IM Petr Neuman - devadesátkrát neporažen a šesté zlato!

13.07.2009 10:21 | O pohár města Klatov

Historickou statistiku turnaje O pohár města Klatov opět vylepšuje IM Petr Neuman (viz.foto) ve svém jubilejním desátém ročníku. Jeho letošní účast mu přinesla šesté zlato, loňskou obhajobu a prodloužení série neporazitelnosti na ...

Historickou statistiku turnaje O pohár města Klatov opět vylepšuje IM Petr Neuman (viz.foto) ve svém jubilejním desátém ročníku. Jeho letošní účast mu přinesla šesté zlato, loňskou obhajobu a prodloužení série neporazitelnosti na devadesát partií. V honbě za zlatem mu letos směle sekundovali celkově stříbrný Oldřich Vedral a bronzový IM Sebastian Plischki.
Open "B" se pro letošek stal kořistí Romana Soukala z ŠK Pyrit Příbram, stříbro vybojoval zároveň nejlepší senior Jaroslav Folta z ŠK Global Sokolov a bronz putuje do Písku zásluhou Petra Kellnera.

Před cílovou rovinkou

V partii Šenkýř-Černík přišlo 29.Vh6 Vab8 30.Jg6

Naší reportáž turnajem jsme zakončili čtvrtým kolem. To byla situace na čele tabulky ještě poněkud nepřehledná. V pátém kole dokázal ze 3,5 bodové skupinky zvítězit pouze IM Petr Neuman a ujal se samostatného vedení, o které sice po šestém kole přišel, ale výhra v sedmém kole nad v turnaji skvěle hrajícím Vladimírem Šenkýřem ho opět posadila do sedla půlbodového náskoku.

Po "velkém kolapsu" favoritů v prvním kole se zpět na čelo dotáhla nasazená dvojka turnaje IM Sebastian Plischki a pěti výhrami v řadě i IM Josef Juřek, který však již předvídal malou pravděpodobnost medailového umístění: "Prohra v prvním kole znamená spíše ztrátu jednoho a půl bodu. Než se člověk dokáže vrátit do čela, jeho druhé pomocné hodnocení značně utrpí."

Šéf on-line přenosu Jindřich Havlík byl donucen pózovat s reklamou (zdroj: nss.cz)

Petr Herejk nestačil v sedmém kole na Václava Svobodu, avšak závěr byl v jeho režii a vítězstvím v posledních dvou kolech si zajistil pěknou dvanáctou příčku (zdroj: nss.cz)

Vedral nebo Palek?

Druhé místo obsadil Oldřich Vedral z Oázy Praha

Osmé kolo příliš nezacloumalo pořadím na atraktivních místech. Pro informaci je třeba uvést, že to již vše sledoval z rozhodcovské židle Břetislav Modr, který na poslední dvě kola vystřídal Otto Gutdeutsche. Setkání jedničky IM Petra Neumana a dvojky IM Plischkiho na první šachovnici skončilo rychlou remízou, i na druhé šachovnici IM Juřek s Miroslavem Palkem vygenerovali stejný výsledek. Kalkulace do posledního kola mohly v klidu začít. Los svedl dohromady na první šachovnici s půlbodem vedoucího IM Neumana a IM Juřka, který vzhledem k nepovedenému startu měl dosti „pošramocený“ bucholz a tak uzavřít rychlý smír nebyl důvod nevyužít. Ač partie na vlastní šachovnici pro Petra Neumana skončila, ta nejdůležitější se teprve rozjížděla.

Bronzový IM Sebastina Plischki

Patrně jedinným možným soupeřem pro obhájce loňského vítězství byl Miroslav Palek, který musel čelit Vedralovým bílým figurám na třetí šachovnici. Vývoj partie byl ostře sledován: "Moc se mi nezdá, jak bílý zahájení rozehrál," komentoval Petr Neuman a dodal: "Černému by se mohl slibně rozvijet útok na královském křídle." Přestože je toužebným cílem vždy zlato, důvod k blahopřání již byl. Devadesát partií v řadě čítá neporazitelnost Petra Neumana na klatovském bojišti.

Na druhé šachovnici splnil roli favorita IM Plischki, který porazil na turnaji dobře hrajícího Kuno Thiela, v jehož partiích nebyla nouze o zajímavé obraty. I prvně jmenovaný čekal netrpělivě na výsledek již zmiňované partie Vedral-Palek. Z pohledu Plischkiho by byla nejlepším výsledkem remíza, ale....výhoda se v partii několikrát přelila ze strany na stranu a jak to tak bývá, když jde o něco důležitého, končí jako poslední. Sťěstěna se nakonec přiklonila na stranu Oldřicha Vedrala, který si tak z Klatov odváží stříbro. I bronzový stupínek byl dosažen výkonem sedmi bodů z devíti partií a připadl IM Sebastianu Plischkimu.

Po šesté zvedl pohár pro vítěze klatovského turnaje IM Petr Neuman (zdroj: nss.cz)

Open B vyhrál Roman Soukal z ŠK Pyrit Příbram (zdroj: nss.cz)

Superblesk

Vítěz superblicáku Jan Dvořák

Komu by připadalo tempo nedělního bleskového turnaje příliš pomalé, mohl si střihnout ve čtvrtek dopoledne superbleskáč s časovou kontrolou 2min+1s/tah. Třicítku hráčů čekalo patnáct kol. Přesvědčivého vítězství dosáhl se 13 body litoměřický Jan Dvořák, který v průběhu našel jediného přemožitele, celkově stříbrného Vojtěcha Straku z Oázy. Možnost odskočit si od bedlivého a spolehlivého řízení on-line přenosu využil Jindřich Havlík a prokázal svou rychlou a přesnou ruku, která ho dovedla k bronzové medaili. Vábení šedesátičtyř polí nevydržel během své dovolené FM Břetislav Modr a jeho výkon 10/15 byl odměněn čtvrtým místem.

Fotografie

Z domácích si skvěle vedl a nejlépe se umístil Tony (Nguyen Dinh Phong). Zde ho čekal v sedmém kole IM Sebastian Plischki (vlevo) (zdroj: nss.cz)

Se stejným bodovým ziskem (5,5/9) zakončil turnaj na dvacátém místě další klatovský odchovanec Lukáš Vlasák (vpravo), který během devíti kol nepoznal porážku. (zdroj: nss.cz)

Osmé a deváté kolo převzal do svým rozhodcovských rukou Břetislav Modr (zdroj: nss.cz)

Pověstný klatovský karafiát musí povadat před krásou Sněženek. (zdroj: nss.cz)

Závěrečný ceremoniál měl hojnou účast. (zdroj: nss.cz)

Partie

Odkazy

Šachklub Sokol Klatovy
FIDE Open A
Open B
7x 4631x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (7) Aktualizovat
14.07.2009 19:25 | Autor neznámý

myslel jsem tím samozřejmě nss. musím zde tedy připomenout staré pořekadlo: Pravidlo č.1 ..... a když neplatí pravidlo č.1, platí pravidlo č.2 .......

14.07.2009 16:07 | Autor neznámý

bolek: My? Třeba já vykřičník v nadpisech nepoužívám. Objevil se mi tam jen jednou, když velmi jemně zasáhla cenzura šéfredaktora  Jinak totiž musím souhlasit, že v nadpisu by se měl objevovat výjimečně

14.07.2009 15:20 | Autor neznámý

spanel: souhlas, HH: my právě chceme vráti "vykřičník" zpět mezi normální znaky :)

14.07.2009 11:13 | Autor neznámý

90 partií bez prohry na jednom turnaji, to si vykřičník určitě zaslouží

13.07.2009 23:04 | Autor neznámý

2 minuty + 1 sekunda, to už nejsou šachy, ale soutěž o nejrychlejší ruku a nejméně přehlédnutých šachů :( Jinak off-topic poznámka - trochu mě irituje, jak často titulek končí vykřičníkem, připadá mi to takové bulvární, a la Blesk či Aha.

13.07.2009 20:21 | Autor neznámý

Díky Bolkovi za pěknou reportáž,ta serie neporazitelnosti Neumana je neuvěřitelná.Trochu jsem ten Open sledoval,před Bolkem skončil Standa Kuba,byli jsme velcí kamarádi na studiích na medicíně,a stále si Standa udržuje výbornou výkonnost. Dále mě zaujal kolaps Zdenka Maršálka v posledních 2 kolech,na to Zdeněk není asi zvyklý, ale je rozehraný na Metalmex. A Plischki jde z turnaje do turnaje, pohodový život,také jsem v mládí o něčem takovém snil .

13.07.2009 14:17 | Autor neznámý

Po celou dobu turnaje jsem držel palce svým novoborským oddílovým kolegům. Pokud se nemýlím, tak všichni skončili s plusovým výsledkem v první polovině tabulky, takže mohou být spokojeni.