Staré dobré časy

13.10.2010 10:44 | Zápas Korčnoj vs Hort

Na okraji vesničky Vráž, která se nachází v malebné jihočeské krajině asi deset kilometrů severně od Písku, se rozprostírá lázeňský areál. Zrekonstruovaný zámeček s přilehlým parkem v anglickém stylu je pravou oázou klidu kde...

Na okraji vesničky Vráž, která se nachází v malebné jihočeské krajině asi deset kilometrů severně od Písku, se rozprostírá lázeňský areál. Zrekonstruovaný zámeček s přilehlým parkem v anglickém stylu je pravou oázou klidu kde na Vás dýchne kouzlo a pohoda starých časů.
Vypněme "kompjůtery" a všelijaké mašinky, nechme bez šťávy křemíkové čipy a přimhouříme-li oči, přiblíží nám Viktor Korčnoj a Vlastimil Hort dobu nehasnoucí slávy své generace, kdy dřevěnou soupravu ovládala pouze lidská fantazie a zkušenosti předchozích mistrů.

Lázně Vráž (zdroj: nss.cz)

1. partie - Na tahu Korčnoj

Příprava na zahájení duelu začala vlastně už kolem poledního. Korčnoj ani nyní nenechává nic náhodě a ohlásil se na prohlídku hracího salonku. Nejdůležitějším v jeho očích byl především stolek se šachovnicí a židle, kterou důkladně zkouší. Musí mít dostatečnou výšku, aby měl pohled na šachovnici ten správný úhel. Korčnoj u toho šprýmuje: "Když jsem byl malý, tak mě máma vypodložila knížkama."

Diagram č.1 (Korčnoj - Hort po 22.Dxc5)

S úderem třetí hodiny se poprvé spouští hodiny zápasu Korčnoj - Hort. Na pořadu je Holandská a úvodních deset dvanáct tahů dává oběma matadorům časově zabrat. Hortův originální převod bělopolného střelce z c8 na g8 nabádá k tvrzení, že bílý má díky postupu c4-c5 na dámském křídle značnou výhodu. 15.Jb5 bílý jezdec drze obsazuje důležité pole a vytváří tlak na choulostivé body v královskoindických strukturách c7 a d6. Celý další průběh však ukazuje spíše na optickou převahu a kritická pozice nastává po uvolnění - 22.Dxc5 (viz. diagram č.1). Zde má černý na výběr a Hort se rozhoduje pro 22...c6. Odpověď Korčného 23.Dc3 je překvapivá, přesnější je určitě 23.Jc3 a zachování dam na šachovnici vyhovuje bílé pozici.

Diagram č.2 (Korčnoj - Hort po 37...Kf7)

Ale i vzniklá koncovka je pro černého nepříjemná a po překrásném 26.Jb6 černý očividně lituje, že nevyužil možnost jezdce vyměnit. Ten dokonale paralyzuje dámské křídlo a omezuje černé figury v pohybu. Hortovi už běží časovka, ale i vní dokáže nacházet "špeky", které ještě pozici drží. Po 37...Kf7 (viz. diagram č.2) nastává konečně možnost, kdy lze černému amputovat pěšce na b7. Korčnoj se ale vzhlédne v lákavém zisku figury a neváhá s postupem pěšce 38.e5. Vítězně zkříží ruce za hlavou a čeká brzkou kapitulaci. Napadený jezdec na f6 kryje důležité pole h5, na kterém může dát bílý střelec smrtelný šach. Hort však odpovídá bleskurychle a s ledovým klidem 38.Jd5. Korčnoj chce zasadit rozhodující úder a najednou vidí....Všechny problémy spojené s 39.Sh5+ nebo 39.Vxe6 řeší doposud skkrytý skok černého jezdce Jf4+. Není cesta zprátky, černý je z nejhoršího venku a nezbývá než podepsat smír.

2. partie - Hort nastřádal výhody

Ve druhé partii měl výhodu bílých figur Vlastimil Hort a k ní přidal z prvního dne i jakousi malou psychologickou, když se "Černokněžník" musel smířit ze slibně vystavěné partie jen s rezultující remízou. Jaké zvolí Hort otevření zůstane vždy záhadou do posledních chvil - 1.f4 a jelikož Korčnoj ani po minutě nejeví známky odpovědi, nastal čas na malé občerstvení. Od druhého tahu rovná ale černý figurky na svá pole bez velkého váhání a 4...Db6 vrací "míč dumání" na stranu bílého. Zatímco černý jednoduše vyvíjel své figury do hry, bílý stavěl svou pozici opět v dosti originálním stylu.

Diagram č.3 (Hort - Korčnoj po 11...Da5)

11...Da5 (viz. diagram č.3) přibrzdilo rochovací možnosti bílého monarchy a potřebný čas na jeho cestu do bezpečí královského křídla využil Korčnoj k namíření svých útočných sil na slabé bílé body b4 a e3. 18..Va4 jasně směřuje k vydobytí materiální převahy v podobě pěšce a půlhodinový rozdíl na hodinách je také nakloněn na stranu černého. Hort však nalézá obranu před ztrátou pěšce na b4, avšak za cenu poněkud exponovaného střelce na poli d4. Nástup černého c-pěšce 22...c5 je logický, ale po 23.bxc5 volí Korčnoj pro mnohé možná překvapivé 23...Sxc5 a dlouhým pohledem kontroluje, zda překvapil i svého soupeře. Frekvence tahů se v další fázi zvyšuje a černého tahy provází čím dál tím silnější údery do hodin. Na sklonku třicítky tahů zapsaných v partiáři přichází po dlouhé odmlce bílý pro svého soupeře s oříškem - 28.Da4. Korčnoj si podupává a jistě mu probleskne hlavou i včerejší partie. Opět má opticky ze hry více, ale ničeho hmatatelného zatím nedosáhl. Vyměnit dámy jako v první partii a zkoušet uspět znovu v koncovce? Pět minut uběhlo a dámy zůstávají na šachovnici. Hortovi, potažmo bílé pozici, se neulevilo a dvacet minut na zbývajících dvanáct tahů dává tušit ještě perné chvíle.

Diagram č.4 (Hort - Korčnoj po 36.Kf2)

V komentátorské místnosti už se začínalo při jasné variantě 32...Jxd3 33.Sxd5, ústící do remízy, balit, ale přišel blesk z čistého nebe 32...d4 Za obětovaného jezdce se černý pěšec dere na slávu přinášející první řadu a alespoň na chvíli okouší opojnost proměny. Díky, pánové! Přichází prodloužení třetí fáze partie - koncovka střelec proti jezdci se třemi pěšci na obou stranách. Pohled nabádající k estetickému vnímání šachu si nenechme ujít. (viz. diagram č.4) Zdálo se, že vzniklá koncovka otočila role, které byly rozdány dosavadním průběhem partie. Z výrazu Korčného šlo vyčíst zklamání, že pozice nevykazuje cestu k výhodě a zároveň utrpení, že smlouva ke smíru je v rukou soupeře.

Soustředění před zahájením druhé partie (zdroj: nss.cz)

Při analýze se Viktor Korčnoj výtečně bavil (zdroj: nss.cz)

Nejinak tomu bylo u Vlastimila Horta (zdroj: nss.cz)

Ale i při analýze vyžadovaly některé pozice pozornost (zdroj: nss.cz)

3. partie - Posilněni borščem

Diagram č.5 (Korčnoj - Hort po 11.f4)

Speciální nabídka šéfkuchaře, servírovaná k večeři po druhé partii, se setkala s velkým ohlasem. "Výborný", komentoval výkon místní kuchyně Korčnoj u plného talíře boršče. Klasika je klasika a možná i proto jsme se ve třetí partii dočkali klasiky i na šachovnici - Nimcoviče. Korčného 5.Db3 vynucuje Hortovu hlubší pozornost, který po osmi minutách opatrně natahuje a-pěšce o dvě pole. Během dalších tří tahů nabírá Hort půlhodinového maňase. Nad 9.cxd5 však Korčnoj stráví bezmála půlhodinky, mezitím co se v komentátorské místnosti řeší možnost 9.c5 s myšlenkou využití slabosti pole b5, které už jednou bylo Hortovou Achillovou patou, čas na hodinách se opět shoduje - 0.55 : 0.55 minut. Třetí souboj připomíná první partii. Bílé i černé figury udělaly během půldruhé hodiny pouze deset pohybů, oba králové stále mocně stojí na svých základních stanovištích. Korčnoj rázně provedeným tahem 11.f4 (viz. diagram č.5) upevňuje předsunutou jízdu na poli e5. Třicet minut trvá Hortovi řešit již docela nepříjemnou situaci a nakonec se rozhoduje k ráznému 11...c5. Korčnoj reaguje bleskurychle 12.Sb5 a po váhavé rošádě černého nechává na šachovnici viset všechny hrozby a opět bleskurychle odpovídá.

Pozice černého je nepříjemná a bránění hrozících ztrát slabých pěšců b6 nebo d5 stojí Horta nemalé úsilí a hlavně drahocenný čas (0.12 minut). Tahem 16...Sb4 vrací černý svého střelce na pozici po třetím tahu a nyní už to s výměnou za jezdce c3 myslí asi vážněji. Korčnoj se na delší dobu zamýšlí a jeho pohyby naznačují zvýšené napětí. 17.f5 - tah jehož význam mi asi několik tahů zůstane ještě záhadou. Černý nemá na výběr a musí zrychlit. Svižná výměna na b5, kde klínící pěšec uvězňuje černého jezdce na b8. Čas taky ukrojil něco z hodinek bílého než jsem se dozvěděl, že pěšec překročil demarkační čáru, aby na f4 mohla věž. Ale stále 26 minut proti 10 minutám Hortovým je dobrý náskok. 19.Vf4 Dd6, asi se schyluje k nějaké oběti kvality a Korčnoj musí s touto alternativou počítat. Jeho posez připomíná sprintera zaklíněného v blocích, který se chystá to na tý stovce (nebo ve stovce) všem natřít. Naklání se tam a zpět, ale není nikoho, kdo by vydal výstřel a závod odstartoval. Hort naopak, a asi se není čemu divit, poprvé v partii vyzařuje klid a jakousi zdánlivou spokojenost. 12 minut ku 8 minutám a dvacátý tah bílého stále nepřichází... Poslední bílá figura do hry, černý na oplátku likviduje jezdce na c3, který tak nepříjemně tlačil na d5. Málo kdo by si vsadil, že už nás čeká jen třikrát se opakující skoky jezdci.

Zleva: Manželka Korčného Petra a manželka Horta Brigit (zdroj: nss.cz)

První postavená pozice pro analýzu byla před tahem f5 (zdroj: nss.cz)

Vlastimil Hort bětuje na poli e5 kvalitu, což Viktora Korčného pobavilo a komentuje slovy: "Óóóó, Petrosjan!" (zdroj: nss.cz)

4. partie - Rozhodne se?

Štáb pana Langra z České televize dorazil s předstihem a těsně před třetí hodinou zaujal pozice, čekajíce příchodu Vlastimila Horta a Viktora Korčného. Oba přicházejí v doprovodu svých manželek, které se na úvodní tahy vždy posadí do útulného koutečku a spolu hodnotí, jak se vyvedla příprava.

Diagram č.6 (Hort - Korčnoj po 13...Sh5)

Čtvrtá partie je poslední, která může rozhodnout o vítězi vážné části. Opět se podíváme do vod Nimcovičovy indické, tentokrát v obráceném gardu. Za bílou armádou sedí Vlastimil Hort a ve čtvrtém tahu volí variantu 4.Dc2. Další tři tahy směřují do méně obehraných zákoutí tohoto systému a než provádí Korčnoj 7...e5, poprvé se během zápasu dostává na horší čas než jeho soupeř. Jak se vyjasní situace v centru zůstávalo na odpovědi bílého. Hort vzal 8.dxe5 a sloupec "d" se otevírá. Žádný beton! Bílý získává dvojici střelců, když se černý rozhodl tahem 9...Sxc3 zlikvidovat bílého jezde pošilhávajícího po polích d5 a e4. Oba králové nalézají bezpečí na královském křídle a zdá se, že situace na šachovnici bude mít po 13...Sh5 (viz. diagram č.6) v několika příštích tazích lavírovací tendenci.

Diagram č.7 (Hort - Korčnoj po 21...b6)

Jenže nastává figurová přestřelka a situace po rychle zahraném 14.Jxe5 Jxe5 15.Sxh5 Jxh5 16.Df5 Jxc4 17.Dxh5 Jb6 dostává zcela jiný charakter. Poměr na obou křídlech se změnil na 4:3 a pomineme-li přítomnost všech těžkých figur, dochází k boji bílého černopolného střelce proti černému jezdci. Manželky obou protagonistů buď rozumí šachu nebo alespoň dokonale svým partnerům, jelikož právě v tento moment přinášejí svým bojovníkům občerstvení k doplnění sil.
20.Dg4 Jf6 21.Dg5 b6 (viz. diagram č.7) Bílý střelec jasně dokazuje svou sílu a černý se musí mít na pozoru. Vypadá to, že Hort poprvé dostává Korčného, který má sice o dvacet minut lepší čas (0.20:0.40), do kleští. Záhy se i ve čtvrté partii dočkáváme remízy, když Hort opakuje tahy Dg5-h4-g5 a Korčnoj odpovídá Kg8-f8-g8. V analýze na Hortovu poklonu za tah 19...Jd7! reaguje: "Jo bránit se, to mě naučili!" Dále prozrazuje, že na případné Sxf6 by dobíral pěšcem, aby se vyhnul možné výměně dam a možného přechodu do pěšcové koncovky, kterou z dálky odhadoval za velmi nepříjemnou.

Vlastimil Hort si popovídal s redaktorem Miroslavem Langerem. Přihlíží hlavní rozhodčí Josef Smolka a majitel lázní Vráž Jiří Landa (zdroj: nss.cz)

Zahájení čtvrté partie (zdroj: nss.cz)

Komentátorský salónek (zdroj: nss.cz)

V analýze se hodně probíral převod Vd5-e5 (zdroj: nss.cz)

A jaké budou otázky, pane Langer? (zdroj: nss.cz)

Druhé dějství - rapid

První dějství souboje Viktora Korčného a Vlastimila Horta nemělo vítěze. Druhé dějství se odehraje v disciplíně zvané rapid šach a my se můžeme těšit na jejich dvě čtvrteční a dvě páteční partie vždy od 15.00 hodin.

Partie

Odkazy

Lázně Vráž
On-line přenos
2x 2015x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (2) Aktualizovat
13.10.2010 14:43 | Autor neznámý

Tak koukám zatím přátelský zápas, ale "kluci" si to užívají

13.10.2010 12:22 | Autor neznámý

 Korčnoj se scvrkl snad o půl Korčného, i když je to jen podle fotografie. Za to Petra (jak se jen jmenovala?) se svým typickým šátkem kol hlavy má jiskru jako dřív...