Ve Slaném nejlepší IM Konopka

09.10.2009 07:02 | ROPRO CUP 2009 / Memoriál Dr. Karla Treybala

V neděli 4. října 2009 se v Městském centru Grand ve Slaném uskutečnil otevřený šachový turnaj ROPRO CUP 2009 / Memoriál Dr. Karla Treybala pro všechny registrované i neregistrované šachisty z celé České republiky. Turnaj byl uspoř...

V neděli 4. října 2009 se v Městském centru Grand ve Slaném uskutečnil otevřený šachový turnaj ROPRO CUP 2009 / Memoriál Dr. Karla Treybala pro všechny registrované i neregistrované šachisty z celé České republiky. Turnaj byl uspořádán jako vzpomínka na šachového mistra a přednostu soudu ve Velvarech, Dr. Karla Treybala, od jehož popravy nacisty uplynulo dne 2. října 2009 smutných 68 let.

Turnaj se hrál švýcarským systémem na 9 kol a tempem hry 2*15 minut.

Na startovním poli stanulo rekordních 92 hráčů, což je v porovnání s obdobnými turnaji nejen ve Středočeském kraji, ale též celorepublikově, vysoké číslo. A kvalita startovního pole byla taktéž velmi vysoká – s nejvýše nasazeným mezinárodním mistrem Michalem Konopkou (trenérem české mužské šachové reprezentace), mezinárodním mistrem Vítězslavem Priehodou a mnoha hráči s titulem kandidát mistra (44 hráčů mělo osobní koeficient vyšší než 1900 bodů).

První místo vybojoval se ziskem 8 bodů z 9 možných mezinárodní mistr Michal Konopka. Následoval jej Miroslav Palek se 7 body, který předstihl mezinárodního mistra Vítězslava Priehodu díky pomocnému hodnocení. V kategorii nejlépe umístěná žena vyhrála devatenáctiletá Kateřina Palková (5,5 bodu). Cenu pro nejlepšího juniora do 18 let si odnesl David Sviták (také 5,5 bodu). Bližší informace k výsledkům šachového turnaje je možné nalézt na webu Chess-results.

Dohráním posledního kola však šachová neděle ve Slaném neskončila. Následovala simultánní partie 15 místních hráčů proti mezinárodnímu mistru Ivanovi Hausnerovi. Mezinárodní mistr souhlasil s rychlým tempem 2*30 minut, které pro něj mohlo při rychlých reakcích jednotlivých hráčů znamenat čas na jednu partii něco málo přes dvě minuty. A slánští hráči, kteří mají oblíbené právě bleskové partie, si šanci porazit mezinárodního mistra, alespoň na několika šachovnicích, ujít nenechali. Celkově Ivan Hausner ve Slaném těsně zvítězil poměrem 8,5 : 6,5 bodu.

Hlavním sponzorem turnaje byla společnost ROPRO a.s., turnaj byl dále uspořádán za podpory města Slaného a místních šachových oddílů - SK DDM Slaný, TJ Slovan Velvary a ŠK Zlonice. Hlavními organizátory turnaje a zároveň rozhodčími byli Ing. Jindřich Trejbal ml. a Ing. Jan Hrdlička, kteří zajistili nejen důstojné prostředí pro královskou hru, ale i hladký průběh turnaje.

Podle některých pamětníků slánského šachového dění je uskutečněný turnaj ROPRO CUP 2009 / Memoriál Dr. Karla Treybala nejvýznamnější šachovou akcí uspořádanou ve Slaném v novodobé slánské šachové historii. Zajímavostí je možné srovnání turnaje coby významné slánské šachové akce se simultánní partií na 50 šachovnicích, která se uskutečnila v sále hotelu Grand v roce 1938, tedy před plnými 71 roky.

slavnostní zahájení turnaje (autor: Jindřich Trejbal)

pohled do hracího sálu (autor: Jindřich Trejbal)

simultánka IM Hausnera (autor: Jindřich Trejbal)

pohár za první místo (autor: Jindřich Trejbal)

společné foto vítězů turnaje a organizátorů (autor: Jindřich Trejbal)

Ing. Jindřich Trejbal ml.

7x 1652x
Fotogalerie
Komentáře (7) Aktualizovat
09.10.2009 14:28 | Autor neznámý

No zas tak málo Jindřichů (jméno německého původu vzniklé z Heimerich nebo Haganrich - "vládce domu") snad není, zhruba okolo 29 000. To by ste ani nemohli jít společně na fotbal!...A to ještě jinou českou variantou tohoto jména je Hynek. Pak máme taky Jindřichovice, těch je v republice asi pět, o Jindřichově Hradci ani nemluvě! V Ostravě je hotelový dům Jindřich, Tudorovce ponecháme stranou, měli jsme herce Plachtu a režizéra Poláka a co já vím, jsou taková i příjmení, například Jindřich Jindřich...

09.10.2009 10:03 | Autor neznámý

Ano je to vnuk (Trejbal Jindřich st.) a pravnuk (Trejbal Jindřich ml.). Je jen zajímavé, jak doba pohnula s y a proměnila jej v j... Prostě po válce se počešťovalo .... Ale aby se někomu to nezdálo příliš tvrdé, tak vězmě, že pokud někdo chce se stát Islanďanem, musí změnit jméno do islandštiny.... A protože Jindřichů je velice málo, tady se to shrnulo na jednu velkou kopu a plete to ( mimo to se stačí podívat i do startovní listiny a byli tam další Jindřichové. Ani já nepamatuji tolik Jindřichů na jednom místě  

09.10.2009 09:53 | Autor neznámý

Před chvílí jsem vylez z postele tak mi to úplně nedošlo, ale předpokládam tedy, že jde o pravnuka. Mátla mne shoda křestních jmen pánů Papay a Trejbal.

09.10.2009 09:48 | Autor neznámý

re Wittus - z mého příspěvku to není jasné ?

09.10.2009 09:44 | Autor neznámý

Jelikož jsem z jiného konce republiky, zajímalo by mne zdali je nějaká příbuzenská souvislost mezi Dr. Karlem Treybalem a Jindřichem Trejbalem, nebo jde jen o náhodnou podobu jmen.

09.10.2009 09:37 | Autor neznámý

Škoda,že jsem nemohl Jindru doprovodit (i mě překvapila taková účast),ale už jsem neměl měsíc volný víkend, je to dost našlapaný, v pořadatelství turnajů se zatím "krize" neprojevuje. Jak už jsem dříve psal,v Děčíně jsme hráli již 62.ročník Memoriálu dr.Treybala (takže slánští mají co dohánět  ,ale bohužel oddíl,který od války tento memoriál pořádal,stojí před zánikem,ale s Jindrou se postaráme o jeho pokračování...) , dokonce po válce se jeden místní oddíl jmenoval Treybal Děčín. A připomíná pravnukovi dr.Treybala prosbičku,zda-li by nebyla z pozůstalosti nějaká fotečka dr.Treybala,díky za ev. zaslání.

09.10.2009 08:16 | Autor neznámý

pohodový turnaj - překvapila mne početná účast hráčů, ale zřejmě se organizátoři trefili do dobrého termínu. Hrací sál na výborné úrovni (klidně by se tam vešlo s využitím všech stolů i mým odhadem tak dalších 50 hráčů navíc), občerstvení přímo na místě, téměř žádné spory. Dobře fungoval i přenos partie z první šachovnice na plátno. Jedině první dvě kola museli pořadatelé hlásit ( tak jak se občas stává, rozhodla se technika trochu domácím pořadatelům stížit situaci ), ale zvládli to s bravurou! Jinak jim do dalších ročníků přeji hodně úspěchů.