Poměry v extraligové tabulce krystalizují

25.01.2011 05:43 | Extraliga 2010/2011

Výsledky šestého, sedmého a dohrávek lichého pátého kola vnesly konečně řád do průběžné extraligové tabulky, jejíž čelo si začínají samostatně rezervovat dva kluby - 1. Novoborský, který vede před Labortechem Ostrava pouze n...

Výsledky šestého, sedmého a dohrávek lichého pátého kola vnesly konečně řád do průběžné extraligové tabulky, jejíž čelo si začínají samostatně rezervovat dva kluby - 1. Novoborský, který vede před Labortechem Ostrava pouze na skóre. V těsném závěsu drží bronzovou příčku se ztrátou čtyř bodů A64 Grygov. Extraliga opět potvrdila svou vyrovnanost, čehož důkazem je absence plného bodového zisku některého z týmů během uplynulého víkendu. Pusťme se do rekapitulace.

Pátek (dohrávky 5. kolo)

Tři páteční dohrávky vyjasnily situaci mezi týmy v jednotlivých dvojičkách. BŠŠ Frýdek-Místek si za přítomnosti on-line přenosu poradil celkem jednoznačně s Třincem 5,5:2,5. Rozjetý Grygov vybojoval cené tři body nejtěsnějším poměrem nad Tatranem Litovel. Asi nejméně očekávaný výsledek 4:4 se zrodil v duelu Zlína, který hostil v domácím prostředí Labortech Ostrava. "S Ostravou to byl dost divoký zápas, po cca dvou hodinách jsme stáli o dost lépe, pak jsme ale zakolísali a nakonec horkotěžko zachraňovali v šesté hodině hry remízu, která byla asi spravedlivá," popsal kapitán Zlína Roman Chytílek.

Pondělí (dohrávka 5. kolo)

Dohrávku pátého kola měla dvojice Turnov - 1. Novoborský naplánovanou až na pondělní dopoledne. Domácí Zikuda dostala od "sousedů" z Nového Boru až příliš velkou nadílku 7:1.

5.kolo - 09.01.2011
Výstaviště Lysá nad Labem5-3ŠK Mahrla Praha
ŠK Zlín4-4ŠK Labortech Ostrava
ŠK Zikuda Turnov1-71. Novoborský ŠK
Tatran Litovel3,5-4,5A64 VALOZ Grygov
TŽ Třinec2,5-5,5BŠŠ Frýdek-Místek
2222 ŠK Polabiny3,5-4,5ŠK Rapid Pardubice

Sobota - 6. kolo

Sobotní šesté kolo svedlo dohromady velmi interesantní dvojičky. V Novém Boru se poprvé v historii extraligy představil tým Mahrla Praha a Novoboráci chtěli domácí prostředí využít k toužebně očekávané první výhře nad pražským týmem. K jednoznačnému vítězství 5,5:2,5 přispěla aktuální sestava Mahrly Praha, která zdaleka nedosahuje kvalit let minulých. Oči se dále upíraly na tuto sezonu skvěle hrající Labortech Ostrava, který přivítal Rapid Pardubice. Domácím skvěle zahrál předek a konečných 6:2 asi málokdo čekal.

Reportáž ze zápasu 1. Novoborský - Mahrla Praha budete moci shlédnou v rámci pořadu V šachu na ČT4 Sport (zdroj: nss.cz)

Prvně v probíhající sezoně zasedl tým Grygova za šachovnice v domácím prostředí. "Poprvé jsem mohli hrát v reprezentativních prostorách nové budovy Přírodovědecké fakulty UP a můžu hrdě prohlásit, že se jedná o jednu z nejlepších hracích místností, ve které jsem doposud hrál. Spousta prostoru, krásný výhled, klid a dostatek světla - prostě radost hrát," uvádí IM Pavel Šimáček na stránkách šachového svazu Olomouckého kraje. Domácí nastoupili proti ambicióznímu Frýdku-Místku, proti kterému v posledních sezónách neuhráli ani bod. "Tuto černou sérii jsme samozřejmě chtěli ukončit," vznesl přání Pavel Šimáček, ale z utkání Grygováci nevydolovali opět ani bod: Zápas se pro nás od začátku vyvíjel velmi slibně, bohužel s příchodem časových tísní se vše pokazilo." Hráči Frýdku-Místku dokázali otočit nepříznivý stav: "Prohrávat po třech hodinách hry 2:0 jistě na psychice nepřidá, nicméně jsem pořád věřil v bodový zisk," popsal úvod kapitán BŠŠ Pavel Benčo. Proč se povedl obrat? "Myslím, že v tomto zápase rozhodly zkušenosti."

Důležitý zápas pro vyjasnění situace na spodním pólu tabulky sehráli v šestém kole Zlín s Polabinami. Velkou bitvu rozhodl souboj na první šachovnici, kde pro domácí zaúřadoval GM Tomáš Polák. "Spolehli jsme se na dobrou pozici Tomáše Poláka a ostatní partie záměrně směřovali do remízy. Díky výbornému výkonu naší první šachovnice to byla dobrá strategie," komentoval Roman Chytílek.

6.kolo - 22.01.2011
ŠK Zlín4,5-3,52222 ŠK Polabiny
ŠK Labortech Ostrava6-2ŠK Rapid Pardubice
ŠK Zikuda Turnov3-5Výstaviště Lysá nad Labem
1. Novoborský ŠK5,5-2,5ŠK Mahrla Praha
Tatran Litovel5-3TŽ Třinec
A64 VALOZ Grygov3-5BŠŠ Frýdek-Místek

Neděle - 7. kolo

Při pohledu na výsledky nedělního sedmého kola asi nejvíce bije do očí úspěch obou nováčků letošního ročníku extraligy Tatranu Litovel a Lysé nad Labem. Prvně jmenovaný tým, ač veden v zápase jako host, přivítal v domácím prostředí BŠŠ Frýdek-Místek a vybojoval cenou remízu 4:4. "Oproti sobotnímu utkání jsem byl v úvodní části spokojen s postavením na šachovnicích. Pak se ale začala karta obrácet a zápas mohl nakonec skončit jakkoliv. Myslím, že remíza byla po vzájemné bitvě pro oba týmy spravedlivá," míní kapitán BŠŠ Pavel Benčo.

GM Vlastimil Jansa

Lysá nad Labem se z Turnova posunula ještě severněji do Nového Boru a předvedla Novoborákům sílu své soupisky. V dramatickém zápase, který jste mohli sledovat on-line, se úřadující mistr ujal vedení dokonce 2:0, ale ani to nestačilo na zisk všech tří bodů. Poslední dvě partie hráči Lysé nad Labem vyhráli a srovnali tak na konečných 4:4. "Tak nějak jsme si uplynulý víkend představovali, náš plán byl jasný - v sobotu se pokusit vyhrát a v neděli alespoň neprohrát," komentoval povedené dvoukolo kapitán Lysé nad Labem IM Petr Špaček a dále popisuje průběh zápasu s Novým Borem: "Měl jsem poměrně jasnou představu o vývoji zápasu, jelikož jsem se stal vemi brzo divákem. Brzy se bohužel vyjasnila osmá deska, věřili jsme v její kompenzaci na páté, když jsme ale, podle mého názoru v původně remízové věžovce podlehli v časové tísni i na čtvrté, bylo jasné, že bojujeme maximálně o 4:4. Přestože při pozápasové věčeři zaznívaly odvážné výroky o vítězství 4,5:3,5, upřímně přiznávám, že bych byl během zápasu se 4:4 spokojen."

Úvodní tahy souboje Lysá nad Labem - 1. Novoborský (zdroj: nss.cz)

Po sobotním bodovém půstu přidal Grygov další tři bodíky do tabulky v neděli, stejně jako v pátek, za těsnou výhru. "Vyhráli jsme 4,5:3,5, ale je třeba říct, že s parádní klikou a v zápase, který si zasloužili vyhrát spíš hosté," uvedl IM Pavel Šimáček v rozboru zápasu s Třincem.

Po prohře v Ostravě měly Pardubice druhou zastávku o něco jižněji ve Zlíně. O těsném vítězství 4,5:3.5 rozhodl ve prospěch Rapidu Bartolomej Heberla, který jako jediný zařídil rezultativní výsledek proti Lipkovi. Že se však o výsledek strachovaly do posledních minut dokazují slova kapitána Zlína Romana Chytílka: "S Pardubicemi jsme dlouho stáli velmi špatně, za stavu 2:3 jsme ale nečekaně získali šanci na jeden až tři body. Nepovedlo se nám ale vyhrát ani jednu ze dvou výrazně lepších pozic."

7.kolo - 23.01.2011
ŠK Rapid Pardubice4,5-3,5ŠK Zlín
2222 ŠK Polabiny3-5ŠK Labortech Ostrava
ŠK Mahrla Praha3-5ŠK Zikuda Turnov
Výstaviště Lysá nad Labem4-41. Novoborský ŠK
BŠŠ Frýdek-Místek4-4Tatran Litovel
TŽ Třinec3,5-4,5A64 VALOZ Grygov

Individuální výkony

IM Jan Krejčí

GM Jiří Štoček

Osm družstev z dvanácti prožilo dlouhý tříkolový víkend. Pochválit by se dalo jistě hodně hráčů, jmenujme tedy alespoň ty, kteří zaznamenali 100% úspěch. Tři ze tří připsali na své konto a na účet svých týmů novoborský GM Jiří Štoček a hráč Tatranu Litovel IM Jan Krejčí. O jednu partii méně, ale taktéž se 100% úspěchem, sehrál další z novoborských GM Robert Cvek a tahoun Lysé nad Labem GM Vlastimil Jansa. Kterého z hráčů vyzdvihli dotázaní kapitáni? "O tomto víkendu se dařilo výborně Igoru Rausisovi a Vojtu Rojíčkovi – oba 2,5b./3. Avšak i ostatní podali maximální výkon a jelikož je to týmová soutěž, tak to je rozhodující. Opět se ukázalo, jak je soutěž v tomto ročníku vyrovnaná, opravdu může každý tým bodovat s každým a to je podle mého názoru pro šachy jen dobře," uvedl kapitána BŠŠ Pavel Benčo.
"Přes vítězství Tomáše Petríka s velmi silným soupeřem a statečný odpor všech kolegů proti vesměs elově silnějším soupeřům nemohu nevyzdvihnout grandiozní výkon Vlastimila Jansy, jehož hra všem ostatním dávala naději i sebevědomí. Myslím, že o nejkrásnější partii zápasu nepochyboval ani žádný z diváků, přes malinkou nepřesnost v časohře, byl Vlasta úžasný! Rozhodně nechci snižovat nespornou šachovou sílu ostatních členů naší soupisky, tu správnou šťávu a optimimismus našemu týmu dává hlavně on..., chválil kapitán Lysé nad Labem IM Petr Špaček.

Nováček extraligy Lysá na Labem

Panuje s bodovým ziskem po uplynulém víkendu spokojenost? S jakými plány do šestého a sedmého kola vstupovali? "Po rozpačitém začátku extraligy, kdy jsme na domácí půdě získali ze čtyř utkání jen dva body, jsme byli nespokojení. Před sezónou jsme věřili v lepší výsledky, ale doufali jsme, že v novém roce nepříznivý vývoj otočíme. V sobotním utkání jsme byli pod určitým tlakem, protože jsme papírově měli v Turnově plně bodovat. Když se nám to podařilo, zavládla před nedělní premiérou v Novém Boru jistá uvolněnost. Mohli jsme jen překvapit a je s podivem, že jsme docela věřili v dílčí úspěch. Po remíze 4 : 4 v sedmém kole jsme se tak odpoutali od pásma sestupu a doufáme v další posun v tabulce," odpovídá klubový manažer Petr Saeckl. Dále pokládáme otázku na zápas v Novém Boru. Premiéra na půdě obhájce extraligového titulu se Vám určitě povedla. Můžete něco říci k tomuto zápasu? "I když jsme malou chvilku sahali i po vítězství, byla remíza spravedlivá a byla výsledkem snažení celého družstva. Zvláště chci vyzdvihnout výkon a výsledek nestárnoucího Vlastimila Jansy, který obě své víkendové partie vyhrál a dal jasně najevo, že se s ním stále musí počítat. I výhra Tomáše Petríka s výborným Bartelem byla cenná. Tomáš si svou první výhru v našem družstvu schoval opravdu na pravou chvíli.

Tabulka po 7. kole

Poř.DružstvoVRPBodySkórePartie
1.1. Novoborský ŠK5201736.024
2.ŠK Labortech Ostrava5201733.020
3.A64 VALOZ Grygov4121331.020
4.BŠŠ Frýdek-Místek3311230.516
5.ŠK Rapid Pardubice4031226.011
6.Tatran Litovel3221130.018
7.Výstaviště Lysá nad Labem232928.513
8.ŠK Zlín232927.511
9.ŠK Zikuda Turnov223825.511
10.ŠK Mahrla Praha205625.512
11.2222 ŠK Polabiny016121.56
12.TŽ Třinec016121.05

Partie (budou doplněny)

Odkazy

Extraliga - průběžné výsledky
Reportáž ze zápasů A64 Valoz Grygov (Pavel Šimáček)
Reportáž ze ŠK Zlín (Peter Michalík)
7x 1702x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (7) Aktualizovat
26.01.2011 20:47 | Autor neznámý

 To Viktor Novotný:děkuji za informaci.Myslím, že pokud se trojkolo na závěr podaří bude to jen pro šachy u nás dobré.A co je důležité-prakticky s nulovým nákladem navíc pro svaz a kluby.

Nevidím totiž žádný velký problém získat někde ubytování plus slušnou hrací místnost  za solidní cenu v termínu kdy jsou minimálně obsazené hotely.

26.01.2011 20:28 | Autor neznámý

Společná extraliga žen mohla vznikout díky tomu, že vznikla z ničeho, spojení soutěže mužů asi nehrozí (pokud to někdo nezasponzoruje).

26.01.2011 19:38 | Autor neznámý

ad Rubinus: tak peníze ze svazu na extraligu nejsou žádné, takže zvyšování příspěvků v tomto případě není potřeba.

ad Lubochess: samozřejmě dobrá myšlenka, jen aby tam někteří hráči nemuseli pobýhat mezi vícero šachovnicemi, nedej bože, že by měli nastoupit proti sobě . To jsem to samozřejmě trochu zlehčil. Asi nej problém by byl v termínu a ochotě klubů navýšit své rozpočty, pokud by se hrálo jen o medaile.

26.01.2011 16:09 | Autor neznámý

A jestli nebudou peníze, všichni určitě rádi připlatí na příspěvcích dalších 50... Když se stát rozpadl (díky bohu, lépe, než se s těmi k. stále o něčem handrkovat), neměli by se exbratia zase vtírat zpátky. To už by byl lepší přebor bývalého C. a K. mocnářství.

26.01.2011 15:24 | Autor neznámý

Viktor, tak Ti hodím ešte jeden nápad (mimo záverečného trojkola), keď už máme česko-slovenskú extraligu žien, čo tak i Česko-slovenský pohár - Final Four

(po skončení extraligy ČR a SR dve najlepšie družstvá z každej krajiny, turnaj na jednom mieste - v sotobu - semifinále majster ČR vs. vicemajster SR a opačne majster SR vs. vicemajster ČR, v nedeľu o 3. miesto a finále)

26.01.2011 10:43 | Autor neznámý

Závěrečné trojkolo na jednom místě je v návrhu, diskutovalo se o tom již na losovací schůzi před touto sezónou. Tedy pracuje se na tom.

25.01.2011 07:40 | Autor neznámý

 Jen malá připomínka k soutěžnímu řádu.Osobně si myslím, že i vzhledem k tomu že s plánovaného jednokola se ani jeden zápas neodehrál v řádném termínu by se měli na šachovém svazu zamyslet a buď zvolit velmi vydařený systém extraligy Slovenska kdy se závěrečné trojkolo hraje v jednom místě nebo zvolit trojkolo v průběhu soutěže.Jinak poslední trojkolo v jednom místě je atraktivní pro hráče i média.