Duo medailových aspirantů!

05.11.2008 21:59 | Extraliga 2008/2009

Dva týmy těžkého kalibru svedlo k sobě letošní rozdělení extraligových dvojic. Ostravskému družstvu, nyní pod hlavičkou Geofin Ostrava, patří v historické tabulce deváté místo. Během deseti sezon utrhlo pro sebe dvě bronzové med...

Dva týmy těžkého kalibru svedlo k sobě letošní rozdělení extraligových dvojic. Ostravskému družstvu, nyní pod hlavičkou Geofin Ostrava, patří v historické tabulce deváté místo. Během deseti sezon utrhlo pro sebe dvě bronzové medaile a několikrát bylo víc než blízko medailovým stupínkům. Druhý z dvojice, služebně mladší BŠŠ Frýdek-Místek, ve své premiérové extraligové sezoně 2006-2007 plně dokázal svou oprvávněnou příslušnost v nejvyšší soutěži. Hned v následující naznačil výkonnostně vzestupnou tendenci, když vybojoval bronzovou příčku.

BŠŠ Frýdek-Místek

Pavel Benčo kapitánuje A-týmu. K praxi nastupuje převážně ve 2.lize - skupiny F za frýdecké "béčko"

Beskydská šachová škola je již řadu let velkým pojmem v oblasti prací s mládeží. Postup do nejvyšší soutěže a sestavení extraligového týmu bylo logickým vyústěním jejich snahy. Tým složený ze zkušených hráčů, často působících v BŠŠ v trenérské funkci, je doplňován mládím, kterému je třeba sbírat zkušenosti. Loňským bronzem posadili frýdečtí pro další sezony pomyslnou výkonností laťku hodně vysoko. S obhajobou pozice budete spokojeni, nebo pomýšlíte výše? "Extraliga je velmi silná soutěž. Kdyby se nám podařilo obhájit loňský bronz, budeme spokojeni. Pokud se podaří něco navíc, bude to skvělé. Hlavní naší prioritou je však trénink mládeže a i díky naší účasti v této soutěži máme možnost poskytnout kontakt našich talentů se silnými hráči," představuje plány a vize kapitán Pavel Benčo.
Při pohledu na loňskou soupisku dochází pro sezonu nadcházející k poměrně velké rotaci hráčů. "Naší soupisku se samozřejmě snažíme optimalizovat tak, aby byla co nejvíce vyvážená a poskládaná co nejúčinněji," vysvětluje kolotoč kapitán týmu. Mimo jakousi reorganizaci přicházejí i další posily. Na čtvrté šachovnici se objevuje GM Zigurds Lanka, nelze si nepovšimnout na desítce uvedenou čerstvou mistyni Evropy Kateřinu Němcovou. "Posílení týmu odpovídá naší filosofii, kdy nenajímáme posily čistě pro družstvo, ale snažíme se využít hráče, kteří s námi spolupracují celkově. Na soustředěních či trénincích," vysvětluje Pavel Benčo.

Vstupte a zakuste extraligové boje! (zdroj: fotogalerie BŠŠ)

GM Sergej Azarov na jedničce patří do týmu extraligových hvězd začínající sezony

BŠŠ vneslo do extraligových bojů nejenom další hráčskou kvalitu, ale také kulturu hracího prostředí. Od soupeřů, kteří v minulých sezonách do Frýdku zavítali, jsme mohli slyšet kladné a pochvalné výroky na účet "šachového stánku", ve kterém se zápasy odehrávají. "Na pěkném prostředí si velmi zakládáme a z tohoto standardu nehodláme slevit. Chceme, aby všichni hráči měli pohodu a mohli se soustředit jen na vlastní hru." Blahobytný efekt to má však i na návštěvníky, rodiče dětí, které navštěvují šachové kroužky, sponzory atd. Mohou tak pocítit na vlastní kůži, že naše královská má svou kulturu a úroveň. V nadcházející sezoně se BŠŠ připojuje k novoborskému šachovému klubu a bude vysílat on-line přenosy ze svých zápasů: "Jelikož máme spoustu diváků, fanoušků v celé ČR a v zahraničí, plánujeme už pro letošní sezonu internetový přenos všech domácích utkání," sděluje pro příznivce šachu skvělou zprávu Pavel Benčo.
"Zkusíme také zajistit přenos ze zápasů venku, budou-li domácí týmy souhlasit. Za tímto účelem jsme zakoupili vše potřebné," prezentuje snahu jít i za "hranice" svého domácího prostředí kapitán Pavel Benčo. Jak vypátral nss.cz, odezvy nejsou zcela přívětivé. A tak se bohužel z horkého zápasu prvního kola Mahrla Praha - BŠŠ Frýdek-Místek on-line přenosu nedočkáme.

Soupiska

Titul Jméno Status ELO Federace
1 GM Azarov Sergei C 2613 BLR
2 GM Dydyshko Viacheslav C 2584 BLR
3 IM Antoniewski Rafal C 2508 POL
4 GM Lanka Zigurds C 2491 LAT
5 GM Rausis Igors 2480 CZE
6 FM Jasný Stanislav 2392 CZE
7 IM Berezjuk Sergej 2436 CZE
8 IM Jacková Jana 2360 CZE
9 FM Rojíček Vojtěch 2391 CZE
10 WGM Němcová Kateřina 2369 CZE
11 FM Lahner Jakub 2294 CZE
12 FM Kočiščák Jiří 2319 CZE
13 FM Dvořák Tomáš 2287 CZE
14 Pecha Tomáš 2175 CZE
15 Holeksa Zdeněk 2175 CZE
16 Benčo Pavel 2158 CZE

Geofin Ostrava

Usměvavému GM Radoslawu Wojtaszkovi unikla účast v letošních "extraligových hvězdách" nemilosrdně o jeden bodík. (loni nechyběl)
Avšak účast v Anandově týmu se jistě cení.

"Nemyslíme si, že bychom patřili k favoritům," uvádí se v oficiálním vyjádření klubu. Ovšem jde spíše o skromná slova z týmu, který již deset sezon brázdí šachovnice extraligy, pravidelně se pohybuje výsledkově v horních patrech tabulky a z let 1998-1999 a 2006-2007 drží v rukou bronzové medaile. V loňské sezoně měl ostravský mančaft po podzimních kolech řádně nakročeno ne-li k titulu, tak alespoň medailovému umístění. Ale.. Po novém roce přišlo "churavé" období a na výsledky z podzimu se nepodařilo navázat. Zdálo se, jakoby část sezony ostravský tým vypustil, ale to se ukazuje jako, ze strany nss.cz, nemístné podezření: "Dobře rozjetý loňský ročník jsme rozhodně nevypustili, naši sestavu v lednu zdecimovaly plané neštovice, v následných utkáních v únoru a březnu to pak bez dvou polských velmistrů už nebylo ono," uvádí na pravo míru kapitán Ladislav Kander. Jeho kolega Aleš Krajina (zástupce kapitána) jen potvrzuje tvrdý chlebíček vedoucích představitelů klubů, které disponují na předních šachovnicích zahraničními akvizicemi: "V podstatě je možné řící, že na medailové pozice můžeme útočit jen při plné účastí našich zahraničních posil, což je ovšem věc, kterou lze u těch nejlepších jen stěží ovlivnit. Pokud příjde pozvánka na kvalitní turnaj s adekvátním cenovým fondem, dvoukolo extraligy nemůže konkurovat."
Ač naše otázky směřované k odhalení cílů pro přicházející sezonu byly stále více naléhavé, vyhlášení "útoku na titul" jsme se nedočkali. "Útok na titul opravdu vyhlašovat nebudeme. Jak jsme se již zmínili, chceme si zahrát, užít si to. Rádi bychom skončili v první půli tabulky.." opět skromně hlásá oficiální klubová zpráva. Jak se věci mají ale odhalí již úvodní extraligový víkend, kdy se ve druhém kole můžeme těšit na šlágr ŠK GEOFIN Ostrava - ŠK Mahrla Praha.
Nebudeme již otravovat, děkujeme za vstřícnou komunikaci a přejeme ostravskému týmu, aby se mu podařilo odehrát nový ročník ve své nejúdernější síle.

Soupiska

Titul Jméno Status ELO Federace
1 GM Wojtaszek Radoslaw C 2599 POL
2 GM Jakubiec Artur C 2528 POL
3 GM Jedynak Radoslaw C 2498 POL
4 GM Velička Petr 2464 CZE
5 IM Rašík Vítězslav 2445 CZE
6 IM Talla Vladimír 2394 CZE
7 IM Pakleza Zbigniew C 2506 POL
8 IM Michenka Jozef 2400 CZE
9 IM Jaworski Miroslaw C 2360 POL
10 IM Neděla Vlastimil 2336 CZE
11 FM Fiřt Stanislav 2314 CZE
12 Kleberc Karel 2324 CZE
13 FM Pacl Václav 2277 CZE
14 Krajina Aleš 2236 CZE
15 FM Hájek Michal 2224 CZE
16 Bachořík Otto 2205 CZE
17 Kander Ladislav 0 CZE

Odkazy

Stránky BŠŠ Frýdek-Místek
Stránky Ostrava
0x 1834x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat