Karviná, Plát a Ostravský koník....

27.04.2017 20:40 | Ostravský koník 2017

Není to tak dávno, co mi napsal Vojta Plát na FB (FB = „ksichtoknížka“ neboli „facebook“) dotaz, zda se zapojíme do simultánního turné Ostravského koníka.

Nechtělo se mi angažovat se v téhle záležitosti, ale pro Vojtu mám slabost :-) a rád pomáhám i Marku Jelínkovi (ředitel festivalu Ostravský koník)...a pak, proč neumožnit našim hráčům zahrát si s aktuálním mistrem ČR?

 

V minulých letech, kdy tahounem simultánního tour byl Lukáš Klíma, se nám jen zřídkakdy podařilo „dokopat“ do simultánky aspoň deset lidí. Vojta, resp.pořadatelé, si letos dali podmínku, že by mělo hrát alespoň 15 hráčů, což pro klub se 40 hráči, z nichž je aktivních (a z Karviné) cca polovina, a v kraji, kde se běžně pracuje ve vícesměnných provozech, je úkol celkem nesnadný.

(„mimo mísu“: jednou jsme s Lukášem Klímou uvažovali o turnaji, kde by se hrálo na směny, aby profesionální hráči měli možnost poznat, jaké to je :-)  - tedy, dvě kola ranní, dvě kola odpolední, dvě kola noční a dvě kola volno...a partie by MUSELY trvat osm hodin, což se zdá nereálné, ale rychlý konec partie by si zřejmě vynutil „náhradní“ práci: buď zametání haly nebo řešení šachových úloh. „Vyšperkovali“ jsme to ještě tím, že bychom se mohli domluvit s nějakou fabrikou a hrálo by se za plného provozu. Samozřejmě bychom hráčům dovolili ochranné pomůcky: chrániče sluchu, přilby na hlavu, popř.montérky. Nezapomněli jsme ani na hlukové přestávky a pauzy na svačinu či oběd :-) )

Nezbylo mi nic jiného, než zaangažovat i hráče z jiných klubů...a místní štamgasty z restaurace U Tesarčíka (malá reklamní vložka: pivo Radegast [„dvanáctka“] za 27,-Kč, grilované speciality za HODNĚ příjemné ceny-včera však nebyly na programu :-) … prostě hospoda, kde se nekradlo ani před EET a tak majitel nemá důvod zvedat ceny ani nyní). Původně se mi přihlásilo 26 hráčů, ale protože vím, jak to chodí, avízoval jsem Vojtovi, aby se připravil na cca 20-25 hráčů.

Nakonec se sešlo 19hráčů, ale s fandy místních štamgastů, kteří si své kolegy nadšeně fotili a natáčeli na mobilní telefony, s diváky-šachisty, kteří sami neměli odvahu postavit se „velkému“ Vojtovi :-) a s příbuznými mladých hráčů...nás tam bylo víc než dost. 

Zhruba v 16:15 přijíždí k restauraci auto řízené Honzou Malíkem s hlavním aktérem a Lukášem Klímou a jakýsi borec, který se mnou pokuřuje před restaurací, se mě ptá, který že to je „ten Plát“. Ukazuji mu na postavičku skrytou pod reklamními panely Ostravského koníka. Ano, i velcí hráči musí makat, aby si zasloužili svou odměnu :-)

Pro někoho možná nedůležité, ale pro jistotu přikládám ilustrační náčrt celé dramatické situace...


Panely jsou v sále, rozestavěné, přítomní jsou připraveni, Vojta také...tak můžeme začít.

Po stručném přivítání přítomných a několika fotografiích pro tisk (děkuji Oldovi Horákovi! Viz foto) dostává Vojta originál karikatury, jejíž černobílou zmenšeninu obdrží všichni účastníci simultánky a většina (všichni?) využívá nabídky a nechává si ji podepsat samotným „maestrem“ :-) . Kdyby jen tušili, jakou jednou bude mít hodnotu :-D ! Chce to jen maličkost: buď musí umřít Vojta, jehož podpis pak bude mít nesmírnou cenu, nebo já (autor) :-)

(… což mě přivádí na myšlenku...když mohou mít své kartičky hokejisté, proč ne my? :-D )
Hned zkraje odmítá Vojta nabízené alkoholické občerstvení a objednává si čaj. Hmmm, takže ho neopijeme :-(  Mé naděje na alespoň tři vítězství tak pomalu, ale jistě berou za své :-(

Vojtovy nohy kmitají ve zběsilém tempu, což má za následek dost málo času na přemýšlení pro všechny aktéry simultánky.

 

Brzy se vzdávají první jedinci. Pak však nalevo ode mě slyším, že Vojta nabízí remízu. Hned tři partie po mé levici skončily remízou (!). Pánové Radecki, Gajdůšek (oba Inter Petrovice) a Chmiel (S.Chotěbuz a host za I.Petrovice) dávají své partie za remízu. Hezký úspěch...z jejich pohledu :-) Z mého pohledu to vypadá jinak :-) : proč by Vojta nabízel remízu? Odpovím si sám: protože mu ty pozice (minimálně) nesedly... :-D (P.S.: viděl jsem pozici Pepy Gajdůška...a hrál bych ji dál. Tím nechci tvrdit, že bych vyhrál, jen chci říct, že za bílého to vypadalo dost divně). Kromě výše zmiňovaných remízoval i náš Bohuš Walowy.

Zbytek soupeřů Vojta nemilosrdně ztrestal :-) Klobouk dolů.

Celkové skóre: 17:2 pro Pláta :-)

 

Vojta dnes (čtvrtek, 27.4.20017) hraje poslední simultánku přímo v Ostravě. Ostravský koník začíná v sobotu 29.4.2017. Tedy „cobydup“ :-)

Štamgasti v restauraci U Tesarčíka už po včerejšku vědí, komu budou fandit :-) No řekněte sami, co zní lépe: „Hrál jsem v simultánce s bývalým mistrem ČR.“ nebo „Hrál jsem s mistrem ČR.“ ??? ;-)

Popřejme Marku Jelínkovi (ředitel festivalu) a celému jeho organizačnímu týmu, ať mají co nejméně starostí a ať se jim vyhnou jakékoli problémy! Pojďme na to!


autor: Luboš Zimniok

4x 5538x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (4) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
MaX

tak na teplotu v místosti máte čuch to se ví... wink

+0 /-0 | 27.04.2017 21:42

Rudolf Kriebel

No jo, pivo sice za 27,- někde se ale muselo šetřit. Na energiích. Koukám, že všichni jsou v hrubých svetrech (vyjma IM Pláta, takže to asi nebyl jenom čaj...), dokonce  i Honza Malík si nevzal krátké letní trenky, ale třičtvrtětečníwink

+0 /-0 | 27.04.2017 21:27