Otevření 856. lázeňské sezóny

08.06.2010 10:44 | Propagace šachu

Propagace šachu v Teplicích. Primátor a senátor pan Jaroslav Kubera usedl za šachovnici při simultánce s třináctiletou Kamilou Stránskou. V Teplicích se během prvního červnového víkendu konalo slavnostní zahájení již 856. lázeňs...

Propagace šachu v Teplicích. Primátor a senátor pan Jaroslav Kubera usedl za šachovnici při simultánce s třináctiletou Kamilou Stránskou.
V Teplicích se během prvního červnového víkendu konalo slavnostní zahájení již 856. lázeňské sezóny. Akce přiláká každoročně do ulic desetitisíce lidí z různých koutů naší republiky. A tepličtí šachisté si již před šesti lety řekli, proč nevyužít takovou příležitost a nepředstavit veřejnosti šachovou hru. Začali pravidelně pořádat simultánky nebo turnaje se zahradními šachy. Letos se tak v programu objevila taková jména jako Aneta Langerová, Petra Janů, Olympic, Rammstein CZ a mezi nimi i Kamila Stránská, několikanásobná mistryně Čech a medailistka z mistrovství republiky.

Primátor Teplic již předem avizoval, že počasí je domluvené. A opravdu, po deštivém, skoro listopadovém týdnu přišla změna. V sobotu bylo jasno, slunečno, 25ºC. Řečeno slovy klasika, lepší počasí jsme si nemohli přát. Simultánka s třináctiletou Kamilou Stránskou se tak mohla odehrát pod širým nebem. To bylo atraktivní především pro diváky, kteří mohli partie sledovat i z nedaleké vyhlídkové věže.

K účasti v simultánce proti úřadující mistryni Čech se přihlásil čestný host, teplický primátor a senátor pan Jaroslav Kubera. K šachovnici dále usedli zástupci sponzorů, příchozí diváci, mládež z Teplic, Krupky, Duchcova i Mostu, zástupci sportovních sdružení Teplicka, lázeňští hosté, členové domácího šachového klubu. Nejvzdálenější účastník šachových bojů přijel do Teplic až z Prahy.

Kamila se mezi dvaceti stoly během tří hodin pořádně nachodila, a pak že šachy nejsou opravdový sport! Kamilu přišli podpořit spolužáci, ti bývalí ze základní školy i současní z gymnázia. Její soupeři měli za zády zase realizační týmy většinou z řad známých a rodinných příslušníků. Pro účast v simultánce neplatila žádná omezující pravidla, přihlásili se tedy i hráči s vyšším ELO koeficientem.

V 15 hodin se spustily symbolické šachové hodiny, v 18 00 skončila poslední partie. Klapot figurek zdáli podmalovávaly tóny Rammsteinů CZ a Xindla X, je to zase trochu jiné oproti klasickému tichu v hracím sále. Soupeři bojovali, zkoušeli různé finty. Jeden z účastníků zvolil zajímavý záznam partie, místo zápisu si situaci na šachovnici po každém tahu fotografoval. Nakonec Kamila svým protihráčům dovolila dvě vítězství a tři remízy, zbytek partií vyhrála. Výsledky ale tentokrát nebyly to hlavní, důležitá byla propagace šachu při takto slavnostní příležitosti.

Fotogalerie:

Příprava šachovnic z ptačí perspektivy (šachy lze brát s nadhledem).

Před partií se soupeřem z první šachovnice, primátorem Teplic a senátorem Jaroslavem Kuberou.

Jak mám táhnout?

Dívčí válka.

Příroda je skvělý hrací sál.

Šachy pod dohledem kamer.

2x 2078x hnilda
Fotogalerie
Komentáře (2) Aktualizovat
08.06.2010 23:43 | Autor neznámý

docela bych chtel videt slecnu Stranskou na nejakem turnaji,na tech fotkach vypada uplne jako Aura Dione

08.06.2010 12:36 | Autor neznámý

Jakkoli nemám rád simultánky za účasti papalášů a přes svou určitou (zde mnohokrát vyjádřenou) averzi k separátnímu ženskému šachu přeji slečně Stránské, aby si těch 1546 rychle zlepšila, byla by z ní reprezentativní mistryně... čehokoli.   A jakpak dopadl pan ...átor?