Mise Nový Bor

11.11.2010 08:50 | Extraliga 2010/2011

Přes sedmdesát návštěvníků dorazilo na páteční zahájení extraligové sezony do Nového Boru. Na výkony extraligového týmu v úvodních dvou kolech se teprve čekalo, hlavním lákadlem byl velmistr Lubomír Kaválek, který přijal pozv...

Přes sedmdesát návštěvníků dorazilo na páteční zahájení extraligové sezony do Nového Boru. Na výkony extraligového týmu v úvodních dvou kolech se teprve čekalo, hlavním lákadlem byl velmistr Lubomír Kaválek, který přijal pozvání novoborského šachového klubu. Výstava fotografií Vladimíra Jagra ze šachového prostředí nastartovala v Grandhotelu Pražák úderem sedmnácté hodiny skvělou atmosféru, která gradovala během Kaválkovy přednášky. Dalším bodem večera byla simultánka, ve které se velmistru Kaválkovi postavilo třiadvacet soupeřů (+15 =7 -1).

Středeční okružní jízda

Dobrý měsíc před páteční akcí se po Novém Boru a jeho okolí začaly objevovat billboardy s Lubomírem Kaválkem v nadživotní velikosti (důkaz objevíte níže na fotografii) a tak po jeho příjezdu v úterý večer nebylo v následujících dvou dnech jeho pobyt zrovna snadné ututlat.

(foto: Petr Boleslav)

Ve středu dopoledne byla v plánu exkurse do sklárny Ajeto, kde nás místní sklář postupně provedl každou fází výroby a naším očím neunikla ani ve třetím patře již trochu pozapomenutá pracovní vzorkovna Bořka Šípka. Přímo za ostrého provozu u sklářské pece si Lubomír Kaválek vyzkoušel svou dovednost se sklářskou píšťalou a záhy jeho první skleněný výtvor putoval do chladící pece.

Lubomír Kaválek

Po příjemném dopoledni v teple sklářských pecí jsme si ještě dopřáli návštěvu nově otevřeného Art Glass muzea přímo v Novém Boru. Uskutečnění exkurse nám nejdříve bránila spuštěná kamera televize Prima, točící šéfkuchaře Pohlreicha v akci před komplexem Ajeto. Pohled na známou tvář v nás patrně vyvolal definitivní chuť na oběd a tak jsme se vydali spořádat pochoutku doporučenou spisovatelem Vítězslavem Houškou. Po obědě žádný "šlofíček", ale pěkně turistika. Počasí nám přálo a my nabrali směr České Švýcarsko okolo Panské skály, kde před časy pobíhala pyšná princezna. První zastávka proběhla v Jetřichovicích. Pár fotografií u základního kamene Národního parku a procházka pod Havraní vrch. Autíčko nás dále vozilo serpentýny, které brázdí malebnou krajinu, až jsme se ocitli v Hřensku. Zde ovšem nedávné povodně nadělaly své, ale pohled ze zhora dokazoval, že se již vše pomalu vrací do starých kolejí. Poslední zastávkou byl malebný zámeček Belveder na Labské stráni. Pohled, kdy se přímo pod váma líně valí tok Labe, je v tuto roční dobu nepopsatelný.

S panem Pohlreichem jsme se na Hawaj trochu moc oblékli (foto: Lubomír Kaválek)

Čtvrtek v říši skla

Večer před pátečním slavnostním zahájením byla naplánována v restauraci Ajeto večeře spojená s foukáním skla. Dorazili již i někteří hráči extraligového týmu a šachovo-sklářský večírek mohl začít. Jelikož byl v akci i náš fotograf Vladimír Jagr, máte možnost níže shlédnout obrázkovou dokumentaci.

Sympatická mistrová vysvětluje základní princip foukání skla, zaujatě poslouchají Petr Boleslav, Lubomír Kaválek, Robert Cvek a Pavel Matocha (foto: Vladimír Jagr)

...a už se nese žhavé sklo pro Lubomíra Kaválka (foto: Vladimír Jagr)

Prvnímu pokusu Lubomíra Kaválka přihlíží Pavel Matocha a Robert Cvek (foto: Vladimír Jagr)

Pekelně soustředěný Lubomír Kaválek (foto: Vladimír Jagr)

Mistrová přidala pomocnou ruku (foto: Vladimír Jagr)

Mistr šachové hry prokázal zručnost i u sklářské pece a tak mohl vyzkoušet i jeden z dalších nástrojů sloužících ke tvarování skla (foto: Vladimír Jagr)

Robert Cvek foukal velice zkušeně (foto: Vladimír Jagr)

Soustředěný Radek Kalod dolaďuje svoji sklenici (foto: Vladimír Jagr)

Na závěr dostal Lubomír Kaválek dárek - královskou korunu novoborského šachového klubu (foto: Vladimír Jagr)

Páteční slavnostní zahájení extraligové sezony

Slavnostní večer zahájil prezident klubu Roman Mužík s Viktorem Novotným a Lubomírem Kaválkem (foto: Vladimír Jagr)

Diváci si prohlíží výstavu fotografií Vladimíra Jagra (foto: Vladimír Jagr)

Diváky plnící se sál očekává přednášku Lubomíra Kaválka (foto: Vladimír Jagr)

Lubomír Kaválek se šarmem bavil publikum (foto: Vladimír Jagr)

Diváci pozorně naslouchají přednášce Lubomíra Kaválka (foto: Vladimír Jagr)

Lubomír Kaválek upozorňuje na úskalí šachové hry (foto: Vladimír Jagr)

Lubomír Kaválek podepisuje svoji knihu Richardu Biolkovi st. (foto: Vladimír Jagr)

Šéfredaktor NSS Petr Boleslav poskytuje rozhovor regionální televizi (foto: Vladimír Jagr)

Simultánka

Simultánku si zahráli i sponzoři novoborského klubu. Zdeněk Mudra sleduje jak si počíná jeho kolega Petr Corfu (foto: Vladimír Jagr)

Na simultánce nechyběl ani šachový nadšenec a mecenáš Vlastimil Chládek (foto: Vladimír Jagr)

Šťastný Tomáš Vavřinec právě remizoval s velmistrem Kaválkem (foto: Vladimír Jagr)

Jiří Majstr z domácího oddílu dokázal Lubomíra Kaválka porazit (foto: Vladimír Jagr)

Až z Kyjova dorazil ředitel Budchess Evžen Klímek (foto: Vladimír Jagr)

Celý večer provázela příjemná nálada, na snímku Jiří Štoček, Lukáš Klíma, paní Vránová a paní Novotná (foto: Vladimír Jagr)

4x 5384x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (4) Aktualizovat
11.11.2010 19:35 | Autor neznámý

Z.Janda: to by nesměli ve čtyři odpoledne zavírat, bohužel jsme kávičku už nedostali

jan: dost jsem během přednášky pobíhal, takže to je otázky spíše pro ostatní návštěvníky, například na Zdeňka Jandu. Třeba něco písne, měl i zajímavý dotaz na pana Kaválka.

11.11.2010 17:17 | Autor neznámý

Bolku,škoda,že jste nedali vědět . Na Belvederu jsme si v té restauraci mohli dát kávičku a třeba chvilku popovídat  ...

11.11.2010 16:48 | Autor neznámý

Přišel pan Kaválek s něčím zajímavým ve své přednášce. Děkuji!

11.11.2010 13:10 | Autor neznámý

Nejlepší fotka je s Robertem, jak ho tam paní mistrová pozoruje se zděšeným výrazem ve tváři :-)