První kolo se neobešlo bez překvapení

01.05.2011 12:27 | Šachový festival Ostravský koník 2011

Po roce se opět zaplnil sál Kulturního domu města Ostrava šachovými figurkami a Ostravský koník již po osmnácté zařehtal. Souboje o medaile se pro letošek vedou ve třech turnajích. Hlavní turnaj má v konečném součtu bez mála plnou...

Po roce se opět zaplnil sál Kulturního domu města Ostrava šachovými figurkami a Ostravský koník již po osmnácté zařehtal. Souboje o medaile se pro letošek vedou ve třech turnajích. Hlavní turnaj má v konečném součtu bez mála plnou stovku účastníků, účast v béčku zmiňovanou metu o čtrnáct pozic překročila. V třetím turnaji, určeném výhradně pro seniory, startuje šestatřicet hráčů, což je vzhledem k jeho premiéře pěkná účast.

Vzhledem k předpokládané chuti favoritů turnaj správně zahájit, se dalo předpokládat většinové množství rezultátů. Na osmi on-line šachovnicích jsme se opravdu smírného výsledku nedočkali, ale nezůstalo taky bez překvapení. Jakub Chlevišťan z VOKD Poruba zaskočil černými v královském gambitu nasazenou sedmičku turnaje ukrajinského mezinárodního mistra Romana Khaetského. Přestože měla partie "jen" jednadvacet tahů, na prvních dvou šachovnicích bylo již hotovo, když Viguen Mirumian a Alexej Kislinsky potvrdili proti svým soupeřům papírové předpoklady.

Patrně kvůli názvu ostravského šachového festivalu budou mít na šachovnici koně navrch. Pěknou ukázku mrštného jezdce a krátkonohého střelce jsme mohli sledovat v partii Mohapl Petr - IM Ivan Hausner. Po 45. bxc5 (viz diagram č.1) je potřeba pozici shlédnout správnou optikou. Černý jezdec na poslední řadě vypadá dosti rozervaně, kterého bílého pěšce chytat dříve, natož aby mohl pomýšlet o podpoře černých pěšců. 45...g3 46.Sb3 Je však potřeba pustit uzdu fantazii potažmo jezdci. 46....Jh7 47.Se6 Jg5 48.Sd7 g2+ 49.Kg1 Ke2 (viz diagram č.2)

Diagram č.1 po 45. bxc5

Diagram č.2 po 49...Ke2

Jezdec se oprostil od blokování bílých pěšců v postupu do pole proměny a nalézá velmi rychlou cestu k vytouženému poli h3. Bílý musí pokrýt hrozbu 50..f2+ tahem 50.Sg4 (50.Sb5+ Ke1 -+), což však vede k přetížení střelce 50...Jh3+ 0-1.

Fotografie

Hrací sál je připraven na první nápor příchozích. (zdroj: nss.cz)

On-line šachovnice jako vždy zaujímají své místo pod pódiem. (zdroj: nss.cz)

Hodina "H" se blíží. (zdroj: nss.cz)

Ředitel turnaje Marek Jelinek (vlevo) zahajuje Ostravského koníka 2011 (zdroj: nss.cz)

Nazasená jednička hlavního turnaje GM Viguen Mirumian (vpravo). Jeho soupeřem byl v prvním kole Radek Turner (zdroj: nss.cz)

Václav Židek (vpravo) si pro první kolo vylosoval nasazenou dvojku GM Alexeje Kislinského (zdroj: nss.cz)

Třetím ve startovní listině je GM Vladimír Sergeev (vpravo). Do cesty se mu v prvním kole postavil Martin Tauš (zdroj: nss.cz)

Vítěz ročníku 2009 IM Ivan Hausner (vlevo) je nasazenou čtyřkou, soupeřem mu byl Petr Mohapl (zdroj: nss.cz)

Za bílé figury zasedl pátý nasazený GM Mikhail Ivanov a změřil síly s Jakubem Rabatinem (zdroj: nss.cz)

Šestým nasazeným je IM Radoslav Doležal (vlevo). První bod si připsal s Cyrilem Papánem (zdroj: nss.cz)

Sedmý stůl jako nasazený neuhájil ukrajinský IM Roman Khaetský, soupeřem mu byl Jakub Chlevišťan (zdroj: nss.cz)

Osmý v pořadí Michal Matuszewski (vpravo) (zdroj: nss.cz)

Nasazenou devítkou turnaje je IM Tomáš Kulhánek, který svou úvodní partii sehrál s WFM Magdalénou Miturovou (zdroj: nss.cz)

První desítku uzavírá Jaroslav Bureš (vpravo) (zdroj: nss.cz)

Partie

Odkazy:

Ostravský koník 2011
On-line přenos (8 šachovnic, 16.00 hodin)
FIDE Open A - výsledky
FIDE Open B - výsledky
FIDE Open C - výsledky
1x 3154x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (1) Aktualizovat
02.05.2011 23:13 | Autor neznámý

bond: