Úvod se neobešel bez překvapení

30.10.2012 10:43 | Prvoligový souhrn 2012/2013

Zatímco „moravská“ skupina východ zahájila již minulý víkend (zdařilou reportáž si můžete přečíst na stránkách Jihomoravského šachového svazu), „česká“ skupina západ si na svůj úvod počkala o týden déle. Přestože ...

Zatímco „moravská“ skupina východ zahájila již minulý víkend (zdařilou reportáž si můžete přečíst na stránkách Jihomoravského šachového svazu), „česká“ skupina západ si na svůj úvod počkala o týden déle. Přestože se hned v několika případech utkaly dvojice, které mají úplně odlišné ambice, jednalo se o kolo velmi vyrovnané – náskokem větším, než jednou otočenou partií skončil pouze zápas Jičína se Sokolem Vyšehrad (5,5:2,5).

AD Jičín vstoupil do nové sezony se značně obměnou sestavou – odešli velmistři Meduna, Lechtýnský nebo Zezulkin, díky nově navázané spolupráci s nyní již opět extraligovou Mahrlou Praha jej posílili IM Rašík, Schula či Fajman, dalšími novými hosty jsou světoběžníci Rausis s Malanjukem. Do zápasu tak jičínští vstupovali jako jednoznační favorité, což také bezezbytku potvrdili – bez jediné porážky připsali 3 výhry. Výrazně větší problémy naopak měla o českou jedničku Davida Navaru posílená sestava Nového Boru “B“, když nejtěsnější výhru v Českých Budějovicích zachránila až 113 tahová remíza takřka po 6 hodinách hry (nedělní reportáž). Obdobné problémy měla i téměř nejsilnější možná sestava Poštovní spořitelny, která překvapivě na zadních šachovnicích nestačila na další pražský tým z Vršovic (1:3). Na šachovnicích předních však byly síly rozloženy opačně a dominance 3,5:0,5 nakonec přihrála 3 body v souboji „o krále linky 22“, jak jej v reportáži překřtil Jan Hučín z Poštovní spořitelny, právě hostům.

Freisler,Pavel (2313) – Jančařík,Joel (2242)

Kourousis,Epaminondas (2354) - Hinks-Edwards,Thomas (2414)

Hrabuša,Matěj (2330) - Petr,Martin (2521)

Hlavním překvapením, které je zmiňováno už v titulku článku, je myšlena zejména remíza Lysé nad Labem “B“ s pražskou Pankrácí. Lysá do zápasu využila pouze jednoho volného hráče (GM Jansa) a právě přes náhradníky Pankrác udeřila (2:0 na zadních šachovnicích). Výhry stabilních členů základní sestavy Šuráně a Neckáře přinesly pouze zápasovou remízu, což je pro jednoho z hlavních favoritů bezpochyby zklamáním. Skvrny na slunci musely ovlivnit zápas Kobylisy – Holdia Praha, protože jinak si miniatury opravdu vysvětlit nelze. Joel Jančařík sehrál velmi nepovedené zahájení, a tak proti Freislerovi mohl už jen bránit prohranou koncovku po 14…Kf8. Partiové 14...Jxd5 15.Jxc6 Sa6 16.Sxd5 Se2 17.Db3 e6 18.Je7+ ovšem vede k vážným materiálním ztrátám. Ještě rychleji prohrál jeho spoluhráč IM Hinks-Edwards (2414), když na úroveň mezinárodního mistra zahrál jen stěží uvěřitelnou hrubou chybu 12...Jd5?? čímž po 13.Jd6+ odevzdal dámu. Holdia samozřejmě takto rychlým náskokem nepohrdla a zvítězila v zápase právě rozdílem těchto partií 5:3. Polabiny se v západní skupině nazývají „áčkem“, nicméně při pohledu na sestavy je zřejmé, že o rychlý návrat do extraligy se pardubičtí rozhodli přes východní skupinu (v úvodním zápase však v sestavě i s GM Votavou či IM Konopkou utrpěli těžkou porážku 6:2 ve Starém Městě). Hradec Králové naopak poslední roky vždy atakuje medaile a nic by na tom neměl změnit ani odchod loňského tahouna Jana Jüptnera. Samotný zápas tyto prognózy jen potvrdil a Hradci přitom nemusela vadit ani překvapivá porážka GM Petra s Matějem Hrabušou. Divoká partie byla zakončena efektním výpadem 30.Sh6!

Partie

Odkazy

databáze ŠSČR
3x 1535x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (3) Aktualizovat
02.11.2012 12:53 | Autor neznámý

To je divný na Západě partie už v úterý a na Východě stále nic......

30.10.2012 15:08 | Autor neznámý

Ve Vršovicích mohla být klidně remíza, ale také až 2:6. Na 1.desce jednotahově odevzdaná věž a na třetí stačilo Matrasovi místo 40.Se6 hrát Sg4 a JJ se mohl vzdát. Předtím ale zase stál hůře. Otáčelo se i vzadu, na sedmičce stačilo černému místo braní věže na a1 s následným věčňákem dát mezišachDf2+ a osmičku měli domácí také výrazně horší, než se to otočilo.

30.10.2012 13:18 | Autor neznámý

To se už jako nebudou zveřejňovat partie z krajských přeborů?