Poháru se vrací zlatý punc

17.09.2009 13:07 | Lázeňské garde - Pohár ČR v rapidu družstev

Františkovy Lázně se na tři dny zahalí do velkého plátna šedesátičtyř černobílých políček. Šachový festival Lázeňské garde nabídne návštěvníkům bohatý a atraktivní program, jehož ústředním motivem bude otevřený turna...

Františkovy Lázně se na tři dny zahalí do velkého plátna šedesátičtyř černobílých políček. Šachový festival Lázeňské garde nabídne návštěvníkům bohatý a atraktivní program, jehož ústředním motivem bude otevřený turnaj v rapid šachu hraný jako finále Poháru ČR pětičlenných družstev pro rok 2009. Po pár hubených letech se o pohár opět chystá poprat valná část české šachové špičky.

Po dvouleté odmlce se do bojů vrací tým Mahrla Praha, který každý ze svých čtyř předchozích startů přetavil ve zlatou medaili. Speciální ženské družstvo postavily sestry Němcovy, prezentující se pod názvem K5 Němcovy. Premiérově se jedná o otevřený turnaj, což přilákalo i zahraniční týmy.

Historicky nejlepší Mahrla Praha

Historii Poháru mapují svazové stránky od roku 2003. Typicky květnovou soutěž hostily tehdy Pardubice a první titul vybojoval tým Mahrla Praha ve složení Vokáč, Civín, Konopka, Doležal a Bělaška a nastartoval tak zlatou éru pražského extraligového klubu. Ve stejném složení obhajuje Mahrla Praha zlato o rok později ve Znojmě. V květnu 2005 se opět sjíždí čtyřicítka družstev do Znojma a prim hrají extraligové týmy. Za pražskou Mahrlu Praha již nastupuje na první šachovnici česká jednička GM David Navara a společně s Ftáčnikem, Votavou, Vokáčem a Konopkou získávají pro svůj tým třetí zlato v řadě. Nestačí na ně ani čerstvý extraligový mistr 2004/2005 Bauset Pardubice.
V roce 2006 se soutěž stěhuje do Ústí nad Labem, kde se třicítka českých týmů pokouší co nejlepší výsledky. Gong po posledním kole odhaluje na chlup stejnou situaci z předešlého roku. První místo obsadil tým Mahrla Praha, stříbro putuje do Pardubic, akorát na bronzové příčce střídá Sokol Vyšehrad "béčko" Bohemky.

Hubená léta

Období 2007 - 2008 Českého poháru družstev v rapid šachu můžeme označit vzhledem k předchozím ročníkům jako "léta hubená". Soutěž se stěhuje opět na jih Moravy do Znojma a počet účastnických tůmů klesá pod třicítku a extraligové týmy jsou jen sporadicky zastoupeny, Mahrla Praha nebo Pardubice na startovní listině nefigurují. Po své premiérové stříbrné extraligové sezoně tak dostává možnost získat v roce 2007 zlato nováček ze severu Čech 1. Novoborský. I ten v následujícím roce 2008 kolbiště poháru opuští a o medaile se perou týmy Starého Města, Zikudy Turnov a Zlína, které v uvedeném pořadí končí ve finálové tabulce.

Mahrla Praha se vrací

Společenský dům INGO Casino, Historický sál poslouží jako hrací prostor

Padnul tradiční květnový termín. Bude září. V základech se třese i účastnický rekord ze Znojma 2005 (startovalo 41. týmů), padne magická padesátka? Podle seznamu předem přihlášených na oficiálních stránkách Lázeňského garde potvrzeno! Cenový fond také láme rekordy - 100.000,- bude rozděleno mezi osm celkově nejlepších, na své si přijdou i hráči z Karlovarského kraje.

Po dvou letech se do pohárové soutěže vrací nejúspěšnější tým její historie - Mahrla Praha. V sestavě uvidíme například GM Hannese Stefannsona nebo GM Vlastimila Jansu. Po roční pauze se opět účastní 1. Novoborský s velmistrovským kvartetem Štoček, Hába, Cvek a Vokáč. Z dalších extraligových družstev dorazí Geofin Ostrava, pražská Bohemka, Zlín s GM Tomášem Polákem, Zikuda Turnov s GM Lubomírem Ftáčnikem nebo nováček nového ročníku extraligy 2222 ŠK Polabiny v čele s IM Martinem Petrem. Pohár České republiky má letos status mezinárodní, takže uvidíme i zahraniční družstva. Nesmíme opomenout ani start týmu K5 Němcovy, družstvo sester Němcových. V devítikolovém kláni, které startuje v sobotu 19.9. ve 14.00 hodin, budete moci sledovat na on-line přenosu osm šachovnic.

Doprovodný program festivalu

Tři dny šachu odstartuje v pátek od 14.00 hodin simultánka naslepo IM Ivana Hausnera s cenou pro veřejnost. Místem určení je předzahrádka nebo za nepříznivého počasí vestibul Společenského domu. Ve stejném prostoru se během hracích dnů (soboty a neděle) odehrají zápasy veřejnost vs. šachové počítače o ceny, což bude spojeno s prezentací šachových počítačů a materiálu společnosti HSH Sport.
Kdo si moc netyká s adrenalinem a raději volí estetično, nepohrdne jistě výstavou poštovních známek a razítek na téma „Královská hra a české lázně" (ze sbírky Karla Šlechty). Ochutnávku z Františkova pramenu můžete spojit se shlédnutím představení živých šachů v provedení skupiny historického a divadelního šermu Rectus, které přichystali organizátoři na 14.00 hodinu nedělní.

Časový harmonogram

Pá 18/9

So 19/9

16:00-22:00

09:00-13:00

Prezentace, ubytování

Prezentace účastníků -
Společenský dům, vestibul

So 19/9

13:30-14:00

Slavnostní zahájení

Společenský dům
Historický sál

So 19/9

14:00-19:30

1. - 5. kolo

Společenský dům
Historický sál

Ne 20/9

09:00-13:30

6. - 9. kolo

Společenský dům
Historický sál

Ne 20/9

14:45-15:15

Vyhlášení cen
a slavnostní zakončení

Společenský dům
Historický sál

Odkazy

Lázeňské garde
Seznam předem přihlášených družstev
on-line přenos s live chatem
5x 1022x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (5) Aktualizovat
21.09.2009 23:15 | Autor neznámý

Nakonec po těch všech peripetiích dobrá akce.Poděkování Růžence Přibylové a p.Szirmaiovi,tohle vše dobře zvládnout vyžadovalo spoustu  dobrých nervů. Já jsem žasnul,co jsem kolikrát slyšel a byl tomu přítomen v kuloárech.  Příjemná hrací místnost a perfektní ubytování (trochu jsme si připlatili,a vůbec nelitovali) a nádherné  počasí, krásný zážitek nejen pro naše mládežníky .

18.09.2009 11:30 | Autor neznámý

Zdravíčko. Abyste se zase nezačali hádat jako malé děti - letos o pořadatelství nestál absolutně nikdo a ve Františkových Lázních sponzoři původně zamýšleli odehrát něco trochu jiného. Celý projekt je tedy kompromis, z kterého náš šach profituje jako celek.

18.09.2009 00:13 | Autor neznámý

Já mám pocit, že se to v posledních letech přelévá jakoby hromadně. Nevím, jestli je to náhoda nebo ne, ale myslím, že to docela vychází. Tuším vloni bylo "všechno" na Vysočině (Žďár nad Sázavou, Havlíčkův Brod, Světlá nad Sázavou). Letos zase v severních a západních Čechách (Děčín, Most, Františkovy Lázně). Tím "všechno" myslím MČR, finále Extraligy dorostu, polofinále MČR, MČR družstev v rapidu, ... Tak jsem zvědavý, který region bude na řadě příště :-). Severní Morava nebo jižní Čechy nebo něco jiného?

17.09.2009 16:14 | Autor neznámý

jen tak na okraj - když se tato soutěž konala posledních 7 sezon 4 x ve Znojmě,tak si na to žádný z českých družstev nestěžoval,a moravákům to samozřejmě vyhovolalo,že "Míro"...?

17.09.2009 13:36 | Autor neznámý

Čechy : Morava : Polsko 45 : 5 :1. Zajímavá rozložení týmů pro Pohár ČR  v rapidu. Přikláněl bych se k tomu, aby se turnaj konal někde uprostřed republiky nebo v nepříliš vzdálených končinách. Pravidelného přeboru Moravy družstev v blickách v Boršicích (letos v neděli 27.9.) se účastní stabilně více družstev (loni 47, z toho 2 týmy ze Slovenska), než byl doposud rekordní ročník Poháru ČR. Ale také de facto jen z Moravy. Zeměpisná vzdálenost dělá své. Možná příležitost pro pořadatele z Vysočiny nebo z Czech OPENu.