Hodnocení hráčů Masters Pražského šachové festivalu 2021

21.06.2021 11:21 | Domácí zprávy

Toto je moje hodnocení. Jak jsem viděl partie, jak jsem si všímal různých věcí. Je to námět do případné diskuze.

Udělat 5,5 bodů ze 7 partií v turnaji, kde není jasný favorit je něco mimořádného. To se povedlo Samu Shanklandovi. Sam si uhrál celých 19 bodů do ela a opět se vrátil do elitní skupiny +2700.
Sam se opíral o hlubokou teoretickou přípravu. Všimněte si, že volil jak černými, tak i bílými systémy, které mu sedí jako ušité (a soupeřům už tolik ne). Hrál jak otevřené, tak i zavřené systémy. Nikde nebyl ohrožen. Jeho vítězství je zasloužené už jenom proto, že dokázal využít chyb soupeřů a o tom šachy jsou.


JK Duda začal tak všelijak. Znovu se objevila stará rána, zahájení. Nicméně Polská jednička to dokázala kompenzovat bojovností a mimořádnou šachovou silou. Pokud se však JK zavítat do světové desítky, bude se muset zlepšit v zahájení. Jinak to nejde. 
JK vyhrál poslední tři partie. Dokázal vhodně riskovat (velká rošáda s Grandeliusem, oběť střelce na h6 s Wojtaszkem) a vyplatilo se mu to. Je ale otázka, nakolik on je spokojen se svým výkonem a zda tento výkon je vstupenkou do TOP desítky světových velmistrů.


Solidnější šachy předváděl Radoslaw Wojtaszek. Až smolná poslední partie mu "zkazila" výsledek. Před turnajem jsem spekuloval o tom, jak bude Radoslaw hrát, zda má ještě ambice. Turnaj na tuto otázku jasně odpověděl. Nejenom, že má ambice, ale také hraje velmi dobře. Na mne jeho hra působila velkým dojmem.
Radoslaw se tradičně opíral o dobré zahájení a byl ochoten jít do komplikací (třeba s Abasovem), což neambiciózní hráči nedělají. Jsem zvědav zda se mu podaří znovu prolomit elo hranici 2700. Sílu na to má. Otázka je, kam ho pustí vlastní mysl a energie.


Nijat Abasov udělal 3,5/7 což není špatný výsledek, ale možná očekával více. V infarktové partii porazil Davida Navaru, ale jako by se tím vyčerpal. Protože v závěru udělal jen půl bod ze tří partií. Nijat podle mne "hořel" v zahájení a měl by si zahájení hodně zlepšit. Pak bude cesta k metě 2700 veselejší.


Nils Grandelius neměl dobrý turnaj. Nevyhrál žádnou partii a jeho hra - upřímně - nebyla nic moc. Například jak zmastil vyhranou pozici s JK Dudou, se u takových hráčů vyskytuje zcela výjimečně. To je jenom potvrzuje, že sympatický Švéd byl mimo formu.


To samé platí i o Jordenovi van Foreestovi. Jorden byl velmi dobře teoreticky připraven. Ukázal několik svěžích myšlenek, ale nebyl schopen dobré pozice dotáhnout. Korunu tomu nasadil v posledním kole, kde skoro po deseti minutách udělal hrubou chybu jako vrata.
Docela bolí ztráta 12,6 elo bodů. To se nebude lehko dohánět. Myslím si, že mladý Holanďan má ambice jít nahoru. Na druhou stranu správný čas na sebereflexi.
A nyní pojďme na naše borce.


Potěšil mne Van Nguyen. Van uhrál 3,5 bodů ze 7 partií. Sice žádnou partii nevyhrál, ale také žádnou neprohrál. Nikde nebyl vážněji ohrožen. Naopak několik svých slavných soupeřů potrápil.
Van si musí zvykat, že i on jednou bude predátor, který bude trhat šachové maso z těchto velkých bytostí. Van mi přijde jako mladý tygr, který si ještě není jist svojí velikostí a silou. Musí hrát, hrát a hrát. Více takových turnajů, více těžkých zápasů. Vždyť má teprve 19 let!


Šachově stavěl perfektně zahájení. Vysoce oceňuji jeho vzhled do pozice, často řešil těžké věci bravurní lehkostí a to je vždycky rukopis mimořádného šachisty. Nedostal se do žádných problémů, snad jen v posledním kole byl zaskočen starým dobrým kapitánem Evansem. 


Co to je stagnace? Co když někdo stagnuje a přitom se zdá, že jde nahoru. Kulička se ještě kutálí, ale už je to o ničem. Chvilka před zastavením. Galileo se škrábe na hlavě. A co když Van už nějakou dobu jde nahoru, jen naším očím to nepřijde. Jak to, že jde nahoru, když nemá lepší elo? 
To cvrknutí kuličky, ta energie, práce, to je někdy prostě obálka zapečetěného času. Musí se rozbalit, aby to bylo jasné. Že padla pečeť je více než zřejmé. Síla Vana není náhodná. Prokazuje ji dlouhodobě, jde nahoru. 


Poslední skončil Davida Navara. Vsadil by někdo před turnajem, že David čtyři partie prohraje (navíc po sobě), nic nevyhraje a skončí poslední s bodem a půl? Žijeme ve vesmíru, kde se může stát leccos. Například to, že vás nepustí bez papíru do hospody. 


Proč hrál David špatně? Když se znovu zaměříme na klíčové momenty turnaje a přehrajeme si je, pak je jedna věc jasná. David dělal chyby, které normálně dělat nemá. Šlo o zcela nevynucené, zbytečné chyby. Na hráče jeho úrovně až dětinsky absurdní. Pokud děláte takové chyby, nehledejte příčinu ve strategii nebo taktice, ale v sobě. V nešachovém nastavení.Pravda určitě je, že na Davida neměla dobrý dopad "covid krize". Na druhou stranu, tuto dobu zažil každý. Nedá se na to vymlouvat. Snad jen, že jinak se tato doba zvládá ve čtyřiceti a jinak ve dvaceti a nemyslím nyní zdravotní průběh samotné nemoci, ale to všechno okolo.
David nemá dobré období už delší dobu. Nechci spekulovat proč to tak je, co se děje. Ale dobré to (šachově) není. Jen sám David ví co se děje a zda se vůbec něco děje.
Je absurdní psát o nějakém konci kariéry. Pokud by se David rozhodl například být lektorem cizích jazyků a šachy by měl (jen) jako koníček, stále by byl naší jedničkou a hodně dlouho. David má ohromné šachové vědomosti a znalosti, které mu nikdo nevezme. Na druhou stranu, ve třiceti šesti letech se znovu drápat na vrchol je těžké. Je to zatraceně těžké. Pozorně jsem sledoval nejrůznější komentáře ohledně Davida. Všiml jsem si, jak někteří psali, že třicet šest let je ještě málo. Není. Je to hodně. Doba se každým okamžikem mění. Pokud platilo mládí vpřed, platí to ještě více.

Můžeme tu napsat jména jako Gelfand, Anand, Korčnoj nebo Botvinnik, Portisch, Polugaevsky. Ale na jedno takové jméno, jsou desítky jmen, co už nemají tu sílu a energii. Nestačí s dechem. Nezapomeňte, že ten všemocný nepřítel je stále s námi a nikdy nás nepustí, jen někoho začne rdousit dříve než druhého.
  
Je totiž obrovský rozdíl usilovat o metu třeba 2500 a o metu 2700. Čím jdete výše, tím se hůře dýchá, málo kyslíku, méně energie, málo místa, desítky hráčů šplhá s vámi. A je to nemilosrdný svět.
Vím, že když toto někdo bude číst, tak se ušklíbne. Třeba Dan Šorm. Dan má 60 let. Takže jakýpak věk? Jenomže lidí jako Dan je málo. Hodně málo.
Ano, dá se postavit nová taktika, nová strategie a nemyslím tak výstavby na šachovnici, jako spíše věci okolo. Ale už to nikdy nebude tak lehce a dobře fungovat jako dříve. Nezapomeňme, že se bavíme o metě 2700 ela. Ne o tom, jak si uhrát KM. 2700...to je jiný vesmír.


Davidovi se nepovedl jeden turnaj, něco "málo" před tím nebylo OK. Třeba tady jenom "křepčíme", děláme vlny, které jsou o ničem. Budoucnost ukáže.

Davidovi, jako šachista přeji úspěchy, přeji mu, ať se znovu dostane přes metu 2700 ela a hraje na velkých turnajích. Ale jako člověk mu přeji dobrý a spokojený život, nehledě na elo body a slávu z turnajů.


Robert Cvek

fotky oficiální stránky turnaje: Media (praguechessfestival.com)
28x 3920x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (28) Aktualizovat
22.06.2021 12:48 | Paul

VP, bude v Soči hrát i Láznička ? 

našel jsem ho na nějakém seznamu účastníků, ale byl znesvícený...

21.06.2021 23:23 | david brazina

lol :D

21.06.2021 22:25 | sarmatam

Van se časem přiblíží,i k hranici 2800 Elo bodů, můj názor..... Dobrou :-)

21.06.2021 22:23 | david brazina

diky za info, tak to ma van co delat. 

21.06.2021 22:00 | Jiří Kadlec

David měl ve 20 letech Elo 2647 a nad 2700 se dostal v červenci 2006, to mu bylo 21 a tři měsíce.

21.06.2021 21:45 | david brazina

ne ze bych to rozporoval, jen si myslim, ze van ale i vasek ten potencial na 2700 maji. vasek asi urcite. to jestli jej dosahnout je jina vec. myslel jsem si, ze 2700+ by mohl mit vikror gazik, ale ten uz asi ne. i kdyz 20 je jeste malo, nevim v kolika se david nad 2700 dostal.

21.06.2021 21:36 | Playboy

GM Navara by potřeboval vyhrát MČR ... Tam si dlouhodobě zvyšuje sebevědomí proti hráčům 2400-2500+. 

V momentech, kdy se nedalo v pozici kalit voda, tak po strategické stránce David odešel, taktika také nebyla zářivá. 

Musíme si začít zvykat, že ČR už nemá hráče světových kvalit, který by patřil alespoň do  TOP 30, jako tomu bývalo. 

Pomalu, ale jistě dochází k tomu, že není nikdo, kdo by Davida na postu jedničky a hlavně tahouna týmu nahradil. Van se nejspíše přes 2600 něco málo dostane, ale to je vše, hráč 2700+ bude chybět, těžko říci, jetli ho vůbec někdy budeme znovu mít. 

21.06.2021 14:19 | pawel

ZMB:

Asi problém, že neodehrál potřebné za N.Bor.

Na výjimku a vysoký poplatek ECU, který N.Bor nedal dříve ani za silnějšího hráče.

21.06.2021 14:16 | Zmestabileho

Ad VP: Tak přemluvte pana Vana, ať jede na Pohár... a tu šaškárnu ze které se bohužel stalo MČR, ať si zahrají jiní pánové, třeba pan GM Petr, když se tam kvalifikoval z ostře obsazeného pražského openu...

21.06.2021 14:10 | Robert Cvek

Zmestabileho: jj

21.06.2021 14:04 | sarmatam

David Navara to možná v té Soči vyhraje,a potom sem zvjedavej co budeme mluvit :-(

21.06.2021 13:57 | Zmestabileho

VP: Proč mažete komentář, že ve volbě mezi Evropským pohárem a MČR je jasná jednička ta Evropa?

Robert Cvek: Uznávám, že po bitvě je každý generálem, a tak je snadné si zahrát na generála a připomenout Ti ten tip +1 :-)... Já tady nic dopředu nepsal, těch -2 od Navary jsem bral jako takový usedlý racionální tip že nestojí za to se o něj dělit... :-).  Ale Ty tady píšeš z pozice experta - tak neseš více kůži na trh!

21.06.2021 13:51 | Robert Cvek

Zmestabileho: jojo, tak to nebylo tak daleko. Nemám tak dobré para schopnosti. Myslel jsem si, že se David "zvedne". Nemyslím si :-)

21.06.2021 13:44 | Zmestabileho

Ad VP: Mažete svoje slova, protože se bojíte napsat negativní věc k účasti na MČR?

Ad Robert Cvek: Já tipoval, že Navara udělá jen -2 :-). Když jsi tady napsal ten svůj tip +1, jenom jsem nad tím mávnul rukou... Je škoda, že se takto shazuješ. Přece jsi musel vědět že Navara nemůže skončit v plusu.

21.06.2021 13:35 | Robert Cvek

Poutnik12: Děkuji! A díky za rozhovor, bylo by zajímavé číst nový rozhovor, co dělá nyní a jak trénuje. Zmestabileho: Davide, tys tipoval, že udělá -4? MaX: Děkuji. Věk v šachu je individuální, ale nelze nepřehlédnout, že se utahuje. Kde jsou doby, kdy to šlo ve čtyřiceti? Podívej se na první dvacítku ve světě, kolik je tam těch hráčů? Nevím co bylo rok zpátky a pochybuji, že jsem někde psal, že David půjde na 2750. Realita je taková, NYNÍ, že nad 2700 to bude super.

21.06.2021 13:26 | Zmestabileho

VP: Nesmazal jste tady náhodou příspěvek, že ve volbě mezi MČR a Evropským pohárem je jasná volba Evropský pohár? Proč se za tuhle volbu stydíte pane Pláte, že ji hned tady smažete? :-).

 

Tak jestli dává Van přednost pro MČR před Evropským pohárem, tak je to velká škoda pro něj i pro šachy u nás. Na našem MČR  přece velmistři co hrají nad 2600 jenom ztrácejí čas, a jejich účast tam je nesmyslá. Za mě by byla velká škoda, kdyby se Van vydal tou cestou Navary - hrát o titul přeborníka s amatéry 2300-2400 na openu jako je ostravský koník. A i kdyby mělo MČR jiný herní formát - stejně to bude ztráta času pro top hráče.  

21.06.2021 13:19 | MaX

Díky za turnaj, díky za průběžné zprávy a hodnocení. yes

Jen si dovolím poukázat na nekonzistentnost v názorech. Někdy se tady dočtu, že nejlepší šachy se hrají v letech 19 - 23, někdy naopak, že je to teprve málo. Někdy se dočtu, že 36 je zralý šachový věk, a někdy, že už je to pomalu konec. Rok zpátky nebylo pochyb, že se Navara vrátí na 2750, sic! patří do světové špičky a dnes se mu přeje návrat do 2700.

21.06.2021 13:05 | Petr Koutný

Náhradník na Evropském klubovém poháru a nebo šance vyhrát MČR? Nerozumím váhání co hrát:) 

21.06.2021 13:04 | sarmatam

aha ? Aš tak,hmmmm ? To SOU mi věci :-)

21.06.2021 13:01 | 2sks

Van Nguyen hral asi svoj najsilnejší turnaj v živote, prakticky v každej partii s elovo o triedu lepším súperom. Ak dokáže odremizovávať silnejších a porážať slabších a rovnocenných, má svetlú budúcnosť. V tomto turnaji si vyskúšal to prvé, na majstrovstvách Čiech si vyskúša ten zvyšok. Klobúk dole však za organizáciu turnaja, určite sú to pre neho nezabudnuteľné skúsenosti.

21.06.2021 12:37 | Zmestabileho

K našim hráčům -

 

Navara je výkonnostně zcela mimo tento turnaj, akorát se divím že to překvapilo Roberta Cveka, který tady tipoval před turnajem že Navara uhraje +1. To byl tedy blábol nehodný šachového experta, pane Cveku.

 

Van poctivě odšmudlařil sedm remíz. Dívat se na to moc nedalo, ale i Magnus při vstupu do top turnajů šmudlařil remízy...:-). 

 

Docela příznačný průběh měl z pohledu našich hráčů doprovodný open. Nejlépe se umístilo uschlé GM-ko Petr před dalším uschlým GM Plátem, oba borci po patřičně uschlém výkonu. Plát tedy znovu potvrdil, že ta jeho úroveň cca 2530 odpovídá jeho možnostem a ambicím.  

 

 

21.06.2021 11:46 | Poutník12

Hezká rekapitulace pražského turnaje Masters. Díky Roberte. Díky i za doprovod turnajem a předturnajové hodnocení možností hráčů, které se zejména u prvních třech naplnilo. Že David skončil poslední nikoho netěší, ale věřím, že se s tím David popere, pokud bude mít chuť dále hrát. Solidnost hry Van Nguyena a neprohra něco naznačuje a je příslibem do budoucna! Velký dojem udělala hra vítěze Sama Shanklanda. Dávám zde odkaz na rozhovor se Samem, kde naznačuje, jak těžce pracoval na zlepšení, které se teď projevuje a co vše musel změnit ve hře v prostředí absolutní světové špičky. https://followchess.com/news/samuel-shankland-my-recent-jump-is-probably-the-result-of-years-of-hard-work-paying-off/ Je hezké, že se v turnaji vždy někomu daří (většinou vítězí :) a my si z toho můžeme vzít pozitivní inspiraci.