Fascinující svět šachu

15.06.2024 14:16 | Klub

Dnes se odkloníme od běžných šachových témat, jako jsou strategie, taktiky či psychologie hry, a zaměříme se na méně známé, ale fascinující fakty o šachu.

Počet možných jedinečných šachových her je mnohem větší než počet elektronů ve vesmíru. Zatímco počet elektronů se odhaduje na 10^79, počet unikátních šachových her je 10^120.

Nejdelší teoreticky možná šachová partie může mít až 5 949 tahů.

Nejdelší čas k provedení rošády byl zaznamenán v partii mezi Bobotsorem a Irkovem v roce 1966: 46. 0-0.

Až do roku 1561 byla rošáda dvouúkonová. Hráč musel nejprve táhnout věží a poté králem.

Slovo "šachmat" pochází z perského výrazu "Shah Mat", což znamená "král je mrtev".

Otto Blathy (1860-1939) je autorem nejdelšího šachového problému s matem v 290 tazích.

Policie v roce 1973 přerušila šachový turnaj v Clevelandu, zatkla ředitele turnaje a zabavila šachové soupravy kvůli obvinění z hazardu.

Nejdelší oficiální šachová partie trvala 269 tahů (I. Nikolic – Arsovic, Bělehrad 1989) a skončila remízou.

Ze základní pozice existuje osm různých způsobů, jak dát mat ve dvou tazích, a 355 způsobů, jak dát mat ve třech tazích.

Nový tah pěšce, kdy může postoupit o dvě pole, byl poprvé zaveden ve Španělsku v roce 1280.

Dr. Emanuel Lasker z Německa držel titul mistra světa v šachu nejdéle: 26 let a 337 dní.

V roce 1985 se sovětský hráč Garry Kasparov stal nejmladším mistrem světa v šachu ve věku 22 let a 210 dní.

První šachovnice se střídajícími se světlými a tmavými poli se objevila v Evropě v roce 1090.

Během druhé světové války byli někteří z nejlepších šachistů také kryptoanalytici. Britští mistři Harry Golombek, Stuart Milner-Barry a H. O’D. Alexander byli členy týmu, který prolomil nacistický Enigma kód.

Během zápasu Fischer-Spassky v Reykjavíku v roce 1972 Rusové spojovali Spasského špatnou hru s Fischerovou židlí. Islandská organizace kolem židle nasadila 24hodinovou policejní stráž a provedla chemické a rentgenové testy. Nic neobvyklého se nenašlo.

První mechanické šachové hodiny vynalezl Thomas Wilson v roce 1883. Před tím se používaly přesýpací hodiny, které byly poprvé použity v Londýně v roce 1862. Současné tlačítkové hodiny byly poprvé zdokonaleny Veenhoffem v roce 1900.

Skládací šachovnici původně vynalezl v roce 1125 šachista kněz. Protože církev zakazovala kněžím hrát šachy, schoval svou šachovnici tak, aby vypadala jako dvě knihy ležící vedle sebe.

Nejhorší výkon hráče zaznamenal Macleod z Kanady, který prohrál 31 her v New Yorku v roce 1889.

Frank Marshall (1877-1944) byl prvním Američanem, který porazil sovětského hráče na mezinárodním turnaji v New Yorku v roce 1924. Byl americkým šampionem 30 let, ale svůj titul obhájil pouze jednou, když v roce 1923 porazil Ed Laskera (5-4). Byl prvním mistrem, který hrál více než 100 partií současně.

V roce 1985 Eric Knoppert odehrál 500 her desetiminutového šachu během 68 hodin.

Albert Einstein byl dobrým přítelem mistra světa v šachu Emmanuela Laskera. V rozhovoru pro New York Times v roce 1936 Albert řekl: „Nehrávám žádné hry. Není na to čas. Když dokončím práci, nechci nic, co by vyžadovalo činnost mysli.“ Později však začal šachy hrát.

V partii Mason-Mackenzie v Londýně v roce 1882 bylo zaznamenáno 72 po sobě jdoucích tahů dámou.

Rekord v počtu tahů bez výměny je 100 tahů během zápasu mezi Thorntonem a M. Walkerem v roce 1992.

Nováčci nebo hráči v jejich prvním roce se nazývají podle věže (Rook) v šachu. Věže jsou obvykle posledními figurami, které se dostávají do hry, stejně jako nováčci.

Počítačový program Deep Thought poprvé porazil mezinárodního velmistra v listopadu 1988 v Long Beach v Kalifornii.

Hrát šachy naslepo je působivá dovednost, kterou mnozí silnější šachisté ovládají. Vyžaduje to ostrou schopnost jasně vidět šachovnici, což může být po mnoha tazích obtížné. Rekord byl stanoven v roce 1960 v Budapešti Maďarem Janosem Fleschem, který hrál současně proti 52 soupeřům – z nichž 31 her vyhrál.

Existuje více než 1 000 různých šachových zahájení, včetně variant v rámci větších zahájení a obran.

Šachy jsou často psychologové doporučovány jako účinný způsob, jak zlepšit funkci paměti. Také umožňují mysli řešit složité problémy a pracovat s myšlenkami, proto není divu, že jsou šachy doporučovány v boji proti Alzheimerově chorobě. Někteří tvrdí, že mohou zvýšit inteligenci, ačkoli to je složitější téma. Účinky šachu na mladé jedince vedly k zavedení šachu ve školních obvodech a v různých zemích. Bylo prokázáno, že zlepšují výsledky dětí a mají další pozitivní účinky.

FIDE znamená Fédération Internationale des Échecs, což doslovně překládá jako Světová šachová federace.

Druhá kniha, která byla kdy vytištěna v anglickém jazyce, byla o šachu!

První počítačový program pro hraní šachu vyvinul v roce 1951 Alan Turing. Žádný počítač však nebyl dostatečně výkonný, aby jej zpracoval, takže Turing program testoval sám tím, že prováděl výpočty a hrál podle výsledků, přičemž každý tah trval několik minut.

Nejstarší zaznamenaná šachová partie v historii pochází z 9. století, mezi historikem z Bagdádu a jeho studentem.

Nejstarší dochované kompletní šachové soupravy byly nalezeny na ostrově Lewis v severním Skotsku a pocházejí z 12. století. Pravděpodobně byly vyrobeny na Islandu nebo v Norsku a jejich vzhled byl použit ve filmu Harry Potter a Kámen mudrců pro kouzelnické šachové figurky.

Asi 600 milionů lidí na celém světě umí hrát šachy!

* zdroj:  https://www.chess.com/clubs/forum/view/40-facts-about-chess-most-people-dont-know-1

0x 347x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované