I géniové mají své dny 1.díl

05.09.2023 06:00 | Historie

I géniové mají někdy své dny a sehrají "hroznou" partii a někdy dokonce i více než jednu partii. Typickým příkladem je nejlepší hráč všech dob.

Ano, Bobby Fischer

Přebor USA se hrál v tehdejší době na konci roku, někdy dokonce začátkem druhého roku (to byl slavný přebor 1963/4 kdy Bobby udělal 11 bodů z 11 partií (!!) ). Byla to zvláštní tradice hrát v jednom roce a skončit v druhém (poslední partii s mistrem Saidym dohrával Bobby 2.1. v roce 1964 - tuto partii sledovalo tisíce diváků v napětí, zda Bobby skutečně dokáže udělat sto procent). V roce 1965 se ale přebor stihl dohrát do 30.12. kdy byla poslední partie.

Bobby Fischer byl v roce 1965 naprostá hvězda. Ačkoliv se v roce 1962 stáhl z šachového světa do ústraní, po skandálním paktu neútočení na turnaji kandidátů v Curaçau. Fischera to strašně ranilo (tak trochu se mu nedivím), vytratil se z vrcholového šachu a prohlásil, že turnaj kandidátů hrát nebude (i proto se později zrušil na zápasy kandidátů).
 
Svoji zářnou hvězdu Bobby ještě více rozzářil, když sehrál v roce 1965 turnaj Capablacův memoriál - telegraficky! Byla to tehdy velká - nejenom šachová - událost. Bobby Fischer nesměl vycestovat na Kubu (tenkrát byla velká krize). 

Ale když Bobby chtě hrát šachy, nic mu nestálo v cestě. Nicméně byl to neuvěřitelně obtížný fyzický úkol (každá jeho partie se neúměrně prodloužila a trvala i 12 hodin), se kterým si Bobby poradil a dělil druhé místo (jinak z toho turnaje je známá historka, kdy notně opilý velmistr Cholmov porazil Bobbyho díky přípravě Gellera - už dopředu slavil velké vítězství :-) ). Je jasné, že kdyby byl Bobby na místě, turnaj by vyhrál. Porazil i vítěze turnaje, Vasilije Smyslova.

A nyní se dostáváme do přeboru USA v prosinci v roce 1965. Měla to být snadná cesta, na posledním přeboru, kde Bobby hrál, udělal 100%.

Ale mašina se zadrhla již v prvním kole, kdy Bobby jen remizoval s mistrem Addisonem. Nicméně do osmého kola to Bobby hrál tak, jak bylo zvykem, vyhrával partii za partií a zdálo se, že zmasakruje všechny a všechno.

Jenomže pak přišla osmá partie. Bobby Fischer si sedl naproti Robertu Byrnemu (s bratrem Donaldem Byrnem sehrál Bobby jednu z nejslavnějších partií své kariéry).

Je pravda, že Robert Eugene Byrne (narozen 20.4.1928) nebyl žádné ořezávátko, protože rok před tím mu byl udělen titul velmistra, když skončil na mezinárodním turnaji v Buenos Aires na třetím místě, za Petrosjanem (mistr světa) a Keresem. Nicméně, Bobby byl génius. A Byrne byl univerzitní profesor (filozofie), který měl šachy "jen tak". Pravda ale je, že spíše zanedbával univerzitní povinnosti, než šachy.


-
. kolo -

Bobby měl navíc bílé figury. Jeho partie byly často něco jako 1.e2-e4! VPŘED Sc4, f4-f5, PRÁSK a konec, 1-0.

Malá odbočka, je zajímavé, že Robert Byrne se nakonec stal profesionálním šachistou, až někdy v roce 1972 v USA... asi není třeba psát, díky komu :-)

Pojďme zpátky. Bobby přišel k partii asi o deset minut později a zahrál svým typickým "švihem" 1.e2-e4! Byrne zahrál Francii, tedy 1...e7-e6.  Přišlo samozřejmě (opět energicky) 2.d2-d4 a 2...d7-d5. A nyní Bobby šokoval, když zahrál 3.Jb1-d2?? OMG který čert Bobbymu vnukl hrát Tarrasche? Bobby musí chodit v zahájení figurkami VPŘED! Nikdy více potom Bobby nešel jezdcem na d2. 

Robert Byrne velmi šikovně vycítil přípravu génia a zahrál 3...Jb8-c6!! Bobby se nezmohl na nic jiného než na 4.c2-c3 a po 4...e6-e5! se pozice za chvíli vyrovnala. Bobby asi z šoku z toho, jak prošustroval bílé figury, partii zahazuje již ve 12 tazích (!!) když hraje 12.Jxc6?? a po 12...Sd6! se může vzdát.

PS.: Poznámka autora - znaky berte s rezervou, jde o jen o tu partii, kterou sehráli oba borci.

Katastrofa! Génius, nejlepší hráč světa (dle Bobbyho), po dvanácti tazích bílými stojí beznadějně na prohru. Navíc s borcem, co někde učí filozofii... .

Bobby Fischer, génius a nejlepší šachista světa (podle jeho mínění) prohrál jako školák. Přehlédl jeden mezi tah, co by normálně viděl v bleskovce a byl konec. To byla asi nejtrapnější prohra Bobbyho Fischera vůbec. Kolik úšklebků asi padlo během této partie, kolik grimas a chytání se za ústa při pohledu na pozici velkého génia Bobbyho Fischera.

OK, Bobby měl ještě náskok a další kolo soupeře, kterého musí rozebrat na kaši. Jenomže to nebyl žádný školák, kterému by se při tahu třásla ruka, byl to jeden z nejtvrdších soupeřů vůbec.

Konec 1.dílu

RC

3x 2883x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (3) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
istr

O tom, kdo je nejlepší hráč všech dob můžeme polemizovat, můžeme s tím i nesouhlasit, ale to je asi tak všechno, co s tím můžeme dělat ;) Dík za osvěžující článek a těším se na pokračování!

+2 /-0 | 06.09.2023 00:00

Robert Cvek
¨Jj :-) Děkuji! Další díl jsem vlastně napsal skoro hned po prvním, ale... s "větší inspirací" a chutí, tak uvidíme jak to dopadne (bude nebude líbit),
+1 /-0 | 06.09.2023 07:11

Remcik z Banika

Článek je parádní! Tu partii s Byrnem jsem neznal nebo možná zaponnel, ale to není podstatné :-) Pojdme na druhý díl, schválně jsem nehledal výsledek, jsem napjatý, jak to dopadne! :-)

+1 /-0 | 06.09.2023 21:37