Jak Bobby Fischer pomohl Garrymu Kasparovovi

13.09.2021 06:54 | Zprávy

Nedávno hrál Garry Kasparov "blicák" v Chorvatsku (10.7.) s tragickým výsledkem. S takovým výpraskem (myslím, že měl 2,5 bodu z 18 partií) se zdálo, že nemá smysl se nadále měřit s šachovou špičkou. Zamávat, říct sbohem a nikdy více.

 To si mnohý pomyslel před 2 měsíci.

Garry měl ale jiný názor. Po tom debaklu prohlásil, že na vině je hlavně zahájení - zatímco profíci denně drtí hodiny a hodiny na stroji varianty, on si užívá zaslouženého šachového důchodu - pokud se budou hrát neteoretické pozice, pak má šanci. Pravda je, že Garry naprosto vyhořel v tzv. Najdorfově systému sicilské hry. Garry tvrdošíjně stavěl dámu na c7 a byl bit jako žito. Je to skutečně zahájením nebo se šachová špička vzdálila příliš daleko?


Foto: Bryan Adams/Saint Louis Chess Club.


Odpověď na to měl dát turnaj ve Fischerově šachách, nebo-li také Chess960 (podle počtu pozic). Na pomoc Garrymu tedy měl přijít geniální vynález Bobbyho Fischera.

Startovní listina turnaje v Saint Louis (zvaný 9LX Champion) byla ohromná. Pro Garryho to měla být zkouška ohněm. Protože hráli zde borci jako:
F.CaruanaW.SoL.Aronian , MVLS.MamedyarovH.NakamuraP.SvidlerL.DominguezS. Shankland a Garry Kasparov.

Nebudu čtenáře napínat. Jistě už mnoho z vás ví, jak to dopadlo. Turnaj nedávno skončil, hrálo se rapid tempem. Vyhrál překvapivě Domiguez, který měl 6 bodů z 9 partií.. Druhé až čtvrté místo dělili SoMVL a Shankland s 5,5 body z 9 partií. A na pátém místě skončil Garry Kasparov, který měl 5 bodů z 9 partií.
Oficiální stránky/výsledky zde: https://uschesschamps.com/2021-champions-showdown-chess-9lx/pairings-regulations


Foto: Bryan Adams/Saint Louis Chess Club.


Zázrak. Alespoň pro mne po tom "chorvatském debaklu". Garry ukázal, že šachy umí. Ačkoliv je ročník 1963 a v šachovém důchodě je pěkně dlouho, mozek mu pracuje (stále) skvěle. 

Mám z toho radost, že Bobby Fischer pomohl Garrymu Kasparovovi, alespoň takovým způsobem. Mám radost, že Garry umí. Vždyť my, kteří jsme zažili éru Garryho Kasparova víme, že to je génius, kterému není a nebude rovno.

Jelikož zde nejdou vkládat partie odehrané ve fischerově šachách, je analýza jen na YouTube Robert a Petr šachy.
 

5x 3476x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (5) Aktualizovat
lmouse

Hezkej článek - až na tu předposlední větu, to platilo jen do doby než vyrosl Magnus Veliký. I když kdysi jsem si to myslel taky... :)

+0 /-0 | 15.09.2021 10:35

Petr Koutný

Rubins - Chessbase to umí, ale neumí to tento server. Při vkládání pgn partií v nenormálním postavení to prostě server nevezme. Je tady nějaký plugin a nevím jaký a kvůli jednomu článku to celé asi nemá cenu přeprogramovávat. Tak tentokrát jenom ve videu. Petr

+0 /-0 | 13.09.2021 10:33

Rubinus
Nejdou? Chessbase to generovat neumí?Normální pgn by to s tagem "FEN" (s definovanou počáteční pozicí) vzít mělo, jen může být problém s rošádami, pokud ten program, který to vkládá, nepodporuje 960. Jinak by to nemělo být složité, prostě výchozí pole nahradit prázdným a do cílového pole poslat obrázek s figurou.
+0 /-0 | 13.09.2021 09:25

MaX

Gary dvě kola před koncem hrál o první místo, v lepší pozici "daroval" remizu Nakamurovi a v podledním kole prohrál s VLM. Gary hrál dobře narozdíl od borce jako je Nakamura.

+0 /-0 | 13.09.2021 08:38

PanPohoda

Oni do toho CHESS 9LX nasypali dost peněz. Turnaj trval jen 3 dny a cenový fond byl 150 000 USD. Pro srovnání, na 2021 U.S. CHAMPIONSHIP se hraje 11 kol, a tedy i 11 dní, (bez playoff) a cenový fond je 194 000 USD.

+0 /-0 | 13.09.2021 08:32