Jubilejní 30. ročník MKO kořistí IM Zwardoně

19.09.2016 09:49 | Domácí turnaje

Kulaté výročí dolnobenešovského turnaje ovládli šachisté z Frýdku-Místku, Vojtěch Zwardoň pokračuje na vítězné vlně a dobývá další turnaj série Grand-Prix.

V sobotu 17. září se v Dolním Benešově (okr. Opava) uskutečnil již 30. ročník Memoriálu Karla Osmančíka. Že vám tato zkratka nic neříká? V okruhu pořadatelů a pravidelných účastníků turnaje se jedná již o zažitý pojem pro Memoriál Karla Osmančíka, tradiční šachový turnaj před zahájením sezóny družstev, krajský přebor Moravskoslezského kraje v rapid šachu a součást série Grand Prix ČR.

Neoficiálně během přestávek mezi koly probíhal také přebor v bleskovém šachu, v popředí Kriebel a Zwardoň, v pozadí Kristýna Novosadová

Před několika lety došlo k rozdělení jednoho velkého turnaje na dvě části – hlavní rapid dospělých a turnaj mládeže do 15 let. Takto se turnaj odehrál i letos – hlavní turnaj si přišlo zahrát 86 šachistů a šachistek, turnaj mládeže pak 42 dětí, dohromady se tedy počet účastníků zastavil těsně pod hranicí 130.

Vyšší účast jistě znemožnil souběh některých dalších akcí v tom termínu, např. rapid turnaje v Moravském Berouně nebo nedělní Memoriál Věry Menšíkové v Praze. I tak ale do Dolního Benešova zavítalo několik silných titulovaných hráčů, např. GM Velička, IM Zwardoň, IM Bureš, IM Kriebel a IM Vesselovsky. Letos měli souboj o vítězství trochu snazší, neb se nezúčastnili dva výteční rapidisté – GM Cvek a IM Plát.

Turnaj zahájil krátce po deváté hodině prezident ŠK Ing. Tomáš Vavřínek, pěknou hru popřál všem účastníkům starosta Dolního Benešova Martin Štefek, rozhodčí řekli pár vět k pravidlům a šlo se na věc. Rapid na 9 kol tempem 2x15 min. + 2s za tah nejlépe rozehráli IM Vesselovsky a překvapivě také FM Sobek, kteří po 6 kolech drželi vedení se ziskem 5,5 bodu.

Vojtěch Zwardoň (v červené košili) přes zaváhání s Ivanem Břečkou potvrdil roli favorita

Zatímco prvně jmenovaný prohrál až v posledním kole v přímém souboji o turnajové vítězství, FM Sobek zakončil turnaj třemi porážkami a skončil až ve druhé desítce konečného pořadí. Vítězem se nakonec díky silnému finiši stal již podruhé za sebou IM Zwardoň se ziskem 7,5 z 9 kol, druhé místo přiřklo pomocné hodnocení poraženému IM Vesselovskému, třetí pak skončil čerstvý třicátník FM Caletka, oba po 7 bodech. Stejného bodového zisku ještě dosáhli IM Kriebel, FM Adámek a GM Velička.

1121CMVykydal FrantišekCZE2100ŠK Lokomotiva Brno, z.s.6,047,536,0

Pořadí na prvních 11 příčkách zobrazuje tabulka. Schválně jsem k TOP10 přidal i 11. pozici, kterou obsadil výborným výkonem a ziskem 6 bodů pan František Vykydal, v 84 letech nejstarší účastník turnaj. Opravdu obdivuhodný výkon!

Turnaj mládeže se hrál bez přidávání času na klasických 2x15 min. a celkové vítězství si zajistil ziskem 7 bodů z 9 kol Adam Frank z Beskydské šachové školy F-M. Na druhé místě skončil se 6,5 body jeho oddílový kolega Marek Miča a bronzovou pozici obsadil Samuel Khadash z Lokomotivy Brno. Všichni patří do kategorie do 12 let, proto H15 vyhrál celkově čtvrtý Tomáš Kocí, nejlepší dívkou byla domácí Kateřina Anna Janošová (6,5b) na pátém místě. Hráči Frýdku-Místku obsadili první dvě příčky jak v turnaji dospělých, tak i mezi mládežníky.

I mládežníci si v sobotu přišli na své

Celá šachová akce proběhla letos bez vážnějších komplikací, hlavní rozhodčí turnaje Ing. Karel Záleský nemusel během turnaje řešit žádný spor. Organizační výbor pod vedením ředitele turnaje Mgr. Radima Krupy pracoval na výbornou, partie z 1. šachovnice byla tradičně promítána živě na plátno, o zajištění občerstvení se staraly dámy v bufetu. Kdo se během polední pauzy posilnil výborným domácím hovězím gulášem s cibulovo-česnekovým chlebem, určitě chybu neudělal.

Benešovský guláš i realizační tým bufetu jsou již proslulí

Žádný takto velký turnaj by se nemohl uskutečnit bez sponzorů – letošní jubilejní 30. ročník MKO podpořili mimo jiné Město Dolní Benešov, kulturní dům Dolní Benešov, MKŠS, Würth s.r.o., MK Klemens a ZV OS KOVO Dolní Benešov. I díky nim odjížděli účastníci z Dolního Benešova spokojení, kromě vítězů si cenu mohli odnést i ti šťastní, kterým výhru nadělilo losování z klobouku. Domů do Polska tak například odjížděl spokojeně účastník mládežnického turnaje, který vyhrál dort. Jeho, stejně jako další hráče a hráčky, určitě rádi uvítáme i na dalším pravidelném ročníku tohoto turnaje v září 2017!