Brněnské Lokomotivě nikdo páru nevypustil. Z Mostu veze titul!

27.04.2009 07:42 | Finále ČR - extraliga dorostu

Kapitola Extraliga dorostu 2008/2009 byla o tomto víkendu dopsána. V Mostu proběhla čtyři závěrečná kola obou finálových skupin. Lokomotiva Brno prošla celou soutěží bez porážky a právem si vybojovala svůj premiérový dorostenecký...

Kapitola Extraliga dorostu 2008/2009 byla o tomto víkendu dopsána. V Mostu proběhla čtyři závěrečná kola obou finálových skupin. Lokomotiva Brno prošla celou soutěží bez porážky a právem si vybojovala svůj premiérový dorostenecký extraligový titul.
Beskydská šachová škola se po zaváhání v úvodním kole vrátila na stříbrnou příčku, bronz v dramatickém posledním kole získaly Klatovy na úkor Mostu, který se v domácím prostředí umístil na nepopulární čtvrté příčce.
Ve finálové skupině "B" šlo o čtyři přední místa, která zaručovala setrvání v nejvyšší soutěži i pro následující sezonu. První dvě bezkonkurenčně zabraly týmy Pandy Rychnov nad Kněžnou a Sokolu Údlice. Zbylé dvě urval v tlačenici Sokol Bedřichov a tým Boršic. Sestupují Nový Bydžov, Havlíčkův Brod, Říčany a Zlín.

Únava sedla na mládí (pátek - 1. kolo)

Lukáš Vlasák a Kristýna Havlíková svedli úspěšný souboj na prvních šachovnicích

Hned na úvod připravily Klatovy Frýdku-Místku horké chvilky a těsným vítězstvím značně zkomplikovaly obhájcům cestu za dalším titulem. Postavení v tabulce dávalo klatovákům patrně více klidu, honba za Lokomotivou byla především na bedrech jejich soupeřů z BŠŠ. "Zápas z našeho pohledu zatím probíhá v pohodě, dokonce se rýsují možnosti některé partie vyhrát", hodnotil v průběhu klatovský Karel Nováček. Odhad byl nakonec správný.

Zdálo se, že druhým soupeřem mohla být únava. Bezmála pětiset kilometrová trasa Frýdek-Místek – Most dala svěřencům opravdu zabrat. "Možná jsme situaci trochu podcenili. Měli jsme přijet o den dříve." dodává Pavel Benčo. Kde se odehrály zásadní ztráty? "Na prvních dvou šachovnicích jsme nevyužili výhodné pozice, dvě remízy bylo málo. To rozhodlo!" Určil jednoznačně Pavel Benčo.

předseda Slavie Orlová Jiří Novák

I u dalších dvou moravských týmů nebyl výkon asi optimální. Havířov dostal až příliš velkou "nakládačku" od domácího Mostu, přestože některé partie rozhodně nebyly postaveny na špatný výsledek.
Jako první zahájili putování do krušnohorské kotliny hráči Slavie Orlové. Na vlak nasedali v půl čtvrté ráno. Pozdně odpolední zápas s Jiskrou Hořice prohráli po pěkné bitvě těsně 2,5:3,5. "Na pokoji jsem musel zvýšit hlas, tým si vyslechl své," nebral si servítky předseda Slavie Jiří Novák, zároveň ale dodal: "Na druhou stranu den byl až moc dlouhý a náročný, síly v závěru zápasu rychle ubývaly."

Slova brněnského šéfa extraligového týmu také nastínila menší problémy v úvodním zápase. Nehrála snad roli nervozita dobře odstartovat? "Vůbec ne, kluci nervozní nebyli. Byla cítit trochu únava z cesty," vysvětluje Miroslav Pakosta. Těsný výsledek zápasu (3,5:2,5) ukazuje na skutečnost, že ve finále není slabých týmů. "Ve finálové skupině se může stát cokoliv. My jsme favorité pouze na body, jinak průměr ELA soupisky nás řadí na druhé místo," uvádí šéf dorostenecké Lokomotivy a dodává: "Naše zápasy často končí velmi těsně, že letos více vítězně přisuzuji týmové pohodě a zodpovědnosti."

fotogalerie 1. kolo

Brno odrazilo první vážný nápor (sobota - 2. kolo)

Zamyšlený Jiří Kočiščák. Remizoval i ve druhém kole.

Brněnský Karel Svoboda se po chvíli přemýšlení rozhodl pro zisk kvality tahem Sxf8.

Los Klatovům přihrál do druhého kola vedoucí celek Lokomotivu Brno a tak vyvstávala otázka, zda potvrdí svůj úspěšný vstup do finále a zopakují dobrý výsledek jako proti BŠŠ. Záhy po několika úvodních tazích začaly dvě partie balancovat na hranici kapitánské únosnosti: "Kdyby Martin Blahynka po 9...f6 ustoupil střelcem, měl by pohodlnou pozici. Naopak přišla na f6 oběť, která asi nebyla příliš korektní," komentoval průběh brněnský Miroslav Pakosta a klatovský Karel Nováček dal za pravdu: "Je to asi jediná pozice, kde stojíme lépe." Druhou, rychle se krystalyzující výhodu, získal jako protihodnotu na třetí šachovnici brněnský Svoboda. Zisk kvality byl ale dost sporný a umožnil černému aktivní hru. Bílý raději kvalitu po několika tazích vrátil a vzniklá pozice s nestejnými střelci jevila známky remízy. Černý však hrubě chyboval a byl nucen vzdát. Na ostatních šachovnicích dominovala Lokomotiva, akorát na čtvrté desce se podařilo Klatovskému Michalu Škutovi snžit na konečných 2:4.

BŠŠ Frýdek-Místek doslova přejel Oázu Praha. "Před dopoledním kolem jsme týmu naordinovali menší rozcvičku, což určitě pomohlo," odkryl část přípravy frýdeckých Pavel Benčo. Také Most šel za svým cílem nekompromisně a poměrně brzy dosáhl potřebných bodů k vítězství v zápase. Plné zápasové body sbíraly i Hořice, které porazily Havířov a stále se tak drží v boji o medaili.

fotogalerie 2. kolo

Zápas pravdy (sobota - 3. kolo)

Karty jsou již z poloviny rozdány, začíná se kalkulovat. Lokomotiva potřebuje projet vítězně stanicí Hořice a čekat na výsledek důležitého zápasu Mostu s BŠŠ. V případě vítězství Frýdku může Brno slavit titul již kolo před koncem. "I přes zaváhání v prvním kole nám stále jde o medaile. Porazíme Most a mám takové tušení, že Lokomotiva zaváhá," kalkuluje Pavel Benčo. Naopak v případě výhry Mostu by především diváky čekalo napínavé nedělní finále Most - Lokomotiva.

Po 26...Se5 nemohl Michal Šrejbr (Hořice) nabízenou remízu od Vojty Pláta odmítnou.

"Ve třetím kole držíme palce Frýdku!" Dosti překvapivá slova ozývající se z tábora brněnské „lokálky“. Avšak vzhledem k situaci v tabulce dosti logická. "Musíme se ale především soustředit na svůj výkon, vítězství nás přibližuje k titulu," uzavírá Pakosta. V prvních dvou kolech brněnský lídr Vojta Plát proti svým soupeřům našetřil značně času. Trenér to samozřejmě nenechal bez povšimnutí a radil Vojtovi zpomalit. "Nic na Plát", ve třetím kole padla kosa na kámen a Brňáci byli během krátkého času na první šachovnici velmi ohroženi. Vojta Plát obětoval v obraně kvalitu, ale dál byl nucen čelit nepříjemnému tlaku bílých figur Martina Šrejbra. Vše vyústilo v pozici, kdy se remízou prakticky zachraňují oba. "Uf, mat jsem nedostal, ale asi k tomu nebylo daleko," konstatoval ihned po partii Vojta Plát. Z druhé strany přišel trochu rozmrzelý pohled Michala Šrejbra: "Je4 nebylo přesné, výhoda tam musela být."

Jediné vítězství pro Most v zápase s BŠŠ získal člen skill boys Marcel Bednář

Spokojeně obcházel šachovnice trenér BŠŠ Stanislav Jasný. Vedení 2.5:0.5 s Mostem bylo příjemné a tak byl čas podívat se na pozice brněnské konkurence. "Hořice stojí v zápase s Brnem dobře, remíza na první šachovnici je spíše ztráta pro Brno. I když vzhledem k průběhu samotné partie tomu je paradoxně naopak," hodnotil Stanislav Jasný. Klatovy mezitím potvrzovaly jasnou roli favorita s Havířovem a za rozhodnutého stavu dohrávala jejich týmová květina Kristýna Havlíková. Lokomotiva přežila možnou bodovou újmu na čtvrté šachovnici, kde Martin Hošek bílými ve Volžském gambitu získal poněkud defenzivní pozici. Hořický Jakub Šafařík však propadl dojmu neohroženosti a chybně sebral pěšce na f2. Po replice 28.Jxd4 s figurou méně ihned vzdal. Od té chvíle jakoby se zápas zlomil a začaly úřadovat brněnské figury. Téměř zároveň zakončili vítězně své partie Martin Blahynka a na druhé šachovnici Lukáš Kuchynka, což umožnilo Miroslavu Pakostovi poprvé si zabroukat „titul je náš“!

Úvod zápasu Hořice - Lokomotiva Brno.

Značná část týmu Lokomotivy Brno měla již v tuto chvíli důvod k radosti.

fotogalerie 3. kolo

Stříbrná a bronzová nedělě (4. kolo)

Hráči Lokomotivy k poslednímu zápasu s Mostem nastoupili již v mistrovském tričku a s malou změnou v sestavě. Martina Hoška vystřídal Menšík František, který pobýval v Mostu s týmem celý víkend. Lokomotiva jako novopečený mistr mohla k zápasu nastoupit uvolněně, naopak jejich mosteckým soupeřům šlo o medaile. De facto se o dva cenné kovy bojovalo na dálku ve třech zápasech. Vítězstvím nad Brnem by si Most zajistil minimálně bronz. Pro BŠŠ znamenalo vítězství nad Hořicema zisk stříbra. Prazit Orlovou a čekat na zaváhání výše jmenovaných, to byla situace Klatovského týmu.

Pavel Benčo z BŠŠ Frýdku-Místku

Nejprve se rozhodlo o stříbru. „V posledním zápase nás čekal nepříjemný soupeř Hořice, pokud jsme chtěli mít stříbrné medaile, byla z naší strany povinná výhra,“ uvedl předzápasové možsnoti Pavel Benčo a dále shrnul právě ukončený zápas: „Hráči se k tomuto úkolu postavili skutečně čelem, na třech předních deskách jsme přesvědčivě zvítězili a za stavu 3:0 se už hraje dobře. Poté však ve vyhrané pozici dostává mat Tomáš Pavelek, ale štěstí se přiklonilo k Tomášovi Bujnoškovi, který v remízové koncovce vyhrává na čas. Po prohře Jakuba Rabatina vítězíme celkově 4:2 a získáváme zaslouženě stříbrné medaile.“

Dramatické poslední partii přihlížela většina týmu Brna a klatovský Karel Nováček.

Smolný zápas nakonec přišel. Most byl za nepříznivého stavu 2:3 blízko vytoužené remíze v zápase s Lokomotivou. Na poslední šachovnici však nešťastně partii prohrál a Klatovy, které si poradily s Orlovou, mohly slavit bronz. I když mohli klatováci po úvodní výhře nad BŠŠ pomýšlet výše, Karel Nováček spokojeně hlásil: "Cíl splněn, bronzovou plackou jsme si dokompletovali sbírku extraligových medailí." Naproti tomu v týmu Mostu zavládl smutek. "Po medaili jsme moc toužili. Čtyři roky se pohybujeme ve finálové skupině a letos jsme byli opravdu blízko. Bohužel na další sezonu budeme již vzhledem k věku postrádat čtyři hráče základní sestavy, takže navázat na nynější výsledky nebude lehké," rekapituloval Miroslav Korschner.

fotogalerie 4. kolo

Cesta brněnské "lokálky" za titulem

Loni záchrana, letos titul!? "Loni jsme nastupovali ve slabší sestavě, pro letošek jsme posílili. Přišel Vojta Plát a Lukáš Kuchynka," vysvětluje Miroslav Pakosta. To stačí? "Určitě ne! Ti co v družstvu působili už loni, nasbírali během roku další zkušenosti. A je třeba si uvědomit, že část týmu tvoří stříbrní z ČR družstev starších žáků v Zaječicích." Příchod zkušené dvojice je čistě o šachové síle nebo působí i jinak pozitivně? "Další pozitiva není problém najít. Hlavně v přístupu ostatních hráčů k zápasu. Kluci si netroufli něco odfláknout. Změnil se i celý systém jejich přípravy, která se také dost zintenzivnila," vyjmenovává šéf brněnského dorosteneckého družstva.

Brněnský Miroslav Pakosta

Otočíme list. Co ten pověstný bod náskoku, s kterým jste vstupovali do finále? "Určitě byl rozhodující! Dal nám do finálových bojů klid!" říká jednoznačně Miroslav Pakosta. Když se poohlédneme do základní skupiny. Byly kritické okamžiky? "Těžký zápas jsme zažili v základní skupině s Boršicemi. Zasáhla nás marodka, ale prohraný zápas jsme nakonec otočili. Klíčový zápas byl samozřejmě s BŠŠ. Zápas prakticky o šest bodů. Vyšli jsme z něj vítězně, což vyústilo v takovou euforii, která nám vydržela až do konce!"

"Základ našeho mládežnického úspěchu položil Miroslav Hurta v polovině 90 let, když v Rajhradu rozjel systematickou práci s mládeží," uvádí Pakosta. Po nějaké době přešel pan Hurta se svým oddílem do Lokomotivy, kde našel živnou půdu pro další rozvoj. Zapojil se větší počet funkcionářů a trenérů, kteří se nyní dětem věnují na školách, kroužcích, přímo v klubu nebo i individuálně. Letošní úspěch ukázal, že práce nemusí být marná a měl by být povzbuzením do dalších let. "Pro náš tým bylo velkým motorem, když jsme zjistili, že jsme schopni něčeho docílit. Za titul jsem rád také proto, že úspěch bude příkladem pro naše další děti!"

Mistrovský tým Extraligy dorostu Lokomotiva Brno: (zleva) Lukáš Kuchynka, Karel Svoboda, Martin Hošek, Vojta Plát, Martin Blahynka, Jiří Musil, František Menšík a Miroslav Pakosta.

fotogalerie - Mistrovský tým Lokomotiva Brno

Herní i organizační kvalita

Extraligové klání dorostu prokázalo svou kvalitu, kdy k vidění bylo mnoho zajímavých, vyrovnaných partíí. Obecně se dá říci, že výkonostně jde naše mládež nahoru a přibývá celků, které si mohou navzájem úspěšně konkurovat. "Tento ročník ukázal, že na špici bylo více vyrovnaných týmů a o vítězstvích rozhodují proto dílčí maličkosti," hodnotí soutěž Pavel Benčo z Frýdku-Místku. Pozitivně hovoří o letošním ročníku mládežnické soutěže brněnský Miroslav Pakosta: "Očividně se zvýšuje kvalita soutěže. To vytváří mezi týmy větší konkurenci, což je vynikající a hlavně potřebné! Musím říci, že k výraznému nárůstu síly došlo o českých klubů. Družstva jsou schopny se porážet navzájem, což přispívá k napínavosti a atraktivnosti soutěžě a potažmo i k větší sledovanosti."

"Na závěr bych chtěl poděkovat pořadatelům za dobré podmínky po celou dobu turnaje," uvedl na adresu mosteckých šachistů Pavel Benčo. S tímto by se jistě stotožnili i ostatní účastníci. Nesmíme zapomínat ani na "okolní pozorovatele", kterým nabídli pořadatelé dobrý servis. Pro diváky zajistili přenos z 18 šachovnic, což může být pro jiné šachové podniky nedosažitelné. Výsledkový servis fungoval, za což určitě patří dík i vedoucímu soutěže Jiřímu Siebenbürgerovi.

Partie

Odkazy:

Finále - Extraliga dorostu - partie k přehrání, fotografie
Finále "A" - výsledky
Finále "B" - výsledky
Šachový klub Most
3x 1809x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (3) Aktualizovat
27.04.2009 12:33 | Autor neznámý

A já myslel, že jsi kotvil jinde.

27.04.2009 12:21 | Autor neznámý

opraveno, díky

27.04.2009 12:08 | Autor neznámý

Ahoj, extraliga byla super, díval jsem se online :-) Prosím jen o opravu jména Míši Šrejbera ...