Po 12 letech obhájil prvenství Jína

13.07.2011 07:43 | Open České Švýcarsko

Plných dvanáct let trvalo novoborskému Jiřímu Jínovi (foto) než obhájil své prvenství z premiérového ročníku krásnolipského turnaje Open České Švýcarsko. Stačilo mu k tomu 7 bodů, které získal za 6 výher a 2 remízy a v koneč...

Plných dvanáct let trvalo novoborskému Jiřímu Jínovi (foto) než obhájil své prvenství z premiérového ročníku krásnolipského turnaje Open České Švýcarsko. Stačilo mu k tomu 7 bodů, které získal za 6 výher a 2 remízy a v konečném součtu nevadila ani prohra s jičínským matadorem Milanem Šnorkem, který skončil těsně druhý o půl bodu pomocného hodnocení. Až s bronzem se nakonec musel spokojit dlouho vedoucí loňský obhájce Jan Fojtů z Říčan, když podlehl v posledním kole českolipskému Břetislavu Daleckému.

Turnaje v péči Jiřího Průdka a rozhodčího Bohuslava Fúzika se letos zúčastnilo celkem 61 šachistů, když stouplo i zastoupení mládeže, jelikož se zároveň jednalo o krajský přebor této kategorie. Druhým letním dostaveníčkem v Libereckém kraji bude turnaj Metalmex Open s cenovým fondem 70.000,- Kč, který hostí od 13. srpna Liberec. Tedy pokud nepočítáme novoborský zápas Navara-Láznička s bleskovým Fejfarovým memoriálem.

Krásnolipský turnaj je vyhledáván především pro svou přátelskou a komorní atmosféru a za jeho plus lze označit i hrací sál v místním kině, kam na hráče nedolehnou ani ta největší vedra. Letošní ročník neměl žádného jasného favorita, když se celá elitní desítka vešla do rozmezí 100 elo bodů a startovalo zde hned 6 obhájců prvenství. Smolně začal turnaj pro prvního nasazeného Petra Kučeru ml., který ztratil v úvodních 4 kolech 1,5 bodu a tento deficit se mu již nepodařilo dohnat (nakonec 6,5 bodu a 4. místo). Bez porážky prošel turnajem pouze Břetislav Dalecký, pouhá 3 vítězství však znamenala toliko 5. příčku. Šestého Romana Boreše zastavil při útoku na vítězství v posledním kole mocně finišující Petr Kučera, sedmého Tomáše Buchcara z domácího klubu přibrzdil již ve 2. kole stejně jako Kučeru postrach favoritů úvodních kol - Jiří Tejkal z Loko Praha, který nakonec přivedl do cílové rovinky skupinu 5,5 bodových a obsadil konečnou 8. pozici.

20Schaburov WladimirGER1989Furstenwalde5.049.526.002000

Vítězný Jiří Jína je kandidátem mistra a hraje již dlouhá léta 2. ligu za Nový Bor. Je zároveň úspěšným trenérem mládeže, mezi jeho svěřence patří např. bronzový medailista z MČR do 10 let, Jiří Liška. Je otcem tří dcer, které se všechny věnovaly šachu. Nejdále to dotáhla nejstarší Lucie, mnohonásobná přebornice ČR v žákovských kategoriích, která je zároveň vicemistryní ČR žen a reprezentovala nás i na ME žen v Petrohradu. Ta je toho času na mateřské dovolené, když ale vše půjde podle plánu, měla by se letos opět objevit v novoborské prvoligové sestavě.

Krajský přebor mládeže:

Nejlepším mládežníkem byl Michal Pajerský (H14) před Tomášem Suchomelem (H16), kteří uhráli 5 bodů, a Miroslavem Hejdukem - 4,5 bodu a 2. místo v kategorii H14. O bod méně měli v H14 3. Tomáš Pop a 4. Ondřej Hradecký. Na vítězství v nejobsazenější kategorii H12 stačilo 3,5 bodu, přeborníkem se stal těsně Jiří Viták před Markem Sýkorou. Bronz vybojoval novoborský Filip Draboň, který je tak jediným medailistou KP narušujícím hegemonii Deska Liberec s jeho početnou turnajovou výpravou. Nejlepší ženou i dívkou byla Barbora Novotná.

Doprovodný bleskový turnaj:

Já jsem se letos zúčastnil pouze sobotního bleskového turnaje a podělil se o vítězství s Tomášem Buchcarem se skóre 20,5/21. Třetí místo obsadil ředitel turnaje Jiří Průdek (17b.) s půlbodovým náskokem před Markem Braunem. Pátý byl loňský obhájce a další Krásnolipák Vláďa Volf (15b.).

Ukázky z děl kandidátů mistra:

Jelikož partie z turnaje nejsou zveřejňovány, vybral jsem pro Vás alespoň 2 neuvěřitelné ukázky, které by Vám mohly zvednout náladu. Aktéry jsem tentokrát raději záměrně ponechal v anonymitě.

Jak nevyhrát věžovku s 3 pěšci? Stačí chvilka nepozornosti. 1.Kh6?? Va6 1/2-1/2

NN - NN
Open České Švýcarsko 2011

1.e4 c6 2.d4 d5 3.Jd2 dxe4 4.Jxe4 Jd7 5.Sg5 h6 6.Jd6+

Toto nebude za černé ideální zahájení…6...exd6 7.Sxd8 Kxd8 * nicméně partie dvou kandidátů skončila přesto remízou...:-)

Fotogalerie:

Turnaj se ukrývá v krásnolipském kině. (zdroj: nss.cz)

Horní část hracího sálu. Velkým plusem je příjemné chladno i dostatek prostoru. (zdroj: nss.cz)

Mladý Petr Kaštánek sleduje ředitele turnaje Jiřího Průdka při zapisování výsledků bleskového turnaje. (zdroj: nss.cz)

Z Prahy dorazil talentovaný Pavel Haase. (zdroj: nss.cz)

Jediná mezi samými chlapy – Bára Novotná. (zdroj: nss.cz)

Spoluvítěz bleskového turnaje Tomáš Buchcar vytáhl alespoň na bleskový turnaj svůj tradiční dres. (zdroj: nss.cz)

Úspěšná smečka Deska Liberec spojila účast na turnaji opět i s tréninkovým soustředěním. (zdroj: nss.cz)