Šachový národ sobě

24.02.2013 11:43 | Soutěže družstev 2012/2013

Na pořadu máme 8. kolo prvních lig. V západní skupině ztratila Holdia DP Praha B punc neporazitelnosti, ale stále vede tabulku o dva body. Ve východní skupině přichází na řadu souboj celků z čela tabulky Šachového klubu Karviná “A...

Na pořadu máme 8. kolo prvních lig. V západní skupině ztratila Holdia DP Praha B punc neporazitelnosti, ale stále vede tabulku o dva body. Ve východní skupině přichází na řadu souboj celků z čela tabulky Šachového klubu Karviná “A“ a ŠK Duras BVK Královo Pole “A“. Hráči Karviné budou výhodu domácího prostředí. Pište výsledky, dojmy, zajímavosti či rovnou odkazy na vaše podrobnější reportáže a dejte tak vědět ostatním.
Skupina východ - 8. kolo - 24. 02. 2013Rozhodčí
2222 ŠK Polabiny “B“-A64 PROCLIENT Grygov “B“
Šachový klub Karviná “A“-ŠK Duras BVK Královo Pole “A“
ŠK Staré Město “A“-Slavia Kroměříž “A“
Tatran Litovel “B“-SK Slavia Orlová “A“
ŠK Zlín “A“-ŠK Gordic Jihlava
Beskydská šachová škola o.s. “B“-ŠK Caissa RHEA Třebíč “A“
Skupina západ - 8. kolo - 24. 02. 2013Rozhodčí
ŠK Sokol Vyšehrad-ŠK Holdia DP Praha B
1. Novoborský ŠK B-ŠK ERA Poštovní spořitelna
ŠK AD Jičín-TJ Pankrác
QCC České Budějovice-TJ Slavia Hradec Králové
TJ Sokol Praha - Kobylisy-2222 ŠK Polabiny A
Sokol Praha - Vršovice-JOLY Lysá nad Labem B
35x 2603x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (35) Aktualizovat
01.03.2013 10:54 | Autor neznámý

Zase bych z toho nedělal otázku života a smrti, nejedná se přece o cestu do práce ale o cestu za nedělní zábavou a kratochvílí.

01.03.2013 00:00 | Autor neznámý

Na zápas lze jet také vlakem. Kromě zmíněných čtyř utkání ještě nebyla sehrána další dvě v RPD (zbývající RPC a KP bylo sehráno vše). Tato utkání jsem zkoumal na idosu a uvedené vlakové spoje kontroloval, jaké měly v neděli zpoždění. Vyšlo mi toto: v pohodě šlo jet vlakem na tato utkání (uvedený prav. čas výjezdu a příjezdu): Říčany<-Rakovník (RPA) 6:18-8:45, Kladno<-Velvary (RPB) 6:16-8:12, Sedlčany<-Čáslav (RPD) 5:04-8:40. Dále Jince<-Kladno (RPA) 5:47-8:46 (6:36-8:46 ? chybí údaje). Část údajů chybí k Mělník<-Zlonice (RPB) (zde navíc část busem) 4:47-8:32. Jediný problém je utkání Pravonín<-Stříbrná Skalice (RPD), protože zde chybí spojení (nutnost 7 km pěšky 5:38-7:16 (Bolina) navíc chybí část údajů, přímo tam jen 8:31-12:55 nebo v sobotu). Jinak souhlas s p. Jandou.

28.02.2013 15:04 | Autor neznámý

stručné geografické upřesnění re Tomáš - ,,hradba kopců, pojmenovaná po hnusném počasí" má svůj název odvozený od slova "kruchati", tedy dobývati, těžiti kovy, viz také německý název pohoří - Erzgebirge;  takže s počasím, že by psa ani šachistu nevyhnal  to jméno nemá nic společného....

28.02.2013 14:09 | Autor neznámý

Tomáš - pobavil jsem se a zasmál  . Jen - 1) kolem Děčína  bylo 2x více sněhu , jak kolem Mostu či Jirkova (prý to souvisí se Sněžníkem) . S nadmoř.vyškou měst to vůbec nesouvisí.  2) V naší branži máme na Pražáky jiný náhled . Jsou omezení hradbou svého velkoměsta a o životě v příhraničních okresech toho vědí asi tolik,jako kancléř Hájek o životě na šluknovsku (zde nechci odvádět pozornost jinam) 3) i my jsme hráli v Budějovicích - jeli jsme tam na 2 dny . Zápas jsme si chtěli užít. Ne odehrát. Na pobyt v Gomelu,Masných krámech máme krásné vzpomínky   4)  2 hodiny jsme civěli do padajícího sněhu, na kvalitu naší hry to nemělo vliv. To je jen výmluva .

Jen tak na okraj : na rozšířeném STK ,tuším v Kolíně,  před mnoha lety , jsem navrhoval vyřadit leden a únor z kalendáře s tím,že na jaře je termínů dost.. Můj návrh byl bryskně smeten. Další pitvání tototo není účelné,družstva se domluvila, Martin s tím souhlasil , tak vo co go ..

28.02.2013 12:58 | Autor neznámý

Ve středočeském RP A nebyla odehrána dvě utkání, v RP B nebyla odehrána dvě utkání, další skupiny jsem nezkoumal. Ti milovníci spikleneckých teorií, kteří v neděli dorazili v pořádku na zápas venku, mají jasno. Jasno má i doktor, kterému středočeši dokonale zapadnou do obrázku změkčilých pražáků. Rozhled omezený hradbou kopců pojmenovaných po hnusném počasí, je třeba rozšířit několika údaji nadmořské výšky (v m n. m.): Děčín: 135, Ústí 218, Jirkov 305, Kladno 380, Jince 391, Příbram 500.

Jasno mám i já, který jsem se pokoušel od sobotního večera do nedělního poledne odhrábnout sníh z chodníku.

Na to, aby řidič poznal, že se jet nedá, nepotřebuje vyhlášení kalamitního stavu.

A konečně, dvouhodinové civění do sypajícího se sněhu kvalitě hry nepřidá.

27.02.2013 19:18 | Autor neznámý

Asi tak: STK když loni určovala skupiny druhé ligy, tak mj. zařadila Náchod do skupiny D spolu s moravskými týmy - Šumperkem a Velkými Losinami (původně uvažované Město Albrechtice naštěstí přeřadila do skupiny F). Když jsem pak namítal tady na diskusi, že nejkratší trasa Náchod - Velké Losiny vede přes polské území po tamních cestách třetí třídy pod hřbetem Orlických hor, měří cca 115 km a trvá asi dvě hodiny a zejména v zimě může být velmi riziková, byl jsem zdejšími diskutéry "poučován", že můžu vyrazit již v sobotu apod. Proto nyní nějak nechápu.    

27.02.2013 09:48 | Autor neznámý

opr. dokonce ČSSR, 83, člověk si již odvykl...

27.02.2013 09:46 | Autor neznámý

Zdravím Tě Honzo, škoda, že jsi nepřijel s Erou do Ústí, mohli jsme se po 30 letech vidět. V 83r. jsi mne porazil v posledním kole MČR "16" v Rýmařově (na 3.d4 jsem v Ruské nějak nedokázal reagovat), myslím, že jsme se pak krom nss nepotkali. Největší "vtipík" kolektivu jsi byl již tehdy. Samozřejmě myslím v dobrém, rád čtu Tvé články. Ale ta poslední věta, to je typický pohled, promiň, pražáka. Nejezděte z Horní do Dolní, přijeďte k nám do města. Leda, že by měli většinu tyto týmy hráčů z Prahy, jak dříve Litoměřice alias Era, pak možná ano, ale nemaj. Ale že by třeba Hradec chtěl hrát devětkrát venku (jak píšeš bez ohledu na losování), to asi ne. A kdyby  řízené los. nebo by vyšlo fifty:fifty, jistě i pro třeba K.Vary lépe jednou se sejít doma a jednou vyjet dál za Prahu, než dvakrát jet do Prahy. A navíc kde najít a hradit místnost. Nebo pozve zdarma Era i s půjčením reportéra ?.   

27.02.2013 09:08 | Autor neznámý

Přátelé, ač se to nezdá, mezi zápasy KP a zápasem ČB-HK byl v neděli zásadní rozdíl v časovém vývoji událostí a povětrnostní situaci.

Na zápas KP vám stačí zpravidla vyrazit hodinu předem, max. hodinu a půl. V 8:30 už v Královéhradeckém kraji nikde nesněžilo a sníh začal odtávat. V Ústeckém kraji sněžilo do 9, to je fakt, na druhou stranu tam v sobotu nenapadlo tolik sněhu jako jinde v republice. Obecně vzdálenosti na zápas nejsou dlouhé a zdržení nebývá fatální, Děčín-Jirkov je asi tak maximum (podle plánovače na mapy.cz 86 km nejrychlejší cestou přes Ústí) a hosté museli být trpěliví, i tam se ale po cestě těžko nabralo zpoždění větší než půl hodiny a v záloze bylo železniční spojení.

HK-ČB je podle plánovače nejrychlejší cestou 3 hodiny jízdy, hromadná doprava se nedá použít (račte si sami najít na idos.cz). I kdyby nebyl sníh, na místě hradeckých bych vyrážel nejpozději v 6:30(!), a to bylo sněžení nejintenzivnější jak v Hradeckém kraji, tak ve Středočeském, v Praze a na severu Jihočeského. Mohu potvrdit, že jsme i tady v Praze pod Vyšehradem měli v neděli kolem sedmé asi 25 cm sněhu. Představte si, že je před vámi 250 kiláků, hustě sněží a nevíte, co vás všechno čeká po cestě a jaké zpoždění naberete.

Souhlasím s tím, aby se nemuselo jezdit přes celé Čechy tam a zpět. Možná by se příští rok v 1. lize západ mohly dohodnout NB, ČB, HK a KV (pokud tedy v lize všichni budou), že vzájemné zápasy sehrají v Praze bez ohledu na rozlosování. Nepochybuju, že by to šlo.

27.02.2013 07:58 | Autor neznámý

to lykan: V r. 1990, na valné hromadě tehdy ještě československého šachového svazu, navrhoval GM Voko, aby se soutěže družstev hrály soustředěnou formou na jednom místě. Odpadlo by různé cestování apod. V jeho návrhu jsem ho podpořil, bohužel nás bylo málo. Demokratická většina rozhodla pro stávající model, tj. každý víkend jedno kolo.

27.02.2013 07:06 | Autor neznámý

 Drtivá většina problémů s počasím by odpadla, kdyby se soutěže družstev hrály stejně jako většina ostatních soutěží odpoledne.

26.02.2013 22:08 | Autor neznámý

Zdeňku, jsem mnoho let v STK a v Tvém uváděném případě na Kladně dokonce tehdy předsedou.

Re: Tenkrát chtěla STK anulovat kolo, ale problém byl,když jsme jako jediní hosté toho kola dorazili ven - do Kladna ... ZJ

To jako myslíš, že jsme jako chtěli anulovat ty sehrané zápasy? Nebo ty nesehrané a pro jistotu s nulou i pro domácí, aby si nevyskakovali, když chytli los v termínu doma? Eventuálně pro jistotu všechny zápasy, sehrané i nesehrané! To jsme tedy byla přísná STK .

26.02.2013 22:07 | Autor neznámý

Pane doktore Jando přesně tak.V neděli jel kolega autem s naším béčkem na šachy do Trutnova s oklikou pro jednoho našeho hráče přes jednu zapadlou vesnici a když jsem ho varoval, že tam bude na silnici ujetý sníh, tak se jen shovívavě usmál, že to přeci není žádná překážka. A do místa určení přijel naprosto včas a v pohodě. 

26.02.2013 21:23 | Autor neznámý

ad Vaculík : Martine,my jsme jeli do Jirkova. Také to nebyl med. Jen pod slovem kalamita si můžeme každý představit něco jiného. Já řízení raději přenechal mládežníkovi,který je na podobné podmínky zvyklý. Ten se na slova o kalamitě jen shovívavě usmál. Cesta nebyla příjemná, ale ani ne strašná. Proti cestě do Kladna (před mnoha lety) , kdy jsme jeli celou cestu po souvislé ledovatce , to byla sranda. Tenkrát chtěla STK anulovat kolo, ale problém byl,když jsme jako jediní hosté toho kola dorazili ven - do Kladna ...

26.02.2013 19:49 | Autor neznámý

Nechci vyvolávat zbytečné emoce, ale kalamitní stav nebyl v neděli vyhlášen. Proto mě to odložení zápasu velmi překvapilo, zvláště když ostatní týmy hrály.     

26.02.2013 17:43 | Autor neznámý

 Po dohodě kapitánů byl termín odloženého utkání 8.kola 1.ligy České Budějovice-Hradec Králové stanoven na sobotu 9.3.2013 od 10.00 hod. 

S pozdravem Martin Šmajzr

26.02.2013 16:23 | Autor neznámý

Zdeněk Janda, capjar: Musím potvrdit slova Honzy Bartoše, že cesta rozhodně nebyla příjemná. Sám jsem jel Praha - Liberec - Nový Bor a přestože na řadě míst se silničáři opravdu snažili (což rozhodně v neděli ráno nebývá pravidlem), tak se dobře nejelo. Jinak 1.liga není jen o cestě Hradec Králové - Budějovice - oba týmy mají spoustu hráčů z okolí, takže se rozhodně nemusí jednat jen o hlavní tahy. Pokud jde o komentáře s taktizováním - zápas má být dohrán do dalšího kola, takže v čem je problém? Určitě na tomto místě zaslouží České Budějovice i vedoucí soutěže poděkování za rozumný přístup. Sám jsem v obdobné pozici byl dvě sezony zpátky, kdy nám na poslední chvíli shodou okolností taktéž České Budějovice v ještě kalamitnější situaci také vyhověly.

26.02.2013 16:17 | Autor neznámý

 re Zdeněk Janda: "Na rozdíl od minulosti moderní meteorologie to dovede přesně předpovědět na několik dnů dopředu."  To právě nedovede. Relativně přesně 1 den, solidně na 2 dny, na více než 3 dny už jedině pan Tau se svojí žábou....

26.02.2013 16:03 | Autor neznámý

re p.Čáp -ano,a doplnil bych. Vždy bylo zvykem partie předehrát,nikoliv odkládat . Jen aby ten "odložený" zápas neumožňoval před posledním kolem možnost taktizování (tabulku nestuduji). Jen mám někdy pocit,že jsme udivení,že v únoru může přijít nenadálá sněhová nadílka. Na rozdíl od minulosti moderní meteorologie to dovede přesně předpovědět na několik dnů dopředu. Šlo se na to připravit a použít třeba vlak. Ale někdo se nedostane do garáže k autu , a už je to pro něj důvod k odkladu zápasu. U nás v ústeckém kraji na okreskách to bylo hustý, ale hlavní tahy byly bez problémů. Když studuji staré kroniky,tak naši dědové udělali pro sehrání zápasu daleko víc.Vraceli se třeba ve 22,00 hod.  Nová (mladší) generace  mi připadá  trochu lenivější a pohodlnější.

26.02.2013 12:59 | Autor neznámý

to bartosjan: Náš kraj královéhradecký hrál KP a bez problémů, např. i ve Vrchlabí.

26.02.2013 11:30 | Autor neznámý

Zápasy ligy se nomálně odehrály, ale např. cesta Praha-Nový Bor v 8 ráno byla hustá a bílá, některé úseky  (asi tak 2/3 trasy) jsme jeli hodně pomalu, jedno auto přijelo o 15 min. pozdě. Během zápasu to roztálo a zpátky jsme jeli asi hodinku.

26.02.2013 03:16 | Autor neznámý

to Honza Hučín: Díky za info. Přiznám se, že mně to docela překvapilo, neboť v neděli žádná kalamita hlášena nebyla a pokud vím, tak ostatní zápasy (nejen první ligy) se normálně odehrály. Jinak podle citovaného článku SŘ je možné předehrávat a na náhradním termínu je třeba se okamžitě dohodnout, nejpozději do dalšího kola, proto mně překvapilo i to slůvko "někdy".  

25.02.2013 15:02 | Autor neznámý

blekota, capjar: Z poznámky Marka Vokáče je myslím zřejmé, že to bylo kvůli sněhové kalamitě. Soutěžní řád v článku 3.6.1 to umožňuje, pokud se na tom dohodnou kapitáni a souhlasí s tím řídící orgán (u 1. ligy Z je to myslím ing. Šmajzr). 

25.02.2013 13:10 | Autor neznámý

Z jakého důvodu byl zápas Českých Budějovic s Hradcem králové odložen "na někdy" ??

24.02.2013 20:28 | Autor neznámý

ŠK Karviná - Duras Brno 5,5-2,5 (průběh+partie zde: http://www.sachykarvina.cz/?p=1372)

24.02.2013 19:22 | Autor neznámý

cb-hk odlozeno? dal bych jim to za 0k:0k. zadna kalamita v cr dnes neni. silnice hk-pha-cb sjizdne. dnes se hraje gamrinus liga (napr. slavia v olomouci) extraliga (napr. zlin v plzni).

24.02.2013 17:41 | Autor neznámý

1.liga západ

Kobylisy - Polabiny 3:5

24.02.2013 17:10 | Autor neznámý

 1. liga východ

Karviná - Duras 3:2, když jsem odjížděl.

24.02.2013 17:03 | Autor neznámý

1. liga západ ERA A zvítězila těsně v Novém Boru. Reportáž dnes nebude, předěláváme web.

24.02.2013 17:02 | Autor neznámý

Pedro: a nakonec těsných 4,5:3,5 pro hosty. Reportáž dnes v podvečer.

24.02.2013 16:51 | Autor neznámý

1. liga východ

Litovel B - Orlová 0,5:7,5

A čeká se na duel Karviné s Durasem.

24.02.2013 15:38 | Autor neznámý

1. liga západ
AD - Jičín vers. Pankrác A 4: 4 po velké boji. Právě jsme skončili.
Zdraví Zdeněk

24.02.2013 14:59 | Autor neznámý

 Krajský přebor Vysočina

ŠK Caissa RHEA Třebíč "B" - TJ Žďár nad Sázavou "B"   4,5 - 3,5

Spartak Velké Meziříčí - ŠK Caissa RHEA Třebíč "C"         5 - 3

24.02.2013 13:32 | Autor neznámý

Podle informací z Nového Boru tam vede ERA 1-0, když Honza Bartoš porazil Viktora Novotného. Zápas je nejasný, pozice rovné nebo nepřehledné.

24.02.2013 12:32 | Autor neznámý

Zápas QCC ČB - Hradec Králové byl odložen na někdy. Přeji všem, aby se dnes na cestách  nikomu nic zlého nepřihodilo.