Duben za monitor vlezem - turnaj kandidátů je za dveřmi!

02.04.2024 06:00 | Zahraniční zprávy

Už máme duben. Konečně. Třetího dubna je oficiální zahájení a čtvrtého dubna je první kolo. Turnaj kandidátů je za dveřmi!

Už máme duben. Konečně. Třetího dubna je oficiální zahájení a čtvrtého dubna je první kolo. Turnaj kandidátů je za dveřmi!
Budou hrát tito hráči:Ian Nepomniachtchi  
R Praggnanandhaa   
Fabiano Caruana 
Nijat Abasov 
Gujrathi Vidit 
Hikaru Nakamura 
Alireza Firouzja 
D Gukesh


V dnešním článku se pokusím napsat, kdo má jaké šance na vítězství a pokusím se tipnout pořadí. Rád bych jenom dodal, že se hraje dvoukolově na 14 kol.

Vítěz turnaje kandidátů bude hrát zápas o mistra světa s Ding Lirenem, zápas o mistra světa by se měl hrát od 1.11. do 1.12.2024. Ding Liren není v dobré formě. Potvrdil to i rapid turnaj v Karlsruhe, kde Ding nevyhrál ani jednu partii. Konečná tabulka je zde (z twicchess) :

GRENKE Chess Classic 2024 Karlsruhe GER (GER), 26-31 iii 2024cat. XX (2728)
123456
1.Carlsen, MagnusgNOR2830**01½½½½111172856
2.Rapport, RichardgROU272010**0½½11½½162801
3.Vachier-Lagrave, MaximegFRA2728½½1½**½½0½½½52728
4.Ding, LirengCHN2762½½½0½½**½½½042649
5.Fridman, DanielgGER2590000½1½½½**½½42683
6.Keymer, VincentgGER273800½0½½½1½½**42654

Je důležité uvést, že vítěz turnaje kandidátů má velmi dobré šance na titul mistra světa. Ding Liren se do listopadu může vzpamatovat, ale moc pravděpodobné to není. Jeho "šachový úpadek" trvá už docela dlouho a těžko říci, co by úpadek mohlo zastavit a hlavně otočit. Jenom zastavení asi stačit nebude.
Pojďme tedy na turnaj kandidátů. Je to střet "veteránů" ( z pohledu moderního šachu) s výkvětem světových talentů. 

Veteráni jsou zastoupeni: 
Fabi Caruana (31), Hikaru Nakamura (36) a Ian Nepo (33)

Talenti pak:
D Gukesh (17) R Pragg (18) Ali Firouzja (20)

Upřímně řečeno to je neuvěřitelné, aby tolik - tak mladých hráčů - hrálo turnaj kandidátů!! Snad jen Bobby Fischer v 16 letech toto dokázal, ale jinak nikdo. Nicméně Bobby když hrál svůj první turnaj kandidátů, byl za "otloukána", ale zde "mladá rota" nebude otloukánekem.

Vidím to tak, že někdo z těchto šesti hráčů vyhraje turnaj kandidátů. Kdo to ale bude? Než k tomu přistoupím, tak bych rád napsal - nic proti Viditovi nebo Abasovi, ale zde je dost nepravděpodobné, že to někdo z nich vyhraje. Ačkoliv právě Vidit udělal za poslední roky velký pokrok.


Rozum mi říká, že by to měl vyhrát Fabi Caruana, ale intuice mi říká, že někdy z mladých. Fabi je samozřejmě jeden z předních favoritů. Skvělý velmistr, který byl dlouho (jasnou) světovou dvojkou a hrál i zápas o mistra světa s MC. A zde dokázal držet krok s mistrem světa až do finálních rapidů. Nicméně od té doby se něco změnilo. Byl to hlavně prudký nástup nové generace. Když hrál zápas s Magnusem, tak tu snad nebyl nikdo ze "super mladé a super silné generace". Pamatuji si, jak černými Gukesh šokoval na olympiádě v Indii výhrou právě s Fabim. A od té doby mladí ještě vyrostli. Pro Fabiho to možná bude jedna z posledních šancí urvat korunu. Protože mladí půjdou dále a dále, veteráni už těžko. Ačkoliv nikdo nikdy neví, jak bude vanout příznivý vítr. Nicméně očekávám prudký vstup Fabiho do turnaje.

Asi nejvíce bych to přál Nakovi. Proč? Protože je to prostě borec. Blicá na netu, streamuje, je v pohodě a "zázračně" si drží obrovskou šachovou sílu. Navíc jednu dobu šel hodně dolů a zdálo se, že Hikaru mává šátečkem sbohem vrcholovému šachu. Ve skutečnosti jako terminátor řekl: "já se vrátím" a vrátil se (nyní je Naka jasná světová trojka podle ela!) . Nicméně nevěřím, že to vyhraje. Věřím, že bude mít 50% nebo +1, ale ne více. 

Nepo je také určitě jeden z favoritů turnaje, ale podobně jako u Naky si myslím, že nebude mít dostatečnou energii a vůli. Nepo byl velmi blízko v posledním zápase o MS, tak blízko! To musí zamávat s každým. 

U mladé generace opravdu nevím a netuším, kdo to bude - může to být každý. Ale tipnul bych si na Aliho. Už jenom proto, že osud často hází kostky tak, že by to jeden nečekal. Ten kdo hrát neměl, bude vítězem. Víme jak se Ali "prokousal" do turnaje. Nicméně u mladých je to velmi nejisté. Mohou doslova ze dne na den vyskočit. Pamatujete si na první zápas dvou káček?  Po devíti partiích vedl Tolja o 4 body a zdálo se, že bude konec, ale nebyl. Garry nejenom, že udržel zápas, ale dokázal o půl roku později zápas vyhrát a stát se mistrem světa. Kdybych si měl tipnout druhého mladého, byl by to Pragg, nicméně Gukesh je asi největší zabiják. Pokud mu to vyjde, bude to kosit. Klidně to pak může vyhrát.

Můj tip:
1. Ali 2.Fabi 3.Nepo 4.Naka 5.Prag 6.Gukesh 7.Vidit 8.Abasov

A co Magnus Carlsen, podívejte se zde:

10x 2263x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (10) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
ciki333

Roberte, také jsem publikoval analýzu ohledně turnaje kandidátů a...chvilka napětí, Tipsport mi za ni udělil doživotní ban. Znění lze nicméně dohledat v "nekonečném diskusním článku," proto nebudu tapetovat. 

Napsal jste, cituji: "U mladé generace opravdu nevím a netuším, kdo to bude - může to být každý. Ale tipnul bych si na Aliho. Už jenom proto, že osud často hází kostky tak, že by to jeden nečekal. Ten kdo hrát neměl, bude vítězem. Víme jak se Ali "prokousal" do turnaje."

Naprosto přesné, prognózu podepisuji. Roberte, děláte vynikající rozbory jednotlivých partií, ale hodnotit šance jednotlivých aktérů na celková vítězství bylo v minulosti Vaší slabou stránkou...Nedokázal jste chápat věci v širším kontextu. Dnešek to změnil. Vítejte v klubu, Roberte.

1) https://www.ifortuna.cz/ticketdetail?id=eyJ0eXAiOiJKV1QiLCJhbGciOiJIUzI1NiJ9.eyJzdWIiOiIxOTkwMTQwOTI1Njk5NzAwIiwicHJmIjoiUFVCTElDIiwiaXNzIjoiZm9ydHVuYXdlYiJ9.nQL6J5lXQcQvTm3Hlq2GORaZEAn8dqBmzw25AVzTHoE&source=SB

 

2) https://www.tipsport.cz/tiket?idu=-78439613716&idb=-1&hash=ad7a1008

 

+0 /-0 | 02.04.2024 18:28

Robert Cvek
Zajímavé a proč doživotní ban, co se stalo? Děkuji :-) Ale víte jak to je, klidně může skončit i poslední...
+0 /-0 | 03.04.2024 07:53

ciki333

Napsali mi v emailu, že jsem se vyjadřoval homofóbně a vulgárně...Posuďte sám, Roberte:

"Proč zrovna Alireaza? Než zodpovím tuto otázku, zaměřím svou pozornost k soupeřům perského mladíka, abych je na základě racionálních úvah postupně "eliminoval" z boje o titul MS.

1. Abasov Nijat: Pouze do počtu, mezi oktet vyvolených se dostal nedopatřením.

2. Vidit S.G.: Zazářil jako meteorit na FIDE Grand Swiss Tournament, ale stejně rychle jako zmíněné nebeské těleso zhasl. Kdeže ty loňské sněhy jsou? 

3. Praggnanandhaa R.: Příliš mladý, nervově labilní, neunese tíhu historického okamžiku.

4. Gukesh D.: V 17 letech věku bez šance, nestabilní výkonnost, jedna vlaštovka jaro nedělá ("Táta" Masters 2024).

5. Nakamura H.: Komik, klaun, online streamer, který nikdy nebral šach vážně, je pro něj pouhou zábavou...

6. Nepo I.: Unavený chlápek v Kristových letech svoji šanci dávno zahodil. Do Toronta si jede na sklonku kariéry pro startovné.

7. Caruana F. - Jediný vážný konkurent, žijící legenda...Všude byl, všechno viděl vyjma vrcholu Mont Everest...A intuice mi říká, že se věčný smolař s americkým pasem ani letos nevyšplhá do nadmořské výšky 8 849 m.

Zpět k Alirezovi...Po slibném rozjezdu šachové kariéry, kdy sváděl vyrovnané bitvy s božským seveřanem, přišel útlum. Proč koketoval s módou, místo 8 hodinového biflování variant, neví asi ani on sám. Můžu jen spekulovat...latentní homosexualita, opojení liberálně demokratickou svobodou ve sladké Francii? Firouzja na turnajích, které sehrál v letošním roce, nepřesvědčil...Nevýrazné výkony, časové tísně a z nich pramenící chyby. Po únorovém "Táta" Masters zmizel veřejnosti z očí. Proč? Aby využil dvouměsíční pauzu k intenzivnímu tréninku kombinovaným s hraním bulletů. Pešan aka tvrdý bojovník dokáže blitzat v kuse 48 hodin (sic!). Zmíněná fakta mě vedou k přesvědčení, že po mátožném roce, usedne k šachovnici opět starý dobrý Alireza a konkurentům vypráší kožich..."

+0 /-0 | 03.04.2024 15:27

SchwartzBlack

@ ciki333 - Když vy si ciki myslíte, jak jste při hodnocení šachistů objektivní a vtipný, ale přitom jste na ně docela obyčejně hnusný, o šachistkách ani nemluvě. Tak vám to alespoň ten Tipsport vysvětlil, no.

+0 /-0 | 03.04.2024 17:09

ciki333
Autor tohoto komentáře si sám smazal tento komentář.
+0 /-0 | 02.04.2024 19:16

ciki333

Promiňte, vážení čtenáři a pane Cveku, jedné "tapetě" se vyhnout nelze, neb upozorňuje na možná rizika...

Čím se zabýval Alireza před rokem:

"Nová kariéra v módním průmyslu, dávám si pauzu od šachů."

https://www.chess.com/news/view/firouzja-new-fashion-industry-career

PS. Pozdě bycha honit...Ale vidím v tom rodičovské selhání pana Hamidreza Firouzja. V muslimské komunitě by měl mít otec nezpochybnitelnou autoritu a nezdárného syna usměrnit, tj. vzít rákosku a ukázat, že právo šaría neseslal Alláh z nebe jen tak pro legraci...

+0 /-0 | 02.04.2024 18:38

Cnc-profi
Nakamura do TOP 3 je takmer tutovka. Všetci si z neho robia srandu, že je blitzer, streamer, ale šachy sú pre neho všetkým na rozdiel od akože nastupujucej generácie. V TOP3 bude určite aj Nepo, je to lenivý klaun, ale toto mu sedí. Posledné miesto v TOP3 obsadí niekto mladý, buď motivovaný Ali alebo Prag. Len škoda, že sa zápasy začínajú až 20:30, to bude ponocovanie zase :-)
+0 /-0 | 02.04.2024 09:22

MaX

1. Fabi, 2. Naka, 3. Ali. Fabi, nebo Naka si to doufám nenechají ujít. Ali zase někde shoří s nějakým "slabčákem"

+0 /-0 | 02.04.2024 09:08

Praktickysach

Věřím,že vyhraje Nakamura. Na netu v blicani je na úrovni Magnuse,takže o třídu jinde než ostatní. Uvidíme, jestli se to projeví:)

+0 /-0 | 02.04.2024 08:04