Extralize dál vládne Nový Bor

24.03.2014 06:30 | Extraliga 2013/2014

Družstvo 1. Novoborského ŠK obhájilo titul s náskokem 7 bodů a dál vládne nejvyšší české soutěži družstev. Stříbro získal Rapid Pardubice, bronz BŠŠ Frýdek-Místek.

Družstvo Nového Boru vyhrálo všech 11 zápasů a celkově zvítězilo s bezpečným náskokem 7 bodů. Titul si zajistilo již v 9. kole, po vítězství nad Zikudou Turnov, dvě kola před koncem soutěže. Tým 1. Novoborského ŠK prohrál soutěžní zápas naposledy před pěti lety 22.3.2009, kdy podlehl 3,5:4,5 Mahrle Praha. V součtu to znamená pokračování série 55 zápasů bez porážky.

GM Ruslan Ponomariov (uprostřed) se stal s mezinárodním ratingem 2731 nejsilnějším hráčem, který v letošním ročníku soutěže usedl za šachovnici (Autor: Vladimir Jagr)

Tým, za který nastupuje i jádro české reprezentace v podobě Navary, Lázničky a Hráčka, má na soupisce také papírově nejsilnějšího hráče soutěže - Nikitu Vitiugova (2741F). Vitiugov ovšem nenastoupil k jediné partii. Nejsilnějším hráčem, který se soutěže opravdu zúčastnil se stal Ruslan Ponomariov (2731F) hájící první šachovnici Výstaviště Lysá nad Labem. Lysá přesto skončila až na čtvrtém místě s velkým odstupem na medailové pozice. Předběhli ji Rapid Pardubice a BŠŠ Frýdek-Místek. Oba týmy do posledního kola bojovaly o druhé místo. Stříbrnou medaili nakonec získaly Pardubice. Rozhodl půlbod v pomocném hodnocení.

GM Viktor Láznička napravil nepřesvědčivé výkony z první poloviny soutěže a v závěru vybojoval tři body ze tří partií (Autor: Vladimir Jagr)

Láznička - Konopka; 9. kolo. Bílý partii efektně zakončil matovým útokem 19.Vh7! Jf5 Brát věž samozřejmě nelze pro Dxf7+, ale ani jiné tahy černého krále neochrání. 20.Vdh1 Kf8 21.Dxg4 dxc3 22.Db4+ 1:0.

ŠK ERA Poštovní spořitelna a A64 VALOZ Grygov sestupují do 1. ligy. Tři kola před koncem soutěže byl Grygov na nesestupové příčce, ale těžký los znamenal pouze jedno vítězství ze tří zápasů a střídání míst s ŠK Karviná, která v závěrečném trojkole zvítězila dvakrát.

Vítězný 1. Novoborský ŠK (Autor: Vladimir Jagr)