Ve finiši o medaile jsou i Češi

24.08.2012 13:08 | ME mládeže 2012

Na Mistrovství Evropy mládeže zbývají odehrát poslední dvě kola. Ve čtyřech chlapeckých kategoriích prodloužili dosavadní lídři, FM Avital Boruchovsky (H16), FM Jan-Krzysztof Duda (H14), FM Haik Martirosyan (H12) a Andrey Esipenko (H10...

Na Mistrovství Evropy mládeže zbývají odehrát poslední dvě kola. Ve čtyřech chlapeckých kategoriích prodloužili dosavadní lídři, FM Avital Boruchovsky (H16), FM Jan-Krzysztof Duda (H14), FM Haik Martirosyan (H12) a Andrey Esipenko (H10), svou stoprocentní bilanci a celkem jasně směřují k zisku zlaté medaile. Nejasná situace stále panuje u nejmladší kategorie H8 a také u nejstarších chlapců je skupina adeptů na všechny tři medaile stále početná.

Po včerejším sedmém kole se na dostřel solidního celkového umístění dostali i čeští reprezentanti IM Vojtěch Plát a FM Tadeáš Kriebel. Bohužel los dnešního 8. kola je svedl k jedné šachovnici, a tak na sedmém stole můžeme sledovat jejich vzájemný souboj o jediný bod, který znamená naději. Slibně vyhlížející pozice na medailové umístění drží čeští reprezentanti v kategorii H12. Van Nguyen Thai Dan se od startu pohybuje na předních stolech a dvě kola před koncem děli s 5,5 body 4. - 11. místo průběžné tabulky. Přidává se i Jan Vykouk, který se třemi výhrami v řadě dostal na pět bodů. Jasným lídrem této chlapecké kategorie je Haik Martyosian z Arménie, kterého v dnešním 8. kole vyzve ve skvělé formě hrající slovenský reprezentant Jerguš Pecháč.

Jana Maříková

Posuny do vyšších pater průběžného pořadí zaznamenáváme i v kategorii H16. Na bodový výkon Patrika Melzera (4,5/7) se dotáhli také Jakub Szotkowski a Martin Fargač. "Výkon celé naší trojice je nadprůměrný a patří k příjemným překvapením našeho vystoupení na šampionátu," komentoval reprezentační trenér mládeže IM David Kaňovský. Radost českým barvám dělá i výkon Josefa Havelky v kategorii H14, který s pěti body dělí 11. - 19. příčku. S 1,5 bodem náskoku vládne této kategorii Polák Jan-Krzysztof Duda, který je již téměř jistým vítězem.

Na zisk medaile může Česká republika reálně pomýšlet i v dívčí kategorii D16. Výhra nad řeckou hráčkou Elisavet Papathanasiou (1896) posunula Janu Maříkovou na dělené 4. - 6. místo a na vedoucí rumunskou hráčku Dariu-Ioanu Visanescu ztrácí pouze jeden bod. V kategorii nejstarších dívek se po nevydařeném úvodu vrací do hry Jana Zpěváková, její čtyři body nyní stačí na dělené 18. - 26. místo.

Fotografie

Vítěznou bitvu svedl Jerguš Pecháč s nizozemským Robbym Kevlishvilim (1898) (zdroj: Oficiální fotogalerie)

Dmitry Goltsev (1916) si pozorně prohlédl jméno českého reprezentanta (zdroj: Oficiální fotogalerie)

Viktor Gažík musel sklonit krále před Aramem Hakobyanem (1833) (zdroj: Oficiální fotogalerie)

Sílu Haika Martirosyana pocítil v sedmém kole Kacper Grela (zdroj: Oficiální fotogalerie)

Odkazy

Oficiální stránky Mistrovství Evropy mládeže 2012
Průběžné výsledky všech kategorií
On-line přenos (15.00 hodin)

Video reportáže
11x 1330x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (11) Aktualizovat
27.08.2012 08:10 | Autor neznámý

Velká gratulace slečně Maříkové !

Viděl jsem ji na openu v Táboře a jsem skálopevně přesvědčen o tom, že hraje mnohem lépe, než naznačuje její ELO !

http://chess-results.com/tnr77078.aspx?art=9&lan=5&fed=CZE&turdet=YES&snr=72

Jisté nebezpečí pro její další šachovou kariéru vidím v tom, že se jedná o velmi půvabnou mladou dámu ( aby nesběhla k modelingu )

26.08.2012 12:57 | Autor neznámý

Já myslím, že jsme se všichni nad názorem Blekoty zasmáli. Na druhou stranu kdyby se jednou psaly po všech webech názory, jak ten-který trenér co zvoral, jako je tomu ve fotbale, to byl pak pane sekretáři byla známka o popularitě šachu.

Teď již vážně. Za náš kraj Ti děkuji Marku za skvělou přípravu Honzy Vykouka. V poslední partii nechtěl remis opak tahů a končit kolem 15.místa (byl by 14.), ale bojoval o "šestku". Nakonec přeťal strunu, skončil 25. Což samozřejmě v porovnáním s možným 6.místem v té chvíli bylo naprosto správné rozhodnutí.

26.08.2012 11:13 | Autor neznámý

Janku Maříkovu šachovo vnímam už od roku 2008, keď hrala simultánku na zámku Hluboká proti Kasparovi  , teraz tie Garriho finty zúročila

26.08.2012 11:13 | Autor neznámý

Milý Blekoto,

1) Jsi výborný trenér, nechtěl bys mě trénovat? Já už zapomínám spoustu teoretických variant, třeba na to znáš nějaký trenérský recept.

2) Před pár dny se mi Jana svěřila, jak nerada hraje na onlinu. Chápu ji, mívám podobné pocity. Je nesmírně povzbuzující číst si jedovatosti podobných anonymních expertů, jako jsi ty. Nastěstí si tyto hlouposti přečetla až po skončení turnaje.

3) Pokud to někoho opravdu zajímá: Jana hrála přesně podle naší přípravy zahájení 5 partií - ve 3., 4., 5., 6. a 9 kole. Ve zbývajících čtyřech se musela sama za šachovnicí vyrovnávat s variantami zahájení, po kterých v databázích partií soupeřek nebylo ani stopy, tedy ani nic příbuzného. Nepovedlo se to jen ve 2. kole, kdy zatoužila po přílišné originalitě, a v 8. kole, kdy zapomněla variantu, kterou jsme letmo procházeli při přípravě na partii o den dříve. To je samozřejmě chyba, ale to se občas stane každému. Soupeřka v 8.. kole dosti zariskovala, protože vybrané zahájení se obsahem výrazně lišilo od stylu hry, který předváděla v pravda poměrně malém počtu partií, které jsme na ni v databázích našli. I z tohoto důvodu byl výběr principiálního postupu v úvodních tazích správný. Soupeřka měla trochu štěstí, můžete to zkusit sami také, ale buďte opatrní. Pokud si Jana vzpomene, umí tuto variantu ještě o pár tahů dále. To zbývající blekotání jsou samé nesmysly. Pokud Jana nebojuje s nemocemi a únavou, je její reálná síla výše než naznačuje to číslíčko u jejího jména, výsledek ME to potvrzuje dosti jasně. A partii 8. kola šla hrát o medaili, na takové cíle doporučovaný zanďour, navíc zcela mimo Janin herní styl, obvykle nestačí.

Oba moji svěřenci, Jana Maříková i Jan Vykouk, mi udělali na ME velkou radost, sehráli výborný turnaj, a mají moji veřejnou pochvalu!

25.08.2012 21:05 | Autor neznámý

A nezapomeňme na osmého Vana!

25.08.2012 19:35 | Autor neznámý

Ve stejné kategorii předvedla vynikající výkon i Nataša Richterová, která skončila na 10.místě

25.08.2012 19:21 | Autor neznámý

Velká gratulace pro Janu Maříkovou! Skvělá reprezentace Jano! Nejlepší umístění reprezentace ČR!

25.08.2012 18:40 | Autor neznámý

Jana Maříková v 9. kole využila laciných chyb soupeřky. Celkově to vypadá to na 6. nebo 7. místo.

25.08.2012 12:57 | Autor neznámý

Jano, dnes bodík! Držíme Ti palce!

25.08.2012 11:49 | Autor neznámý

Kdo trénuje Mařku, aneb to si nemohla říci co jí sedí?

25.08.2012 11:39 | Autor neznámý

Jana Maříková v 8. kole zhasla aneb když si trenér prosadí svou. Trenér ji naordinoval Botvinnikovu variantu dámského gambitu, kterou Maříková v životě sice hrála - ale nikdy ne s nekompromisním 6.e4 a 9.Nxg5, a navrčet se to za den skutečně nedá. Pak přišlo první vážnější úskalí v 16. tahu, když místo teorie 16.Na4 nebo 16.Rb1 nebo 16.Re1 nebo 16.dxe6 bylo sehráno 16.Ne2? - a bylo po partii.

Proti favoritce, což byla elově soupeřka, se nejspíš měla zkusit nějaká plochá varianta (v dámském gambitu jich má bílý více méně více) a později případně těžit z neúspěšného pokusu favoritky hrát násilně na výhru. To je po bitvě jasné každé vyšší šarži. Za šachovnicí se ale neumírá, sbírají se jen životní zkušenosti.

Každopádně Maříková si už v turnaji uhrála svoje. Snad se jí včerejší partii podařilo vydýchat a dnes může zkusit uhrát neprohru.