FIDE Grand Swiss 2021 1.kolo

28.10.2021 07:14 | Zahraniční zprávy

První kolo mamutího openu máme za sebou. Někteří hráči se odhlásili na poslední chvíli, například velmistři Rapport, Griščuk nebo Mamedjarov. Stále jde ale o nesmírně silný open.

My se hlavně zaměříme na naše hráče. David Navara (2691) měl bílé figury s Martynem Kravtsivem (2625). David zvolil variantu s izolovaným pěšcem. Jeho soupeř hrál dobře a klíčová pozice nastala po principiálním tahu d5!? David obětoval pěšce za dobrou souhru figur. Pak ale přišla chyba a jeho soupeř měl na šachovnici paradoxní tah 20...Sd8!! a stál by na výhru nebo by měl dobré šance vyhrát. Naštěstí se nestalo. Je to mi to připomíná tu pravdu, že v šachu - někdy - i na první pohled paradoxní tahy mohou být v dané pozici nejsilnější. Martyn zvolil braní na a3 a partie skončila po vyrovnaném průběhu remízou. Jinak malá poznámka. Pamatuji si jak někdy před 10-15 lety nebo kdy to bylo, hrával mladý Martyn turnaje v České republice.

Van Nguyen (2577) měl černé figury s Antonem Demchenkem (2651). Van sehrál zahájení na jedničku a další strategické mačkání bylo znova na tu nejlepší známku. Velmi hezky rozpoutal iniciativu na dámském křídle. Z partie jde vidět, že na prostoru záleží. Pak Van dokonce obětoval kvalitu a nejednomu divákovi této úžasné bitvy mohlo připadat, že bílému zvoní hrana. Ale Anton možná připomíná Stevana Seagala. Protože zde platila jedna věc: těžko ho zabít. Van "valil bomby", ale Anton se stále držel a držel. Pomyslný rozhodčí ho několikrát odpočítával, ale Anton se pokaždé zvedl a udělal tah. Je to neuvěřitelné co všechno dokázal ustát. Prostě remíza, ale neskutečná. Určitě se na partii podívejte.

Když se podíváme "letem světem" na ostatní partie, tak hezky vyhrál Fabi Caruana a Alireza Firouzja. Hlavně Ali vyhrál takovým stylem, jako když hrajete se strojem, soupeře úplně přejel. Drsným útokem vyhrál Parham Maghsoodloo (černými). Určitě za zmínku stojí "uzbecký" tajfun a sice mladík Nodirbek Yakubboev přehrál a porazil Raufa Mamedova.  Spousta a spousta partií skončila remízou. Určitě za zmínku stojí, že na turnaji hraje také Sergej Movsesjan, který černými v pohodě remízoval s Petrem Svidlerem


Los pro druhé kolo:

Movsesian (2627) - Navara
Nguyen - Donchenko (2648)  (nebojte se, to není Demchenko :-) )

Výsledky a losování zde: https://chess-results.com/tnr587230.aspx?lan=5&art=2&rd=2&flag=30

Robert Cvek

-
. kolo -
1x 2853x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (1) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
PanPohoda

Oficiální přenos první den komentovala Anna Muzychuk a Stuart Conquest. Anna je chudák, protože podstatnou část času musí mluvit ona. Conquest je jako komentátor nemožný, a není to poprvé. To je jako kdybych tam byl já, a snažil se předstírat z toho, co mám odposlechnuto, že rozumím šachům. Proč ho tam proboha dávají... Leckterý komentátor na RP šachy je na živo lepší než on.

+0 /-0 | 28.10.2021 08:34