Bouchalo pražské šampaňské!

23.03.2009 06:59 | Extraliga 2008/2009

Mahrla Praha dotáhla do konce to, co v předchozích osmi sezonách vždy proklouzávalo mezi prsty. Třikrát se slavilo "jen" stříbro, až... Vytoužený titul přichází v letošní sezoně a právem! Poslední, o všem rozhodující zápas, hr...

Mahrla Praha dotáhla do konce to, co v předchozích osmi sezonách vždy proklouzávalo mezi prsty. Třikrát se slavilo "jen" stříbro, až... Vytoužený titul přichází v letošní sezoně a právem! Poslední, o všem rozhodující zápas, hráči Mahrly Praha zvládli a porazili svého největšího rivala z Nového Boru.

Mahrla Praha - extraligový mistr České republiky 2008-2009

zleva: Ján Plachetka, Jurij Drozdovskij, David Vrkoč, Vlastimil Jansa, Eduard Maduna, Vladimir Tukmakov, Lubomír Jakuš, Miloš Jírovský, Josef Mahrla, Milan Orság, David Navara a Milan Paulovič. (foto: Vladimír Jagr, zdroj: nss.cz)

O zlato

I přes prohru v posledním kole zařídil David Navara svému týmu nejvíce bodů

Mahrla Praha zaváhala v letošní sezoně pouze jedinkrát, když podlehla v únorovém šestém kole nejtěsnějším výsledkem Pardubicím. V ostatních zápasech jasně dokazovala roli favorita a vše směřovalo k rozhodnutí v posledním kole. Extraliga zažila v podobě zápasu dvou vedoucích celků opravdový šachový svátek, kde nechybělo obecenstvo! "V jednu chvíli jsem napočítal přes čtyřicet návštěvníků," sdělil mi na konci zápasu kapitán Mahrly Praha Milan Paulovič.

Lehce po třetí hodině začaly v zákulisí cinkat lahvinky sektu. Celkové vítězství Mahrly 4,5:3,5 pečetila remíza Radka Kaloda s Davidem Grossem a oslavy mohly propuknout naplno! Rozhodující zápas se hrál za přítomnosti štábu pořadu V šachu, takže v následujícím dílu budete moci shlédnout např. rozhovor s majitelem klubu Josefem Marhlou. Reportérce Báře Umancové neunikl ani David Navara, jehož 8,5/11 bodů v letošní sezoně výrazně přispělo ke zisku titulu.

Na živo bylo živo. (foto: Bolek, zdroj: nss.cz)

Rozhovor s Josefem Mahrlou pro pořad V šachu. (foto: Vladimír Jagr, zdroj: nss.cz)

Stříbro, bronz a bramborová

Individuální statistiku extraligy vyhrál Jiří Štoček s 9/11 body

Novoborákům se obhajoba nezdařila a tak putuje do jejich vitrínky druhé stříbro. (podrobnější reportáž Marka Vokáče přineseme během týden) Zisk bronzu měli plně ve svých rukou hráči A64 Valoz Grygov. Sobotní desáté kolo zvládli na jedničku a porazili Geofin Ostrava 5:3. Potvrdit se ovšem nepodařilo v nedělním posledním kole, kdy ve stejném poměru prohrávají s BŠS Frýdkem-Místkem. "S Frýdkem jednoduše řečeno hrát neumíme. Loni i předloni jsem prohráli 2,5:5,5, letos jsme to pouze mírně "vylepšili" na 3:5. Mrzí především Vlastova prohra bílými s Azarovem, nicméně na druhou stranu jsme pouze na osmé šachovnici, kde stál Radek Sluka jednu chvíli snad na výhru, mohli pomýšlet na zisk celého bodu. Tomáš Petrík černými Dydyškovi dlouho vzdoroval, leč marně. No a zbylých pět partií skončilo více či méně zaslouženou remízou. Získat v tomto zápase tři body bylo prostě nad naše síly," shrnul zápas IM David Kaňovský a dodal: "Přesto si myslím, že s průběhem a výsledkem sezóny můžeme být spokojení." Grygovští tak obsazují nepopulární čtvrté místo. Bronz padá do klína Pardubicím, které tak šťastně zakončují sezonu, ve které nevyrovnané výkony působí "Jánošíkovsky" - Bohatým berou, chudým dávaj!.

Pásmo sestupu

Třinec B měl sestup do první ligy již dávno spečetěn. U nepopulární jedenácté příčky (druhé sestupové) stále visel otazník. Teoretickou možnost záchrany měli stále na svých figurkách hráči Poštovní spořitelny. Taktika velela vyhrát oba víkendové zápasy a počkat co si do kapsy uloží "klokani" z Bohemky. První část mise se vydařila a na kontě Poštovní spořitelny přibylo šest bodů. Rázné NE přepočítávání skóre řekli Bohemáci v nedělním zápase svým vítězstvím nad Turnovem. Zisk devíti tabulkových bodů, který by v loňské sezoně s přehledem stačil na deváté místo, bohužel znamená pro Poštovní spořitelnu sestup.

Partie

Odkazy

partie: BŠŠ Frýdek-Místek - ŠK Zlín
partie: A64 Valoz Grygov - BŠŠ Frýdek-Místek
Extraliga 2008/2009 - tabulka a výsledky
Extraliga 2008/2009 - partie k přehrání
1x 4882x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (1) Aktualizovat
23.03.2009 16:10 | Autor neznámý

Ještě si dovolím doplnit svůj komentář k Radkově partii s Kačkou Němcovou: Radek stál malinko lépe pouze v závěru partie, kdy po 46...Va3+ mohl chvilku bojovat o výhru (i když by to stejně asi byla remíza). Nicméně Kačka byla během partie vyhraná hned několikrát, takže za remízu mohl být Radek v závěru samozřejmě jedině rád...:)