Vlastimil Hort oslavil sedmdesáté osmé narozeniny

13.01.2022 06:46 | Domácí zprávy

Včera, 12. ledna, oslavil velmistr Vlastimil Hort sedmdesátí osmé narozeniny.

Vlastimil Hort se narodil 12.ledna 1944 v Kladně. Byl velmi nadaný šachista a rychle se zlepšoval. Mezinárodního mistra dosáhl v roce 1962 a velmistra v roce 1965.

Již v roce 1960 hrál Vlastimil Hort první šachovou olympiádu, tedy ve svých 16 letech (!) Je možné, že tam poprvé Vlastimil viděl Bobbyho Fischera. Byli v podstatě vrstevníci (Fischer se narodil 9.3. 1943). Fischer v té době byl elitní velmistr a na dané olympiádě v Německu v Lipsku (Leipzig) hrál za USA na první šachovnici. Asi nejznámější partie (celé olympiády!) je drsná remíza mezi Bobbym a mistrem světa Michailem Talem.

Vlastimil tam tehdy sehrál hodně drsnou partii s americkým mistrem Weinsteinem. Stál úplně na prohru, ale dokázal partii otočit a dát soupeři dokonce mat. Pokud si dobře pamatuji, tak tuto partii (také) ostře sledoval Bobby Fischer, jak psal sám Vlastimil Hort. Vzpomínky Vlastimila na Bobbyho, to je něco, co jsem možná vůbec nejraději četl. Byla to vyloženě pastva pro moje oči i duši.

Vlastimil Hort hrál na 11 olympiádách za Československo. Poslední v roce 1984. Ta nejznámější je z roku 1982, kdy Československo skončilo na neuvěřitelném druhém místě. V roce 1985 emigroval z tehdejšího komunistického Československa do západního Německa.

Vlastimil Hort je šestinásobným mistrem Československa a třikrát zvítězil v mistrovství Spolkové republiky Německo. 


Vlastimil Hort byl vynikající velmistr a v šedesátých a sedmdesátých letech patřil mezi úzkou světovou špičku. Asi největší úspěch dosáhl v sedmdesátých letech: V roce 1976 skončil třetí v mezipásmovém turnaji mistrovství světa v Manile a tím postoupil do turnaje kandidátů. Tam hrál zápas s Borisem Spasským a těsně jej prohrál, když ve vyhrané pozici překročil čas. V této době měl rekordní elo rating 2620 a byl 6. na žebříčku FIDE (!) Což je rekord, ke kterému se žádný Český nebo Slovenský hráč nepřiblížil.


Vlastimil Hort je stále aktivní. Hraje šachy, analyzuje, píše knihy. Jezdí do České republiky. Je na soupisce české extraligy a sice za tým INGEM - ŠK Líně.


Připravil jsem si jednu památnou partii. Hrála se v roce 1979, kdy Vlastimil Hort hrál super turnaj v Montrealu. Tehdy to vyhrál Anatoly Karpov. Vlastimil dokázal dvakrát porazit Benta Larsena a my se na jednu výhru podíváme. Partiii sehrál náš velmistr přesně v tom stylu, v jakém - myslím - hrál nejraději. Soupeře pěkně strategicky přehrál a pak i takticky "sejmul".


Chtěl bych panu Hortovi popřát všechno nejlepší a hlavně pak pevní zdraví, energii a šachové radosti. Doufám, že napíše ještě mnoho knih. Jeho knihy a články patří mezi moje nejoblíbenější.

Robert Cvek
6x 2571x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (6) Aktualizovat
rohlíkpuklej

Jiří,the pot,PK děkuju........

+0 /-0 | 15.01.2022 10:55


Petr Koutný

Od soboty pojedeme denní reportáže a rozbory a videa na nss z tohoto turnaje. 

+5 /-1 | 13.01.2022 13:42

ThePot

Rohlik, tady : https://tatasteelchess.com/ Ve své kategorii hraje i Van, a je tam také spousta velmi silných hráčů. Myslím si, že pro Jesipěnka a Praga bude motivace na tomto turnaji něco dokázat šílená. První kolo je v sobotu.

+6 /-0 | 13.01.2022 13:17

rohlíkpuklej

Wijk aan Zee, supér, odkaz najdu gde ? Panu Hortovi fše nej , vím že působil v Německu........

+5 /-0 | 13.01.2022 11:44

ThePot

Je to žijící legenda nejenom československého šachu. Málokterý hráč od nás dokázal aspirovat na úplně nejvyšší místa snad od Flohra. Vše nejlepší přeju. Jinak nám začíná superturnaj v Wijk aan Zee. Těšíme se a budu fandit Pragovi, Esipenkovi, Karjakinovi )

+7 /-0 | 13.01.2022 11:31