IX. ročník mezinárodního šachového festivalu Open Brno 2019

12.11.2019 16:49 | Open Brno 2019

IX. ročník mezinárodního šachového festivalu Open Brno proběhl ve dnech 3. 11. - 9. 11. v krásném kongresovém sále Vienna brněnského hotelu Cosmopolitan Bobycentrum.

V rámci festivalu se konal hlavní turnaj se zápočtem do světového žebříčku ELO FIDE a doplňkový bleskový turnaj, taktéž se zápočtem do bleskového ELO FIDE.

Na startu hlavního turnaje se sešlo rovných 70 hráčů z 15 zemí. Hrálo se netradičně na 7 kol, což nedávalo příliš prostoru pro bodové ztráty. To se stalo osudným pro nejvýše nasazeného IM Piscopa z Itálie, který nestíhal 1. kolo pro časovou kolizi s turnajem v Německu a ve 2. kole pouze remizoval s brněnským Chmelíčkem (ten se stal remízovým králem, když všech 7 jeho partií skončilo nerozhodně). Následně začal vítězit, nicméně v posledním kole podlehl skvěle hrajícímu Meszárošovi
z Tábora (celkově 5. místo) a obsadil až 14. pozici. Ještě hůře dopadl suverénní vítěz předcházejícího turnaje v Hradci Králové (8,5/9) Chkhaidze z Gruzie, kterému se nepovedla partie 4. kola proti ukrajinské WIM Baklanové a ve snaze dohnat čelo turnaje přepnul strunu v posledních 2 kolech proti Skurikhinovi (RUS), respektive Jirešovi z Vyškova. Smutným výsledkem pro něj bylo až 17. místo za 4 body a ztráta 26 ELO bodů na ratingu.

Nešťastnou hrdinkou turnaje byla již zmíněná WIM Baklanova, která byla po celý turnaj ve vedoucí skupině, avšak nemohla nastoupit do posledního kola z důvodu špatně objednané letenky domů a díky tomu spadla „až“ na 4. pozici. Útěchou jí může být 26 bodů získaných na ELO a vítězství v kategorii žen. Do cíle tak jako první dorazila 3-členná skupina
„šťastných“ vítězů s 5,5 body, kde až pomocné hodnocení určilo konečné pořadí:

1. Skurikhin (RUS)
2. Chudinovskikh (RUS) – zároveň nejlepší senior nad 60 let
3. Ochedzan (POL) – zároveň nejlepší junior do 16 let.


V doprovodném bleskovém turnaji hraném ve středu 6. 11. dopoledne si za účasti hned 46 (!) hráčů z 8 federací spravil náladu Chkhaidze, když zvítězil s 9 body z 11 partií a na bleskové ELO si připsal 66 bodů. Druhé místo vybojoval Josef Kratochvíl z Jihlavy (8,5/11) a třetí domácí Holemář (8/11).

Podrobné výsledky a partie jsou na adrese:
http://czechtour.net/cz/open-brno/vysledky-a-partie/


Petr Laušman0x 3364x
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované