Promarněný matchball

05.03.2013 15:32 | Druholigový souhrn 2012/2013 – skupina B

Velmi dobrou postupovou pozici si před finišem skupiny B vydobyl Turnov “B“. Ze zápasů se zachraňujícími se Ústím n/L a Mladou Boleslaví stačilo vzhledem k dobrému skóre získat tři body. První příležitost byla tudíž v neděli,...

Velmi dobrou postupovou pozici si před finišem skupiny B vydobyl Turnov “B“. Ze zápasů se zachraňujícími se Ústím n/L a Mladou Boleslaví stačilo vzhledem k dobrému skóre získat tři body. První příležitost byla tudíž v neděli, kdy navíc ústečtí dorazili do Turnova bez své jedničky. Turnov sice taktéž nekompletní, ale i tak jednoznačný favorit. Pověstný poslední krok ale učinit nedokázal a těsně prohrál 3,5:4,5. Hosté si tím udrželi záchranářskou naději, k jejímu stvrzení potřebují v kole závěrečném porazit již k sestupu odsouzené Hořice.

Pořadí po 9. kole (upraveno z databáze ŠSČR)

Smutnit ale nemusí ani Turnov – Lysá n/L “C“ totiž příležitosti nevyužila a proti zdecimované sestavě Neratovic (pouze 7 hráčů, navíc bez 3. – 7. šachovnice) podlehla 2,5:5,5! Turnov tak má vše jednoznačně ve svých rukou, stačí přehrát Mladou Boleslav. Paradoxně by ale mohl postoupit i přes nezdar – Lysou totiž v závěrečném kole čeká Jičín “B“, který se obdivuhodně zvednul a pěti výhrami v řadě – tou poslední 5,5:2,5 proti beznadějně posledním Kralupům n/V – se vyšvihl na druhé místo. Teoreticky mohou dokonce postoupit ještě Neratovice, ale to už je opravdu čirá matematická teorie. Zajímavý bude taktéž boj o záchranu – o nutné podmínce Ústí n/L v podobě výhry nad Hořicemi jsme již mluvili. Ani to teoreticky stačit nemusí. Ústí totiž potřebuje přeskočit Mladou Boleslav (čeká ji Turnov “B“), Duklu Praha (tu čekají poslední Kralupy) nebo Desko Liberec (Děčín, který již zachráněn nasazuje náhradníky). Ze jmenovaných v předposledním kole všichni uspěli – Liberec urval důležité tři body za výhru 4,5:3,5 v Hořicích, které tím definitivně odsoudil k sestupu, Dukla Praha v silné sestavě porazila nekompletní Děčín a nejméně si tak pomohla Mladá Boleslav, i když i její bod z půdy silné ERA Poštovní spořitelny “B“ můžeme brát jako částečný úspěch.

Dále se v krátkosti podíváme, kdo se může chystat do prvních lig. Ve skupině A má nejblíže postupu Tietz Karlovy Vary, který potřebuje porazit průběžně třetí Litvínov. Šakal Kozolupy naopak bude čekat na zaváhání, které by mu dovolilo se po roční odmlce do první ligy vrátit. Skupinu C opanovala Oaza Praha, která ztratila body jen za dvě remízy. Tříbodový náskok na body i skóre na Vyšehrad “B“ však ještě nic negarantuje, i když s největší pravděpodobností by k postupu měla stačit i těsná prohra. V Déčku už je naopak jasné, že se po sestupu v roce 2010 do první ligy vrátí Chrudim. Skupina E je vůbec nejzamotanější – na čele je v tříbodovém rozestupu hned pětice družstev nejlepší výchozí pozici má Lokomotiva Brno. To samé můžeme říci i o skupině F, nicméně reálně se o postupu rozhodne mezi Třincem a TJ Ostrava, která s bilancí 5 výher a 5 remíz může žehrat na tříbodový systém.

Odkazy

databáze ŠSČR – skupina A
databáze ŠSČR – skupina B
databáze ŠSČR – skupina C
databáze ŠSČR – skupina D
databáze ŠSČR – skupina E
databáze ŠSČR – skupina F
Chess-results.com
Shrnutí skupin A a B na stránkách ÚŠS
2x 1909x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (2) Aktualizovat
05.03.2013 19:49 | Autor neznámý

Shrnutí a postupové/sestupové šance i skupiny A zde

05.03.2013 18:03 | Autor neznámý

 Pokud by Turnov prohrál, bude veselo. Když Jičín s Lysou remizuje, bude mít stejně bodů jako Turnov, prohraje ale na pomocné body. Pokud vyhraje Lysá, bude mít stejně bodů ona a body by jí mohly stačit.