Festivalové aktuality

10.07.2013 05:26 | Czech open 2013

Dnes dopoledne proběhla tisková konference k začátku XXIV. ročníku mezinárodního festivalu šachu a her CZECH OPEN 2013. Níže naleznete tiskovou zprávu se všemi potřebnými informacemi.

Každoročně se na největším festivalu svého druhu na světě – pardubickém CZEH OPENu – uskutečňuje několik desítek šachových a další desítky herních turnajů pro profesionální hráče, amatéry i veřejnost, ani letos tomu nebude jinak. Nicméně letos naposledy proběhne festival ve své již ustálené a tradiční formě. „Do ročníku s pořadovým číslem pětadvacet chystáme poměrně početné změny, chceme tím festival do budoucna oživit a oslavit tak jeho čtvrtstoletí,“ uvedl hned na začátek ředitel festivalu Jan Mazuch.

Již tradičně patří první festivalové dny šachovému turnaji čtyřčlenných družstev, v jehož rámci se odehrává též mistrovství České republiky v této šachové disciplíně. Pro letošní ročník se změnilo jméno tohoto turnaje, a to na KONIKA MINOLTA OPEN. „Obvykle se tohoto turnaje účastní velké množství družstev, a to i s účastí zahraničních šachistů nebo hráčů z české extraligy. I letos čekáme, že se přihlásí kolem stovky týmů,“ upřesnil ředitel turnaje Jan Mazuch. Běžně se na tomto turnaji rozehrávají také hráči, kteří svou festivalovou formu směřují až k hlavním turnajům, například GM Dmitry Kononěnko patří k již tradičním účastníkům.

Loni a předloni vyzkoušenou a úspěšnou novinkou je PARTY STAN, který pořadatelé vztyčí na parkovišti před ČEZ Arenou. Bude se jednat o chill out (odpočinkovou) zónu s občerstvením, stoním fotbálkem a šipkami. V tomto stanu proběhne například i turnaj v mariáši a pravidelně v něm budou velmistři a mezinárodní mistři rozebírat partie, které odehráli v rámci svých turnajů. Analýzy partií budou probíhat u hlavních turnajů každý den. Vstup je umožněn jak hráčům a jejich doprovodu, tak i veřejnosti.

Divácky rozhodně nejatraktivnější bude hned první víkend, kdy proběhne většina herních turnajů, turnaj ve skládání Rubikovy kostky či ukázka abstraktních her pod vedením amerického odborníka na stolní hry Davida Kotina.

K již tradičním turnajům prvního herního víkendu patří dáma, go, scrabble, piškvorky a bridž. Až z Kazachstánu jezdí do Pardubic silná výprava hráčů Toguz Kumalaku. K jednomu z nejkvalitněji obsazených herních turnajů bude bezesporu patřit MOYO OPEN, tedy turnaj v go, kterého se bude účastnit kompletní česká špička. „Přijedou čeští a slovenští hráči s nejvyšší možnou amatérskou úrovní. Přihlášeni jsou například Jan Šimara, mistr Evropy v go, nebo Ondřej Šilt, pátý z téhož šampionátu,“ upřesnil Mazuch. Turnaj bude mít sice menší zahraniční účast, kvalitativně ovšem rozhodně nezklame.

K tradičním hrám na festivalu patří také v Čechách velmi oblíbená dáma. Letos se turnaje v ČEZ Areně rozšíří o turnaje v Ruské a Brazilské dámě se silnou mezinárodní účastí.

Zajímavostí letošního ročníku jsou prezentace dvou novinek a jedné klasické hry. Mezi nejžhavější novinky bude jistě patřit nový český vynález RUBIKS FUTURO CUBE. Autorem je Jan Krejza. Erno Rubik byl touto novinkou tak zaujatý, že odkoupil práva na její výrobu. Český vynálezce nového hlavolamu bude k dispozici v ČEZ Areně v sobotu 13. července od 11:00.

Novinkou, kterou si budou návštěvníci moci vyzkoušet a dokonce si ji i soutěžně zahrát o drobné ceny je Slovní labyrint (www.slovnilabyrint.cz). Do třetice všeho dobrého se herním nadšencům nabízí možnost vyzkoušet si klasickou japonskou variantu šachů – Šogi, a to taktéž v sobotu od 11:00.

Nejočekávanější bude bez pochyby turnaj PARDUBICE OPEN, tedy otevřený velmistrovský turnaj konaný od 19. 7. do 27.7. Úroveň festivalu podle pořadatelů rok od roku roste. Potvrzuje to i Jan Mazuch při pohledu do tabulky přihlášených šachistů: „Velice nás těší, že se nám daří pro hlavní turnaj získat vždy zvučná jména a hráče s vysokým ratingem. Letos budou startovat hned čtyři velmistři s ratingem přes 2600. Konkrétně se jedná o velmistry Viktora Lázničku (2684), Nisipeanua z Rumunska (2670), Kononěnka z Ukrajiny (2610) a Schlossera z Německa (2602),“ upřesnil Mazuch. Prvním nasazeným hráčem turnaje je GM Láznička, který na domácí pardubické půdě získal zatím nejlépe druhé místo. Rumunský velmistr Liviu-Dieter Nisipeanu je nasazen jako druhý hráč turnaje Pardubice Open. V Pardubicích se tento bývalý účastník čtvrtfinále mistrovství světa v šachu objeví již podruhé a bude jistě zajímavé sledovat, v jaké přijede formě. GM Kononěnko se na začátku turnaje nikdy netají nevyššími ambicemi, ale loni se mu nepodařilo obsadit medailové pozice. Přijede i loňský překvapivý vítěz turnaje GM Tamir Nabaty, který odstartuje jako pátý nasazený. „V posledních letech jsme zaznamenali mírný odliv českých hráčů a jsme rádi, že letos se tento nelichotivý trend zastavil. Druhý nejlepší hráč ČR – Viktor Láznička se letos účastní velmistrovského turnaje, následuje ho Vlastimil Babula a Jiří Štoček. Česká jednička GM Navara přijede také, ale do hlavního turnaje jsme ho nenalákali, takže ho budete moci vidět alespoň v tradičním Vlastimil Louček Open – MČR v rapid šachu,“ poznamenal k účasti v hlavním turnaji ředitel turnaje Mazuch.

V rámci festivalu se dále hraje celá čara otevřených mistrovství republiky, mistrovství evropy a dalších významných soutěží.

V rámci CZECH OPEN 2013 se celkově odehraje přibližně 100 turnajů a pořadatelé očekávají, že celkový počet startů přesáhne 8000. V pěti hlavních šachových turnajích se očekává asi 1150 hráčů, celé šachové části pak šachovnice obsadí asi na 5000 hrajících. Přijedou hráči z 50 zemí světa – tradičně z Islandu (letos největší výprava v historii festivalu), Ruska, Ukrajiny, Indie a dalších. Největší výpravy očekávají pořadatelé tradičně z Německa, Polska, Ukrajiny a Indie.

Součástí festivalu bude také pokerový festival Poker Festival Pardubice pořádaný ve společenském sále AFI Palace Pardubice, a to v termínu 27. 7. – 4. 8. V souvislosti s tímto turnajem je potřeba upozornit případné návštěvníky, že do sálů, kde se poker hraje, je přístup mladším 18 let zakázán. Navíc je u vstupu do sálu po každém návštěvníkovi vyžadován občanský průkaz k ověření totožnosti, což je zcela v souladu s pokerovou licencí turnaje.

Průběžné výsledky šachových turnajů a další informace naleznete na festivalových stránkách www.czechopen.net.

 

Kateřina Levínská
tisková mluvčí CZECH OPEN 2013

2x 2724x
Fotogalerie
Komentáře (2) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Petr Boleslav

díky, tiskovka opravena.

+0 /-0 | 10.07.2013 09:56

vdudek

CZECH OPEN 2012? To jste si dali na čas! wink

+0 /-0 | 10.07.2013 09:48

Kalendárium

Víte o významné šachové
události na dnešní den?

Dejte vědět naší redakci
petr.boleslav@nss.cz