Fabiano Caruana alias terminátor z USA

01.03.2018 13:00 | Turnaj kandidátů 2018

Fabiano Luigi Caruana, narozen v Miami 30. července 1992. Šachista s italským i americkým občanstvím. V říjnu 2014 dosáhl ratingu 2844 a byl světovou dvojkou.

Caruana vstoupil do šachového roku 2017 turnajem na Gibraltaru, který se konal od 24. ledna do 2.února 2017. V prvním kole porazil hráče s elem 2335, ale ve druhém kole přišla hubená remíza s L.Krysou (2491). Což pro hráče s ratingem 2827 nebyl dobrý výsledek. Rozhodující kolo bylo šesté. 29.ledna si za bílé figurky usedl bývalý vyzyvatel mistra světa Kasparova GM Nigel Short. Byť měl Caruana černé figurky, měl být favoritem. Partie však dopadla úplně jinak. Short získal pěšce, pak kvalitu a soupeře po 71 tazích donutil kapitulovat. To byla drtivá porážka. Caruana nakonec skončil až na desátém místě a odepsal deset bodů do ela. Jeho "temné období začalo".

Devátého března (mimochodem který šachista se tento den narodil?) poráží Caruana v Americké lize velmistra Robsona. A ještě v březnu začíná šampionát Ameriky (29.3. - 8.4.2017). V tomto turnaji startují tři super hráči, So, Nakamura a Caruana. Caruana ale získává pouze 6,5 bodu z 11 partií a dělí 3.-5.místo. Na něj velmi hubený výsledek. Co se děje?

Caruana získává nadějné pozice, ale není (nějak) schopen z toho vytřískat výhry. Hraje dlouhé, těžké partie, soupeře mačká, ale nevyhrává. Že by fyzička? Možné to je. Po prohře s GM Zherebukhem, která asi padla na vinu zahájení, je Caruana stále ve hře, když hned na to poráží GM Naroditskeho. Ale pak přichází zcela tragická partie s GM Akobianem. Partie přechází do pozice D+J x D+J kde má Caruana pěšce více, partii však ještě prohrává (hrubá chyba kolem 75.tahu)...to by se takovému super velmistrovi stávat nemělo.

Další turnaj hraje Caruana v Německu (GRENKE Chess Classis 15.-22. dubna 2017)  . První kolo hraje s Hou Yifan. Má černé figurky a volí super solidní berlínskou obranu. Když se zdá, že partie směřuje k nevyhnutelné remíze, černý "ztratí soudnost", oslabí si pozici (ale zcela fatálně, má jednu dobu všechny pěšce slabé) a prohrává.To je určitě šok pro mladého Američana. Ke cti mu ale slouží, že se dokáže vzpamatovat, dvě partie vyhrává, žádnou neprohrává a dělí druhé a třetí místo s mistrem světa. 
V Německu ještě zůstává, kdy na konci dubna hraje Bundesligu. Poráží GM Rapporta a GM Tregubova. Zatímco s Rapportem to je neuvěřitelná jízda celou partii, kde se výsledek kymácí jako strom při vichřici, je partie s Tregubovem učebnicové udušení soupeře.


Začátkem červa hraje Caruana velmi prestižní turnaj v Norsku (Norway Chess, 6. do 16.června 2017). A jistý útlum pokračuje stále. Sice 50% je krásný výsledek, ale nemyslím si, že pro ambiciózního Američana. Prohrál bílými s GM Anandem a až v posledním kole se mu podařilo vyhrát (zřejmě ze zahájení) s GM Nakamurou. Ve své staronové domovině hraje další super prestižní turnaj Sinquefield Cup (USA, 2-11. srpna 2017). A úpadek pokračuje dále. Sice poráží GM Aroniana, ale prohrává s GM Svidlerem a opět s GM Anandem. Co se děje? Je zjevné, že mladý Američan není schopen naladit formu předchozích let. Po tomto turnaji také padá s elem pod 2800.

Trápení pokračuje dále FIDE World Cupem (Tbilisi, září 2018). Ve druhém kole se tak tak dostává před GM Leniče. Luka Lenič je silný hráč, inklinující k pozičnímu šachu, ale se super velmistrem, nedávnou světovou dvojkou, by neměl moc dlouho vzdorovat. A ve třetím kole to už "prasklo". Nám známý GM Najer (hraje extraligu za Lysou) Caruanu vyřadil. V rozhodujícím rapidu Caruanovi (černými) dal 41.tahem Df1 mat! Nechal si super velmistr mat schválně dát? Nebo ho neviděl? Můžeme jenom spekulovat v jakém duševním stavu se Caruana nacházel, ale toto byl hluboký pád.

K vážné partii (pokud mě moje databáze neklame) sedá Caruana až v prosinci (London Classis 1.-11.prosince 2017). A konečně(!!) se ukazuje starý dobrý Fabi Caruana. Dělá skvělých +3 (neprohrává jedinou partii) a dělí první místo s GM Nepomniachtchim. A pak ve finálovém souboji ho poráží (mimochodem to jsem sledoval naživo a byla to úchvatná podívaná). Konečně, po tak dlouhé době, Caruana vyhrává turnaj a zažívá sladký pocit úspěchu.

Viděli jsme, že rok 2017 obecně úspěšný pro Caruanu nebyl. Byl to spíše rok úpadku. Moc se mu nedařilo. Proč? Co se dělo? Když jsem si přehrával jeho partie, tak dělal hodně nevynucených hrubek. Přišlo mi také, že nemá asi dobrou fyzickou přípravu, protože nevyhrával některé dlouhé (a velmi nadějné partie). Nicméně na tom se dá relativně lehce pracovat...


Silné stránky:

Skvělá teoretická příprava, vynikající cit pro pozici, stylem připomíná Karpova. Dokáže velmi rychle a jistě vycítit změnu pozice a takticky udeřit.


Slabé stránky:

Trochu jsem se o nich již zmiňoval. Hrubé chyby, nedobré hospodaření s časem a asi i fyzická odolnost. Ale na tom se už možná dlouhodobě pracuje :-)
Ps.: Skoro všichni vyzyvatelé co se stali mistři světa hodně pracovali na fyzičce (namátkově mě napadá Bobby Fischer - plaval, boxoval, posiloval. Max Euwe prošel velmi náročnou fyzickou přípravou. Vladimir Kramnik před zápasem s Kasparovem shodil 10 kilo atd. atd.)


Můj tip:

Vyhraje. Mohutně zapracuje/pracuje a se svoji ocelovou vůli a láskou k šachu se stane vyzyvatelem mistra světa Carlsena.


GM Robert Cvek


ANKETA

6x 4981x
Fotogalerie
Komentáře (6) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
RKARKA

Momentálně druhý nejsilnější šachista planety je Mamedyarov, Caruanu si dá na turnaji k snídani...

https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/tal-memorial-2018/3/1/2

 

+0 /-0 | 02.03.2018 23:18

Poutnik
Mimochodem i s ohledem na tento turnaj - nyní probíhá parádní podívaná, Talův memoriál. Někteří účastníci turnaje kandidátů můžete vidět v aktuální formě. Z tohoto pohledu mi opravdu chybí na soupisce Anand, který podle mne by měl reálnou šanci turnaj kandidátů vyhrát.
+0 /-0 | 02.03.2018 20:17

Playboy

Můj tip je, že si to o vítězství rozdají Mamedyarov, Aronian a právě Caruana ...

+0 /-0 | 01.03.2018 22:29

Jiří Kadlec

Kdo se narodil 9. března? smiley

Bobby Fischer, příští pátek by mu bylo 75 let!

+0 /-0 | 01.03.2018 20:48

martinn
Škoda, že Robert nevložil alespoň odkazy na zmíněné partie. Přesto že je ty svý má v noťasu...anebo je sem rovnou pověsit i s commentem... :)
+0 /-0 | 01.03.2018 19:22

ELOminator

No nezlobil bych se, kdyby to byl Fabi, ale obávám se, že mu to zase unikne o fous.

+0 /-0 | 01.03.2018 14:10