Julius Baer Generation Cup 2022 semifinále

24.09.2022 08:12 | Zahraniční zprávy

Magnus Carlsen a Arjun Erigaisi jsou finalisté. Zatímco Magnus vyhrál strategickým způsobem boje, u Arjuna se objevuje duch Michala Tala.

Magnus Carlsen hrál s Vincentem Keymerem a vyhrál 3:1, když první dvě partie skončily remízou a další dvě vyhrál geniální Nor. Třetí partie byla přesně ve stylu Magnuse. Magnus získal v koncovce výhodu střelce proti jezdci. Jsou to přesně ty pozice, které slabší strana může udržet, ale je to velmi pracné. Podobná pozice se hrála v zápase Karpov x Kasparov. A podobné koncovky hrál dokonale Bobby Fischer. Vincent se bránil zuby nehty, ale stačila jedna chyba a automat Magnus mu nedal šanci. 
Druhá výhra mistra světa dělá velký dojem. Protože černými figurami rozehrál tak brilantně partii, že bílými hrající Vincent se mohl jen dívat, jak ho velká anakonda Magnus pomalu požírá. Obě partie komentuji.   

-
. kolo -

-
. kolo -
Poslední partie tohoto zápasu je zde:

Arjun Erigaisi porazil silného soupeře, Liem Quang Lea 4:2. Arjun mi tak trochu připomíná mladého Tala. Hraje velmi takticky a divoce a hlavně má ohromnou lehkost, "práskne" figuru bez mrknutí oka. V páté partii si Le neopatrně oslabil královské křídlo a soupeř ho rychle potrestal. Poslední partie je neuvěřitelná, černými hrající Le musí vyhrát. Hraje KIDa. Ale místo toho, aby Arjun čekal, tak sám obětuje (silně nejasně) figuru. To přece dělával Tal! Na šachovnici vznikne chaos a zmatek. Ale mladý Ind se evidentně v pozice lépe orientuje, vyhrává a vyhrává tím celý zápas. Obě partie komentuji.


-
. kolo -

-
. kolo -
Závěr rozhodující partie zde:  
A rozhovor se šťastným vítězem zde:  


Robert Cvek

1x 2283x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (1) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
istr

Ta poslední partie, ňamka :)

+0 /-0 | 24.09.2022 12:27

Kalendárium

Víte o významné šachové
události na dnešní den?

Dejte vědět naší redakci
petr.boleslav@nss.cz