Pardubice opět ožily šachem

17.07.2009 11:49 | OCÉ Open - MČR čtyřčlenných družstev

Včera byl slavnostním zahájením ME juniorských týmů odstartován jubilejní 20. ročník mezinárodního festivalu Czech Open. Večer pak bylo zahájeno za účasti 96 družstev otevřené MČR čtyřčlenných týmů – OCÉ OPEN. Předevší...

Včera byl slavnostním zahájením ME juniorských týmů odstartován jubilejní 20. ročník mezinárodního festivalu Czech Open. Večer pak bylo zahájeno za účasti 96 družstev otevřené MČR čtyřčlenných týmů – OCÉ OPEN. Především těmto dvěma šachovým turnajům budeme v nejbližších dnech věnovat pozornost, příznivci dalších her se dočkali turnaje v bridži (pardubické duo Diblík, F. Navrátil (známý polabinský šachista - viz foto) drží 2. příčku), v oware a na kolejích byl zahájen festival Gamecon, věnovaný především hrám mečů a magie.

ME juniorských družstev

V prestižním ME juniorů má Česká republika hned trojí zastoupení, a to jedno družstvo chlapců a dvě družstva děvčat (reprezentační družstvo České republiky a pak družstvo dívek z Říčan). Dále se účastní například týmy Maďarska, Turecka, Německa, Slovenska, Polska a dalších zemí. Chlapecké týmy jsou čtyřčlenné, dívčí pak dvoučlenné. Podmínkou účasti hráčů je datum narození 1. ledna 1991 nebo později.

Asi největší českou nadějí je reprezentace dívek, která je v tabulce první nasazená. Chlapecké mužstvo je nasazené na 7. místě ze 13 a určitě není bez šance na drahý kov. Děvčata svou pozici favorita po prvním kole potvrdila, své soupeřky z ruské Chess school A. Karpova Salekhard porazila 2:0. Chlapci bohužel nebyli tak úspěšní, nastoupili proti soupeřům z Maďarska a prohráli s nimi 3:1.

Překvapení se zrodilo ve vzájemném střetnutí dívek z Biomedica Říčany a dívek z lepšího ze dvou tureckých týmů (Turkey 1). Nenápadná brunetka Jana Sochorová, která je zároveň členkou realizačního týmu festivalu, si odskočila k první šachovnici, kde na ní čekala mezinárodní mistryně Kubra Öztürková. Rozdíl jejich ELO je více než 300 bodů ve prospěch favorizované Turkyně. „Spíš jsem čekala, že prohraju, takže jsem nastupovala s tím, že nechci udělat ostudu,“ popsala své pocity před začátkem hry Jana Sochorová. Nakonec však svou partii nad silnější soupeřkou překvapivě vyhrála. „Myslím, že jsem vyhrála, protože soupeřka mě hodně podcenila. V průběhu hry jsem jí nabízela remízu, ale ona chtěla pokračovat a hrát na vítězství. Tím si to pokazila,“ vysvětluje Jana. Mistrovství Evropy pokračuje dnes od 15:00 druhým kolem.

Odkazy:

on-line
výsledky - junioři
výsledky - juniorky

MČR čtyřčlenných družstev

Včera odpoledne se také rozběhl šachový turnaj OCÉ OPEN – MČR Čtyřčlenných družstev. Družstva mohou být složena z hráčů bez ohledu na výkonnost a věk. Ačkoliv se předem přihlásilo něco málo přes 80 družstev, nakonec se turnaje účastní celkem 96 týmů. Jen z východních Čech se přihlásilo přes dvacet čtveřic. Ze zahraničí na turnaj přijela družstva z Německa, Ruska, Ukrajiny, Slovenska, Polska a Lotyšska.

Hlavním favoritem sedmikolového klání, které končí po 3 dvoukolech již v neděli, je ukrajinský tým Charkov s průměrem základní sestavy 2501. Hned za ním jsou ale nasazeni žhaví kandidáti na český titul - extraligové týmy A64 Grygov (2434) a nováček ligy Polabiny (2410). Podmínky MČR nesplňuje 4. nasazený tým, sice ryze český, ale z různých klubů, Kallithea (2409). Stejným průměrem se honosí ještě 5. nasazený celek Yamal 1 z Ruska. Do bojů o medaile z MČR by měli určitě promluvit i 6. Bohemians (2388), průměr nad 2300 mají ještě Vysoké Mýto (2345), Hradec Králové (2332), Třebíč B (2318), Jičín A (2318) a rovných 2300 má celkem 12. nasazený Turnov. V prvním kole zaváhal z favoritů vážněji pouze Hradec Králové, který remizoval s německým Oeshornem 2-2. Úvodní kolo se podařilo STS Chvojkovicím Brod (remíza se silnou Rigou), Náchodu B (výhra s favorizovanou Lysou nad Labem) a Náměšti (výhra s Havířovem).

Odkazy:

výsledky
ŠK Polabiny - budoucí zásobárna fotografií
fotogalerie – facebook M. Novotného

Fotogalerie M. Novotného:

Nejvýše nasazený ukrajinský celek – na první Anton Korobov (2623), na druhé loňský vítěz hlavního turnaje Eldar Gasanov (2536) atd..

3. nasazené Polabiny A – odzadu IM Kaňovský, úvodní kolo vynechali IM Petr a FM M. Červený, FM Roško, chybějící fotograf M. Novotný a FM Jedlička.

4. nasazená Kallithea hraje mimo MČR, nesplňuje požadavky max. 2 hráčů mimo klub – IM Bernášek, IM Černoušek, IM Plát, Vaněk, chybí 4. Kovář.

Za 9. nasazenou Třebíč B nastupuje na 1. šachovnici novoborský IM Klíma, zdraví nás Petr Bělohlávek, jedinou půlku včera ztratil Josef Kratochvíl, který se v předtuše raději schoval a čtveřici doplňuje M. Michálek. Ve 2. kole již nechybí na 2. a 3. šachovnici mistři FIDE Buchníček a Sedláček.

Provozovatel serveru 63plus1.cz FM Martin Vacek (vpravo) včera vyhrál, přesto nezabránil překvapivé remíze své Slavie Hradec Králové s německým Oeshornem. Úsměv patří polabinskému FM Luboši Roškovi.

Nejpočetnějším obsazením se můžou chlubit domácí Polabiny, toto je jejich 6. družstvo.

Rozhovor K. Levinské s IM M. Petrem

V obou dnešních šachových turnajích figuruje jméno Martin Petr. Tento mladý nadějný šachista se nejen bude účastnit turnaje OCÉ open a hlavních šachových turnajů, ale je zároveň i kapitánem obou českých reprezentačních družstev, která se účastní ME juniorských týmů. Zde je s ním krátký rozhovor:

Vy jste sám poměrně mladý šachista, jak jste se dostal k místu kapitána juniorských týmů?

Mě oslovili ze šachového svazu, konkrétně pan Konopka, jestli bych nechtěl dělat kapitána. je pravda, že jsem těm hráčům věkově hodně blízko, jsem jen o 3-4 roky starší, takže v týmu máme pohodu a spolupráce probíhá hladce.

Nemáte problém s respektem v týmech?

Myslím, že ne. Mám výhodu, že sám šachy hraju a papírově líp než moji svěřenci, takže mě poslouchají. Ale zároveň komunikujeme jako rovný s rovným, což je taky důležité.

Jak si naše družstva stojí?

Děvčata jsou první nasazená, což je pro ně velká zodpovědnost. Přece jen mají velkou šanci získat medaili. Chlapci jsou asi v polovině, nasazení jsou jako 7. ze 13 družstev a mohou klidně překvapit. Doufám, že si obě družstva povedou dobře.

Kdo je pro naše první nasazené dívky největší soupeř?

Dívčí soutěž je hodně vyrovnaná. Já bych jako nebezpečné čekal Turkyně, protože tam se teď šachům hodně věnují.

A jak je to u chlapců?

Nejvýše nasazení jsou Maďaři, se kterými hrajeme první kolo. Nepříjemný soupeř bude asi i polský tým. Doufám, že obě družstva zabojují a za výsledky se nebudeme muset nikde stydět.

Zpracováno s použitím oficiální tiskové zprávy.

23x 2041x Viktor
Fotogalerie
Komentáře (23) Aktualizovat
20.07.2009 14:50 | Autor neznámý

Ne, zatím nic. Objeví se asi až po skončení. Odkaz je v levém menu.

20.07.2009 13:14 | Autor neznámý

Je hořkou ironií, že byl pro online vybrán turnaj, kde se našim tragicky nedaří. Ale to se předem nevědělo. Jinak divácky vděčnější by byl asi turnaj dvojic v rapidu, pochopitelně i technicky náročnější. Na chess-results o rapidu není nic, nebo jsem se překoukl?

20.07.2009 11:40 | Autor neznámý

S těmi Fischerovkami jsem se překouk, dnes je bughouse čili Holanďany. Pro jistotu jsem dal odkazy na všechny aktuální pardubické turnaje do levého sloupce. Fischerovky jsou zítra, na on-line to nevypadá.

20.07.2009 08:45 | Autor neznámý

Dnes v 9:30 zahajuje MČR ve Fischerových šachách za účasti Davida Navary a dalších silných hráčů. Večer pak startuje bleskový maratón.

19.07.2009 23:25 | Autor neznámý

Nám taky chyběla jen půlka na třetí místo v MČR. Nestačil ani vynikající výkon Tomáše Vojty (6,5/7).

19.07.2009 22:36 | Autor neznámý

No jo rozhodoval opět švýcar... Prohráli jsme(Caissa Třebíč B) poslední dvě kola 1,5-2,5 a stálo nás to 3.místo v MČR..no jo smůla,co se dá dělat... A Hradec Králové získal 3.místo asi i díky mě, protože mě měl poražený Jarda Voříšek, ale neporazil, to je ta půlka co Bohemce chybí...

Re Zdeňka:odkud znáš Třebíčáky?

19.07.2009 21:52 | Autor neznámý

Plukovník: Kubru bych měl mít vyfocenou, jen jsem momentálně bez možnosti přetáhnout fotky do notebooku. Dostanu se k tomu nejspíš až v pátek

19.07.2009 20:31 | Autor neznámý

-> plukovník vyfocena. Bohužel se tváří jako někdo, kdo má půl ze tří.

19.07.2009 20:19 | Autor neznámý

Vítězství v družstvech si odváží favorizovaný Charkov, mistrem ČR je Grygov před Polabinami (vzájemný duel skončil 2,5-1,5). 4. skončil smíšený tým Kallithea, bronz z MČR bere celkově 6. Slavie Hradec Králové, která si poradila 3-1 se Zlínem. Zítra přineseme reportáž IM Kaňovského.

19.07.2009 03:36 | Autor neznámý

Plukovníku, to jako že za ní ani nevyrazíš pro autogram?

18.07.2009 23:42 | Autor neznámý

vyfoťte někdo, pls, Kubru Oztürk

18.07.2009 23:40 | Autor neznámý

fotogalerie super, na jedné z fotek jde poznat hráče z Třebíče, Ing. Petra Hulína, Romana Bradáče, dr. Michálka, Laďu Uhra a další, jóoo Třebíč vyhraje.                                               

                                                                          T  ř  e  b  í  č

18.07.2009 19:35 | Autor neznámý

Jé, to je ale pěknej odkaz. I ten druhej.

18.07.2009 10:14 | Autor neznámý

Reportáž Martina Vacka s popisem utkání Slavie HK naleznete na www.63plus1.cz/.

Polabiny už zveřejnily fotografie Michala Novotného i mimo facebook - polabinychess.eu/fotogalerie/CzechOpen-2009-1/album/index.html

Máte-li vlastní materiál či foto, nestyďte se pochlubit.

17.07.2009 22:36 | Autor neznámý

Na webu jsou již výsledky 3. kola i s řadou překvapení...

17.07.2009 20:49 | Autor neznámý

V juniorech kluci, bohužel, podlehli nejtěsnějším poměrem Chorvatům, děvčata porazila díky výhře Kristýny Havlíkové Polky a čekají je Němky.

Z průběžných výsledků družstev jsem se zajímal o Turnov, který dnes nastoupil s Charkovem s naším redaktorem Martinem Vaculíkem na 1. šachovnici a stav byl 2:0 pro Ukrajince, Martin pod útokem...

17.07.2009 18:22 | Autor neznámý

A na čele družstev přituhuje, souboje 3. kola: Jičín (Vološin, Meduna...) - Polabiny, Turnov - Charkov, Grygov - Třebíč B, Kallithea - Oáza Praha atd.

17.07.2009 18:10 | Autor neznámý

Kateřina Levinská je novou tiskovou mluvčí festivalu.

17.07.2009 15:55 | Autor neznámý

Kdo je wetlinská ? to je ta naše přední hlasatelka ?

17.07.2009 14:11 | Autor neznámý

Michal Novotný doplnil na facebook fotky z 2. kola, jsou tam i ukázky skládání Rubikovy kostky a jejích mnohem větších sestřiček.

17.07.2009 13:53 | Autor neznámý

Bond - díky, toho jsem si nevšiml. Ale je to slušnej oddíl, to by dali i tak.

17.07.2009 13:33 | Autor neznámý

STS Ch-B to mají snadné - sestavu určí podle kondiciogramu.

17.07.2009 13:06 | Autor neznámý

STS Chvojkovice Brod - slušnej oddíl , ale tu remízu zdá se uhráli jen díky kontumacím