Deset otázek pro IM Radka Doležala

24.06.2009 06:59 | OPEN TEPLICE 2009

Rozhovor s vítězem Open Teplice 2009Čtvrtý ročník mezinárodního turnaje Open Teplice 2009 se stal kořistí IM Radoslava Doležala. Poprosil jsem ho v mailu, zda bych s ním mohl udělat rozhovor. Napsal jsem mu otázky a on mi na mě ochotně...

Rozhovor s vítězem Open Teplice 2009
Čtvrtý ročník mezinárodního turnaje Open Teplice 2009 se stal kořistí IM Radoslava Doležala. Poprosil jsem ho v mailu, zda bych s ním mohl udělat rozhovor. Napsal jsem mu otázky a on mi na mě ochotně odpověděl.

Radku jsi již pravidelným účastníkem turnaje Open Teplice. Tvé vítězstí na 4. ročníku je vzhledem k účasti pěti velmistrů a devíti mezinárodních mistrů velkým úspěchem. S jakými ambicemi jsi letos do Teplic jel?
mne byl turnaj v podstatě dovolenou. Žádné velké ambice jsem neměl, chtěl jsem skončit v cenách (do 15.místa). Ani v neděli ráno mne nenapadlo, že bych bojoval o první flek. Měl jsem prostě štěstí.

Jaká partie byla pro Tebe v Teplicích nejtěžší?
Jistě to byla partie s Milošem Kozákem. Hrál jsem ji hodně pasivně a chtěl soupeře vyprovokovat, což se stalo. Poté mě bez problému přehrál a já už se chtěl vzdát. Pak jsem udělal jestě pár tahů a najedou mi po nepřesné hře svitla naděje na remis. Nakonec jsem partii udržel. Oba jsme byli spokojeni, já víc...

Kolik času věnuješ denně šachu? Trénuješ pravidelně?
Asi nejsem ten správný typ IM, neboť šachy jenom hraji a trénuji hodně nepravidelně. Poslední trénink jsem absolvoval v Železné Rudě - http://www.dejf721.info/sumava09-pp.pdf Denně tedy hraji jen pro zábavu na internetu, jak mi vyjde čas. V průměru cca 1 hodinu.

V kolika letech jsi začal hrát šachy? Měl jsi v mládí nějaký vzor? Kterých z velkých šachistů minulosti a současnosti je Ti svým stylem hry nejbližší?
Začal jsem hrát v klubu v Říčanech, když mi bylo cca 9 let. Vzor jsem přímo neměl, ale líbily se mi partie Karpova. Jeho poziční a logická hra byla skvělá. V současnosti se mi líbí styl Sergeje Movsesjana, ale hrát jeho stylem neumím a nikdy umět nebudu.

Na jaké turnaje máš letos ještě namířeno? Kolik jich asi ročně absolvuješ? Dodržuješ na turnajích nějaký režim?
Letos jestě budu v Táboře a na konci prázdnin se chystám do Imperie v Itálii. Pokud mi vyjde dovolená, rád bych se vrátil do Českého Krumlova, ale to je jestě hodně daleko. Hraju šachy rád a tak se účastním v průměru pěti turnaju ročně. Jinak hraji samozřejmě i rapidy a blicky. O režimu na turnajích se nedá moc mluvit. To závisí vždy na tom, s kým se na turnaji potkám. Šachová příprava mě na turnaji moc netrápí.

Jezdíš také na zahraniční turnaje?
Byl jsem již dvakrát v Imperii - Itálie, kde jsem poprvé splnil normu IM. Jinak jsem hrál jen v Německu - Swabisch Gmund a kdysi dávno v Rakousku - Stockerau.

Máš v šachu nějaký cíl, kterého by jsi chtěl dosáhnout?
Můj cíl jsem již před časem dosáhl. Hrál jsem Extraligu s nejlepšími hráči ČR v jednom mužstvu a také jsem jednu sezónu vyzkoušel druhou šachovnici. Poznal jsem, jaká je kdo osobnost a také jsem si udělal hodně přátel. Rozhodně mi tato praxe dopomohla k zisku IM. Aktuálně se hraním šachu jen bavím, takže to beru, jak to přijde....

Co považuješ zatím za svůj největší turnajový úspěch? Výhry nad kterým soupeřem si nejvíce ceníš?
Skvělého výsledku jsem dosáhl v OPENu Praha 2007, kde jsem skončil druhý. Tehdy jsem si uhrál druhý bal IM. Přesto za nejlepší považuji sezonu 2005/06 v 2.Bundeslize jih, kde jsem svoji maličkostí rozhodl o postupu výhrou v poslední partii posledního kola s IM Flumbort Andras v Trieru. Celkově jsem tehdy udělal 7,5 z 9. Tím je to i nejcenějsí vítězná partie a samozřejmě nemohu opomenout první vítězství nad velmistrem (Sherbakov Ruslan 2510) v 17.letech.

Máš nějakého koníčka kromě šachového? Jakou máš rád literaturu a hudbu?
Před pár lety jsem hrál hodně malou kopanou, také i třikrát týdne. Dneska se věnuju volejbalu. Čtu většinou Sci-Fi a nebo detektivní příběhy. Dříve jsem měl hodně rád ABBA a QUEEN, dnes poslouchám zase Roxette a Madonnu.

Blíží se doba dovolených. Bereš si na dovolenou šachy, nebo si taky potřebuješ od nich odpočinout?
V podstatě na dovolenou jezdím na šachy, takže si od nich odpočinu když makám v práci. Zatím jsem nikdy šachový odpočinek nepotřeboval. Když prostě nechci hrát šachy, tak je nehraji.

Děkuji za rozhovor

Zahajující tahy partie GM Tomáš Likavský - IM Radoslav Doležal

Odkazy

Open Teplice
Open Teplice - konečné výsledky
Šachový klub Teplice
1x 1828x
Fotogalerie
Komentáře (1) Aktualizovat
24.06.2009 09:14 | Autor neznámý

palec nahoru