Dvě finále republiky škol s on-line

29.03.2015 05:00 | Mistrovství ČR družstev středních škol 2015

V pondělí a úterý do Ústí nad Labem a Třemošnice zamíří studenti středních škol a 2. stupně základních škol. Pořadatelé slibují on-line předních stolů. Startuje 2 x 32 finalistů, škol, které se probily přes okresní a krajská kola.

Na obě kategorie přijalo shodně účast všech 14 přeborníků krajů, 13 z druhých míst a jen vždy jedenkrát nahradil třetí tým KP druhého. K tomu KM ŠSČR rozhodla po 2 divokých kartách a zbývající 2 místa přidělili pořadatelé.

Střední školy

Tým organizátorů ŠK Spartak Ústí n. L. má mnoho vrcholných akcí za sebou, poprvé do Ústí n. L. přiláká finalisty přeboru škol.

Ubytuje je v Interhotelu Bohemia, kde se i v pondělí hraje, v úterý přejdou účastníci 3 minuty pěšky na velký sál Domu kultury, aby zde po závěrečných 4 kolech proběhlo slavnostní zakončení s kulturním vystoupením dorostenek místního DDM.

Pro vedoucí uspořádají pořadatelé večerní posezení v IH Bohemia se sponzorským „pitným režimem“.

Městská lanovka, kousek od hotelu, ze střechy  Obchodního centra Fórum na výletní zámeček Větruše může být zpestřením zájemcům. Pořadatel vyjednal účastníkům levné pobytové ceny. Pro týmy připravil barevné jmenovky se znaky každé školy.

Vše připravil Pavel Chrz se svým týmem, hospodářky Ing. Ivy Vozábové a studentů Michala a Richarda Slivy. Hlavní rozhodčí je zkušený Ing. Danouš Pletánek, který oslavil právě 80 let a ke školám má blízko, vždyť dodnes na vyšší odborné učí stavařinu.

Ing. Milan Maščák z teplického openu zajišťuje on-line 8 šachovnic (1. a 2. stůl).

Pomáhat bude tým dobrovolníků z řad studentů, jak bývá zvykem při velkých sportovních akcích.


Ve startovní listině nechybí úřadující mistr ČR juniorů Tomáš Kraus, hájí „barvy“ SPŠ Jičín. Prvním nasazeným týmem obhájce titulu Gymnázium Brno kpt. Jaroše v čele s Martinem Blahyňkou před Gymnáziem Keplera Praha s tahouny Janem Havelkou a Janem Petrem a třetí Gymnázium Uherské Hradiště, kde na první desce hraje Vojta Dobeš, na druhé nejvýše postavená slečna, Martina Fusková. Nechybí bráchové Jan a Jakub Půlpán reprezentující Gymnázium Chrudim.

Z vedoucích, pedagogického doprovodu přivítáme velmistryni Zuzanu Štočkovou v barvách nedalekého SPŠ Ostrova.

Odkazy:

Stránka organizátora
Sestavy, výsledky


2. stupeň ZŠ

Hlavní duše MČR škol 2. stupně, bývalý a po pauze současný obětavý trenér ing. Lubomír Šilar přidal konzultací několik postřehů, podle kterých sepsal autor článku.  

ZŠ Třemošnice je pravidelným účastníkem vrcholných soutěží škol. Přímo v obci místní naváží na celostátní soutěž krajských týmů, která se zde opakovaně pořádala, ovšem již před více jak 40 lety zpět.

Výborná spolupráce se ZŠ Třemošnice, vedenou ředitelem školy Mgr. Lubomírem Markem, a týmem nadšenců šachového spolku Železné Hory, umožnila i tuto akci uspořádat.

Pro účastníky připravili pořadatelé ubytování ve 4hvězdičkovém EA Hotelu Kraskov, kde mají zdarma k využití welnes i sportovního zázemí včetně bowlingu.

Velký sál hotelu Kraskov

Na slavnostní zahájení přijedou starostové 4 okolních obcí, slovo na úvod bude patřit starostovi Třemošnice Ing. Miroslavu Bubeníkovi. Zazní státní hymna zpívaná žákyní školy a místní žáci předvedou nejlepší z kulturního vystoupení školní akademie.

Poté starostové, sponzoři a vedoucí školních týmů jsou zváni na raut.

Hlavním rozhodčím je Mgr. Miroslav Hurta, on-line (minimálně 8 šachovnic) zajišťuje ing. Fratišek Navrátil a Emanuel Veselý.


Nejvýše nasazeným týmem je loňský vítěz Gymnázium Mikulášské Plzeň s Jonášem a Matoušem Eretovými. Druhý je úplně nejvyrovnanější družstvo ZŠ Hošťálková, na první šach. Jakub Krajča. Třetím nasazený je Gymnázium Hradec Králové, jejichž barvy hájí Matyáš Szücs, který má nejvyšším elo v soutěži.

Odkazy:

Stránka organizátora
Sestavy, výsledky

Oba pořadatelé mají za hlavní cíl, aby si týmy odvezly ty nejlepší zážitky z pobytu i zápolení,  a i tím v konkurenci mnoha sportů propagovat šachy ve školním prostřední.


Pavel Chrz

8x 6143x
Fotogalerie
Komentáře (8) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
capjar

Aha,tak to se omlouvám, přehlédl jsem se.

Jinak jak vidím ty výsledky, tak první dvě družstva - z Brna a Uherského Hradště pokračují v dávné tradici. yes Pamatuji si, jak podobně si vedla na olympiádách středních škol, která se hrála před více jak třiceti lety. Tehdy celostátní (Čechy a  Morava) finále hrálo 12 týmů - postupující z krajských kol - systémem každý s každým. 

+0 /-0 | 31.03.2015 21:09

Pavel Ch

Ukončeno v Ústí n.L. přesně na minutu 12:50. O závěrečných přestávkách a na vyhodnocení se představili sestavami členky kroužku aerobiku DDM Ústí n.L. Poté předávaly ceny. Ceny řádné, tajné, losované, zvláštní ceny pro vedoucí. Včera posezení pro vedoucí do dnešních dvou hodin, , sponzorsky pití, i malý rautík.

Vše o akci

Mistr, vicemistr, bronz:

1. Gymnázium BRNO kp. Jaroše, 2. Gymnázium Uhreské Hradiště, 3. Gymnázium Kladno.

+0 /-0 | 31.03.2015 13:26

Pavel Ch

V Ústí n.L. na středních školách obrovská vyrovnanost. V první pětce rozdíl jediného bodu, v první desítce rozdíl pouhých dvou bodů.

Ano, po včerejších 5 se hrají dnes 4 kola.

+0 /-0 | 31.03.2015 06:51

nvmea
ale hraje se 9 kol?
+0 /-0 | 30.03.2015 21:38

capjar

Dobrý článek. Mám jeden zvídavý dotaz, proč se hraje pouze na 6 kol, nestihlo by se hrát těch obligátních 7 ?

 

+0 /-0 | 30.03.2015 20:44

Pavel Ch

... a hned utkání největších favoritů (jednotlivců), Kraus (17. nasaz. tým) - Blahynka (1. nasaz tým). 

+0 /-0 | 30.03.2015 14:18

Pavel Ch

Již odkaz na on-line, ve 14:10 startujeme střední školy, on-line na stránce.

PS: Lykan -

2.st.: Ve startovce v Třemošnici je jediné (tam s dovětkem B.N). Matyášovu fotku jsem v omezené době našel jen tuto. Možná se dalo hledat jinde.

+0 /-0 | 30.03.2015 13:15

lykan

Ta fotografie Szücse je opravdu kouzelná smiley. Autor článku použil fotku, která je na webu zveřejněná pod nadpisem „Predstavujeme vám účastníkov turnaja detí do 9 rokov“ smiley. Co to je Gymnázium Hradec Králové? To si jako autor myslí, že v Hradci je jen jedno gymnázium? 

+0 /-0 | 30.03.2015 11:46