Bohatým berou, chudým dávaj!

09.02.2009 10:03 | Extraliga 2008/2009

Jánošíkovské chování je v letošním ročníku charakteristické pro mančaft Pardubic. Dokázal to opět o první únorové sobotě, která proběhla ve znamení extraligových bojů. Pardubice zavítaly na palubovku vedoucího celku extraligy ...

Jánošíkovské chování je v letošním ročníku charakteristické pro mančaft Pardubic. Dokázal to opět o první únorové sobotě, která proběhla ve znamení extraligových bojů. Pardubice zavítaly na palubovku vedoucího celku extraligy Mahrly Praha a přivodily pražskému klubu první bodovou ztrátu sezony.

Změny ve vedení

Jak ukazují výsledky jednotlivých šachovnic, jednalo se mezi Mahrlou Praha a Pardubicemi o napínavý a nekompromisní zápas. Pět partií s rezultativním koncem a tři remízy. Zmiňme například vítězství Jana Bernáška nad Oralem nebo Martina Petra nad Vlastimilem Jansou. Osud domácího týmu měl v zápasu za nepříznivého stavu 3:4 na svých bedrech David Navara, který by v případě výhry zajistil svému družstvu alespoň bod za celkovou remízu. Nestalo se a Marhla Praha poprvé ztrácí.

Bílé figury neuhájil proti novoborskému Markošovi Michal Luch.

V tu chvíli druhý celek extraligy 1.Novoborský hrál svůj důležitý zápas se stejně bodovým A64 Valoz Grygov. Duel hraný v pěkném prostředí olomoucké radnice Vám přiblíží kapitán novoboráků Marek Vokáč: "Letos byl zápas těžší než v minulých letech. Grygov nasadil svůj spolehlivý pevný systém. Po čtyřech poměrně rychlých remízách převážně bílými figurami bránil udatně své černé figury. Hlavní komplikací zápasu bylo, že Viktor Láznička přehodil tahy, přišel o pěšce a i přes tuhou obranu svou partii neudržel. Zápas rozhodl trvalý tlak Štočka ze zahájení a aktivní pojetí černých figur Jána Markoše." Pro Novoboráky cenné vítězství, které jim vzhledem k výše zmiňovným okolnostem zaručilo po šestém kole extraligové vedení.

Na svém bodovém účtu musela již řádně zapracovat Ostrava. První body(!) sezóny si připsala v páteční dohrávce pátého kola s BŠŠ Frýdkem-Místkem (partie k přehrání). Sobotní šesté kolo s třineckým béčkem bylo z hlediska přísunu dalších tabulkových bodů více méně povinností. Nájezd ostravských vydržel pouze Marián Jurčík, který remizoval s Jakubiecem.

Peter Vavrák

Opačný osud potkal frýdecký mančaft. Tři prohry na zadních šachovnicích jedna výhra z těch předních nevyrovnala a tak se museli s Třincem A rozejít za nepříznivého poměru 3:5 (partie k přehrání). BŠŠ s celkově šesti body po sedmi kolech jistě zdaleka nenaplňuje loňské dosažené mety.
Podobně je na tom i Zikuda Turnov, která svůj výlet na Moravu zahajovala ve Zlíně. Avšak bez bodového efektu. Jak nám sdělil zlínský hráč Peter Vavrák, byl zápas z taktického hlediska zajímavý: "Partii, která nakonec celý duel rozhodla, jsme vyhráli hodně rychle. Zbytek zápasu jsme doremizovali, některé partie jsme však silou vůle zachraňovali."

Výsledky - 6.kolo

domácískóreskórehosté
ŠK SK Zlín4.53.5ŠK Zikuda Turnov
A64 Valoz Grygov3.54.51. Novoborský ŠK
ŠK Mahrla Praha3.54.5RC Sport Pardubice
TJ Bohemians Praha4.53.5Space Poštovní spořitelna
BŠŠ Frýdek-Místek35TŽ Třinec A
ŠK GEOFIN Ostrava7.50.5TŽ Třinec B

Týmem víkendu Ostrava

Svůj tříkolový víkend úspěšně zakončila Ostrava, která v nedělním sedmém kole porazila Třinec A a patrně definitivně tak dala zapomenout na účast v sestupových vodách. V průběžné extraligové tabulce po sedmi odehraných kolech Ostravští vládnou čtyřlístku devítibodových (BŠŠ, Třinec A a Bohemians).

David Kaňovský je oporou Grygova. Letos s bilancí 5/7

Opačný vjem, než pocit jistoty, se vkrádá do týmu z Turnova. Jejich výlet na Moravu žádné body nepřinesl a nevyhrát ani jednu ze šestnácti partií také něco značí. Stejný scénář, jako zápas ve Zlíně, měl i nedělní s Grygovem. Tentokrát se stal katem Turnova David Kaňovský, který rozhodl zápas vítězstvím nad IM Milošem Možným. Do tabulky si A64 zapsal bod šestnáctý a právem mu patří třetí příčka.

K nespokojeným po uplynulém víkendu patří bezpochyby i BŠŠ Frýdek-Místek. Výkony hráčů jste mohli sledovat on-line ze všech tří zápasů. Že Frýdečtí vyhrají pouze jedno utkání čekal asi málokdo a to se ještě jednalo "defacto" o povinnost. Proti Třinci B (partie k přehrání) zaúřadovaly rázně všechny tři první šachovnice, celý bod zaznamenala i poprvé nastoupivší Kateřina Němcová. Naopak se nevedlo jejímu trenérovi Sergeji Berezjukovi, který podlehl Milanu Babulovi.

Ján Markoš zaznamenal výhru i v nedělním kole ve Zlíně

100% víkend zažily jak Pardubice, které si poradily i v neděli s pražskou Bohemkou a v tuto chvíli okupují čtvrtou příčku, tak i 1.Novoborský, který v neděli uspěl i ve Zlíně. Stejně jako v Olomouci zvyšoval na zápasové vítězství potřebných 4,5 Ján Markoš, další dvě výhry zařídili Viktor Láznička a Lukáš Klíma.

Novoborský se tak po zaváhání Mahrly Praha dostal do čela extraligové tabulky s jednobodovým náskokem. Extraliga pokračuje svým 8. a 9. kolem již za čtrnáct dní.

Výsledky - 7.kolo

domácískóreskórehosté
1. Novoborský ŠK5.52.5ŠK SK Zlín
ŠK Zikuda Turnov3.54.5A64 Valoz Grygov
Space Poštovní spořitelna17ŠK Mahrla Praha
RC Sport Pardubice53TJ Bohemians Praha
TŽ Třinec B2.55.5BŠŠ Frýdek-Místek
TŽ Třinec A35ŠK GEOFIN Ostrava

Partie

Odkazy

Extraliga 2008/2009 - tabulka a výsledky
Extraliga 2008/2009 - tabulka partie k přehrání
0x 3526x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat