"...takový turnaj se prostě hrát musí!"

19.08.2009 06:59 | Metalmex Open FIDE 2009

Na severu Čech, v Liberci, utichly v sobotu boje na šachovnicích a závěrečnou tečku za pátým ročníkem Metalmex Open FIDE udělalo pořadatelské vyhlašování konečných výsledků a především úspěšných účastníků. Vítězné o

Na severu Čech, v Liberci, utichly v sobotu boje na šachovnicích a závěrečnou tečku za pátým ročníkem Metalmex Open FIDE udělalo pořadatelské vyhlašování konečných výsledků a především úspěšných účastníků. Vítězné očekávání beze zbytku naplnil GM Robert Cvek, jehož úloha favorita ještě více vzrostla po odhlášení se IM Ivana Hausnera těsně před turnajem. Po sedmém kole bylo o držiteli putovního poháru jasno, urputné boje však plály o další medailové pozice.
Zkušený finiš předvedl FM Josef Kopal, který vyhrál souboj pomocného hodnocení v 6,5 bodové skupince a získal stříbrnou medaili. S třetím místem se musela spokojit nasazená dvojka FM Tomáš Studnička. Obhajoba loňského zlata se nevydařila Zdeňkovi Maršálkovi a přísun dobrých pozic do Turnova musel zachraňovat na čtvrtém místě Vladimír Vltavský.

Šestý ročník je již nyní v přípravách. Hlavního sponzora, firmu Metalmex, nadchla velmistrova účast a myšlenkou do budoucna je zvýšení počtu titulovaných hráčů. "Celý turnaj byl prostoupen přátelským duchem, dlouho se mi nestalo, abych se tak dobře cítil na šachovém turnaji. Byl to hřejivý pocit," komentoval bezprostředně po skončení Robert Cvek atmosféru turnaje. Organizátoři neváhali využít velmistrových schopností a po každém kole byl k dispozici především mládeži k analýze jejich právě skončených partií. O čtvrtečním dopoledni měl Robert Cvek pro příchozí připraven dvouapůlhodinový blok o Capablankovi.

O návštěvě libereckého Metalmexu se dozvíte více níže od Roberta Cveka. A co obhajoba na příštím ročníku? "Těším se zase za rok, takový turnaj se prostě hrát musí!"

GM Robert Cvek přebral putovní pohár.

Závěrečné vyhlášení.

Návštěva Liberce

Jelikož mi v srpnu padla jistá nešachová akce, rozhodl jsem se pro 2 šachové turnaje. První měl být Liberec. Byť jsem se na turnaj přihlásil pozdě, organizátoři byli velmi ochotní a vstřícní, takže „cesta tam a zase zpátky“ mohla začít.
Byl jsem si vědom velkého rizika do kterého se pouštím – musím hrát vše na výhru, každá remíza je prohrou. Ale i to se mi hodilo, nebo právě proto jsem se rozhodl pro Liberec. Musíš se naučit bojovat. Hrát každou partii do konce. Remíz v poslední době je nějak hodně, krátkých, bezzubých, bezduchých – to nejsou šachy.

Byl jsem příjemně překvapen vysokou kvalitou turnaje. Hrací místnost prostorná, hned vedle bufet s alko i nealko pivem (před/během partie nealko, pak zapít dřinu alkem, já preferoval gambrinus desítku, ale byla i plzeň dvanáctka!), širokým výběrem různých laskomin, i domácích palačinek a to vše podáváno velmi sympatickou obsluhou.

ředitel turnaje Petr Jakša

Vysoko musím vyzdvihnout duo Ivan Kopal ( hlavní rozhodčí) a Petr Jakša (ředitel turnaje), kteří zvládli turnaj na podtrženou jedničku. Během turnaje nebyl jediný problém, naopak pozitivních věcí mnoho – denní bulletin partií, nástěnka s průběžným pořadím všech kategorií (!!) (to bylo skvělé, každý mohl vidět jaké má šance v různých kategoriích, třeba do ela 2000 atd.) Dále pak přesné dodržení časového rozvrhu turnaje, snaha vyjít vstříc hráčům, kteří potřebovali hrát o něco později či dříve. Rychlé výsledky a los na internetu, samozřejmě online přenos – velký luxus pro české turnaje. Navíc zajistili i přednášku na téma Capablanca – koncovky a analýzy po partii v moji režii, doufám, že to byl pro mnohé inspirativní zážitek.

Jsem rád, že jsem potvrdil roli velkého favorita a vyhrál. Hodně partií bylo vydřených, mnozí hráči hrají na větší elo než mají. Otec mi během turnaje v telefonickém rozhovoru říkal – hrát umíš, ale musíš se naučit bojovat a já se snažil, bojoval jsem.

Chtěl bych vyzdvihnout všechny účastníky Metalmexu Open 2009, všichni se mi vryli do paměti, od dětí až po nejstarší účastníky ze kterých vyzařovala neskutečná pohoda a klid. Není divu, hráli prostě skvělý turnaj!
Robert Cvek

Další řádky si můžete přečíst na blogu Robeta Cveka.

Partie

Odkazy

Metalmex Open 2009
Výsledky
Reportáže na stránkách Desko Liberec
5x 1289x
Fotogalerie
Komentáře (5) Aktualizovat
20.08.2009 13:38 | Autor neznámý

Martin Petr by si to mel s Marcelem vyrikat a ne pozadovat nejake tresty. Asi se uz nebudou mit moc radi ale aspon meli by si podat ruce.Meli pravdu oba v necem...

20.08.2009 12:20 | Autor neznámý

Gratuluji Robertu Cvekovi k vítězství, bojoval příkladně, dvoubodový náskok na ostatní soupeře mluví jasnou řečí. Přesto má ještě co zlepšovat, připomínám, že 8,5 bodový rekord turnaje zatím nepřekonal, takže snad příště... Morálním vítězem  je, podle mě, Tomáš Buchcar, který hrál velmi dobře, jako 26. nasazený měl prakticky stejné soupeře s vítězi  a pouze nešťastná prohra v posledním kole ho oddělila od stupínků nejvyšších.  No a na závěr bych chtěl poděkovat všem organizátorům, pořadatelům i sponzorovi  za prakticky bezchybný a bezkonfliktní průběh. Nikoliv ne náhodou při vyhlašování vítězů sklidili pořadatelé na závěr daleko nejsilnější a nejdelší potlesk od všech účastníků... Takže všem přeji, abychom se na 6. ročníku Metalmexu v roce 2010 zase všichni ve zdraví sešli!

20.08.2009 11:51 | Autor neznámý

ja s tim co napsal marcel souhlasim taky...a postoj svazu mi prijde uplne scestny..

19.08.2009 13:23 | Autor neznámý

Přesně pane Jando. Přesně! Marcel žádný postih nezasluhuje. To by možná zasloužil někdo jiný :-). S Marcelem ve všem sohulasím. A jsem rád že ten článek napsal. Já osobně s ním souhlasím. Jakub Tuma.

19.08.2009 08:59 | Autor neznámý

Potvrzuji slova Roberta,velmi příjemný turnaj, protože se se v něm scházejí příjemní lidé . 1) Pořadatelům jsem již poděkoval v samostatném příspěvku ( pokud bude pro ně zajímavý,objeví se na stránkách Deska) , kde jsem se věnoval žertovným "minelám" ,kterých bylo v turnaji požehnaně , no , jsme přece jen lidé. Díky finanční filosofii dosáhli na ceny i ti účastníci,kteří by neměli vůbec šanci něco podobného vyhrát ,byla to maličkost,ale hrozně jednoho našeho člena potěšila.   2) S radostí jsem sledoval analýzi Roberta, s motorem mě to moc nebaví, je jeden z mála GM , co jsou ochotni partii zanalyzovat. A Robertovi blahopřeji k titulu krajského přeborníka  , když už mu v Děčíně těsně unikl mistrovský titul     3) Byl jsem zvědav na výkon Marcela Bednáře,zda-li se nějak na něm podepíše "kauza Pardubice".Myslím, že to na něm nebylo znát , měl pěkné partie a mohl získat i více bodů. Marcela jsem poznal jako příjemného kluka se skromným vystupováním, je to velký talent a patří mu jistě budoucnost. Jen tak mimochodem, se smíšenými pocity jsem četl poslední zápis VV a vyjádření některých aktérů kauzy - ve svých subjektivně pojatých vyjádřeních  vyčítali subjektivní článek Marcela , zde uvedený. Mám pocit, že některým lidem unikla jedna nepatrná,ale podstatná maličkost.A to , že Marcel dal družstvo dohromady a sehnal i peníze.To, že pak nebyl nominovaný,to vytočí mladého kluka, nemluvě o tom,jak by (možná hystericky) reagoval dospělý. Proto požadavek Martina Petra na potrestání Marcela považuji za iracionální a absurdní.  4) Je to turnaj , který se musí hrát , uvažuji , že si na něj budu brát dovolenou (při práci se to moc hrát nedá) , věřím, že se pak to posezení s Libereckými konečně podaří