Dva body náskoku nemusí stačit ani na medaili

10.10.2009 07:02 | Evropský klubový pohár

O vítězi poháru bude ještě sveden těžký boj. Do posledního kola jde s dvoubodovým náskokem Economist Saratov, nesmí však prohrát s izraelským týmem Ashdod Illit Chess Club, pak by mohl zůstat i bez medaile. Na výsledek tohoto zápasu...

O vítězi poháru bude ještě sveden těžký boj. Do posledního kola jde s dvoubodovým náskokem Economist Saratov, nesmí však prohrát s izraelským týmem Ashdod Illit Chess Club, pak by mohl zůstat i bez medaile. Na výsledek tohoto zápasu čeká třetí vzadu domácí Alkaloid Skopje, který svede souboj s Mikou Jerevan. Teoretické šance na zisk poháru má ještě i Petrohrad, nicméně Tomsk asi 6:0 neporazí. Na třetí místo může ještě proklouznout i momentálně sedmý v pořadí obhájce loňského titulu Ural Svedrdlovskaya, který má relativně nejpříjemnějšího soupeře Husek Vídeň. Na prvních čtyřech stolech to budou ještě velké nervy. Několik následujících stolů má jasné favority, pikantní je německé derby OSG Baden-Baden - Werder Brémy. O družstvech v první desítce je prakticky rozhodnuto.

Šesté kolo zhatilo plány

Těsná prohra v zápase šestého kola s Werderem Brémy, ve kterém jedinou výhru našich soupeřů zařídil Zbyněk Hráček (viz. úvodní foto), definitivně zhatila náš pokus zopakovat loňský úspěch v podobě desátého místa. "Soupeř v zápase ukázal, že je lépe připraven než my," konstatoval po utkání kapitán novoborských Marek Vokáč. V závěrečném kole nás čeká nepříjemný běloruský tým Vesnianka Gran. "Bojujeme dál, ještě máme šanci dosáhnout na čtrnácté místo, které odpovídá našemu nasazení v soutěži. Škoda, kdybychom udrželi s Werderem remízu, byla by šance dosáhnout až k desátému místu. I když nás nasazovací program nemá moc v lásce," hodnotil situaci Marek Vokáč.

Úvodní tahy zápasu Werder Brémy vs 1. Novoborský (autor: Vladimír Jagr, zdroj: nss)

Analýze GM Laurenta Fressineta s GM Viktorem Lázničkou přihlížejí sedící Etiene Bacrot a stojící Arkadij Naiditsch (autor: Vladimír Jagr, zdroj: nss)

Na slovíčko s kapitánem Slovanu Bratislava Janem Báňasem

Vraťme se ješte do jarního období letošního roku. Přichází zisk titulu, jaké byly první pocity?
"Určitě příjemné pocity. Vyhráli jsme titul v závěrečném dvojkole s přímými konkurenty. V rozhodujících chvílích jsme to zvládli. Náš plus je, že hrajeme se svými odchovanci. To je určitě pozitivní, spoléhat se na vlastní síly. Prosadil se už například nejmladší Pacher, hlavní opora byl Petrán. Slovan je na Slovensku klubem s největší tradicí. Může se pyšnit i federálním československým titulem. Nyní řešíme problémy se stabilní hrací místností. Trochu „kočujeme“, což má za příčinu, že se hráči schází jen sporadicky."

Jak vysoké byly před sezonou reálné šance na zisk prvního místa?
"Slovan má vždy šanci extraligu vyhrát. Je pravda, že Slovenská extraliga je rok od roku silnější. Plno mužstev posílilo nákupy profesionálů. Hrajeme samozřejmě o první místo, ale i další medailová umístění nejsou pro nás katastrofou."

V sezoně 2006-2007 jste ale bojovali v první lize. Bylo těžké se vrátit do extraligy?
"To byla opravdu jen jednoroční výjimka. Nějaká nestandartní konstalace hvězd. Cesta k vítězství v první lize byla dost jednoduchá. Proti extralize je zde velká výkonnostní propast."

Čeká Váš tým v následujícím ročníku nějaké novinky?
"Poslední trojkolo hrají naráz všechny týmy na jednom místě. Určitě tuhle novinku kvituji. Letos to bude v Piešťanech na neutrální půdě, tuším, že to vychází na březen. Známý šachový mecenáš pan Kohlman jistě vytvoří v lázeňském městě důstojné prostředí."

Vystřídali jste Košice jak na slovenském trůnu tak i v účasti na poháru. Vaše ambice?
"Ambice? Jsme realisti – důstojně skončit. Finance byly, takže na oslavu titulu jsme se rozhodli k účasti na poháru. Pro mladé (Komora, Havlíček a Pacher) to je zde v Ohridu určitě dobrá zkušenost, která se v budoucnosti bude počítat. Naší účast ovlivnila kolize s mistrovstvím Slovenska. Chybí Petrán, který hrál v Tatrách a taky Zetocha, který měl služební povinnosti."

Stručná definice průběhu poháru?
"V zápasech zatím žádné extrémy nenastaly, končily poměrně zákonitě."

Co říkáte na organizaci turnaje a vůbec na celé prostředí kolem?
"Pohárů jsem se již několikrát se Slovanem účastnil, převážně v devadesátých letech, kdy se ještě hrálo ve skupinách o postup do finále, takže mohu porovnávat. Zahájení bylo takové skromné, uvidíme jak bude vypadat zakončení. Po šachové stránce je vše v pořádku. V zemích bývalé Jugoslávie je popularita šachu velká. Je vidět, že tu šachy mají rádi a organizaci rozumí. Možná trochu chybí nějaké promítání on-line přenášených partií, ne všechny jsou pro přítomné diváky na krajních stolech dobře viditelné. Trochu lituji týmy, které nepobývají přímo v hotelu, kde se hraje. Musí spoléhat na dopravu a to bývá občas problém."

kapitán Slovanu Bratislava Jan Báňas (autor: Vladimír Jagr, zdroj: nss)

Chess Club Porat

Tým utvořený z 66 procent jednou rodinou je dost rarita. Jaký byl vývoj?
"Součástí týmu zde v Ohridu jsou 4 nejsilnější Porati: Shi, Ido, David (ale nikdo mu neříká jinak než Dudi) a Maya. Šachy ještě hraje Motke a Hen, která bude brzo silná šachistka a ve svých 12-ti letech sbírá zkušenosti a elo, kde může. Součástí týmu je ještě Nathan Birnboim, který býval asi před 25 lety mistrem Izraele. Například remizoval se Smyslovem a porazil Korčného, kterému chvíli dělal sekundanta. Ale v 89 roce přestal trénovat a hrál pouze pár partií v lize kvůli své malé dceři. Pak dlouho šachy moc nehrál a jelikož bydlí stejně jako Porati v Rehovotu, tak ho Rami přemluvil, aby zase začal."

Kdy ses dostal do týmu? A jak vůbec došlo k tvému nastupování za izraelský tým?
"Já jsem v průběhu turnajů několikrát hrál s Poraty, neboť v Čechách hrají poměrně často, protože se jim u nás líbí a vždy preferují turnaje v ČR. Nicméně jsem byl osloven v průběhu turnaje v Náchodě v minulém roce. Tam se mi dost dařilo a Ida jsem tam porazil. Pak se mě Rami (otec) zeptal, zda si nechci zahrát izraelskou ligu. A já mám takovéto výzvy a cestování poměrně rád, tak jsem trochu s obavama souhlasil. Nikdy jsem v Izraeli nebyl a nakonec jsem byl velmi mile překvapen."

Domácí liga je izraelská. Jak dlouho jí hrajete a s jakými výsledky?
"Izraelskou ligu hrají již dost dlouho a vždy se pohybují na rozhraní mezi nejvyšší a druhou nejvyšší soutěží. Ale teprve v tomto roce se nám podařilo se v silné nejvyšší lize udržet a bylo z toho skvělé 6. místo. Ostatní týmy Poratů jsou zastoupeni i v ostatních nižších ligách, ale ty se neskládají jen z Poratů, protože v Rehovotu Porati vedou celý šachový klub."

Trochu k psychice. Když jsou v týmu rodinné vztahy, můžou nastat různé situace. Vítězství jsou sladší, prohry můžou být naopak drásavější. Jak to vnímá váš kapitán?
"si s prohranou partií hlavu nelámou tak jako já, takže atmosféra většinou bývá pohodová. Občas se objeví sourozenecké škádlení, ale nikdy se to netýká šachů. V šachách si vzájemně pomáhají a učí se jeden od druhého. Všichni jsou dost poháněni motorem jménem Rami, bez něhož si tým vůbec nedokážu představit."

Jste poprvé na takovéto mezinárodní akci?
"Pro náš tým je takováto událost doslova svátkem a ještě jsme nikdy nebyli na akci takového šachového významu. Narazit na velmi silné hráče mohou i při silných turnajích a ligách v Izraeli. Ale je docela pěkné a pro šachy povzbující, když si člověk ráno ještě se zalepenýma očima nandavá vajíčka a za ním stojí Aronian."

Jaké jsou cíle v turnaji a kdo je hlavní oporou týmu?
"Ambiciózním cílem je skončit do 25. místa a opora týmu se teprve ukáže, ale myslím, že to budou všichni."

Pěstujete jako rodina ještě jiné sporty?
"I v Čechách je často můžete potkat na tenisovém kurtu. Jinak hrají poměrně dobře ping-pong, ale na delší procházky moc nejsou."

(Odpovídal Jiří Jirka po poradě s hlavou a managerem celého týmu - Rami Poratem.)

Maya Porat hájí v týmu pátou šachovnici (autor: Vladimír Jagr, zdroj: nss)

Jiří Jirka a Maya Porat (autor: Vladimír Jagr, zdroj: nss)

Porat Chess Club v prvním kole s Tomskem (autor: Vladimír Jagr, zdroj: nss)

Jedna ze sedmi barev týmových triček Poratu (autor: Vladimír Jagr, zdroj: nss)

Partie

Odkazy

Oficiální stránky ECC 2009
on-line – stůl 1,2
on-line – stůl 3, 4
on-line – stůl 5, 6
Výsledky - muži
on-line - ženy
Výsledky - ženy
15x 1774x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (15) Aktualizovat
11.10.2009 18:57 | Autor neznámý

Gratulace! A servírujete skvělé reportáže chlapi! Jo, jo, jo...

11.10.2009 17:14 | Autor neznámý

gratulace

10.10.2009 21:08 | Autor neznámý

Dokonce 14., nejlepší z osmibodových. Blahopřeju!

10.10.2009 20:48 | Autor neznámý

A hrubým odhadem to vychází Novému Boru na 15. místo...

10.10.2009 20:43 | Autor neznámý

Celkově to vypadá, že vyhrál Saratov, druhý Jerevan, třetí Ural, čtvrtý Sankt-Petěrburg.

10.10.2009 20:41 | Autor neznámý

Výborně! Teď ještě co to udělá v celkovém pořadí. Btw Boží mlýmy melou, Brémy dostaly šílenou nakládačku od Baden-Badenu

10.10.2009 19:37 | Autor neznámý

Láznička prohrál, Hába remizoval. Nový Bor- Gran 4:2

10.10.2009 18:27 | Autor neznámý

Právě vyhráli Cvek a Štoček, Vokáč remíza

10.10.2009 17:11 | Autor neznámý

Průběžný výsledek zápasu novoborských: Markoš- Podolčenko 1:0

10.10.2009 16:52 | Autor neznámý

všechno vyhraje akopjan :)

10.10.2009 16:20 | Autor neznámý

Cibulka taky zkusil na Barejeva Čigorina, ale ten se podruhé překvapit nenechal.

10.10.2009 16:13 | Autor neznámý

...: Např. ve fotbale je běžná praxe, že hráč hostující jinde nenastoupí v soutěžním zápase proti svému kmenovému oddílu. Námět na přemýšlení je, zda by taková dohoda nebyla možná a vhodná i v Evropském klubovém poháru (jde mi o tento případ, české ligy nechám stranou). K druhé otázce - za mou druhou větou je smajlík ;) Ještě nějaké otázky? :D

10.10.2009 15:56 | Autor neznámý

Przniči jmen , prozraď prosím, v jakém smyslu je námět pro příště Hráčkovo vítězství?Jak jsi přišel na to, že mají Arméni taktiku Aronian bod a ostatni remis.Ty jsi s nima mluvil? Sargissian vyhrát nechce?Proč?

10.10.2009 15:46 | Autor neznámý

Tak zatím žádné zprávy? Aroňan vrazil do Mameďarova pěšce, možná ne jednoho, jsem zvědavý, zda vyjde arménská taktika "Aroňan bod, ostatní remis" :D Saratov podle mě vyhraje.

10.10.2009 14:15 | Autor neznámý

Je to škoda a v kůži Zbyňka bych rozhodně být nechtěl, zachoval se profesionálně, ale je to námět na přemýšlení propříště...

Protože jsem neviděl průběh partií, můžu se jen dohadovat, ale zdá se mi, že tentokrát nikdo neměl reálné šance na výhru, jen se čekalo, zda se všechno podaří udržet. Proti Uralu to bylo lepší, tam se výhoda aspoň na chvilku objevila na třech deskách. Jsem zvědavý na dnešní taktiku, vidím zřetelnou ratingovou převahu, bude se hrát opatrně a ono to tam někde spadne?