Zlatý Láznička. Příští rok: "Příští ročník neslibuji, ale..."

07.06.2010 10:52 | O pohár starosty města dobrého vína

Zcela zaslouženého vítězství již pátého dostaveníčka, které se odehrálo jižně od moravské metropole v městě dobrého vína, si užívá novoborský velmistr Viktor Láznička. Jako nasazená trojka turnaje sehrál vítězné duely jak...

Zcela zaslouženého vítězství již pátého dostaveníčka, které se odehrálo jižně od moravské metropole v městě dobrého vína, si užívá novoborský velmistr Viktor Láznička. Jako nasazená trojka turnaje sehrál vítězné duely jak s jedničkou Davidem Navarou, tak i dvojkou, Sergejem Movsesjanem, který obhajoval loňské prvenství. Rapid byl přidán na mapu Grand Prix ČR 2009/2010 a jelikož byl poslední desátou částí, známe i vítěze celého ročníku, kterým se stal GM Petr Velička.

Splněno!

Luboš Kuchynka

Za českým rapid grandslamem, který pojme každý rok tak zhruba stopadesátku hráčů, stojí starosta města dobrého vína Luboš Kuchynka. Jeho loňská slova: Příští rok: konec lámání rekordů (vzhledem k počtu titulovaných hráčů) se naplnila. Avšak přestože počet zúčastněných velmistrů kulminoval oproti povodním v minulém ročníku, zůstal i tak turnaj nejsilnějším rapidem letošního roku na našem území. Že umí plnit i příjemně znějící sliby, jsme se přesvědčili hned při příjezdu. Při vjezdu do městečka jsme tak mohli obkroužit fungl nový kruháč a vychutnat si jízdu po uličkách s novým povrchem vedoucích k hustopečskému kulturnímu centru.

Kvalitní spánek a vydatná strava

GM Ján Plachetka

Post jedničky turnaje si oproti loňsku prohodili David Navara se Sergejem Movsesjanem a z této nepopulární pozice (i když na ní musí být již dostatečně zvyklý) se česká jednička pustila do dobytí hustopečského poháru, který stále v jeho sbírce chybí. První půlbodová ztráta, která ještě neměla neblahé následky v boji o prvenství, přišla po pauze na oběd. V pátém kole na sebe narazili hráči z "klubu 2700+" a byla z toho zajímavá přestřelka s nerozhodným koncem. To co ale Davida Navaru potkalo až v sedmém kole, čekalo na Sergeje Movsesjana již v kole šestém. V tu chvíli se totiž předními šachovnicemi začal řítit jak parní válec Viktor Láznička, který bílými figurami oba své hlavní konkurenty porazil a dostal se do samostatného vedení. "V partii s Viktorem jsem kvůli lepšímu času ztratil objektivitu, začal hrát slabě a prohrál. Kdybych hrál podle pozice a partii zremizoval (což by se mi snad podařilo), měli bychom stejně bodů a turnaj by mohl skončit různě," odpovídá na otázku, kde byl kritický okamžik turnaje, David Navara a dodává: "Také nikdo neříká, že bych potom dokázal vyhrát v posledních dvou kolech. Ostatně na "kdyby" se v šachu nehraje, mohu si za to sám."

GM David Navara

Movsesjanovi se poobědní část vůbec nevyvedla. Po remíze s IM Vítězslavem Rašíkem a remíze s IM Zpěvákem, oceněnou vínem za fair-play (během turnaje cenu fair-play získal i Petr Hába a Petr Mlýnek), jelikož přijal soupeřovu nabídku smíru ve značně lepších časových podmínkách, přidal na svůj účet celý bod až v posledním kole s Vojtěchem Plátem, což v součtu stačilo na šesté místo. Přestože si David Navara připsal v posledních dvou kolech dvě jedničky, na Lázničku to již nestačilo a odváží si stříbrnou medaili. "Ano, se svým výsledkem jsem spokojený. Pokud jde o kvalitu hry, tak to občas skřípalo, ale sehrál jsem celou řadu zajímavých partií (asi 9). Ve svém věku jsem už smířený s tím, že nedostatky své hry dokáži odstranit pouze v omezené míře."

WGM Julie Kochetková

Láznička si dovolil v předposledním kole remízu se svým klubovým kolegou Petrem Hábou (celkově třetí místo) a tak půlbodovou jistotu prvenství mu dávala pouze výhra v posledním kole, kde se mu postavil skvělý výkon podávající a nestárnoucí GM Ján Plachetka (výhra s Babulou a Polákem). Avšak na rozjetého Lázničku to nestačilo. "Oproti loňsku jsem se dobře vyspal," jmenuje vítěz jeden z možných důvodů úspěchu a jak je pro sportovce důležitá strava dokladují další slova: "Den jsem zahájil výbornou snídaní. Odneslo to asi sedm chlebíčků."

Závěrem uveďmě několik dalších jmen, které patří z pohledu celkového umístění k příjemným překvapením turnaje. 4. místo IM Vítězslav Rašík (7b), 5. místo IM Jan Sosna (7b), na jehož štítu v posledních dvou kolech zůstali GM Hráček a GM Štohl, 8. místo FM Martin Šklíba (6,5b). Nejlepší ženou se stala WGM Julie Kochetková (celkově 6b. a 21. místo).

Příští rok

Textovou část zakončíme obligátní otázkou na pana starostu. A jak příští rok? "Příští ročník neslibuji, ale udělám vše pro to, aby byl."

Konečné pořadí

Poř.JménoFEDRtgKlub/MístoBody PH 1 
1GMLáznička ViktorCZE26361. Novoborský ŠK8,043,5
2GMNavara DavidCZE2718ŠK Mahrla Praha7,542,5
3GMHába PetrCZE25131. Novoborský ŠK7,540,5
4IMRašík VítězslavCZE2480Šachový klub GEOFIN Ostrava7,041,0
5IMSosna JanCZE2396ŠK Zlín7,037,0
6GMMovsesian SergeiSVK2717ŠK Rapid Pardubice, o.s.6,543,5
7GMSergeev VladimirUKR2473Tatran Litovel6,540,5
8FMŠklíba MartinCZE2309ŠK Rapid Pardubice, o.s.6,540,0
9GMCvek RobertCZE24951. Novoborský ŠK6,539,5
10GMPlachetka JánSVK2348ŠK Trencin6,539,5

Video

Fotografie

V pěkném hracím sále připravili pořadatelé on-line přenos a projekci (foto: Vladimír Jagr)

Kdo v sále dohrál, sledoval projekci z prvních čtyř stolů (foto: Vladimír Jagr)

WIM Zuzana Borošová se zdraví s IM Vojtou Plátem (foto: Vladimír Jagr)

GM Vladimír Sergeev (foto: Vladimír Jagr)

Martina Marečková (foto: Vladimír Jagr)

GM Tomáš Petrík a WFM Mária Machalová (foto: Vladimír Jagr)

GM Sergei Movsesian předává cenu fair-play, kterou dostal od pořadatelů, svému soupeři IM Pavlu Zpěvákovi (foto: Vladimír Jagr)

Znalec vína a jeho žák (foto: Vladimír Jagr)

GM Ján Plachetka blahopřeje GM Lázničkovi k vítězství v partii i v celém turnaji (foto: Vladimír Jagr)

GM Plachetka sleduje marný boj GM Cveka s GM Navarou (foto: Vladimír Jagr)

Nejlepší junior IM Vojtěch Plát láhev dobrého vína domů nepřiveze… (foto: Vladimír Jagr)

Největší překvapení turnaje FM Martin Šklíba se starostou Lubošem Kuchynkou (foto: Vladimír Jagr)

Nejlepší ženy: Němcová, Kochetková, Kulovaná, Borošová a starosta Kuchynka (foto: Vladimír Jagr)

Nejlepší tři muži: Navara, Láznička a Hába (foto: Vladimír Jagr)

GM Láznička s pohárem pro vítěze a diamantový prstenem, který věnovala společnost DIC. Zleva Luboš Kuchynka, starosta Hustopečí, zprava Ivo Večeřa, ředitel společnosti DIC (foto: Vladimír Jagr)

WGM Eva Kulovaná má smysl pro recesi (foto: Vladimír Jagr)

Julie Kochetková, Sergei Movsesian a Luboš Kuchynka na závěrečném večírku ve vinném sklepě (foto: Vladimír Jagr)

IM Vítězslav Rašík v dresu draků pražské justice (foto: Vladimír Jagr)

Nashledanou v Hustopečích v roce 2011 (foto: Vladimír Jagr)

Partie

Odkazy

Kompletní výsledky
článek a fotografie na JMŠS: Starosta, víno a velmistři on-line
článek a fotografie na JMŠS: Vítězové z Hustopečí obrazem
22x 3641x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (22) Aktualizovat
09.06.2010 18:11 | Autor neznámý

Co se týče mé partie s Davidem Navarou lze z informací na fotce a příspěvku DN níže vypočítat průměrnou rychlost tahu v posledních 21, resp 20 tazích. Vychází mi, že několikaná sobný přeborník republiky byl o 0,8 sec/tah rychlejší než několikanásobný přeborník okresu.

Video nemám. Ze samotného závěru si pouze pamatuji, že soupeř shodil minimálně 2, možná 3 figury, přitom jednu musel opravovat opakovaně. Použil k tomu obě ruce a opravu uskutečnil na svůj čas.  Jsem si 100% jist, že opravovanými kameny nebyli králové a Pc2. V časové tísni někde mezi 35-40 tahem, kdy mi bylo jasné, že to na desce nestihnu prohrát,ale ani vyhrát a to z časových důvodů, jsem nabídl remízu. Ta byla odmítnuta a boj pokračoval do vypršení časového limitu. Kolik mi zbývalo času na provedení posledního tahu 49. Jc3 , který není na záznamu, nevím. Zahrál jsem si skvostně i popartiová anylýza se mi libila. Myslím, že jsem byl důstojným soupeřem ...!?

08.06.2010 18:33 | Autor neznámý

 To Láďa:třeba v Hustopečích jsem žádné dohadování ani mlácení do hodin neregistroval a to hrálo 134 hráčů.

Co se týče Grand Prix to má Vojta samozřejmě pravdu-příděl bodů by měl být třeba dle průměru Elo  první dvacítky-nebo další rok určit kategorie turnajů podle letošní účasti.

08.06.2010 16:31 | Autor neznámý

paulz: Nemáš pravdu.  (I když samozřejmě hulvát zůstane vždycky hulvátem  - ale takových lidí v šachách zase tak moc není.)  Ale těch pár vteřin na každý tah dělá opravdu divy!

08.06.2010 16:11 | Autor neznámý

Souhlasím s Pavlem. A jinak si myslím, že dříve to grand-prix bylo férovější, když se body za umístění dávaly podle průměru, ted bylo na všech turnajích hodnocení stejné, ale třeba právě v Hustopečích by se hodilo dávat body podle průměru, přece nemůže mít takovej turnaj stejný hodnocení jako třeba rapid v Dobrovici, kde jsem sice vyhrál, ale účast byla stokrát slabší. A taky by se turnaje měly rovnoměrně rozdělit mezi Čechy a Moravu, nemůže být většina turnajů v Čechách a to ještě za Prahou. Ale at si to dělá STK a celej svaz jak chtějí...

08.06.2010 15:02 | Autor neznámý

 No nevím, ale hráči co mlátí do hodin, shazují figurky a hádají se to budou dělat i když se nějaká vteřinka přidá.

08.06.2010 13:43 | Autor neznámý

noELO: Samozřejmě že čas k  šachům patří. Ale v těch koncovkách je určitě spravedlivější, když má hráč aspoň pár vteřin na tah, než když se mlátí do hodin, padají figurky, hráči se málem porvou (jak už jsem viděl jednoho nejmenovaného GM) a nakonec vyhraje někdo s dámou míň, protože mu zbylo o vteřinu víc. Já v tom nic hezkého nevidím, cítím se trapně i jako divák. Je v pořádku, když má každý alespoň minimální časový prostor realizovat drtivou převahu nebo udržet remízu. Kouzlo hry tím neutrpí, chyby se dělají v tom krátkém čase samozřejmě taky.

A v tom Leónu se hraje tempem 20 min +10 vteřin na tah .

08.06.2010 13:35 | Autor neznámý

Právěže tam, kde Topa obětoval, tam stál dobře. Anand ho spíše deptal svou "suchou" hrou.

08.06.2010 12:52 | Autor neznámý

Ale ten čas k šachu patří - pro fandu, který to sám vůbec neumí, je to někdy nejatraktivnější faktor - sledoval jsem, jak Aronjan (v rapidu v Leónu) ublical Domingueze v remízové koncovce. Ten, kdo brání, je v nevýhodě, nemůže si dovolit chybu. Skoro jsem proto přišel pozdě do práce... Michail Mojsejevič B. by asi brečel, ale pokud jsou šachy sport, je to pro diváka zajímavé. Ostatně, i velikáni jako Topalov letos v Linares (nebo třeba v minulosti Tal) drtili protihráče "počítačově" nekorektními oběťmi, nad kterými musel soupeř dlouho myslet. Jen (z mého hlediska) škoda, že na Ánanda to nestačilo.

08.06.2010 11:20 | Autor neznámý

re Laďa - doplnění - celý GP zhodnotil na Svazových stránkách předseda STK, myslím,že byla založena zajímavá tradice a soutěž  ,  patřím ke generaci,co si již ráda zahraje rapid,a již s nechutí hraji blicky ,ty mnohdy se šachem nemají nic společného,akorát tak jde mnohdy  hodinám " o život ".Já jsem si celý seriál hezky užil - a přimlouval bych se za malé vylepšení a námět pro STK  - aby podmínka hry v příštím ročníku GP  byla přítomnost digitálek ( pokud je nemá kompletně pořadatel, jako v Ustí n.L., není problém to dát do propozic,aby si je hráči přivezli) , bylo nedůstojné,jak jsem hrál v jednom místě s Jantarkami,kterým chybělo sklo a ručička šla tak říkajíc "šejdrem" - pak se dohadujte, jestli praporek spadl,nebo ne. To by podpořilo níže uvedený příspěvek Láďi... 

08.06.2010 09:59 | Autor neznámý

Mně tyhle šílenosti v posledních vteřinách vždycky připadaly trapné a nedůstojné, zvláště  když se hraje o čelní místa. Někdo namítne, že to k rapidům patří. Já myslím, že nepatří - že je to přežitek z minulosti, kdy nebyly digitálky, které umožňují přidávat čas za provedený tah. Někdo namítne, že pořadatel nemá obvykle k dipozici dostatek digitálních hodin. My to na našich turnajích už několik roků řešíme tak, že na předních šachovnicích  (1.-10.), kde digitálky máme, se hraje 20 min+5 vteřin/tah, na ostatních plátnech, kde jsou klasické analogové, se hraje 25 min. na parti. Někdo namítne, že není správné, když  se na různých šachovnicích hraje různým tempem. Ale žádné problémy s tím nikdo neměl, účastníci si to pochvalují a vpředu, kde se o něco hraje, se partie zakončují důstojným způsobem. A ty naše turnaje nejsou žádné mistráky, ale pouťáky, takže si do propozic si můžeme dát co chceme. Musím skromně přiznat, že jsem si tenhle systém prosadil proti všem, poté, co jsem se zmocnil funkce ředitele turnaje (nebo do ní byl spíše natlačen a ukecán - však to  znáte). Ale funguje to fakt dobře a bez problémů!

07.06.2010 22:31 | Autor neznámý

k Davidu Navarovi : video asi stěží - v ten moment na podiu snad kromě hráčů nikdo nebyl. Pár fotek z průběhu je na http://sachy.koprivnice.org/index.html

07.06.2010 21:39 | Autor neznámý

Pokud jde o mou partii z 1. kola, ta byla opravdu zajímavá a v časové tísni jsem tam mohl ztratit věž. Konečná pozice už byla pro mě úplně vyhraná - ale potřeboval bych k tomu asi 20 sekund, nejsem zrovna rychloruký hráč. Poslední tah jsem stěží stihl provést za 5 sekund, naštěstí mi ta poslední, šestá sekunda zůstala. Nepamatuji si detaily, ale nějak jsem tam snad shodil nějaké figurky a než jsem je vrátil na políčka, málem jsem překročil čas. Všechno proběhlo naprosto korektně, ale záběr by to byl určitě zábavný. Nemá někdo náhodou video?

07.06.2010 18:36 | Autor neznámý

Zdeněk: vyhledávat nemusí, je uvedena u článku v odkazech

07.06.2010 18:18 | Autor neznámý

 Ale Zdeňku, čas měl lepší soupeř, dámu neměl, jen jediného prchajícího krajního pěšce a člověk si v těch setinkách vteřiny přeje, aby byl král rychlejší a pěšce doběhl, ale ono to prostě nejde. Než stačil prosadit na 8. řadu, došel čas na mé straně a byl konec partie.

07.06.2010 17:11 | Autor neznámý

re fredy - kdo chce více informací (jako třeba tato) o tomto pěkném turnaji,může si vyhledat (stejně jako já) reportáž , kterou napsal svým nenapodobitelným stylem David Cypris na JM stránkách. Ad Pavel Chrz - Pavle, fuj,tahat s dámou méně na čas , že se nestydíš ...

07.06.2010 15:01 | Autor neznámý

 Nepíše se zde, že v 1.kole David Navara s Pavlem Káňou  měl co dělat, aby nakonec rozhodl čas 0:00 ku 0:01 v jeho prospěch. V pěkné partii kdy jeho soupeř určitě netahal za kratší konec.

07.06.2010 14:46 | Autor neznámý

za pochvalu rád odpovím :) bohužel mi došla baterie. Po opraveném Sg6 přišlo Kb3 a bílý nedokázal najít uspokojující odpověď a prohrál.

07.06.2010 14:06 | Autor neznámý

Hezka zprava o turnaji. Me by jen zajimalo, jak dopadla partie ktera je jako posledni ve video ukazce (S:V) zvlaste po tahu Sf5 a nasledne opraveno na Sg6 - reklamoval cerny "Carlsenuv" tah?

07.06.2010 13:30 | Autor neznámý

A jak se o tom dozvěděl rozhodčí?

07.06.2010 12:37 | Autor neznámý

 Jenom doplním-o tom jaký je Sergej Movsesjan hráč svědčí to, že když jsem měl méně než půl minuty a on zhruba 5 minut se nesnažil vyhrávat tzv.sportovně na čas-tj.občasným opakováním tahů, ale hrál úplně normálně na výhru.A v okamžiku kdy jsem  měl 2 vteřiny a on asi 7  už  v úplně remisové pozici nabídl remis sám.Je to prostě velký šachista.Zdraví Pavel Zpěvák.

07.06.2010 12:33 | Autor neznámý

Môžem potvrdiť, že napr. také sestry Machalové (podobne ako pred 10 rokmi sestry Pokorné) vedia na mužských súperov celkom zdatne zaútočiť :)

 

07.06.2010 11:59 | Autor neznámý

Kdyby se byla bývala uskutečnila volba Miss turnaje hned by bylo mnoho adeptek na prsten s diamantem.