20. ročník vyšel nejlépe Janu Balínovi

19.05.2010 11:36 | Memoriál Antonína Drvoty

V Teplicích se v sobotu 15. května 2010 konal jubilejní XX. ročník Memoriálu Antonína Drvoty. Turnaj se hrál zároveň jako krajský přebor Ústeckého šachového svazu v rapid šachu v kategoriích mužů, žen, H20, D20, H18 a D18. Do tepl...

V Teplicích se v sobotu 15. května 2010 konal jubilejní XX. ročník Memoriálu Antonína Drvoty. Turnaj se hrál zároveň jako krajský přebor Ústeckého šachového svazu v rapid šachu v kategoriích mužů, žen, H20, D20, H18 a D18. Do teplického Domu kultury přijelo rekordních 114 účastníků ze sedmi krajů naší republiky.
Antonín Drvota byl šachovým nadšencem již od svého mládí. Patřil k oporám teplického šachu, byl ale i velkým fanouškem fotbalistů ze Stínadel. Jeho tragická smrt v roce 1990 bohužel ukončila jeho nadějnou dráhu. Členové jeho oddílu na něj ale dodnes nezapomněli. Od roku 1991 pořádají turnaj v rapid šachu, který nese jeho jméno. Dříve se turnaj hrál v restauraci Perla v Řetenicích, nyní Teplice vítají hráče v reprezentativních prostorách estrádního sálu Domu kultury.

V posledních letech na turnaj stále častěji přijíždějí dospělí trenéři i se svými žáčky. V minulosti se dvakrát hrály oddělené turnaje pro dospělé a děti, nyní je jen jeden společný turnaj. A často počítač nalosuje k jedné šachovnici trenéra s jeho svěřencem a o překvapení tu pak není nouze. Zadní šachovnice, původně plánované jako „dětský koutek“ obsazují občas i dvoumetroví hráči.

Při slavnostním zahájení připomněl hlavní rozhodčí pan Danouš Platánek dalšího vynikajícího šachistu z Teplic. Pan Jindřich Trapl vyhrál první ročník memoriálu, byl i loňským vítězem. V obhajobě prvenství mu zabránil odchod do šachového nebe letos v březnu (možná i proto putovaly tři krajské přebornické tituly ze šesti do domácího oddílu).

A pak už se hrálo… První šachovnice byla na pódiu, pořadatelé zajistili elektronický přenos a ostatní hráči mohli na plátně sledovat průběh partie. V předsálí bylo pro účastníky připravené malé občerstvení, dvacáté narozeniny přece musel turnaj řádně oslavit. Motivaci ke hře měli i šachisté, kteří nebyli nasazeni na předních místech. Pořadatelé připravili ceny i za 30., 40., 50. 60. a 70. příčku, stačilo se trefit.

Absolutním vítězem se po sedmi kolech stal člen ŠK Teplice Jan Balín, stříbrnou příčku obsadil Zdeněk Hába z ŠK Gordic Jihlava a bronz získal Zdeněk Janda z ŠK Děčín.

muži – Jan Balín (ŠK Teplice)
ženy – Marie Bažantová (Spartak Ústí n. L.)
H20 – Jakub Tůma (ŠK Teplice)
D20 – Kamila Stránská (ŠK Teplice)
H18 - Lukáš Klement (ŠK Most)
D18 - Michaela Šaffová (Sokol Litvínov-Lom)

Nejšťastnějším oceněným šachistou byl nakonec hráč na symbolickém 20. místě, Miroslav Hamala z Bíliny. Pořadatelé připravili v rámci XX. ročníku speciální cenu za toto umístění, společenskou hru Režná dáma, která obsahuje skleničky - figurky i pravou režnou náplň do nich. Pan Hamala si odnášel cenu z pódia z jásotem : „Je to doma! “ a pořadatelé si oddechli, že 20. příčku neobsadil nějaký nezletilý účastník. Skokanem turnaje se stal 60. nasazený Adam Čáp z Kladna, který obsadil 17. místo.

Na závěr ještě rozdala zástupkyně domácího oddílu Kamila Stránská čokoládové ceny všem zúčastněným žákům a mladě vyhlížejícím účastníkům. Organizační výbor se teď už soustředí na přípravu červnového turnaje OPEN Teplice.

Fotogalerie:

Pohled do hracího sálu. (zdroj: chessvojta)

2. kolo, 1. šachovnice: Pavel Chrz proti Olegu Spirinovi. (zdroj: chessvojta)

Lucie Jínová proti Marii Bažantové. (zdroj: chessvojta)

Krajské přebornice do 20 let: 1. Kamila Stránská, 2. Michaela Durdisová, 3. Karolína Žatečková. (zdroj: chessvojta)

Stupně vítězů. Zleva: 1. Jan Balín, 2. Zdeněk Hába, 3. Zdeněk Janda. (zdroj: chessvojta)

Skleněná cena za 1. místo s portrétem Antonína Drvoty. (zdroj: chessvojta)