověk měl být vděčný. Potvrdit roli jasného favorita bývá mnohdy neskutečně těžké, navíc ve švýcaru, kde každá partie může rozhodovat a každá prohra znamená -XY bodů ELO. Proto před jeho doteď suverénním výkonem klobouk dolů a raději si dejte prosím studenou sprchu. Třeba tu závist a frustraci trochu smyje. Deváté kolo před námi :-)

05.05.2019 10:11 | morboj

Podle mě je formát letošního mistrovství dokonalý. Hrají tam výhradně čeští hráči a užší špička musí něco dokazovat. Díky tomu víme, že Navara je stále elitní hráč a že máme další vynikající hráče i mimo známých velmistrů.

05.05.2019 09:10 | Poutnik

Zahraniční účastníci jsou nežádoucí. Finanční rozpočet počítá s tím, že ty prachy zůstanou doma. Když stanovuji cenu pro vítěze hlavou se jistě mihne... "to by mohlo být pro Davida dobrý". Když sem pustíš zahraniční účastníky, odvezou ti polovinu výherního fondu. :-)

04.05.2019 23:06 | HonzaSvatoš

@druid:za sebe mezinárodní mistrovství ČR nepodporují. Ať se o titulu rozhodne mezi našimi hráči. Při výkonnostní převaze Davida Navary by stejně nejspíše titul vyhrál on, a cizinci by jen přinesli náhodný faktor pro další umístění. Spíš by bylo zajímavější, kdyby hrál Láznička, aby měl David Navara aspoň nějakou reálnou konkurenci. Ale pokud Láznička z jakéhokoli důvodu hrát nechce, tak to bude vždy více či méně jasná záležitost pro DN. Což není jeho problém ani jeho chyba. Za mne je současný formát MČR v pořádku. Určitě ne uzavřené, ta šaškárna v roce myslím 2015 byla jasným varováním, že takto ne. A mezinárodní účast zase zanáší nežádoucí náhodu.

04.05.2019 21:59 | Druid.Panoramix

Pěkné MČR, to se musí uznat,, bojovné bude až do posledního kola. Zítra jsem zvědavý na partii IM Hausnera s GM Plátem, myslím, že se u ní nebudeme nudit. :o)

Pánové pode mnou, GM Navara má právo účasti na MČR, tak se ho účastní - o tomhle asi není nutné diskutovat. Spíše by se měl někdo zamyslet a vypsat MČR jako mezinárodní a obstarat GM Navarovi kvalitní konkurenci s ELO 2650 - 2700 i vyšší, aby si i on přišel na svoje.Jemu to prospěje a úroveň se zvýší. A že se sem daří kvalitní hráče dostat svědčí nedávný pražský turnaj a účast kvalitních zahraničních hráčů v naší lize..

ciki333 - ale každý hráč přeci předvádí svoji One Man Show - někdo překvapuje pozitivní hrou a dobrým výkonem, někdo holt spíše horším výkonem - nebudu spekulovat proč? To je každého věc a roli mohou hrát různé faktory.

04.05.2019 20:40 | ciki333

Škoda, že Zbyněk Hráček sundal v 7. a 8. kole nohu z plynu, Michalíka mohl ještě chvíli "trápit." GM Babula a Štoček též zůstali za očekáváním a na Ostravského koníka 2019 nebudou s láskou vzpomínat. Plát (můj tip na vítěze) předvedl jízdu jak na horské dráze, záblesky geniality střídal s hrubými chybami...jako Petra Kvitová. Vojto, chtělo by to stabilizovat výkonnost. Pomyslný klobouk smekám před Ivanem Hausnerem. Jak je možné, že nestor česko(slovenského) šachu, drží "pouze" titul IM? Srovnáme-li výsledky Ivana, např. s Ing. Markem Vokáčem, pak není pochyb o tom kdo je skutečným velmistrem 64. polí, a kdo pouhopouhým neumětelem...Jinak MČR lze plným právem považovat za One Man Show Davida Navary, zde jsou slova zbytečná.

04.05.2019 20:28 | Zmestabileho

Tak i v předposledním kole dostal Navara na první šachovnici amatéra s ratingem o 300 bodů slabším, a tedy stačilo mu jen tahat figurkami a počkat si na chybu. Tyhle nerovné a opakující se souboje na první desce určující přeborníka jsou naprosto o ničem. Přirozeně se to proto také nikde jinde neděje - jen bohužel u nás.

 

 

V podpalubí turnaje se aspoň bojuje, to jak dostává např. GM Voko nařezáno od hráčů mojí síly, to je inspirativní podívaná. Celkově sofijská pravidla zabrala a ještě bych je zpřísnil, a hráčům kteří dostávají finanční podporu (startovné, úhrada nákladů) bych v případě obcházení sofijských pravidel (včera Babula - Hráček) už příště na turnaj žádnou podporu nedal, ať si hrají za své nebo ať nehrají vůbec.

 

 

Prostě to může být zajímavý a bojovný open, bohužel s tím jedním pánem, co tam nemá co dělat.

 

04.05.2019 19:41 | LoL

Za to co predvadi Hausner klobouk dolu

04.05.2019 16:12 | Zelené jablko

Ad Honza Hučín: Palec nahoru, to je pěkný postřeh. Něco mi to připomíná. A panu Válkovi taky díky, v televizi je to lepší než na netu.

04.05.2019 16:03 | Ota Válek

Dnes na ČT2 běží od 21:40 film TAH PĚŠCEM.

Bobby Fischer versus Boris Spasskij. Šachová bitva, která psala historii studené války. Americké drama podle skutečných událostí (2014)

04.05.2019 14:54 | ...

brazina - zrovna ty bys u dávek a odpouštění dluhů měl držet hubu a šoupat nohama.

04.05.2019 14:28 | david brazina

Carlos to je vid, ne každý je závislý na dávkách jako ty a tvuj přítel.

04.05.2019 12:58 | Carlos

Mgr. Aichmaier David, právník Odboru právního a organizačního david.aichmaier@opava-city.cz

04.05.2019 09:06 | Honza Hučín

Tak to je fakt dobrý: http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1019060

04.05.2019 08:38 | ELOminator

Jo, včerejší kolo bylo výživné, až na partii Babula x Hráček a fakt, že se znají jako svý boty jako výmluvu neberu no.

Jinak ostatní v čele s Davidem yes

04.05.2019 07:21 | Pilgrim

Partie D. Navary s obeti nakonec veze za postouple a spojene pesce byla krasna. 

04.05.2019 06:11 | giocozo

...- Souhlas. Jirka Kočiščák je fajn borec a pokud vím, šachy má jen jako koníčka. Vystudoval práva a právníkem nejspíš už je, či bude. Velmistrem se stane nejspíše také, ale né z důvodu o kterém snil v raném dětství ciki 333 a o kterém nikdy ani nemohl snít Zmestabileho. Včerejší reakce těchto dvou směšných pánů, jasně vypovídají o tom, že tito dva jenom žvaní a informací mají pramálo. Zmestabileho prosím o vysvětlení termínu : ,, Plejer síly Kočiščáka." :-))

04.05.2019 06:01 | capjar

chess64: cheeky yes

04.05.2019 03:40 | HonzaSvatoš

Tak za sebe si myslím, že David Navara důsledky brání na h3 spočítal přesně, je to excelentní taktika. Poznámky mistrů světa s puštěným motorem, kdy jim je hned jasné, jak měl bílý hrát, jsou legrační.

03.05.2019 23:56 | N. Očník

Sh3 bylo především ukázkou toho, že se David partiemi baví a že u nich vymýšlí tahy a postupy, které by mohly pobavit publikum. Že po Jc6 se sice hraje, ale tak, že spočítat všechny varianty, když nečumíte do motoru, je v praktické partii velmi velmi obtížné i pro velmistry, to pochopitelně trollí banda nechápe a chápat ani nechce. Že jsou tam pak pozice jako kvalita za 2 a možná 3  pěšce a holého bílého krále, kterou jen tak v hlavě ohodnotit je opravdu složité.

 

03.05.2019 23:44 | MaX

Jaj, tak to bylo netaktické, nechat si to ukázat od hráče 2700, kde je jasné, že má daleko lepší propočet. Dělám to, ale taky :o) co se trápit proti tak dobrým hráčům. Zítra je taky den.

03.05.2019 23:42 | ...

Nevědomost místních trollů je úsměvná.  Dnes ji předvedl trotl čekal větou " Pokud mají všech pět pohromadě, nikdy je nenapadne živit se šachovou hrou na profesionálné úrovni." Omg tohle napíše po partii s Jirkou Kočiščákem... Tak si alespoň zjisti, hňupe, na koho pliveš.

03.05.2019 23:20 | chess123

Rádio Jerevan oznámilo změnu rozpisu MČR. Pokud GM Navara vyhraje ostravské Mistrovství ČR, získá právo utkat se v předkole Turnaje století s panem Davidem Aichmaierem. Pan ZMB si vyhradil právo používat nápovědu počítače. Vítěz předkola postupuje do semifinále, ve kterém se utká s panem Zdeňkem Čekalem alias ciki333. V semifinále mohou oba hráči používat nápovědu počítače. Vítěz se utká ve finále s blondýnou - tenistkou, která má právo využívat nápovědu přítele na telefonu. Soupeř má právo využít všech svých šachových znalostí. Všechny zápasy turnaje století se budou hrát na 8 vítězných partií a dle Sofijských pravidel. Kurzové sázky překvapivě favorizují blondýnu.

03.05.2019 22:34 | ciki333

Navarovo 26...Sxh3 ?! nebyl tah z jiné galaxie, ale ve skutečnosti tah pochybné hodnoty, když ukázal Stockfish správnou obranu za bílé 27.Jc6!. Kočiščák Jiří byl tou dobou již zasažen šachovou slepotou. Správný postup neviděl a tudíž zahrál chybné 27.Sxh3?? s hodnocením pozice cca -3. Zbytek pak byl věcí techniky a tu má David vynikající. Partie opět potvrdila udivující lehkost s jakou česká jednička decimuje hráče hvězdné pěchoty s ratingen okolo 2500. Řádění elitního snipera s pěti zářezy na pažbě má pro oběti i jistý výchovný účinek...Pokud mají všech pět pohromadě, nikdy je nenapadne živit se šachovou hrou na profesionálné úrovni. Z tohoto úhlu pohledu je Navarova účast v turnaji přínosem, vrácí mladé snílky nohama na pevnou zem.

03.05.2019 21:55 | capjar

Pavel Čápek: yes

03.05.2019 21:21 | Pavel Capek

Tak všichni na nss ví pane Aichmaier, že voni sou hlava ! Jasně, že byste to všechno viděl a zahrál ! Je strašná škoda, že už se šachu nevěnujete ! BTW já to s pomocí enginu vidím taky !

03.05.2019 20:44 | Zmestabileho

Navarovo 27. - Sxh3 byl jen taktický šejd, který by mě napadl taky - s dalším logickým dobráním Jxd5, a využitím nešikovného postavení svázaných bílých figur a daleko postouplých černých pěšců na dámském křídle. Obrana byla - nenechat si to ukázat a zahrát Jc6. Na plejery síly Kočiščáka ale tohle funguje a platí - a zítra může Navara podobně si pohrát s Černouškem. 

03.05.2019 19:27 | P. Kirs

Na turnaji Teplice Open máme již Sofijské pravidlo několik let a osvědčilo se. Je dobře, že se zavedlo i na MČR. Remízy např. ve 12., nebo dokonce v 8. tahu byly ostudné.

03.05.2019 19:20 | Pavel Capek

Nádherná výhra Davida Navary !! 27. Sxh3 je pro mě tah z jiné galaxie ! Děkuji panu Kočiščákovi, že si to nechal ukázat a nezůstalo to tzv. za kulisami. Opravdu by mě zajímalo, jestli to bylo spočítáno až do konce, nebo jen citem odhadnuto jako vyhrané, nebo přivyhrané. Krásné šachy !! hats off

03.05.2019 19:12 | Morphynista

Pro mě je dnes partií kola souboj Kislinský - Černoušek. Královský gambit ve stylu starých mistrů...

03.05.2019 16:17 | giocozo

Tak na prvním stole to vypadá, že žádná taktická remíza se konat nebude.:-)