Králem věže Kočiščák

28.06.2012 15:23 | Mostecká věž 2012

V sobotu 23.6.2012 uspořádal šachový oddíl TJ Sokol Mosty u Jablunkova v prostorách místní sokolovny v pořadí již jedenáctý ročník tradičního mezinárodního šachového turnaje Mostecká věž. Účast na letošním turnaji byla ho...

V sobotu 23.6.2012 uspořádal šachový oddíl TJ Sokol Mosty u Jablunkova v prostorách místní sokolovny v pořadí již jedenáctý ročník tradičního mezinárodního šachového turnaje Mostecká věž. Účast na letošním turnaji byla hojná a hráčské obsazení velice kvalitní, což svědčí o rostoucí popularitě turnaje především mezi šachisty našeho regionu. Startovní listina letos obsahovala 96 jmen šachistů České republiky, Slovenska a Polska, mezi nimiž byli jeden velmistr, dva mezinárodní mistři a osm FIDE mistrů. Nejstarší účastník turnaje byl Jan Sakmar z ŠK Šenov (ročník narození 1938), nejmladším účastníkem byl Jan Šebesta z SK Slávia Orlová (ročník 2004). Opět se tak potvrdilo, že královská hra přitahuje hráče bez rozdílu věku a má příznivce ve všech věkových kategoriích. Pozitivem letošního ročníku je i to, že mezi zúčastněnými bylo několik zcela nových tváří, vynikajících šachistů (např. GM Petr Velička ze Šachového klubu GEOFIN Ostrava, FM Jiří Kočiščák ze stejného šachového oddílu a také FM Jacek Szwed, nadějný polský šachista, který hostuje v našem šachovém oddíle TJ Sokol Mosty u Jablunkova).

Pořadatelé turnaje stejně jako v minulých letech i letos udělovali ceny v různých kategoriích. Kromě té hlavní, určené pro všechny zúčastněné, byly udělovány ceny i šachistům, kteří nejsou registrováni v žádném šachovém oddíle, nehrají závodně a nemají Elo, nebo mladým nadějným šachistům do 15 let. Zvláštní kategorie pak tvořili hráči do 2000 Elo a do 1800 Elo. Nutno podotknout, že i letos bylo o co hrát. Například celkový vítěz si kromě poháru odnesl i peněžitou odměnu 2000 Kč. Finanční a věcné ceny byly připraveny pro nejlepších osmnáct hráčů hlavního turnaje, pro nejlepších pět v každé kategorii a pro všechny děti.

Před samotným zahájením turnaje přišli účastníky pozdravit a popřát hodně úspěchů ve hře starosta obce Mosty u Jablunkova Josef Szotkowski a předseda TJ Sokolu Mosty u Jablunkova Antonín Bulava. Po krátkém oficiálním úvodu se pak spustil na šachovnicích nelítostný devět kol trvající boj, nad jehož regulérností dohlížel rozhodčí, člen našeho oddílu, Petr Kantor.

V hlavním turnaji se od úvodních kol strhl velký boj o celkového vítěze. Nejlepší formu ze všech prokázal FM Jiří Kočiščák ze šachového klubu GEOFIN Ostrava, který získal 7,5 bodu a svůj první start na turnaji proměnil hned ve vítězství. Jen horší pomocné hodnocení odsunulo na druhé místo zástupce domácího oddílu FM Jacka Szweda. Třetí místo obsadil sedmibodový GM Petr Velička, opět ze Šachového klubu GEOFIN Ostrava. Na čtvrtém místě skončil nejvýše nasazený IM Marián Jurčík z TJ Slávia CAISSA Čadca. Trojnásobný vítěz Mostecké věže z minulých let IM Josef Michenka ze Šachového klubu GEOFIN Ostrava obsadil letos až páté místo.

Mezi žáky v kategorii do 15 let dominoval talentovaný Jakub Szotkowski (TJ Slovan Havířov), který s 6,5 body obsadil v konečném pořadí turnaje celkové osmé místo. Vedlejší kategorie ovládli hráči z oddílu SK Slávia Orlová. Kategorii hráčů s Elo hodnocením do 2000 vyhrál Karel Trombík, v kategorii hráčů s Elo hodnocením do 1800 byl nejlepší Marek Lojek. Turnaj neregistrovaných vyhrál se ziskem 4,5 bodu Stanislav Pavelek z Frýdku - Místku. Oddílový přebor ACF-Cz Cup poznal letos nového vítěze, kterým se stal se ziskem 7,5 bodu FM Jacek Szwed.

Šachový turnaj proběhl v pohodové a důstojné atmosféře, v příjemném prostředí hlavního sálu mostecké sokolovny. Během turnaje bylo účastníkům nabídnuto občerstvení včetně výborného guláše, takže i po této stránce bylo o zúčastněné hráče dobře postaráno. Šachový turnaj by se nemohl konat bez podpory Obecního úřadu Mosty u Jablunkova, TJ Sokol Mosty u Jablunkova a sponzorů: ACF-Cz spol. s r.o., Enviform a.s., ROAD Group v.o.s. Český Těšín, SKI Beskydy s.r.o., Steeltec CZ, s.r.o., Tritreg Třinec s.r.o a Zowada s.r.o. Tímto všem děkujeme.