Jiří Dufek oslavil padesát let

13.06.2024 06:15 | Domácí zprávy

Jiří Dufek, jeden z nejlepších našich korespondenčních šachistů oslavil 2.6. padesátiny.

 Jirku znám osobně a tykáme si, takže i v tom článku použiji "volnější" oslovení. Nejenom, že jsme se s Jirkou několikrát setkali, hráli jsme šachy a analyzovali, ale také jsme si vyměnili na stovky emailů a určitě ještě vyměníme :-)

Nepoznal jsem erudovanějšího šachistu z hlediska zahájení. I v mých korunních variantách mě Jirka (daleko) větší přehled než já (!!) Kolikrát jsem Jirku "otravoval" a psal jsem mu ohledně toho, co je nelepší, jaká je na to nejlepší literatura atd. A Jirka mi vždycky velmi ochotně pomohl, poradil atd. 

Jirka má zcela fenomenální přehled doslova o všem v šachu. Jeho obrovským koníčkem jsou právě šachy. Mám takový dojem, že i místo spánku Jirka dělá šachy :-) Protože ví opravdu skoro všechno - není snad šachová kniha, kterou by neznal. Okamžitě vám řekne klíčovou variantu, novinku, kde kdo s kým to hrál, nejlepší literaturu (i tu nejhorší :-) ) atd. Není divu že spolupracoval - trénoval je - hráče +2700 a nedivil bych se, kdyby tato spolupráce pokračovala nadále.

Možná si pamatujete na zápas mezi Davidem Navarou a Viktorem Lázničkou v Novém Boru. Zápas se hrál v létě v roce 2011 a Viktor Láznička (2681) tehdy zcela přesvědčivě porazil Davida Navaru (2722) 4,5:1,5. Což byla zdrcující výhra Viktora. Dobře si na to pamatuji, protože jsem tam tehdy dělal komentátora. A hádejte, kdo pomáhal v tomto zápase ohledně teorie Viktorovi? (Což bývá klíčové u takových hráčů). Ano, byl to Jirka Dufek.

V těchto článcích můžete zavzpomínat:

https://www.nss.cz/domaci/novoborska-sachova-corrida-navara-laznicka


Nejslavnější "story" je samozřejmě Jirkovo "fungování" v týmu Veselina Topalova. V roce 2010 vyhrává Jirka silný turnaj "volným stylem" (člověk + stroj) a cenu přebírá ve Španělsku, kde se seznámil s Topalovem. Pro vynikající analytické schopnosti dostává Jirka pozvánku od Danailova zúčastnit se zápasu Topalov x Anand jako sekundant Veselina Topalova! Což byla neuvěřitelná bomba.

Krásný článek a zavzpomínání na celý zápas právě od Jirky je zde:

https://www.nss.cz/zahranici/zapas-anand-topalov/sachova-dovolena

Možná leckterý čtenář zapochyboval o tom, jak jsem na začátku popisoval Jirkovi kvality, ale pokud si jej "někdo" vybere do týmu v zápase o mistra světa, myslím si, že to hovoří za vše :-)

Rád bych ještě poznamenal, že Jirkovou zálibou není jen zahájení. Orientuje se výborně i ve střední hře, plány, pěšcové struktury, vzorové partie atd. Jirka moc dobře ví, kolikrát jsem ho prosil o radu. Navíc má - podobně jako Bobby Fischer - zálibu studovat hodně staré partie. Několikrát mě fascinovalo, jak mi Jirka popisoval více než sto let staré partie, například českých hráčů, které studoval.

Jirka díky těmto zálibám, které berou hromadu času a díky práci ajťáka omezil vážné partie na minimum. Ale pokud chcete otestovat jeho šachovou sílu, zahrajte si s ním na internetu bleskovky, moc šancí vám nedávám :-) S Jirkou jsme hráli několikrát bleskovky na živo a byly to vyrovnané partie, kde nebyl nikdo lepší. Na internetu bych ale moc šancí neměl.

Vždycky mě přímo fascinovalo, že tak nesmírně silný teoretik, někdo kdo o šachu tolik ví, netrénuje v našem národním týmu, respektive nemá funkci a ani neměl jako jeden z hlavních trenérů. Ale víte jak to je, doma nejsi prorokem :-)

Jirko přeji ti do další padesátky jen to nejlepší! Hlavně zdraví, energii a to největší nadšení do šachu jaké existuje :-)

Robert

Doplním pár videí od Jirky...(PK ) 
8x 2380x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (8) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
kiklos

ta videa jsou hodně dobrá

Pane Dufku, připojuju se k přání. Dosáhl jste věku moudrosti, tak se s námi příležitostně podělte o další střípky. Přeji Vám hodně zdraví a radostných chvil.

+2 /-0 | 14.06.2024 10:22

Jiří Kadlec

K tomu se rád připojuji, pane Dufku, přeji Vám pevné zdraví a hodně úspěchů!

+0 /-0 | 14.06.2024 13:44

Jiří Kadlec

To jste mě moc potěšil, Roberte! Jiří Dufek je vynikající šachista, např, je spolu s Romanem Chytilkem, Davidem Vrkočem a Jiřím Vošahlíkem vítězem 16. korespondenční olympiády:

https://www.iccf.com/event?id=21733

+2 /-2 | 13.06.2024 19:39

Robert Cvek
Děkuji :-)
+3 /-0 | 13.06.2024 19:55

Jiří Kadlec
Autor tohoto komentáře si sám smazal tento komentář.
+0 /-2 | 13.06.2024 19:47

Jiří Kadlec

Tady jsou ještě výsledky druhé šachovnice, kterou Jiří Dufek suverénně vyhrál:

https://www.iccf.com/event?id=21892

+2 /-0 | 13.06.2024 20:40

JiriDufek
Děkuji Roberte! :-)
+3 /-0 | 13.06.2024 18:29

Robert Cvek

Velmi rádo se Jirko stalo :-)

+3 /-0 | 13.06.2024 19:54