Karjakinův osud si cestu najde

27.09.2022 06:13 | Zahraniční zprávy

V sobotu vypršel zákaz kontroverzní ruské šachové hvězdy Sergeje Karjakina. V neděli ráno se sám Rus rozhodl oslavit zveřejněním své fotografie na Twitteru. Na bundě, kterou má Karjakin na sobě, je jasně napsáno „Putinův tým“.

Ruský velmistr Sergej Karjakin řekl Match TV, že počítá s tím, že po skončení diskvalifikace nebude zván na turnaje kvůli svým veřejným názorům na " speciální operaci na Ukrajině" a on sám nebude jezdit na šachové turnaje do nepřátelských zemí.

Karjakin se může vrátit na světovou šachovou scénu, protože mu vypršela šestiměsíční suspendace, kterou mu FIDE uložila za podporu "speciální operace" na Ukrajině.

Karjakin řekl, že „na jednu stranu je to pozitivní zpráva, na druhou stranu neprožívá „žádnou euforii“.

Svůj pohled jsem nezměnil: podporuji Rusko, vedení mé země. Když už jsem za to dostal zákaz, tak kde je záruka, že západní šachový svět nebude znovu tlačit na vedení FIDE a nebudu mít další diskvalifikaci? Druhá otázka zní: pod jakou vlajkou budu moci soutěžit? Pokud pod vlajkou FIDE, tak to pro mě není vhodná varianta. Chci hrát pouze pod ruskou vlajkou,“ řekl Karjakin.

Šachista dodal, že „cesta je uzavřena“ pro něj do šachových turnajů, které se konají na Západě. „Nikdo z organizátorů mě nepozve, protože zná mé názory. Když jsme u turnajů FIDE, kde se budou konat? Pokud v nepřátelských zemích, tak tam z pochopitelných důvodů nepojedu. Pokud se bude hrát v přátelských zemích , pak se není o čem bavit a budu v nich hrát"...

V sobotu vypršel Karjakinovi šestiměsíční trest a hned v neděli se nechal vyfotit s touto mikinou: 


Celým internetem projela vlna komentářů a reakcí, v Norsku se ozvaly asi nejsilnější reakce: 

"Karjakin nám všem ukazuje prostředníček", řekla Berit Lindeman norské vysílací společnosti NRK .

Lindeman je generální sekretářkou Norského helsinského výboru a členkou etické komise Norského fotbalového svazu. Helsinský výbor je organizace pro lidská práva.

"Je naprosto zavrženíhodné, že už smí hrát na mezinárodních turnajích, přesto nemůže být Karjakin dvakrát potrestán za stejnou věc. Ale i tak , nadále podporuje válku. Nejsou zde žádné polehčující okolnosti. " řekl Lindeman.

Zjevná provokace vyvolala celkem očekávané pobouření. Viceprezident FIDE Jöran Aulin-Jansson už pro norskou televizi NRK uvedl, že by se mělo zvážit prodloužení trestu pro Karjakina.

S tím souhlasí i šachový expert NRK Torstein Bae. „Výběr oblečení je samozřejmě úmyslně provokativní," má jasno. Z obrázku je podle něj zřejmé, že Karjakin není polepšeným hříšníkem. „On vlastně žádné své provinění ani nepřipustil, takže by bylo zvláštní, kdyby teď ukázal nějakou lítost," dodal Bae.

Jakmile ruská vojska na rozkaz prezidenta Vladimira Putina rozjela ničím nevyprovokovanou invazi, kterou od začátku provází celá řada podezření na páchání odporných válečných zločinů, šachista nijak neskrýval své nadšení a vděčnost Putinovi.

Přeji vám brzké splnění všech úkolů, které byly naší chrabré armádě uloženy," vzkázal mimo jiné Putinovi.

Karjakin není jediným kontroverzním šachistou. Exmistr světa Anatolij Karpov jako člen Dumy (ruského parlamentu) podpořil uznání separatistických republik Doněck a Luhansk a tím i ruskou vojenskou agresi na Ukrajině, a padl tak také pod sankce EU. Nesmí tak cestovat do EU, ani přes země EU transitovat, a rovněž by měl být zmražen jeho majetek na území EU.


Bude zajímavé sledovat pokračování tohoto příběhu. Trestat člověka dvakrát, za stejný skutek, pravděpodobně nejde a je možné, že FIDE nepotrestá Karjakina dalším zákazem. Přesto věřím, že šachový osud si Karjakina sám najde. 

Historie je psána krví poražených, jen historie našim dětem řekne,  kdo byl Karjakin a Karpov. 


 - článek přeložen z: chessdom.com , modularphonesforum.com , russiapostsen.com

16x 4367x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (16) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
patmat
Iksdav Iks tu neustále, do všetkých možných tém, vkladá, zo svojej pozoruhodnej logiky odvodenú, "múdrosť", že:

Ruský štát môže vykonať úplne hocičo a kto s tým nesúhlasí, tak je pokrytec.

Rovnako všade vkladá odkazy na oficiálnu ruskú propagandu či "alternatívne" články na ruskú podporu vojny.

A potom sa ešte čuduje, prečo ho niekto "nálepkuje" ako rusofila, či že by mal niečo "schvaľovať".

+2 /-1 | 28.09.2022 14:27

xdavx x

Zrovna Plat mi je uplne u zeli.  a ty se nauc chapat psanej text nebo si ve slovniku najdi slovo typ...

+0 /-3 | 28.09.2022 12:19

Rubinus

Tak zrovna Plát asi nerecitoval básničky na komunistických akcích... :) Však tys též víc stihnout nemohl.

+2 /-0 | 28.09.2022 12:14

xdavx x

a jeste vic vy hrdinove typu Plata... kdyz tady byla 40 let totalita, to jste byli zalezli a recitovali basnicky na komunistickych akcich... ale ted presne vite, jak se ma proti totalite bojovat... 

+0 /-4 | 28.09.2022 11:27

xdavx x

co obhajuju, kde co obhajuju.. co to meles? a ze mi vadi soucasne pokrytectvi? ano vadi. 

+0 /-3 | 28.09.2022 11:24

Agent Voňavka

Bražino, to ale neznamená, že když se tak chovali jiní, že se tak musí nyní chovat i Rusko. To je přeci totální nesmysl. Co bylo, bylo, ale nelze tímhle argumentem obhajovat nynější agresi Ruska. To se na mě nezlob, ale pokud to hodláš tímto stylem obhajovat, tak si přijeď rovnou pro nakládačku, protože si nic jiného nezasloužíš.

+4 /-1 | 28.09.2022 10:56

istr
Pjeseňka takája... https://youtu.be/vWePks28CDo
+0 /-0 | 28.09.2022 06:54

xdavx x

budu se opakovat... kde jste byli kdyz USA vrazdily 4000km od svych hranic? Kde jste kdyz SA, kde USA posila zbrane, vrazdi v Jemenu? Kde jste kdyz Azerbajdzan vrazdi v Armenii? Kde jste byli kdyz Britanie zabijela v Tripolisu? Za me jste pokrytci. Nic vic nez ubozi pokrytci. Kdybyste se alespon necitili tak moc jako lepsi lidi... 

+0 /-2 | 28.09.2022 00:49

Pavel Ch
+0 /-0 | 27.09.2022 13:57

Messer56
Viděl jsem hajlovat celé Václavské náměstí, viděl jsem provolávaní slávy KSČ celým Václavským náměstím( 1948), viděl jsem celý Václavák za zachování ČSR, viděl jsem za týden celý Václavák za rozdělení Československa. Vídím jak si novodobí Mccarthisté notují. " Kam vítr, tam plášť" A co na to bible:" kdo je bez viny , ať hodí kamenem".
+2 /-2 | 27.09.2022 13:06

patmat
"Je naprosto zavrženíhodné, že už smí hrát na mezinárodních turnajích, přesto nemůže být Karjakin dvakrát potrestán za stejnou věc. Ale i tak , nadále podporuje válku. Nejsou zde žádné polehčující okolnosti. " řekl Lindeman.

Ako "dvakrát za stejnu věc"?

Predsa platí obyčaj, že ak potrestaný vinník OPAKOVANE po skončení trestu vykoná rovnaký skutok, tak je trest potom ešte prísnejší a nie že tým získava právo na opakované beztrestné porušovanie pravidiel.

+1 /-1 | 27.09.2022 11:04

Petr Koutný

Teofil - souhlas. Je rozdíl, když bojuje voják a když mobilizujete otce od rodiny. Je rozdíl, jestli na frontu pošlete člověka z východu a nebo bohatého snyka z Moskvy. Vlastně je to jedno, válka je svinstvo a denně umírají lidé úplně zbytečně. 

+1 /-0 | 27.09.2022 09:51

Teofil Horáček

shaking hands   Je to bohužel tak, že mnoho Rusů válku na Ukrajině podporovalo, dokud tam bojovala armáda a žoldáci. Teď ale po těžkých ztrátách jejich řady prořídly a tak musel Putin sáhnout k nutnému, ale nepopulárnímu kroku - mobilizaci i lidí ve středním či starším věku, jejichž vojenské zkušenosti sahají až desítky let zpět - a když někdo takový najednou dostane předvolání k odvodu, jeho postoj se hodně rychle změní, nezřídka se snaží i vycestovat, z Ruska už utekly před mobilizací statisíce lidí a co s ními? Máme je přijmout? Ale Karjakin jako privilegovaný velmistr se asi podobnými věcmi zatěžovat nemusí... 

+2 /-1 | 27.09.2022 09:43

Magiland

-> Teofil Horáček - určitě tady schytáte spousty mínusů od zdejších vševědů, ale já bych to co jste napsal podepsal bez jediné úpravy. Souhlas

+2 /-2 | 27.09.2022 09:00

Teofil Horáček

Nechť dokáže Karjakin svou oddanost Vůdci a straně tím, že zajde na nejbližší odvodní středisko a dobrovolně se přihlásí do řad ruské armády, nastoupí výcvik a pak se stejným nadšením jako prezentuje zde půjde bojovat na Donbas, případně na jinou část fronty. Samozřejmě jsem pro to, aby mu byl prodloužen trest a na turnajích pořádaných na Západě jsme jej už nikdy neviděli, stejně jako Karpova. 

+8 /-1 | 27.09.2022 08:30

Karja
Aneb demokracie a svoboda slova opět zvítězila.
+1 /-0 | 27.09.2022 06:55