Jednička s dvojkou na prvním stole

04.05.2012 12:21 | Šachový festival Ostravský Koník 2012

V hlavním turnaji Šachového festivalu Ostravský koník proběhlo již několik pokusů odpoutat se od početného pelotonu, ale nikdy neměly dlouhého trvání. Stejně dopadl i trhák IM Milana Pachera, který do včerejšího šestého kola vst...

V hlavním turnaji Šachového festivalu Ostravský koník proběhlo již několik pokusů odpoutat se od početného pelotonu, ale nikdy neměly dlouhého trvání. Stejně dopadl i trhák IM Milana Pachera, který do včerejšího šestého kola vstupoval s půlbodem náskoku na své soupeře. Osobně se o změnu na postu vedoucího hráče postarala nasazená jednička turnaje IM Pavel Šimáček, který si výhrou černými nad slovenským mezinárodním mistrem připsal čtvrtý plus.

diagram č. 1 po 41...Sd7

Dnešní sedmé kolo přináší očekávaný souboj dvou nejvýše nasazených hráčů v turnaji. Výhodu bílých figur bude mít IM Pavel Šimáček v souboji s IM Vojtěchem Plátem, který má místo v šestičlenné dotahující skupince. Té vévodí na pomocné hodnocení v Ostravě dobře hrající IM Sebastian Plischki, čest místním dělají FM Jiří Kočiščák z Geofinu Ostrava a Jan Malík ze Slavoje Poruba.

Po neúspěšném pátém kole se zpět do kontaktu se špicí dostává další hráč extraligového Geofinu Ostrava IM Jozef Michenka. V partii s FM Peterem Bombekem upletl pevnou matovou síť, ze které ani pokus 41...Sb5-d7 odclonit nepříjemného střelce nedává možnosti úniku (viz diagram č.1). Tvrdohlavé 48.Sg4+ donutilo černého ke kapitulaci. Nefunguje 48...Sxg4 pro 49.fxg4+, kdy po ústupu krále dává jezdec mat na poli f5, ani 48...Kh6, na které přijde pěkné 49.Sxd7 Vxd7 50.Jf5+ Kh5 51.g4 mat.

FIDE Open A - pořadí po 6. kole

Poř.JménoFEDRtgKlub/MístoBody PH 1  PH 2  PH 3 
1IMŠimáček PavelCZE2447A64 Grygov5.016.524.517.5
2IMPlischki SebastianGER2333SV Bueckeburg4.516.524.017.0
3IMPacher MilanSVK2402ŠK Slovan Bratislava4.516.523.518.0
4IMPlát VojtěchCZE2436TŽ Třinec4.516.022.517.0
5FMKočiščák JiříCZE2340GEOFIN Ostrava4.515.022.016.0
6FMTilicheev ViacheslavRUS2366Moskva4.515.021.516.5
7FMMalík JanCZE2321Slavoj Poruba4.512.519.015.5

Fotografie

V akci hlavní rozhodčí turnaje IA Ladislav Palovský (autor: Petr Beran, fotogalerie)

Každý rok je na svém místě v roli komentátora IM Lukáš Klíma (autor: Petr Beran, fotogalerie)

Souboj IM Pavla Šimáčka (vpravo) a IM Jozefa Michenky neměl vítěze (autor: Petr Beran, fotogalerie)

Pawel Weichhold (2326) (autor: Petr Beran, fotogalerie)

Vítěz pondělního bleskového turnaje FM Viacheslav Tilicheev remizoval ve třetím kole s IM Vojtěchem Plátem (autor: Petr Beran, fotogalerie)

Partie

Odkazy

Šachový festival Ostravský koník 2012
On-line přenos (16.00 hodin)
Výsledky FIDE Open A
Výsledky FIDE Open B
Výsledky FIDE Open veteránů
28x 3328x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (28) Aktualizovat
07.05.2012 18:14 | Autor neznámý

@P.L. V tom případě  za bleskovou práci, v žádném okamžiku jsem to nebral jako kritiku rozhodčích, spíše jako námětek pořadatelům do dalšího ročníku (ostatně jak správně napsal už David to zveřejňování předběžných výsledků na webu by vůbec nemusel dělat rozhodčí, jehož čas je drahý, ale nějaký tenťák, který umí datlovat do počítače. Doufám že Vy se napřesrok zúčastníte ve funkci hlavního rozhodčího, na celém turnaji bych našel snad jen jednu kaňku - ten zmatek ohledně hodin v prvním kole (který mě naštěstí minul).

07.05.2012 18:13 | Autor neznámý

Já se jen ještě musím omluvit ve svém předchozím příspěvku čtenáři s nickem "V.Z,". Sice je pravdou, že od té doby se začalo zde psát o rozhodčích (popisuji, že mylně). Ale on to myslel jednak se smajlíkem a naopak jeho reakce byla velice trefná na zbytečnou kritiku nicka chess a ve prospěch obětavých pořadatelů. Nějak jsem smysl jeho příspěvku od včerejška zapomněl a moje část věty vůči "V.Z," vyzněla nesprávně,  za což se mu ještě jednou omlouvám.

07.05.2012 17:34 | Autor neznámý

Pane "chess", nechtěl byste těch trapných invektiv nechat? Za 1. nemáte pravdu, průběžné zveřejňování výsledků se děje na  minimu turnajů Za 2. nechápu, proč by se nutně měly  výsledky zveřejňovat průběžně, jakou to má tak velkou přidanou hodnotu, aby tím někdo musel ztrácet čas. Někdo toho člověka totiž musí zaplatit a jestli je cílem ukojit nějakého internetového mudrlanta, tak je přínos minimálně pochybný.

07.05.2012 16:33 | Autor neznámý

Pro : Palovský

Pane Palovský, jen poslední věcný příspěvek , opravdu si nepamatuji  (bez jakékoliv ironie) na turnaj (který by mne zajímal) (např. naposledy ME jednotlivců ), kde by nebyly průběžné výsledky, faktem ale je, že to je trend až posledních cca 1,5 roku.

Nic jdu se dívat na hokej , tam snad průběžný stav bude .... :-)

 

 

07.05.2012 16:14 | Autor neznámý

Ano, megaperla může mít zlý a nevraživý tón, ale když někde napíšu, že něco je standard, tak se musím připravit na variantu, že to musím mít podloženo, že to standard je (protože takové tvrzení může kdokoliv napadnout). A já jsem řekl, že to standard není a můžu zde uvádět jasné příklady (větší turnaje co do počtu účastníků typu Czech Open nebo srovnatelné turnaje Czech tour pořádané Ave-Kontaktem - to prosím není žádný útok na pořadatelé, ale jen faktické konstatování a pánové z Ave-Kontaktu i ví, proč to nedělají). Pan chess zde neuvedl ani jeden turnaj, kde to standard je (proto i můj kritický tón). To jen poslední dovětek ... a ať se Vám pane chess taky daří nejen na 64-polích

07.05.2012 15:44 | Autor neznámý

Díky za "analýzu"  zlého a méně zlého  tónu a průběhu celé diskuze.

Co kdyby na můj první příspěvek (který nebyl zlý, snad provokující a chtěl vyvolat reakci - což se 100% povedlo)  reagoval někdo:

Turnaj je hezký, děkujeme pořadatelům a Vaši připomínku akceptujeme, je jistě správná, příští rok to samozřejmě budeme průběžně zveřejňovat, nicméně nesahejte nám na Koníka, který se nám íbí a je to TOP turnaj.

Reakce byla, ale "zlá"  (dle reminologie pana Chrze) a obhajovala neobhajitelné : takže "pane chess" musím se trochu pousmát  A "to snad je všude" - nepotřebuje komentář (opravdu snad všude?? - to byla megaperla na závěr).  
 

07.05.2012 15:41 | Autor neznámý

Pavel Ch : Podle mých neověřených informací je chess Sparťan a V.Z, mladý hráč úrovně 2360.

07.05.2012 15:20 | Autor neznámý

Pánové,

nechtěl jsem vám do toho včera vstupovat, ale nakonec to udělám.

Především to mylné "přesměrování" na rozhodčí udělal další anonym V.Z, . Když se pořadatel rozhodne, že žádné výsledky nebudou na chess-resultsu zveřejňovány, pouze na jeho stránkách a až tehdy, kdy on řekne, tak přeci rozhodčí s tím nemají nic společného. Ti si mohli dělat SVOJÍ práci na 200% správně. To je prostě na rozhodnutí "majitele" turnaje.

Láďa Palovský (netuše, co z toho vyplyne) jakoby sebekriticky s tím, že je opětovným předsedou KR a že bere všechnu kritiku na sebe. Pod tím bych si představil něco jiného, že se zodpovídá za chyby jím delegovaných rozhodčích a při nich s nimi jedná, příp. trestá, zároveň pro předcházení pořádá semináře kro školeních, atp. Ale zde hovoříme o PROPAGACI soukromého turnaje, což zodpovědnost rozhodčího prostě není.

J.Bond je vtipálek, jeho názory s nadsázkou, navíc se nám při začátku představil i s fotkou (kdož jsme jerho identitu neznali).

Tedy, chess (nick k jeho osobě vůbec nesedí), psal "zlým tónem". Nebýt "V.Z," byla od něj kritika namířená na pořadatele. K nádhernému turnaji, který patří k úplné TOP v ČR, za který panu Jelínkovi patří velké poděkování, samozřejmě (i tak) může mít připomínku ke zlepšení na příští rok.  Ale i ta může mít jistou formu na úrovni lidského jednání, což se níže rozhodně nestalo.

07.05.2012 15:02 | Autor neznámý

To: Ladislav Palovský

OK smažme to, osobní rovina to být určitě nemůže. Jen mne fakt naštvalo, když jsem asi po patnácté klikl na výsledky a nebyly tam, zrovna asi to dlouhé kolo.

Jinak vše dobré !!

 

07.05.2012 14:40 | Autor neznámý

Posledním příspěvkem jste mne přesvědčil, že tady to zavání osobní rovinou. Nebojte, nepotřebuji nikde exhibovat (já nejsem profík a nepotřebuji si někde honit triko), ale snažím se vždy všechno vysvětlit (jen jsem detailně popsal p. Bondovi, jak to vypadá a jak se to dělá - Vy klidně tyto řádky nemusíte číst, nikdo Vás k tomu nenutí) a na druhou stranu propagovat práci rozhodčích (a to budu dělat stále, dokud budu ve zvolené funkci). Určitě si nestěžuji a nikde neříkám, že to máme těžké (takže si tady nepřibarvujte). A na závěr - napište a poraďte ostatním rozhodčím a organizátorům, jak se to má standardně dělat. Už někdo tady napsal, že šachový rozhodčí má hlavní úkoly trochu někde jinde...

A nezlobte se - na rovinu - nemohl jsem službu průběžných partií na web nabídnout sám, protože oba rozhodčí měli na Ostravském koníkovi dalších funkcí a svých povinností až dost (kdo viděl, ten pochopil). 

07.05.2012 14:13 | Autor neznámý

Pro: Nebo jestli máte potřebu se chlubit jak funguje šachový rozhodčí a jak to má strašně těžké...... ale to mně vůbec nezajímalo, stejně jako to nezajímá nikoho na dalších asi 2000 turnajích ročně.

07.05.2012 14:10 | Autor neznámý

Pro : Palovsky

Vykládáte tady různé věci (osobní roviny atd ) ale všiml jste si někde v mém příspěvku, že bych řekl, že to má , nebo musí dělat rozhodčí ? Jen např. : pořadatel neobjednal průběžné výsledky  .... Vy jste tuto službu mohl nabídnout sám . A znovu opakuju pro hráče a pro lidi, kteří bydlí v Ostravě to důležité není, takže ani nemůže hodnoti nějaké on - line komentáře, ale pro diváka , který se dívá na on-line na druhém konci republiky, to znamená, že pořadatel udělal maximum pro vtažení tohoto diváka do ostravského turnaje je pak důležité třeba se i podívat, jak hrají ostatní, kteří na on linech nejsou. Myslím, že to je dnes už STANDART a není to nic složitého A NEMUSÍ TO DĚLAT ROZHODČÍ , ale klidně může třeba po časovkách. Ten on line je skvělý , turnaj je pořadatelsky asi skvělý a jsem si jistý, i díky mně, že příští rok tam průběhy budou. Tak stačí poděkovat za dobrý příspěvek a můžeme jít od tématu.

07.05.2012 13:25 | Autor neznámý

To 007: Nabízím tedy malou exkurzi, jak se takové výsledky zpracovávají - u děvčat v přísálí se shromažďují partiáře, děvčata zapíšou výsledek do předem vytisknutého rozlosování kola (pak průběžně do velkých tabulí) - tady je to první kontrola. Po skončení poslední partie si pak jeden z nás okamžitě veme papír se zapsanými výsledky a všechny partiáře (ty jsou již seřazeny podle čísel stolů). Výsledky napíšu během minuty do SM a zkontroluji ještě jednou dle zapsaných výsledků, pak druhý rozhodčí kontroluje a diktuje z obou partiářů - kontrola jmen a výsledků, já současně kontroluji, co je již zapsané v losovacím programu (což je druhá a klíčová kontrola - tady totiž již nesmí uniknout případná chybička z přísálí - např. dva partiáře a na každém z nich je jiný výsledek). Rozlosování dalšího kola, tisk průběžného pořadí a vše se okamžitě nahrává na web. Než jde rozhodčí vyvěsit rozlosování a průběžné pořadí na tabule (nebo než tyto výše uvedené věci se stačí vytisknout), vše je již dávno na webu. Celá akce trvá max 5 minut (např. u turnaje veteránů při 16 stolech bych si dovolil tvrdit, že je to otázka do dvou minut). Někdy byly výsledky z turnajů a rozlosování k dispozici již ve 21:00 (nebo po deváté) na webu, nejpozději to bylo v předposledním kole u turnaje A (22:00), kdy poslední partie končila 5 nebo 10 minut před desátou. Bleskáč a holanďany byly výsledkově on-line v hracím sále i na webu. Když rozhodčí vědí co mají dělat, tak je to záležitost do cca 5 minut.      

07.05.2012 12:07 | Autor neznámý

giocozo:Zcela výstižný příspěvek!!! Já jsem se koníka 3x zúčastnil aktivně, letos na několika kolech jako divák a můžu jen potvrdit, že turnaj je rok od roku lépe organizován. K vypíchnutým přednostem dodávám ještě dostatek prostoru za stolem i při pohybu v sále, sál není díky klimatizaci vydýchaný a to vše za startovné, které přebíjí většinu openů. A ani jako divákovi mně nevadilo, když jsem si přečetl po mém odchodu ze sálu výsledky až v 10 večer, i tak se mi dostalo informací, na které jsem byl zvědavý. A být hráčem, tak tabule v předsálí jsou každoročně aktualizované téměř okamžitě po skončení partií a není těžké se v nich zorientovat a všechny výsledky si najít. Rozhodčí je od slova rozhodovat a přišlo mi, že pánové Palovský a Kudla svoji roli plnili na výbornou, takže bych sem netahal takové drobnosti.

07.05.2012 11:56 | Autor neznámý

Výraz davida braziny ,, mudrlanti ,, je naprosto trefný. Mně se taky zdá, že tu někdo jen piciká. Odvozenina od pizzicato - drnkavě, brnkavě. Podle mě je už samotný turnaj Ostravský koník takový šachový nadstandart. Pořadatelům i rozhodčím patří dík. Takové ,,maličkosti,,, jako je 8 šachovnic on-line, skvělá hrací místnost, turnaj v blickách se zápočtem na elo fide !, pro zapomnětlivé propisky zdarma, na každém stolečku jmenovka, každodenní komentář MM Lukáše Klímy atd., atd...nikdo nevzpomene ?!! Všem těm, kterým je toto málo bych odpověděl názvem jídla jedné nejmenované ostravské restaurace. Baník pizzo !!!

07.05.2012 11:24 | Autor neznámý

@L.P. Už jsme si to vyjasnili v sále, takže bych tu debatu uzavřel, jen mi ještě vrtá hlavou jedna maličkost - pokud tvrdíte, že rozlos (definitivní, bez dalších oprav) dalšího kola dáváte na web pár minut po skončení kola, tak stejně ty výsledky musíte kontrolovat průběžně, nebo to stíháte všechno zkontrolovat za těch pár minut?

07.05.2012 10:45 | Autor neznámý

Pane chess, já si musím uvědomit pouze jedno, že jsem tam hlavně pro ty lidi na sále a tam je moje funkce. To jestli budou výsledky průběžně je pouze třešnička na dortu. Byl jste jediný, kdo se ozval, že je to problém a dle Vašeho názoru považujete zveřejňování průběžných výsledků za standard (v hrací místnosti mi nikdo z hráčů nebo diváků neřekl ani popel a publikování výsledků po dohrání kola nikomu nevadilo). Já tvrdím, že to standard prostě není, ale je to pořád ještě nadstandard. Pokud tyto stížnosti jsou v rovině osobní, pak tady mlátíme prázdnou slámu ...

Přečtěte si pak blog Davida Navary, když hráč zjistí, že mu rozhodčí napsal špatný výsledek   (a může se stát, že špatný výsledek bez kontroly partiářů bych takhle mohl hravě nahrát průběžně na web a to je taky OK?). V Ostravě to fungovalo tak, jak jsem napsal níže (před dvěma roky se to v Ostravě dělalo při MČR průběžně, třeba příští rok se to bude dělat taky průběžně). Mě se nemusíte omlouvat (klidně debatujte), ale to Vaše "všude" mi přišlo jako kritika mé osoby (potažmo pořadatelů), která není v ČR standardem.           

07.05.2012 00:12 | Autor neznámý

 chess, o co ti jde mudrlante? zkousel jsi to nekdy? mam rad chytraky co vedi kulovy ale na vsechno a vsechny kolem jen nadavaji. co takhle si uvedomit, ze rozhodci u tech partii musi byt, co takhle si uvedomit, ze se nektere partie protahnou a rozhodci musi byt v sale. Pokud se ti neco nelibi, delej to sam a lepe, nebo doporuc jak se ma clovek rozdvojit, treba na neco prijdes chytroline!

 

To bond, byt tebou tak mlcim jakube. Knizeci rady umi rozdavat kazdej. Az nekdo z vas neco dokaze lepe, pak mudrujte. do te doby budte radi, ze alespon nekdo se pro vas snazi neco delat.

06.05.2012 18:57 | Autor neznámý

Nakonec jste ale pochopil i Vy , že to není žádný problém. Problém je v tom když se protáhne jedna partie..... vy to tam pak asap dáte v 10 večer ....

06.05.2012 18:53 | Autor neznámý

To: Bond

Díky za pochopení.

06.05.2012 18:52 | Autor neznámý

Pro : Palovský

Omlouvám se, že jsem něco řekl, Vy si ale musíte uvědomit, že šachy jsou dnes zajímavé pro diváka  "on line" , tedy pro někoho, kdo žádné děvčata v sále nevidí a prostě v deset večer zjistit výsledky je trochu neúcta k divákovi, který není v sále. Ale říkejte si co chcete , příště tam nedávejte výsledky vůbec.

06.05.2012 17:49 | Autor neznámý

Díky za upozornění, opraveno :-)

06.05.2012 17:10 | Autor neznámý

Trosšičku šotek řádí. Z aktualit, že zvítězil Pavel Šimáček se proklikem výsledků dostáváme ještě k tajnému nezveřejněnému článku. Zda záměr, bych spíše netipoval. Ale pod tím diskuse  z roku 2010 o soustředění N.Bor a ÚL.

06.05.2012 08:24 | Autor neznámý

To 007: Obávám se,  že pokud začneme u akcí typu ME (dospělí nebo mládež) a olympiáda, tak to není tak úplně pravda. Co se týče těch větších turnajů u nás v ČR, tak bych tady taky mohl jmenovat turnaje, kde se to "jako standard" nedělá. Na druhou stranu to není nějaký problém udělat ... takže snad příště A nebojte, já to rozlosování "suším" v počítači tak 3-5 minut po skončení poslední partie (takže z mé strany je to asap).

06.05.2012 00:30 | Autor neznámý

No upřímně řečeno jsem se taky divil, proč neaktualizujete chess-results průběžně, pak jsem pochopil, že byste to měli takříkajíc "přes ruku" .

Tak snad do příště odladíte i tento detail (jde hlavně o to, že člověk čeká na rozlos a neví kolik partií se ještě hraje - aspoň tak ňák vidí že už se to blíží ).

Jinak si ale neodpustím rýpnutí na závěr - u větších turnajů s onlinem je to opravdu standardem, že se výsledky strkají na web průběžně.

06.05.2012 00:21 | Autor neznámý

Opětovným nástupem do funkce jsem připraven nést jakoukoliv kritiku Výsledky jsou shromažďovány v předsálí u sympatických děvčat a ne u dvou rozhodčích (pro 230 hráčů), po poslední partii jsou výsledky na webu do 5 minut (blicák a holanďany zveřejňovány po každém kole). Aktualizované výsledkové tabule, on-line, komentované partie, bulletiny zdarma atd. Požadavek o průběžném zveřejňování výsledků nebyl v tomto ročníku po rozhodčích požadován, takže "pane chess" musím se trochu pousmát  A "to snad je všude" - nepotřebuje komentář (opravdu snad všude?? - to byla megaperla na závěr).     

05.05.2012 22:00 | Autor neznámý

chess: Kritika předsedy rozhodčích? Hrají se tam 3 turnaje, ve kterých je přes 200 hráčů tedy přes 100 desek, které rozhodčí musejí hlídat, navíc pro příchozí tam je neustále aktualizovaná tabule a onliny jsou z prvních 8 šachovnic. Nevím co by, kdo ještě chtěl. Koník určitě patří mezi nejlépe organizované turnaje u nás.

05.05.2012 19:45 | Autor neznámý

Nechápu proč nejsou průběžné výsledky, fakt zajímavé pro diváka vidět výsledky až v 10 večer, to snad už je všude. njn Ostrava...