Kdy se sny mění ve skutečnost

15.02.2024 06:21 | Domácí zprávy

Vrátím se pár let zpět. Vrátím se pár let zpět, kdy nás napadlo organizovat turnaj amatérů. Turnaj, kde každý má šanci na cenu a o první cenu si nezahrají velmistři. Kdy sníte o tom, že uděláte tak trochu jiný tunaj.

Vzpomínám si na to, jak jsme s kamarády ve Vlčnově tento nápad odkládali. Jak riziko, že na takový turnaj nikdo nepřijede bylo tak veliké, že jenom blázen by do takové akce šel. 

Píšete první propozice  a při vypisování cenového fondu se vám tenkrát podlamují kolena a přemýšlíte, kde ty peníze seženete. Přišel COVID a když se naše cesty s Vlčnovem rozešly, člověk začíná od nuly ještě jednou. Tentokrát už tým lidí, kteří tento turnaj připravují se nepočítá na desítky, ale na jednotky a při psaní propozic a cenového fondu se  vám tají dech. 

První ročník jsme udělali souběžně s mistrovstvím ČR mládeže v Luhačovicích. Po tomto turnaji jsem si říkal, že už nikdy nebudu dělat podobnou akci. Měsíc před turnajem člověk nejí, nespí a ten stres zná snad každý z vás, který organizoval nějakou akci. Ta odpovědnost, ten tlak a respekt je opravdu šílený. 

Možná mi to i někdo z vás potvrdí, že jakmile je dohráno a lidi jsou spokojení a ten tlak zmizí, je to jako droga. Hned zapomenete na ty starosti a už přemýšlíte nad dalším turnajem. 

Druhý turnaj, tedy ten, který se hrál minulý rok je v mých vzpomínkách zapsán jako neskutečný turnaj a to z mnoha důvodů. Když začnu od konce, nikde nikdy jsme neviděl, aby hráči po turnaji šli dobrovolně pomáhat s uklízením šachovnic, odnášeli stoly a židle. A to vše spontálně. Byl to neskutečně silný zážitek, věřte mi. 

Až sem, jsem psal spíš o mých pocitech. Jenomže tak to ve skutečnosti není. Mít jenom sen a odvahu, nestačí. Potřebujete mít skvělé lidi, kteří dělají turnaj turnajem. Tomáš Danada je člověk, bez kterého bych snad žádný turnaj nedělal. Tam, kde potřebujete pět rozhodčích, on to zvládne sám. Tomáš Klimecký vždy rád pomůže a samozřejmě bez Roberta bych neudělal ani internetovou simultánku. 

Už během loňského turnaje jsem věděl, že chceme turnaj posouvat dál. Máme v hlavách sny o tom, jak jednou budeme hrát na zimním stadióně. Jak jednou ( snad příští rok) dáme první cenu 100 000Kč a co vše uděláme lépe. Přesně tak, aby se turnaj posouval dál a dál. 

A touto větou se dostávám k letošnímu roku. Oslovení Standy Stárka považuji za jeden z těch výborných nápadů. Znám své limity a přenechat organizování turnaje na zkušenějších lidech je v mých očích ta nejlepší cesta. Spolupracovat, spoluorganizovat a motivovat se od lidí, kteří jsou zkušenější je věc, která nemůže zklamat. 

<iframe id="google_ads_frame0">

Propozice letošního turnaje jsem psal já. Vzpomínám si, že napsat cenový fond, je spíš otázka aktuální nálady a pohody, než nějakého důkladného propočtu. Nakonec je úplně v tom okamžiku, kdy píšete propozice úplně jedno co tam napíšete. Myslím to tak, že v ten okamžik nemáte ani jednu přihlášku, ani jednoho sponzora a jen počítáte jakou finanční ztrátu ještě vydýcháte. Takže navýšit první cenu o 20 000Kč a další ceny o další desítky tisíc korun je jen o odvaze. Samozřejmě ta odvaha nemusí být tak veliká, když za vámi stojí rpšachy. Ta garance, že se vše všem zaplatí tady vždy je a bude. 

Když jsme zvládli rozpočet MČR mládeže v Luhačovicích + MČR Amatérů okolo 600 000 Kč, minulé amatéry s rozpočetm cca 220 tis, tak letošní turnaj s rozpočtem okolo 300 000 Kč , zvládneme taky. 

Až sem to bylo spíš o penězích, ale bez těch turnaj dělat nejde. Pustíme propozice do světa a doufáte, že myšlenka turnaje lidi osloví. Když máte tři měsíce před turnajem už 210 přihlášených hráčů ( odhadem na všechny tři turnaje může přijet 500-600 hráčů) , máte podepsané sponzory, zajíštěný sál a hrací materiál a skvělý tým lidí, pak si můžete na půl oddechnout. 

Statistika federací

Čís. FEDFederacePočet
1
AFGAfghanistan1
2
BELBelgium1
3
CZECzech Republic161
4
FRAFrance1
5
GERGermany1
6
HUNHungary3
7
INDIndia3
8
ITAItaly1
9
KAZKazakhstan1
10
POLPoland14
11
SVKSlovakia16
12
SWESweden4
13
UKRUkraine2
14
YEMYemen1
Celkem 210

Statistika titulů

TitulPočet
FM18
WFM1
CM4
WCM1
Celkem24


Ta lehčí část je za námi. 

To hlavní přijde za pár týdnů. Doteď jste hráli jen o peníze a vaše sny. Od prvních okamžiků, kdy budou přicházet první šachisté už půjde o důvěru, kterou vám lide tím, že přijeli k nám dali. Už půjde o náš slib, že uděláme turnaj pro šachisty, na který budou dlouho vzpomínat. Nebojte se, ty Herlíkovice mě straší ještě dnes. 

Standa Stárek, Tomáš Klimecký, Robert Cvek a já. Věřte nám, že dáme do toho vše. Bavíme se o doprovodném programu. Určitě první den bude ochutnávka vína, budou simultánky, turnaje, přednášky a Robert bude na místě po celou dobu turnaje. Pomůže s rozebíráním vašich partií, zahraje si s vámi večer šachy, posedíme a hodně budeme natáčet na kameru. Samozřejmostí je káva, čaj a veškeré nealko zadarmo, ceny pro " nej" partie a stále máme v hlavě další nápady, jak poděkovat všem šachistům, kteří přijedou do Hluku. 

Kolikrát jsme psali, že šachy nás baví s vámi? A vždy to byla pravda, protože bez vás, by to vše nemělo cenu. I tento turnaj je součástí příběhů RPšachy. Příběhu, který píšeme spolu s vámi. 


foto z MČR Amatérů 2023 Klikem na tyto odkazy se dostanete na propozice a nebo na přihlašovací formulář. 

 Propozice si můžete stáhnout zde:  

 Přihlašovací formulář: 

startovní listina ( chess ressult)

8x 2334x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (8) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Tomáš Klimecký

Přesně tak , Luhačovice bylo super , Hluk 2023 na 1* tým lidiček byl skvělý Petrova rodina,Libor,Ema,Tom Danada , dále moc pomohli  Lenka Voráčová z Vyškova ,Tom Hutyra z Rožnova , Vlado Gajdošik ze Slovenska a další a další...byla to paráda. A Hluk 2024 to bude velký šachový svátek pro nás šachové nadšence.

+1 /-1 | 16.02.2024 05:55

MaX

PK: vzdávám to, tímto se asi zařazuji mezi místní remcali. Teď se hraje pěkný turnaj, ale jak sám říkáte „fischerovy sachy“ tady čtenáře nezajímají. Zato mám dát přednost posledním článkům o „počasí“. Tak to jdu ke snídani zkusit, třeba tam bude i fotka nových pohárů…

+1 /-0 | 15.02.2024 08:21

hulíňák
Píše se remcaly!!
+0 /-0 | 15.02.2024 20:18

Petr Koutný

Všechno bude. Dnešní článek měl svůj význam. Například +4 přihlášení hráči. 

Díky za komentář.   

Petr 

+0 /-1 | 15.02.2024 12:50

Carlos

Držím Vám (Tobě Petře, Robertovi, Standovi a Tomášovi) palce, ať je to v Hluku lepší než loni! Za tu kupu práce, která za pořádáním turnaje stojí si úspěch zasloužíte. hats off

+3 /-1 | 15.02.2024 10:38

Robert Cvek
Děkujeme :-)
+2 /-1 | 15.02.2024 19:27

Petr Koutný

Díky. 

 

Loni to bylo super, ale tento rok to bude ještě lepší....

+2 /-1 | 15.02.2024 12:46

Kodl

Vážení...víte někdo,jak jsme skončli v LCEL proti Bulharsku? Hráli jsme o bronz...děkuji

+0 /-0 | 15.02.2024 19:25