Fide na pokraji propasti, aneb 90 dní do Mistrovství světa

13.01.2023 06:00 | Zahraniční zprávy

Za méně než 90 dní má začít Mistrovství světa v šachu, ale nikdo neví, kde se bude hrát. Jaký bude cenový fond a dokonce i jakým systémem se bude hrát. Zní to neuvěřitelně, ale FIDE nemá pořadatele, sponzora a formát tohoto mistrovství.

Prezident FIDE Arkadij Dvorkovič v listopadu v rozhovoru pro státem kontrolovaná ruská média RT vyloučil uspořádání zápasu v rodné zemi Nepomniachtchiho kvůli doporučení MOV a řekl, že se zápas odehraje na neutrální půdě. Prozradil také, že probíhají jednání s Mexikem.

Mexiko je hlavním uchazečem, ale existuje několik dalších zájemců, kteří se chtějí pořádat toto mistrovství. Rozhodneme se do měsíce. Rozhodneme se do konce tohoto roku."

O dva měsíce později nebylo rozhodnuto. Manažer komunikace FIDE David Llada v rozhovoru pro chess24 řekl, že Mexiko je nyní pravděpodobně mimo hru.

Mistrovství světa bez Magnuse Carlsena  se zdá být pro sponzory méně atraktivní. FIDE úspěšně oznámila předchozí zápasy s dostatečným předstihem. 

  • 2021: 300 dní (Dubaj)
  • 2018: 354 dní (Londýn)
  • 2016: 254 dní (New York)
  • 2014: 149 dní (Soči)
  • 2013: 212 dní (Chennai)
  • 2012: 275 dní (Moskva)

Pohledem na největší sponzory FIDE World CUP 2021 možná napoví, kde je problém.

FIDE World CUP se finančně opíral o: 

Gazprom - největší ruská akciová společnost a největší exportér zemního plynu na světě

Nornikel - ruská společnost podnikající v oboru těžby niklu a paladia.

Rosatom  - ruská státní korporace sídlící v Moskvě se zaměřením na jadernou energetiku

PhosAgro - ruská chemická holdingová společnost vyrábějící hnojiva, fosfáty a krmné fosfáty.

Aeroflot - největší ruská letecká společnost 

Samozřejmě finančně velké šachové akce podporuje více firem, ale ruské peníze tentokrát určitě nepřitečou do tohoto zápasu. Protože FIDE odmítla i pořadatele, kteří chtěli polovinu zápasu hrát v Číně a polovinu v Rusku, nebo celý zápas v Číně, je tady otázka, kde se bude hrát blížící se zápas. 

V současném polárně rozděleném světě nemusí být zápas mezi ruským a čínským šachistou dostatečně zajímavý pro americké  a evropské firmy. Ruské jsou mimo hru a najednou máme méně než 90 dní do zápasu a nevíme, kde se bude hrát. Nevíme, jakým formátem zápasu se bude hrát. Jaký bude cenový fond a samozřejmě ani netušíme, kdo to vše zaplatí. 

Musí to být stresující pro Nepa i Dinga, když jediné co ví, je to, že 7.4. by měl začít  jejich zápas mistrovství světa a to je tak asi jediné co dnes ví.  

Stále žijeme v době " Covidové ", kdy nevíte dne i hodiny, kdy vám úředníci změní život k horšímu novým nařízením a zákazem. Žijeme v době, kdy spoustu zemí požaduje pro ruské a čínské občany vízum a to samozřejmě nejenom pro ně, ale i pro celý jejich tým. 

Ať se bude hrát kdekoliv, jednoznačně toto je hrana propasti, která může šachy strhnout do volného pádu a ta cesta dolů, může být hodně bolestivá. 

Bez Magnuse Carlsena ztratil titul mistra světa hodně prestiže. To poslední, co dnes šachy potřebují, aby šachový svět ztratil důvěru v sám sebe. 

Nepochybuji, že se hrát bude. Že se najde organizátor a budeme na konci dubna znát mistra světa. Stejně tak nepochybuji i o tom, že v těchto dnech se má začít ideálně pracovat už na dalším pořadateli dalšího mistrovství světa. Nemít ještě pořadatele méně než 90 dní do zápasu je kritické,  řešitelné, ale i zbytečně amatérské. 

Žijeme v době, kdy se hrají turnaje na internetu. Kde Chess.com umí uspořádat turnaj s neskutečným cenovým fondem, popularitou a sledovaností. Žijeme v době, kdy organizátor TOP světových turnajů, hned po skončení akce už pracují na dalším ročníků. Bohužel, žijeme i ve světě, kdy šachisté neví, kde se bude hrát zápas mistrovství světa.

Nechci malovat čerta na zeď, ale možnost že se nebude hrát v termínu, není nulová. Žijeme ve světě, kde svět nechce ruské sportovce, nechce ruské pořadatele a nebude mít ani ruské peníze. Stejně tak svět nechce válku na Ukrajině, kde denně umírají stovky nevinných lidí. Člověk si musí vybrat, všechno mít nemůže a možná ani nechce. 

Uvidíme, co další dny přinesou a kde se bude hrát v dubnu Mistrovství v šachu mužů. 

PK

25x 5116x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (25) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
OldřichKuželka

Nakonec tedy ani Rusko, ani Čína, případně Mexiko, ale Kazachstán. Dějištěm zápasu o titul mistra světa FIDE by měla být od 7.dubna do 1.května Astana, město, které bylo v historii už několikrát přejmenováno (Akmolinsk, Celinograd, Akmola a v roce 1998 na dnešní název Astana). O ten přišla v roce 2019, kdy byla "na počest" diktátora Nazarbajeva přejmenována na Nur-Sultan, minulý rok ale parlament toto zrušil a tak máme opět i jako oficiální název Astanu... 

https://fide.com/news/2180

+1 /-0 | 19.01.2023 20:27

xdavx x

Agrese USA ve Vietnamu, vrazdeni ve velkem napalmem, zlociny proti lidskosti USA vrazdicimi uchylnymi bestiemi, masakr v My Lai - 1965 - 1975

Zapas o MS Spaskij Fisher - 1972

Olympiada s ucasti USA sachistu v letech 1966 - 1974 nebyl problem,

Agrese USA v Iraku ve druhe valce 2003 - 2011  - Vice nez 1.000.000 mrtvych

Olympiada s ucasti USA sachistu v letech 2006 - 2010 nebyl rpblem.

Ale je dobre ze se vsechny zlociny vsem meri stejne a kolektivni vina uz od druhe svetove valky neexistuje...

+5 /-7 | 13.01.2023 09:31

Poplácejmipůlky

Jenom uvedu vaše lži na pravou míru:

1. agrese USA ve Vietnamu - správně agrese severního Vietnamu proti svému jižnímu sousedovi

2. agrese USA v Iráku - správně agrese Iráku proti Kuvajtu

+6 /-4 | 13.01.2023 13:19

xdavx x

tak to by ses mel predne dovzdelat a zjistit si neco o druhe valce od 2003... pak me teprve zkus poucovat nebo dokonce psat o lzich, genie....  

prej agrese proti svemu sousedovi :D :D :D asi takovy soused jako je texas soused USA...  reknes mi sve jmeno hlupaku? ze bych se ti v realu obloukem vyhnul. s pitomci je to ztrata casu.

+3 /-3 | 13.01.2023 15:56

Poplácejmipůlky

Ještě bych doplnil, že válečná agrese komunistického severního Vietnamu byla významně podporována Sovětským Svazem, tedy předpokládám (asi mylně), že ve vašem příspěvku, kde uvádíte zápas o MS Spaskij - Fisher (myšleno asi Spasskij - Fischer), poukazujete na to, že nebyl vyloučen sovětský šachista?

+2 /-3 | 13.01.2023 14:25

JD

Nevím pro jako sponzora neosloví Pfizer celkem mu šachisti šli na ruku. A z místních bych doplnil Cháron.

 

+1 /-0 | 13.01.2023 19:09

ciki333

Petr Koutný popustil uzdu své fantazii: "Žijeme ve světě, kde svět nechce ruské sportovce, nechce ruské pořadatele a nebude mít ani ruské peníze."

V tenisovém světe ATP + WTA výše uvedené neplatí. Podívejte se na startovní listinu Australian Open, kolik hráčů a hráček z Ruské federace figuruje v pavouku. Namátkou Medvedev, Khachanov, Safiullin, Kudermetová, Pavlyuchenkova, atd...Spali bafuňáři FIDE v roce 1999, kdy US Air Force bombardovalo civilisty v Bělehradě, zabíjelo zaměstnance čínské ambasády? Byli šachisté z "kolébky demokracie" nějak sankcionováni, znemožněna jim účast na prestižních turnajích? Samozřejmě nikoliv. Dekadentní a zdegeneravané elity Západu místo snahy o dodržování Minských dohod I a II. ze strany Ukrajinců se spolupodílely na rozdmychání nejničivějšího válečného konfliktu od konce WWII. Jejich pokrytectví je nekonečné a uplatňování principu kolektivní viny na ruských sportovcích odporné. Sny o rozpadu RF, svržení Putina, zmocnění se přírodních zdrojů brzy vezmou za své. Libtardy a jejich nohsledy čeká kruté vystřízlivění. Na závěr moje optimistická prognóza...Příští turnaj kandidátů MS v šachu ozdobí svojí účastí Sergej Karjakin, jenž se stal nejkřiklavější obětí zvůle "liberální" demokratů...

+6 /-4 | 13.01.2023 16:17

xdavx x

a jeste hur... lidi kteri nemeli problem kdyz NATO bombardovalo elektrarny v Belehrade, ted maji plne pusy hnoje, kdyz Rusko bombarduje elektrarny v Chersonu a vykrikuji neco o terorismu.

Pokrytectvi hnoje, kterej v klidu prejde, kdyz vojaci statu NATO muci afghance nebo syrany, pokrytectvi hnoje, kterej v klidu prejde mrtve decka na Donbasu zabite Ukrajinskymi fasistickymi jednotkami s tim, ze to prece uz se stalo davno,

pokrytectvi hnoje, kterej nema problem s mrtvymi detmi v americany rozbombardovane nemocnici v afghanistanu nebo syrii, je na bliti... tahnete k certu.

A to ze si USA jeste vyhrozuji, ze ten kdo bude vysetrovat jejich zlociny tak ten se dostane na sankcni seznam, tak tihle pokrytci z hnoje si jeste mavaji USA vlajeckou a pripadaji si tak strasne spravedlivy... hnus

https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/usa-hrozi-soudu-v-haagu-sankcemi-pokud-bude-vysetrovat-zloci/r~c4cfc77aac6811eaa7deac1f6b220ee8/

https://www.lidovky.cz/domov/bombardovali-nas-pul-hodiny-omluvu-nemame-rekl-sef-ceskych-lekaru-bez-hranic.A151003_141342_ln_domov_ELE

 

 

+5 /-4 | 13.01.2023 16:29

Jiří Kadlec

FIDE si zbytečně komplikuje živod. S Carlsenem měl hrát vítěz turnaje kandidátů,.Po Magnusově ostoupení, by tedy měl být mistrem světa Nepo.

+5 /-2 | 13.01.2023 08:36

Magiland

v podstatě máte pravdu - jen ta situace v případě Karpova byla pro FIDE o něco jednodušší, Karpov byl vítězem, ale hrály se zápasy, nikoliv turnaj. Ve finále Karpov-Korčnoj oba velmi dobře věděli, že hrají prakticky o titul - také se hrálo na 24 partií, což se vlastně rovnalo počtu partií o titul

+2 /-0 | 13.01.2023 12:17

Petr Koutný

Souhlas, stejně jak to bylo v případě Fischer - Karpov. Samozřejmě šachy nejsou mediálně tak zajímavé jak ostatní sporty a může být těžké a nebo těžší sehnat sponzora co dá do zápasu bez Magnuse milióny dolarů. Ruské peníze jsou dnes krvavé, Čínské na půl taky, Americké do zápasu ruského a čínského hráče moc nepotečou. Co může být těžké pro FIDE, nemusí být těžké pro Magnuse, kdy chess-com vypisuje miliónové internetové turnaje. FIDE si to komplikuje, ale třeba jí to pomůže se změnit. 

+1 /-1 | 13.01.2023 09:00

patmat
FIDE by som poradil Katar.

Možno by už bolo povolené aj pivo v hľadisku.

+3 /-0 | 13.01.2023 11:03

ThePot
Kdyby si blbec Nakamura dával v poslední hře s Dingem pozor a neudělal by kandidátskou hrubku, tak už by bylo vše jinak. Krásně by se hrálo v Kalifornii s obrovským fondem a mediálním pozadím, s jasným rozdělením na hodného a úspěšného Američana, usměvavého japonského génia, symbolizujícího úspěch emigrantského modelu USA, a podivného zlého rusáka s temným vazbami na oligarchu Potanina (což je podle BBC, CNN a hlavně Washington Pošt člověk někde blízko k Satanovi, jako každý jiný ruský oligarcha), novodobý Ivan Drago. Ale on tu hrubku udělal a jsme tak kde jsme…
+2 /-0 | 13.01.2023 10:55