Izraelští hráči nadělili našim na závěr kanára

03.09.2018 09:23 | Novoborská šachová Corrida 2018

V hlavním zápase dominoval izraelský velmistr Boris Gelfand, českou dvojku Viktora Lázničku porazil 6:2. Nitzan Steinberg otočil zápas na poslední chvíli. Trofeje pro vítěze předala legenda světového tenisu Helena Suková.

V pátek byly na pořadu poslední duely v klasickém tempu. Velmistři "hlavního stolu" v zahájení postavili zajímavou, strategicky velmi složitou pozici. Mírnou výhodu mohl teoreticky získat Boris Gelfand ve 31. tahu po počítačovém Jf6. To ale nevyužil a partie skončila remízou opakováním tahů ještě před první časovou kontrolou.

(Komentuje GM Vlastimil Babula)


-
. kolo -V partii mladých pušek se hrála Sicilská, ve které kolem 20. tahu obětoval Nitzan Steinberg dámu za věž, střelce a dva volné spojené centrální pěšce. Oba hráči dlouho bojovali ve vzniklé koncovce, ve které sice počítač celou dobu hlásil remízu, přesto musel dávat Tadeáš větší pozor.

Český mezinárodní mistr si sice postupně vyšachoval ostatní pěšce, ale svoji materiální převahu nemohl uplatnit, protože musel hlídat, aby soupeřovi volní pěšci neprošli do dámy. Po pěti hodinách neúprosného boje nezbylo oběma aktérům než opakovat tahy a dohodnout se na remíze. Zajímavostí je, že za poslední dva dny Nitzan s Tadeášem strávili 11 hodin za šachovnicí a udělali celkem 158 tahů.

(Komentuje GM Vlastimil Babula)


-
. kolo -

Před závěrečným hracím dnem držel Izrael vedení nad Českou republikou 6,5-5,5. Viktor Láznička v první partii zariskoval, snažil se Borise Gelfanda svést na scestí, zkušený velmistr se ale v pozici dobře zorientoval, Viktora porazil a pojistil si tak vítězství v zápase. V druhém rapidu udělal český hráč v mírně lepší pozici chybu, kterou Gelfand nekompromisně potrestal. Celkově tedy vyhrál 6-2.

(Komentuje GM Robert Cvek)


-
. kolo -

V první rapid partii druhého zápasu Nitzan Steinberg černými dost riskoval v zahájení, ale Tadeáš Kriebel svou šanci nevyužil. Izraelec následně získal výrazně lepší koncovku s dvojicí střelců, ve které nakonec český hráč pod vlivem časové tísně udělal rozhodující chybu.


Druhá partie se tak stala tou rozhodující v celém zápase. V divácky atraktivní partii obětoval Nitzan kvalitu za silný útok, kterému nedokázal Tadeáš čelit. Dokonal tak obrat v zápase na konečných 4,5-3,5 ve svůj prospěch.

(Komentuje GM Robert Cvek)


-
. kolo -

V součtu obou zápasů porazil Izrael Českou republiku 10,5-5,5. Slavnostní zakončení poctila návštěvou tenisová legenda Helena Suková, která předala hráčům skleněné trofeje, o jejichž výrobu a design se tradičně postarala společnost Lasvit.

Vyhlášení hlavního zápasu (zleva): Petr Boleslav, Roman Mužík, vítězný Boris Gelfand, tenisová legenda Helena Suková, Viktor Láznička a rozhodčí Pavel Votruba

Vyhlášení hlavního zápasu (zleva): Petr Boleslav, Roman Mužík, vítězný Nitzan Steinberg, Tadeáš Kriebel a Helena Suková

Vítězní izraelští velmistři s trofejí pod dozorem hlavního rozhodčího Pavla Votruby


V rámci pilotního projektu „Vyzkoušejte udělat první tah“, nadační partie s šachovými velmistry, se podařilo díky společnostem Aktivit, Lasvit, Kolektiv Ateliers, Dopravní stavby Brno a 1. Novoborský šachový klub vybrat na konto neziskové společnosti Centrum LIRA celkový příspěvek 30 400 korun.

Nezisková organizace Centrum LIRA obdržela od prezidenta 1. Novoborského šachového klubu Romana Mužíka šek na 30 400 korun.


SOUTĚŽNÍ KVÍZ

Vítězem dvou detektivních knížek se stal Ondřej Havelka. Novoborskou šachovou bundu vyhrál Marek Weczerek. Poslední soutěžní otázkou bylo uhodnout speciálního hosta, který předal vítězům ceny. Dorazily tři správné odpovědi, výhercem pobytu na prosincovém extraligovém víkendu v Praze v hotelu Don Giovanni byl vylosován Pavel BymaODKAZY

stránky NOVOBORSKÁ ŠACHOVÁ CORRIDA 2018

FOTOGALERIE


Kateřina Šmajzrová
PR Novoborská šachová Corrida

fotografie: Vladimír Jagr

19x 6527x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (19) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Marhula

Myslím si - že v podstatě každá země - pokud je členem fide-může na olympiádě startovat - je to kolikrát srandamač - co některé družstva a jejich hráči  -ke konci pořadí předvádí. Mluví se rok co rok o mnoho talentech v české republice - a gm david navara je kolem 20. let + -  jednu generaci šachovou jedničkou-asi žádný talent nedosáhnul jeho schopností - nebo nevím - nejsem odborník-zápas o titul- pokud se nehraje alespoň na 24. partií nebo na 6. vítězství-není vůbec atraktivní-nerozhodné výsledky a pak hrát rapid blesk armagedon děs-nor s rusem na to skoro doplatil-stačilo málo-podle mě šachového turisty se domnívám že nejlepší sestava na olympiádě s šancí do 10. místa-pro česko  láznička navara michalík štoček hráček-děkuji.

+0 /-0 | 07.09.2018 21:46

takychcineconapsat

Ani já jsem o úplatcích nic nepsal. Tím "kam se ztrácí" jsem měl na mysli to, že fotbalista má od svazu stadion, turnaje, dopravu, oblečení a odměny za zápas. A co má od svazu šachista? Možná najdete nějaké maličkosti, o které stejně nestojí. V mém okolí jsou šachy na dobrovolnících, kteří z toho nic nemají. Netvrdím, že je to vaše vina, tvrdím jen, že vaše zásluhy jsou nulové (z pohledu běžného šachisty). A vy tu brečíte, jak málo vám šachisté přispívají? Za co pane Petr?

+0 /-0 | 04.09.2018 16:12

Martin Petr

@wecker - Je to přesně tak, jak píšete, roli hraje velikost členské základny i ty další faktory. S těmi placenými funkcionáři bych byl opatrný, odměnu členů VV si můžete sám spočítat z veřejného rozpočtu svazu - a ve výsledku máme všichni své normální práce. Ze kterých na daních odvedeme státu víc, než dostaneme ze ŠSČR :-)

 

@chips - Jsem v šoku. Poprvé mi od diskutérů na nss přišel relevantní email. To je paráda, děkuju! V článku pochopitelně nic o úplatcích nemáte, jen to místní pochopili ve stylu "kam se ztrácí příspěvky šachistů, kteří z nich nic nemají". Tak já jen, co se týká prezentace pro veřejnost, upozorním na šachy v olympijských parcích a grantové projekty na popularizaci pro oddíly a zbytek zodpovím snad už večer v emailu.

+0 /-0 | 04.09.2018 15:02

wecker

Martin Petr:

Také zdravím,

jen k těm méně než 10 procentům rozpočtu z příspěvků členské základny: je možné, že část rozpočtu je ministerstvem laskavě přidělena na základě faktorů jako je oblíbenost sportu, společenský přínos (téměř předlistopadové kritérium, že, ale...), počet šachistů na MŠMT a jejich pozice (ne ta na šachovnici) apod. Ale dovoluji si mít názor, že důležitým klíčem pro přidělení financí bude opět velikost členské základny a tady je také spousta daňových poplatníků svou četností poněkud převyšující počet placených šachových funkcionářů... Tak bych se snad jen přimlouval za méně přehlížení těch, o které tu jde a přihlížení k jejich (byť často nepříjemným) názorům. Chápu, že pro někoho se možná může jednat "jen" o řadové členy, kteří mají jen platit (minimálně příspěvky a pokud platí daně tak i tudy) a jinak mlčet, ale téměř despekt si ani podprůměrný šachista nezaslouží. Kdo tu kvůli komu a zásluhou koho je, by mělo být zřejmé...

+0 /-0 | 04.09.2018 10:47

Martin Petr

Ahoj všem,

 

tý jo, to je super, že někoho začal zajímat rozpočet ŠSČR! Jako vážně :-)

 

Nejdřív opravím "takychcineconapsat" - příspěvky členů tvoří méně než 10 procent rozpočtu. Zbytek jsou programy MŠMT, takže svaz je financovaný především z našich (i mých) daní. V článku na karvinském webu a tady v diskuzi se řeší rozpočet KMK, které jsem členem. Tady a tady najdete zprávy o činnosti pro poslední dvě konference. Obrázek si můžete udělat sami.

 

Detailněji komentovaný rozpočet komise klidně pošlu na vyžádání emailem. martin.petr@chess.cz - opravdu není co skrývat, byť samozřejmě nepopírám, že by se o výdajích dala vést věcná diskuze. V současné době máme nárůst členů a o šachu se víc píše a jsou víc vidět, což je fajn. Taky bych chtěl, abychom byli v médiích často jako Alza (největší zadavatel reklamy u nás), ale je to tak, že její rozpočet na marketing je přibližně 1000x větší.

 

K webu - řeknu to tak, že nikdo z členů současného VV ŠSČR není autorem zadání projektu nového webu. My z toho teď máme jen šedivé vlasy a úplatky jsou přesně 0 Kč :-) MaXi, pokud téhle problematice rozumíš, budu jen rád, když si dáme kafe, ideálně společně s webmasterem, abys nám mohl poradit. Zavolej - to ostatně platí pro všechny, přijde mi výrazně lepší věci řešit osobně nebo po telefonu a přímo, než psát podobné články jako je na karvinských stránkách. Číslo mám veřejně na webu, je 602586372.

 

Mějte se!

+0 /-0 | 04.09.2018 10:06

Zmestabileho

Když jsem tady na nss před lety začal kriticky psát  – byl jsem konsternován děním zejména v našem šachu. Neprofesionalita vedení svazu i přístupu gm hráčů, nepřehlédnutelné známky výkonnostní stagnace (jsme zemí s ohromnou šachovou tradicí, máme medaile z Olympiád, ale na minulost už můžeme jen vzpomínat), absence sebereflexe i komunikace - jako by byly šachy jen nějakou zvláštní sektou a ne otevřeným sportem s fanoušky.

 

V našem šachu se za ty poslední roky bohužel nezměnilo nic zásadního. Výkonnostní stagnace těch nejlepších (Láznička, Hráček, Štoček, Babula) již pomalu přechází do jejich výkonnostního úpadku, noví hráči co by mířili k 2600 nejsou, mistrem ČR máme ryzího amatéra s titulem FM, neprofesionalita a nekomunikace dál pokračují, o ženském šachu už ani nemá význam psát, a tak bych mohl pokračovat… Proto nevím, proč je mi vyčítáno, že stále setrvávám na kritice negativních věcí. Kdo mi chce nasazovat tu příslovečnou psí hlavu, nechť si tedy poslouží. Na věci to ale nic nemění.

+0 /-0 | 04.09.2018 10:01

vtipalek
ZMB vidí jen prohry. Úspěchům se vyhýbá...jak svým(sedí v kanclu na zadku za naše peníze a dělá kulový, jen čte nss), tak ho míjí i úspěchy jiných. Ten kluk to má v povaze.
+0 /-0 | 04.09.2018 07:06

MaX

50 000 kč pronájem webu a 100 000 Kč za rozvoj webu?? To je zlodějina i na Prahu. http://www.chess.cz/wp-content/uploads/2018/02/Rozpocet_2018_navrh.xls

+0 /-0 | 03.09.2018 23:37

takychcineconapsat

naska: yeszajímavý článek na http://www.sachykarvina.cz/?p=3763 . Lidi zajímá, kam mizí miliony svazu, kde se ztrácí příspěvky šachistů, kteří z nich nic nemají, nebo co se skrývá pod bláboly typu: Propagace Projekt život mimo ŠSČR.

+0 /-0 | 03.09.2018 22:16

Zdeněk Janda

Olympiáda bude něco jiného, jak tento srandamač smiley.

re Pawel - u zombíka mi vadí něco jiného. Proběhlo ME mládeže v Rize. Nepršelo sice  , ale káplo . A sice stříbrná medaile Honzy Vykouka. Skvělý úspěch. K Honzovi se snesla snůška gratulací. Ale kdo to nemohl vydýchat , byl asi zombík , žádná reakce (nebo jsem ji někde přehlédl?) Tak se těšil , že opět napíše o bídném stavu naší mládeže a o neprofesionálním přístupu našich trenérů a vedení Svazu , a on mu to Vykouk takhle zkazí. Fuj cheeky

+0 /-0 | 03.09.2018 20:58

naska

Vážení....zkuste si nakliknout...Šachovy klub karviná....a přečíst článek SEKTA. Co vy na to činovníci ?Je tomu skutečně tak? Jinak pan Zmestabilého ma pravdu. Držel jsem palce GM Lázničkovi,škoda,dostal nakládačku 6: 2.GM D.Navarovi,mému oblíbenci držím palce,snad uhraje na 1. desce více než 50% .....Pěkný večer i JuDR. Igoru S. a všem:-)Absolutorium zaslouží Petr Boleslav!! Takže Prof.Mgr. Naska DiS.(Jinak taky troll,chovanec z ustavu,nicka a nositel bezcenného titulu IM ICCF ELO 2514:-)

+0 /-0 | 03.09.2018 20:54

pawel

ZMB, ještě jednou, fakta:

Ano, dvojkolově, ptal jste se na 2700. 

Já Vám hodil odkaz na soupeře 2700 - 2800. Biel 1,4 ze 4,  liga 2 ze 3.

Na 2800 a více teď asi David nemá, tam mínus. 

Těch 3,5 ze 7 (poslední dva turnaje z hráčů 2700-2800) s průměrem 2749 !!! svědčí o slušné formě.

Viktor klasické elo neztratil. K tomu byla rapidová atrakce pro diváky, tam byl totálně přejet. Na olympiádu v rapidu nebratlaugh.

+0 /-0 | 03.09.2018 20:50

MaX

Tak asi se čekalo trochu víc. Přeci jenom je Gelfand nejstarším a ELOvě nejslabším hráčem 2700. Hledat tady pozitiva, že udržel Gelfanda v době, kdy si přejeme naopak Lázničkův návrat přes 2700. Hm, hm. Tak tedy uvidíme na Olympiádě. Online byl super!

+0 /-0 | 03.09.2018 20:43

Zmestabileho

Ad pawel: Vy jste mi ale povedený manipulátor! 

 

Lázňa dostal nakládačku 6:2. Jestli to chcete rozdělovat na vážné partie a rapidy - to jistě můžete :-). Na věci to ale nic nemění. 

 

Navara - jo, uhrál 3,5 bodu se sedmi hráči - takže to vypadá, že uhrál 50%? :-)). V Bielu se hrálo ale dvoukolově, Navara tam měl svůj standardní výsledek posledního roku - tedy "mínus tři" proti hráčům ze špičky. Jeho statistiku posledního roku proti hráčům 2700 raději dále prosím nerozebírat (to by byla smutná čísla...) - snad opravdu stačí konstatovat, že v této formě první šachovnici na olympiádě proti hráčům 2700 neudrží.

 

A jinak pane pawele - vy jste teď na své sinusoidě kde prosím? Nahoře nebo dole? Neumím to poznat...

+0 /-0 | 03.09.2018 20:19

igors
Niekto neudrží moč, či stolicu, iný zase slovné exkrementy. Čo udržia, či neudržia David a Viktor, uvidíme po olympiáde...
+0 /-0 | 03.09.2018 20:17

pawel

ZMB: Máte pravdu blíží se olympiáda..

To jsem to nedávno psal, ZMB byl na své sinusoidě na vrcholu. Mnozí psali, že se dá i poslouchat, že píše k věci. Blíží se olympiáda a tak nadrženost kritiky ZMB stoupá, ovšem na sinusoidě úroveň klesá. Rýpnout si i do Davida Navary.

Takže milý ZMB, pár faktů.

1. Viktor Láznička udržel Gelfanda ve všech partiích hraných tempem olympiády.

2. David Navara na posledních dvou turnajích se utkal se 7 hráči ela 2700-2800. Uhrál s nimi 3,5 bodu, 50%.  Důkaz: https://ratings.fide.com/individual_calculations.phtml?idnumber=309095&rating_period=2018-09-01

+0 /-0 | 03.09.2018 19:26

Zmestabileho

Že je Gelfand na Lázňu moc silná váha a zápas bude jen otázkou skore o kolik vyhraje - to se vědělo dopředu. Ale přesto bylo zajímavé sledovat, jak padesátiletý koryfej zametl s hráčem o generaci mladším.

 

Za chvíli začíná olympiáda - a už teď je jasné, že ani Navara ani Láznička nejsou momentálně schopni udržet první dvě šachovnice proti hráčům 2700. 

+0 /-0 | 03.09.2018 19:06

Ota Válek

Byla to nádherná šachová akce s úpornými boji aktérů, skvělými komentáři z obou studií a zajímavými hostyyes

+0 /-0 | 03.09.2018 11:22