Suverénní Polabiny, Duras zaváhal!

15.12.2008 11:11 | Prvoligový souhrn 2008/2009

Pardubický klub z Polabin vládne západní skupině. Soupeře, který loni jen o skóre nepostoupil, zdevastoval poměrem 7:1, tomu říkám razantní ražba cesty za vysněným postupem. Ten se naopak vzdálil Durasu, který bez jediné výhry podl...

Pardubický klub z Polabin vládne západní skupině. Soupeře, který loni jen o skóre nepostoupil, zdevastoval poměrem 7:1, tomu říkám razantní ražba cesty za vysněným postupem. Ten se naopak vzdálil Durasu, který bez jediné výhry podlehl v brněnském derby Lokomotivě 3:5! Za připomenutí v tomto ohledu jistě stojí skutečnost, že Lokomotiva v minulém kole podlehla o záchranu bojujícímu Rychnovu n/K 0,5:7,5. A včera si vyšlápla na průběžného lídra – další potvrzení toho, že v obou skupinách se jedná o nesmírně vyrovnané soutěže.

1. liga – západ

2222 ŠK Polabiny 7 : 1 TJ Pankrác
Výstaviště Lysá nad Labem 2 : 6 TJ ŠO Chrudim
1. Novoborský ŠK B 2,5 : 5,5 ŠK Sokol Vyšehrad
Sokol Plzeň - Letná 2,5 : 5,5 Sokol Vršovice
TJ Slavia Hradec Králové 4 : 4 Space" Poštovní spořitelna "B""
Holdia DP Praha B 3 : 5 Sokol Plzeň I

Z hráčů hrajících v Německu nastoupil za Lysou jen IM Petr Špaček a na body to ani přes jeho výhru nestačilo

Vůbec jediným úspěšným domácím týmem z obou skupin se staly Polabiny. Na dojem ze zápasu s Pankrácí jsme se zeptali IM Davida Kaňovského, který je s bilancí 4/4 nejúspěšnějším hráčem celé soutěže. „Na nedělní zápas proti nevyzpytatelné Pankráci jsme se pečlivě připravili, nechtěli jsme nic ponechat náhodě. Avšak hosté nás překvapili již během příjezdu, neboť poprvé v sezóně nenastoupily obě jejich první desky, což nakonec v zápase bylo hodně znát. Své soupeře postupně přehráli Jirka Pačovský, Michal Novotný, Jarda Mojžíš a s přispěním soupeře i Milan Hošek. Když navíc prohranou pozici otočil na jedničce Martin Petr, nebylo co řešit. Něco podobného se pak podařilo i mně, když můj soupeř s kvalitou více podcenil sílu mých střelců. Esteticky výsledek upravily dvě remízy na 3. a 4. šachovnici, když Luboš Roško nevyužil šance ve střední hře a Aleš Jedlička naopak srdnatě ubránil velmi podezřelou pozici. Ačkoliv to jednu chvíli vypadalo všelijak, hráčská síla se nakonec projevila a díky výsledku 7:1 tak můžeme v klidu "přezimovat" se stoprocentní bilancí na prvním místě tabulky.“ Náskok Polabin se na 1. místě tabulky dokonce zvýšil, protože 1 Novoborský ŠK “B“ zcela zaslouženě podlehl Vyšehradu 2,5:5,5 (včerejší reportáž) a přepustil tak místo nejbližšího pronásledovatele právě svému nedělnímu soupeři. Velmi výrazně se německé soutěže podepisují na sestavách Holdie Praha a Lysé n/L. V plné sestavě patří oba týmy jasně mezi medailové adepty, jenže ligový rozpis a nepříliš stabilní forma hráčů jim pro letošek přinášejí naprosto odlišný úkol – boj o záchranu. K ní si v 5. kole ani jeden z těchto týmů nepomohl, když Lysá podlehla Chrudimi a Holdia dokonce pouze v 7 hráči hrajícímu Sokolu Plzeň I. To druhý plzeňský klub už je úspěšnější méně – po prohře 2,5:5,5 s Vršovicemi zůstává Sokol Plzeň-Letná i nadále s jediným bodem poslední. Šanci vyšvihnout se na medailové posty propásl Hradec Králové, který byl v zápase s rezervou Poštovní spořitelny (reportáž) jednoznačným favoritem. Ratingové předpoklady však v tomto kole na západě a ještě více na východě byly povětšinou „postaveny na hlavu“. Hradec tak nakonec byl ještě rád za remízu 4:4, za zmínku pak jistě stojí první výhra Vojty Pláta v hradeckém dresu.

1. liga – východ

TJ Mittal Ostrava 3 : 5 Tatran Litovel
ŠK Duras Brno BVK 3 : 5 ŠK Lokomotiva Brno
ŠK Panda Rychnov n/Kněžnou 3,5 : 4,5 ŠK Gordic Jihlava
Jakl Karviná 4 : 4 SK Slavia Orlová
ŠK Slavoj Poruba 4 : 4 ŠK Bydo Zakřany
ŠK Staré Město 3,5 : 4,5 Slavia Kroměříž

Jednou ze čtveřice žen na soupisce Rychnova n/K je Hana Pirklová

Na východě průběžně vede Slavoj Poruba, který v bezpochyby nejočekávanějším zápase kola, ve kterém se střetla mj. trojice velmistrů a stejný počet mezinárodních mistrů, remizoval s Bydem Zakřany. Nejlepší výchozí pozici k postupu však stále má Duras Brno, protože nemá žádný předehraný zápas. Brněnské ale jistě musí mrzet včerejší porážka v derby s Lokomotivou, což byl její vůbec první bodový zisk v sezoně. Nutno ovšem podotknout, že v takto silné sestavě se Lokomotiva (reportáž) ještě nepředstavila a pokud takto bude nastupovat pravidelně, nebude se záchranou mít vážnější problém. První výhru v sezoně si připsala i Kroměříž, čímž zaskočila stále ještě po postupu pošilhávající Staré Město. To je sice stále ještě na stříbrné pozici, ale díky 2 předehraným zápasům se zde nemůže příliš dlouho udržet. Jihlava přesně naplňuje svou pozici černého koně soutěže – do Rychnova n/K (reportáž) si přijela pro druhou nejtěsnější výhru v řadě, čímž se vyšvihla již na 4. místo. A to přitom GM Petr Hába mohl kvůli nejrůznějším kolizím nastoupit pouze jedenkrát. Vyrovnanost kola se potvrdila i v remízovém souboji Jakl Karviná – Orlová, který byl zajímavý zejména tím, že jako soupeři se představili otec Jaroslav Olšar na straně jedné a dcery Tereza a Karolína na straně druhé. Snad jediným, kdo bezezbytku naplnil úlohu favorita, byl Tatran Litovel. Výhru s Mittalem Ostrava mu zajistila výborná bilance 3,5/4 bílými.

Odkazy

Nss.cz - 1.česká liga - zápapad
databáze soutěží ŠSČR
Jihomoravský šachový svaz
0x 3382x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat