Světový šampion Ding Liren v krizi

06.06.2024 06:00 | Rozhovory

Světový šampion v šachu, Ding Liren, se na turnaji Norway Chess potýká s řadou porážek, což vzbuzuje obavy u jeho kolegy, velmistra Hikaru Nakamury a nejenom u něj. Ceký šachový svět se začíná ptát, co se dějě s mistrem světa?!

Po svém vítězství ve 4. kole turnaje Norway Chess nad úřadujícím světovým šampionem Ding Lirenem se Alireza Firouzja zastavil a přemýšlel, jak reagovat. „Nevím… Normálně bych měl být po výhře šťastný, ale je zřejmé, že nehraje svůj nejlepší šach,“ řekl francouzsko-íránský velmistr s určitými obavami. „V partii jsem nedělal nic zvláštního, šlo jen o to, že on nenašel přesné tahy.“


Doufám, že se dostane zpět do formy... Když se to stane, nečekám, že budu vyhrávat takovéto partie,“ dodal Firouzja s úsměvem.

V dalším kole v sobotu Ding utrpěl třetí klasickou porážku . Jeho soupeř Hikaru Nakamura popsal, co viděl: „Hrál jsem proti Dingovi během let a rozhodně to není ten samý člověk, kterého jsem porazil v (Kandidátech) 2022, kde mě přehrál ve střední hře. Nebo ten Ding, který rozdrtil Magnuse v tiebreaku v Saint Louis. Nejsem si jistý, jestli je to viditelné na videu… Měl jsem problém udržet klid, protože poskakoval nahoru a dolů a doslova se třásl.

Za šest měsíců čeká Dinga další světový šampionát a tentokrát bude obhajovat svůj titul. Bude hrát proti indickému fenoménu, dospívajícímu Gukeshovi, který se snaží stát nejmladším světovým šampionem.

Mám o něj velké obavy, pokud jde o jeho nadcházející zápas proti Gukeshovi, protože nevypadá dobře,“ řekl Nakamura. „Doufám, že bude v pořádku a konkurenceschopný. Slyšíte o něm všechno možné a pak ho vidíte osobně… je to velmi nepříjemné, protože samozřejmě jsem stále konkurent, ale cítíte s ním. Chcete, aby se mu dařilo. Myslím, že to je současný světový šampion… Nejtěžší je zůstat soustředěný na hru, protože v určitém okamžiku to přestalo být o hře.


Ding zřejmě už nějakou dobu není sám sebou. Čínský hráč nás nechal nahlédnout do prvních známek potíží během světového šampionátu proti Ianu Nepomniachtchimu minulý rok. V duelu o světový titul, kde jsou obvykle detaily přísně střežené a neuniká ani gram informací, byl Ding neobvykle upřímný. Mluvil o tom, že bojuje se svými emocemi a jeho mysl je v mlze. Viděli jsme ho v hráčské místnosti s bílou mikinou přes hlavu, zkříženými pažemi a nehybně sedícího. „Je to velmi zvláštní, mnoho vzpomínek, pocitů, měl jsem pocit, že je něco špatně s mou myslí... cítil jsem chlad kvůli úzkostem,“ řekl tehdy.

Musí to být pro Dinga vysilující situace. Hráč, který Dinga dlouho zná, mluvil o tom, že se stal „tišším“ a naznačil, že se „uzavřel do sebe“. „Pochybuji, že Ding v poslední době vůbec vážně pracoval na šachu. Nemyslím si, že by měl náladu. Také to vypadá, že mu na tom příliš nezáleží.“

V rozhovoru s HT před Kandidáty Gukesh mluvil o svých dojmech z Dingových problémů a o tom, že Carlsen po pěti vítězstvích odstoupil z boje o klasický světový titul: „V průběhu historie bylo mnoho světových šampionů velmi znepokojeno titulem... Myslím, že takový zápas vás hodně vyčerpá. Myslím, že to mohu částečně pochopit, i když ne zcela.“

Ve světě, kde výsledky znamenají vše a úspěchy i neúspěchy jsou veřejné, může být tlak ohromující. Nejvíce dekorovaný olympionik v historii, Michael Phelps, byl otevřený ohledně svých bojů s duševním zdravím během let. „Někdy chci jen zabalit se do koule v rohu,“ řekl jednou. Bývalý plavec mluvil o tom, že vyhledal pomoc a zaměřil se na to, co může ovlivnit. „Takže skládáte ty cihly jednu po druhé, pak jste schopni postoupit a pokračovat dál,“ řekl v rozhovoru v roce 2021. „


Jaký je váš názor na to, jaké šachy hraje dnes Ding Liren a co to vše může znamenat v blížícím se mistrovství světa? Jeho šachová " neforma " je do očí bijící a nejde si toho nevšimnout...?!


9x 3405x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (9) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
vevlad
Problém je že ideální systém pásma mezipasma zápasy kandidátů o titul na 24. partií nebo 6. výher se různé měnilo - jen k horšímu! - jako snížení Ela FIDE pod hranicí 2000 kdo pod ní spadl dělal nový zápočet ideálni!-bohuzel vedení FIDE má svůj názor - který akorát od hraní šachu mnoho lidí odradil bohužel.
+1 /-0 | 06.06.2024 20:02

lubomir1959

Mám stejný názor...

+0 /-0 | 06.06.2024 20:36

lubomir1959

Musím napsat, že některé závěry zdejších psychologů-amatérů ve mně vyvolávají úsměv. Ale jo, i oni mají právo se dopustit nějakého názoru, ale mě by spíš zajímal názor lidí, kteří mistra světa buď znají nebo s ním aspoň hráli, jejich názor by byl určitě zajímavější. Tím vůbec netvrdím, že by nemohli mít v něčem kus pravdy...

+0 /-2 | 06.06.2024 14:14

giocozo
Ano, názor někoho, kdo zná mistra světa osobně by byl určitě zajímavější, ale je nereálné aby ho uveřejnil zde na nss.cz. Můj názor je, že má Ding Liren velké problémy s psychikou. A váš názor?
+2 /-0 | 06.06.2024 18:23

lubomir1959

Netroufám si to hodnotit, může a nemusí to být psychikou nebo možná třeba ne primárně, může se za tím skrývat nějaká nemoc, těžko říct bez znalosti konkrétního člověka...psychika může být narušena nějakou nemocí nebo třeba nemocí někoho, na kom Ding Lirenovi záleží, kdoví...my tady o tom můžeme pouze spekulovat.

+0 /-0 | 06.06.2024 18:58

Petr Koutný
Podle mě, ten tlak musí být na něj zdrcující. Magnus už neobhajuje titul a o tomto tlaku vícekrát mluvil. Dnes není mistrem světa, možná nehraje nejlepší šachy svého života a třeba odepsal pár elo bodů, ale připadá mi v pohodě, u uvolněný a šťastný. Může se stát, že e Ding po mistrovství světa skončí s šachem, nebo půjde podobnou cestou, jakou jde Magnus.
+1 /-0 | 06.06.2024 19:03

Azmodan
Když Ding Liren vyhrál titul přál jsem mu to, ale jedním dechem jsem si říkal, že to není takový ten "mistr světa zabiják" ala Fischer, Aljechin, Kasparov nebo Karpov a nebo Magnus. Jenomže on je to taky hrozně sympatický a od pohledu příjemný člověk a o to víc mě mrzí, co se mu teď děje....tlak musí být strašný a spíš se divím, že v dnešním nekompromisním světe se najdou jeho konkurenti, kteří o něm mluví dobře. Nedivil bych se, kdyby titul neobhajoval a odstoupil a bude pak zajímavé sledovat zápas Gukesh vs Caruana a bohužel, myslím si, že pro nás fanoušky dobrého šachu by to tak bylo i lepší. Bohužel proto, že Ding je opravdu, aspoň dle mě, super člověk...uvidíme.
+0 /-0 | 06.06.2024 08:54

honzales77

S Caruanou né s Nakamurou by případně hrál.Hikaru Nakamura skončil druhý podle finální tabulky.Nejspíš bude hrát,protože jde i o peníze,které má na dosah ruky...

Ting Li-žen snad s tím už něco dělá,nebo jestli nezačal tak může být za pár měsíců již pozdě...rozhodně má na to,aby si zaplatil kvalitního psychoterapeuta....syndrom vyhoření a plno dalších diagnóz nebo ve finále seknout na pár let s šachem...jestli šach dře od útlého věku nedivil bych se....v těhlech letech se to ve spoustu lidech začíná pomalu lámat...

 

+2 /-0 | 06.06.2024 11:56

Cnc-profi
Chýba mu frajerka. Počas pandémie sa rozišiel s priateľkou, ponoril sa do šachu, získal titul, ale ten vnútorný smútok ostal. Ale.je to len môj názor.
+0 /-0 | 06.06.2024 09:39