FIDE World CUP 2023 11.den

11.08.2023 06:00 | Turnaje

Magnus Carlsen je zpět! Mladičký Vincent Keymer dlouho držel šance na remízu, ale nestačilo to. Chybu nakonec udělal a my se můžeme těšit na prodloužení.

Tušil jsem, že Magnus to nebude mít snadné s Vincentem Keymerem a tak tak dokázal vynutit prodloužení. Tiebreak bude velmi atraktivní. Pro mne to budou hlavně duely Magnus x Vincent a Naka x Pragg. Pojďme se podívat kdo postupuje a kde se bude prodlužovat. 

Kdo postupuje:

Fabi Caruana x Ray Robson

Postupuje Fabi Caruana. První partie skončila remízou, v druhé partii přímo "rozstřílel" Fabi svého soupeře. To byl pěkný příklad na drtivý a také nečekaný útok na černého krále. Po 20.Sxh6! se černý už nevzpamatoval a partii prohrál bez odporu. Na partii se můžete podívat zde:

Alexej Sarana x Wesley So

Velmistr So po první prohrané partii toho moc "nevyčaroval", ale Alexej ho k ničemu nepustil a bezpečně udělal bílými remízu, postupuje tedy Alexej Sarana.

Nils Grandelius x Jaime Santos Latasa

Po první vyhrané partii a remíze ve druhé postupuje Nils Grandelius. Přes bílé figury toho Jaime moc neudělal. Postupuje Nils Grandelius.

Etienne Bacrot x Gujrathi Vidit

V první partii vyhrál krásně velmistr Vidit a druhá partie byla pořádná mela. Ačkoliv velmistru Viditovi stačila remíza, tak v 15. tahu obětoval figuru, protože hrozilo, že soupeř zaútočí na krále. Pak to byl pořádný chaos, který skončil opakováním tahů - remízou. Postupuje tedy G. Vidit. Na partii se můžete podívat zde

Ferenc Berkes x Ruslan Ponomariov

V první partii vyhrál Ferenc a Ruslan musel vyhrát. Byla to tvrdá a dlouhá partie, kde Ruslan bušil co mohl, ale nakonec z toho byla remíza, na šachovnici zbyli jen králové! Postupuje tedy Ferenc Berkes.

Javokhir Sindarov x Arjun Erigaisi

Již v první partii měl Javokhir velké problémy, v druhé je už nevyřešil a zaslouženě postupuje Arjun Erigaisi. Na partii se můžete podívat zde:

Kde se prodlužuje:

Magnus Carlsen x Vincentem Keymerem

Magnus musel bílými vyhrát a to se mu povedlo! Čeká nás tedy první Magnusovo prodloužení. Na partii se můžete podívat zde:

(jinak ji komentuji na youtube Robert a Petr šachy).

R Praggnanandhaa x Hikaru Nakamura

Celkem poklidná remíza, kde ale přece jen měl více ze zahájení mladý Pragg. Prodloužení bude velmi atraktivní podívaná. Hikaru je přece jen favorit v rychlejším tempu, ale... stát se může lecos.

Ian Nepomniachtchi x Sarin Nihal

Nihal získal o něco lepší koncovku a to on umí znamenitě - pomalu utahovat šrouby hlavně v koncovkách. Jeho styl je podobný Ulfovi Anderssonovi. Ale Ian koncovku bránil dobře a remíza. Stejně jako u Naky platí, že Nepo je favorit v rychlejším tempu (samozřejmě je favorit i v pomalejším, ale v rychlejším je ještě větší), ale uvidíme, nebude to mít snadné.

Peter Svidler x Nijat Abasov

Druhá partie skončila poklidnou remízou. Prodloužení vidím "bez favorita". Dokonce bych spíše sázel na mladého Nijata.

Wang Hao x Rasmus Svane

Druhá partie skončila poklidnou remízou, stejně jako první, prodlužuje se.

Vasilij Ivančuk x Vahap Sanal 


Rychlá remíza ve druhé partii, prodlužuje se.

Leinier Dominguez Pérez x Radoslaw Wojtaszek 

Klidná remíza stejně jako v první partii. Zde se také prodlužuje.

JK Duda x Parham Magsoodloo

Druhá partie skončila také remízou, nicméně JK měl trochu problémy. Prodloužení bude velmi atraktivní. Favoritem je JK, ale Parham není snadný soupeř.

D. Gukesh x Andrej Esipenko

Andrej měl určité problémy v druhé partie, ale vyřešil je a prodlužuje se. Podle mne v rychlém tempu není favorit.

Saleh Salem x Daniele Vocaturo

Asi nakonec spravedlivá remíza a prodloužení.

Robert Cvek

11x 3291x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (11) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Robert Cvek
Video rozbor pohled na oba hráče Magnus x Vincent zde: https://www.youtube.com/watch?v=k3wBxN1ElKs
+4 /-0 | 11.08.2023 09:30

Karel Havel
I když vím, že, jak jste mi jednou v diskusi psal, Vás ženský šach v zásadě nebaví, přimlouvám se, abyste se v této fázi začal věnovat i ženské části Světového poháru. Alespoň podle mě to až taková nuda není.
+1 /-1 | 11.08.2023 18:49

Robert Cvek
Nikdy jsem nepsal, že to je či není nuda...a nemám nic proti ženskému šachu. Klidně o tom můžete napsat, nebo kdokoliv jiný, rádi budeme publikovat.
+2 /-0 | 12.08.2023 07:10

Karel Havel
Děkuji za reakci i nabídku, kterou ale nevyužiji, protože tak jako Vy bych to bohužel neuměl. Tedy asi bych uměl napsat, kdo koho vyřadil, ale na tom není nic zajímavého. Na fundovaný rozbor partií ale mé šachové kvality nestačí. Chtěl jsem k tomu přesvědčit Vás, ale beru na vědomí, že se mi to úplně nepodařilo. Škoda..
+1 /-1 | 12.08.2023 17:38

ciki333

Uff, to bylo o prsa vietnamské ženy (copyright Jaromír Bosák). Magnus ve 4 rapid partiích asi tak 5x minul prázdnou branku. Naštěstí s Čukym, který má za sebou též náročnou šichtu, si odfrkne.

A ve 1/4 finále se pravděpodobně utká s Gukešem...Ale nepředbíhejme. Přízeň Caissy bývá vrtkavá.

Boj s Vincentem ilustroval spíše vítězství hmoty na duchem, než ducha nad hmotou, viz link:

https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/fide-world-cup-2023/4/1/6

+1 /-0 | 11.08.2023 17:31

honzales77

V té druhé rapid partii pro upřesnění,kdo by se chtěl podívat.

+0 /-0 | 11.08.2023 17:39